Προκριματικά Champions League: Σέλτικ - ΑΕΚ 1-1. Εξαιρετικό αποτέλεσμα για την ΑΕΚ

Προκριματικά Champions League: Σέλτικ - ΑΕΚ  1-1. Εξαιρετικό αποτέλεσμα για την ΑΕΚ

Με εξαιρετικό γκολ του Κλωναρίδη και παρότι έμεινε άδικα με 10 παίκτες, η ΑΕΚ έμεινε όρθια στη Γλασκόβη και πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα!

Τελικό αποτέλεσμα: Σέλτικ - ΑΕΚ 1-1. Εξαιρετικό αποτέλεσμα για την ΑΕΚ, που άντεξε στο "σφυροκόπημα", παίζοντας από το 57' με παίκτη λιγότερο.

Δεν χάνει με τίποτα αυτή η ΑΕΚ που με σούπερ εμφάνιση στην Γλασκώβη και παίζοντας άδικα με δέκα παίκτες για πάνω από 30 λεπτά, απέσπασε την ισοπαλία με 1-1 παίρνοντας το προβάδισμα στην μάχη της πρόκρισης, η οποία θα κριθεί την Τρίτη το βράδυ στην Αθήνα

Με πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ξεκίνησε στην αναμέτρηση η Ένωση με τον Μπογέ να νιώθει ενοχλήσεις στους κοιλιακούς και να παραχωρεί τη θέση του στον Χουλτ με τον Αργεντινό να μένει εκτός αποστολής καθώς στον πάγκο ο Μαρίνος Ουζουνίδης κράτησε τον Αλμπάνη. Σίγουρα αυτή η αλλαγή της τελευταίας στιγμής ανησύχησε τον Έλληνα κόουτς που υπολόγιζε στις υπηρεσίες του Μπογέ ενώ Άλεφ και Πόνσε έμειναν στον πάγκο. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και μόλις στο 2ο λεπτό ο κινητικός Γαλανόπουλος πέρασε από τα αριστερά και τσίμπησε τη μπάλα μέσα στην περιοχή της Σέλτικ, έκανε το γύρισμα αλλά μπλόκαρε τελικά ο Γκόρντον. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ωστόσο άλλαξε άρδην με τους πράσινους να πιέζουν ψηλά προκειμένου να βρουν γρήγορα ένα γκολ. Στο 7’ το επιχείρησαν όταν το σουτ του Τίερνι από τα αριστερά κόντραρε και πριν τον Εντουάρ ο Λαμπρόπουλος έδιωξε. Δύο λεπτά αργότερα ο ΜακΓκρέγκορ μέσα από την περιοχή και αριστερά σούταρε με τον Μπάρκα να διώχνει σε κόρνερ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής της Σέλτικ ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 17ο λεπτό. Ο Τίερνι έκανε και πάλι γύρισμα από τα αριστερά με τον ΜακΓκρέγκορ να κοντρολάρει και προ του οικονόμου να πιάνει το γυριστό σουτ για το 1-0.

94'Σουτ του Εντσάμ έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

93'Σουτ του Φόρεστ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

92'Ο Σινκλέρ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, πριν κάνει το γύρισμα, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπακάκης.

89'Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

87'Σχεδόν όλες οι επιθετικές προσπάθειες της Σέλτικ περνάνε από τα πόδια του Εντσάμ και του Σινκλέρ.

85'Τελευταία πέντε λεπτά στην κανονική διάρκεια. Στο μισό γήπεδο η ΑΕΚ.

83'Επιθετικός μονόλογος το παιχνίδι για τη Σέλτικ, λογικό από τη στιγμή που η ΑΕΚ παίζει με 10 παίκτες.

81'Συρτό σουτ του Εντσάμ, μπλόκαρε ο Μπάρκας.

80'Ο Γκάλο αντί του Κλωναρίδη για την ΑΕΚ.

79'Η ΑΕΚ αμύνεται πολύ σωστά μέχρι στιγμής.

77' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πόνσε αντί του Λιβάγια.

77' Αλλαγή για τη Σέλτικ. Ο Σινκλέρ αντί του Λούστιγκ.

76'Η Σέλτικ έχει διαρκώς τη μπάλα και πιέζει.

74'Εκτέλεση του φάουλ από τον Λιβάγια, η μπάλα κόντραρε στο τείχος.

73'Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την ΑΕΚ, το κέρδισε ο εξαιρετικός Λιβάγια.

71'Κεφαλιά του Γκρίφιθς στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα λίγο άουτ.

70'Η Σέλτικ πιέζει, η ΑΕΚ αντέχει μέχρι στιγμής. Υπενθυμίζεται ότι παίζει με παίκτη λιγότερο.

69'Εκτέλεση φάουλ του Γκρίφιθς, μπλόκαρε ο Μπάρκας σταθερά.

68'Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου.

67'Ο Ρότζερς προηγουμένως έβγαλε χαφ και έβαλε επιθετικό. Η διάταξη της Σέλτικ 3-4-3.

66'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αλέφ αντί του Μπακασέτα.

66'Σουτ του Εντσάμ έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

63'Αλλαγή για τη Σέλτικ. Ο Γκρίφιθς αντί του Ρόγκιτς.

61'Ο Αλέφ κάθισε ξανά στον πάγκο. Δίπλα στον Σιμόες ο Ουζουνίδης έχει περάσει τον Μπακασέτα και δεξιά έχει πάει ο Κλωναρίδης.

60'Κόρνερ για την ΑΕΚ σε προσπάθεια του Κλωναρίδη από δεξιά.

60'Ο Ουζουνίδης έδωσε εντολή στον Κλωναρίδη να γυρίσει πίσω, ώστε να καλύψει το κενό του Γαλανόπουλου. Ετοιμάζεται για ντεμπούτο ο Αλέφ.

59'Σουτ του ΜακΓκρέγκορ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε. Πιέζει η Σέλτικ.

57'Με δέκα παίκτες θα συνεχίσει η ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Φόρεστ.

55'Ο Λούστιγκ μπήκε πολύ δυνατά στον Οικονόμου. Φάουλ υπέρ της ΑΕΚ.

54'Σουτ του Εντσάμ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

53'Έχει επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο ο Γαλανόπουλος.

51'Ο Γαλανόπουλος έχει χτυπήσει τον καρπό του δεξιού του χεριού τη στιγμή που έπεσε στο έδαφος, μετά το τάκλιν στον Ρόγκιτς.

50'Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο για μαρκάρισμα στον Ρόγκιτς.

49'Εκτέλεση φάουλ από τον Μπακασέτα, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

48'Κίτρινη κάρτα στον Άγιερ για μαρκάρισμα στον Λιβάγια.

46'Ξεκίνησε το β' μέρος.

45'Λήξη του πρώτου μέρους.

44'ΓΚΟΟΟΛ 1-1 για την ΑΕΚ (Κλωναρίδης)!

Εξαιρετική σέντρα του Λόπες από αριστερά, Άγιερ και Χέντρι έχασαν τον Κλωναρίδη, αυτός σούταρε με δύναμη μέσα από την περιοχή και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γκόρντον.

42'Σκληρό μαρκάρισμα του Ρόγκιτς πάνω στον Οικονόμου. Δεν τραυματίστηκε ο στόπερ της ΑΕΚ.

40'Σέντρα του Μπακασέτα από δεξιά, ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι η μπάλα.

40'Ο Οικονόμου πέρασε στον Λόπες, αυτός σούταρε έξω από την περιοχή με το δεξί, δύσκολα σε κόρνερ ο Γκόρντον. Η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ.

39'Να η πρώτη φάση της Σέλτικ μετά το γκολ στο 17'. Εξαιρετική ντρίμπλα του Φόρεστ στον Χουλτ, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

37'Μετά το γκολ που δέχτηκε η ΑΕΚ, δεν έχει επιτρέψει στη Σέλτικ να βγάλει φάση.

35'Η ΑΕΚ ξεδιπλώθηκε πολύ ωραία στην αντεπίθεση, αλλά η λανθασμένη πάσα του Μπακασέτα έδωσε τέλος στην προσπάθεια.

33'Μακρινή μπαλιά του Λαμπρόπουλου προς τον Λιβάγια, ο Γκόρντον βγήκε και μπλόκαρε, έχοντας αντιληφθεί έγκαιρα την εξέλιξη της φάσης.

31'Περίπου 700 οπαδοί της ΑΕΚ βρίσκονται στο γήπεδο.

30'Επικίνδυνη σέντρα του Τίερνι από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλα τα σώματα.

28'Πολύ κακή εκτέλεση φάουλ από τον Μπακασέτα. Πολύ ψηλά πάνω από το δοκάρι η μπάλα.

27'Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ.

26'Η μπάλα στρώθηκε με ιδανικό τρόπο στον Μπακασέτα, ο οποίος όμως στην προσπάθειά του να "εκτελέσει" στην κίνηση, δεν έπιασε το σουτ όπως θα το ήθελε.

Προσπάθεια του Γαλανόπουλου στο Celtic Park:

23'Δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα η ΑΕΚ.

21'Έχει επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο ο Κλωναρίδης.

20'Ενοχλήσεις αισθάνεται ο Κλωναρίδης από το χτύπημα που δέχτηκε.

19'Ο Κλωναρίδης κερδίζει φάουλ λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, από φάουλ του Χέντρι.

17'ΓΚΟΛ 1-0 για τη Σέλτικ (ΜακΓκρέγκορ)!

Ο Τίερνι από αριστερά έκανε το γύρισμα, ο ΜακΓκρέγκορ έκανε κοντρόλ, έκανε το γυριστό σουτ προ του Οικονόμου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

14'Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εντουάρ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών της ΑΕΚ.

13'Φάουλ υπέρ της Σέλτικ. Ο Κλωναρίδης ανέτρεψε τον Τίερνι ένα βήμα έξω από την περιοχή και αριστερά.

11'Η Σέλτικ έχει μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πιέζει.

9'Σουτ του ΜακΓκρέγκορ μέσα από την περιοχή και αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπάρκας.

7'Σουτ του Τίερνι από αριστερά, η μπάλα κόντραρε, προτού "εκτελέσει" ο Εντουάρ, έδιωξε ο Λαμπρόπουλος.

4'Γύρισμα του Τίερνι από αριστερά, έδιωξε ο Λαμπρόπουλος.

2'Ο Γαλανόπουλος τσίμπησε τη μπάλα μέσα στην περιοχή της Σέλτικ, έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά μπλόκαρε ο Γκόρντον.

1'Ξεκίνησε το ματς.

Με ενοχλήσεις στους κοιλιακούς μένει εκτός αποστολής ο Μπογιέ. Τη θέση του στην ενδεκάδα παίρνει ο Χουλτ και τη θέση του Σουηδού στον πάγκο, ο Αλμπάνης. Άρα, η αριστερή πτέρυγα της ΑΕΚ μετατρέπεται από Λόπες - Μπογιέ σε Χουλτ - Λόπες.

Μέχρι στιγμής η Σέλτικ έχει δώσει ήδη τέσσερα ευρωπαϊκά παιχνίδια, έχοντας αποκλείσει την Alashkert από την Αρμενία και τη νορβηγική Ρόζενμποργκ

Εκτός για τη Σέλτικ είναι ο Μπογιάτα. Δεν παίζει, επίσης, ο Ντεμπελέ.

Όποια ομάδα, αντίθετα, αποκλειστεί, θα κληθεί να παίξει με τον νικητή του Σπάρτακς Γιουρμάλα - Σούντουβα.

Υπενθυμίζεται ότι όποια ομάδα περάσει στην επόμενη φάση, δηλαδή στα playoffs του Champions League, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Μάλμε - Βίντι.

Στον πάγκο για τη Σέλτικ: Μπέιν, Σιμούνοβιτς, Γκρίφιθς, Σινκλέρ, Χέιζ, Τζόνστον, Κουάσι.

Στον πάγκο για την ΑΕΚ είναι οι: Τσιντώτας, Γιακουμάκης, Γκάλο, Τσόσιτς, Πόνσε, Χουλτ, Αλέφ.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Ιταλός Λούκα Μπάντι. Βοηθοί του είναι οι Αλεσάντρο Κοστάντσο και Φιλίπο Βαλεριάνι. Τέταρτος ο Μάικλ Φάμπρι.

ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Λούστιγκ, Χέντρι, Άγιερ, Τίερνι, Μπράουν, Εντσάμ, Φόρεστ, Ρόγκιτς, ΜακΓκρέγκορ, Εντουάρ

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Μπακασέτας, Κλωναρίδης, Μπογιέ, Λιβάγια.

Με βασικό τον Λούκας Μπογιέ ξεκινά η ΑΕΚ τον αγώνα με τη Σέλτικ. Στο 4-2-3-1, ο Αργεντινός ξεκινά στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής. Κάτω από τα γκολπόστ είναι ο Μπάρκας. Δεξιός μπακ είναι ο Μπακάκης, αριστερά ο Λόπες, με Οικονόμου - Λαμπρόπουλο στο κέντρο των μετόπισθεν. Αμυντικοί χαφ οι Σιμόες - Γαλανόπουλος, δεξιός εξτρέμ ο Μπακασέτας και ο Κλωναρίδης πίσω από τον Λιβάγια.

Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο Celtic Park. Το παρών στο ματς δίνει και ο διοικητικός ηγέτης της ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισσανίδης.

Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας. Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει στις 21.45 τη Σέλτικ, στο πλαίσιο του γ' προκριματικού γύρου του Champions League. Live η εξέλιξη της αναμέτρησης.