Θρίαμβος! Το Conference League στον Ολυμπιακό. Τρέλανε όλη την Ευρώπη

Ο Ολυμπιακός είναι στην κορυφή της Ευρώπης καθώς επικράτησε 1-0 της Φιορεντίνα στον τελικό του Conference League που διεξήχθη στην OPAP Arena και έσπασε καρδιές. Ο Ελ Κααμπί πέτυχε το "χρυσό γκολ" στο 116' και έστειλε στα ουράνια τους 20.000 φίλους των ερυθρόλευκων που βρέθηκαν στο γήπεδο και τους εκατομμύρια ανά την Ελλάδα για τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο ελληνικής ομάδας στο ποδόσφαιρο.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να στείλει την Ελλάδα στη 15η θέση της κατάταξης της UEFA και να της επιστρέψει το δεύτερο εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

Οι "ερυθρόλευκοι" χρειάζονταν νίκη στο 90λεπτο ή στην παράταση του τελικού Europa Conference League κόντρα στη Φιορεντίνα για να προσθέσουν 0,400 βαθμούς στη συγκομιδή της Ελλάδας και το βρήκαν με τον Αγιούμπ ελ Κααμπί στο 116'.

Η Ελλάδα προσπέρασε τη Δανία στη 15η θέση, με συνέπεια να έχει πέντε ευρωπαϊκά εισιτήρια από τη σεζόν 2025-2026.

Live εξελίξεις στον αγώνα

122′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό
Ο Ελ Αραμπί στη θέση του Ελ Κααμπί.

Πέντε λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις
Πέντε λεπτά χωρίζουν τον Ολυμπιακό από ευρωπαϊκό τίτλο!

ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
Ολοκληρώθηκε η εξέταση του VAR, όλα κανονικά, αγκαλιά με την κούπα οι Ερυθρόλευκοι!

Γκολ ο Ολυμπιακός!!!
Μία ευκαιρία παρουσιάστηκε στον Ελ Κααμπί και την έκανε γκολ για το 1-0 των Ερυθρόλευκων που είναι αγκαλιά με την κούπα!

110′ Ευκαιρία για τη Φιορεντίνα
Γύρισμα από αριστερά, ο Ενζολά έπιασε με καλές προϋποθέσεις το σουτ αλλά όχι γεμάτα και ο Τζολάκης απέκρουσε.

106′ Αλλαγή και για τη Φιορεντίνα
Ο Ρανιέρι στη θέση του Μπιράγκι.

106 ' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό
Ο Μασούρας πήρε τη θέση του Ποντένσε.

106′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης

105 Τέλος το πρώτο ημίχρονο της παράτασης
Παραμένει το 0-0 και πλησιάζει η διαδικασία των πέναλτι.

100′ Άστοχος ο Ελ Κααμπί
Φάουλ του Όρτα, κεφαλιά του Μαροκινού επιθετικού και η μπάλα έφυγε άουτ.

99′ Κίτρινη κάρτα για τη Φιορεντίνα
Την είδε ο αρχηγός Μπιράγκι.

96′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό
Οι Ερυθρόλευκοι έγιναν επικίνδυνοι με τον Γιόβετιτς που πλάσαρε από το ύψος της περιοχής αλλά ο Τερατσάνο απέκρουσε.

95′ Ζήτησε πέναλτι ο Ολυμπιακός
Η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μαρτίνες, οι Ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα αλλά ο διαιτητής δεν υπέδειξε κάτι.

95′ Κίτρινη κάρτα για τον Ολυμπιακό
Την είδε ο Πασχαλάκης από τον πάγκο.

91′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό
Ο Κίνι μπαίνει στη θέση του Ορτέγκα.

91′ Άρχισε η παράταση
Συνεχίζεται η δράση στον τελικό του Europa Conference League.

Τέλος στην κανονική διάρκεια. Ολυμπιακός - Φιορεντίνα 0-0, οι ευκαιρίες λίγες με τους ερυθρόλευκους να έχουν την καλύτερη με την κεφαλιά του Ιμπόρα και πλέον οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην παράταση.

90′ Επτά λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις
Έχει χρόνο στη διάθεσή του ο Ολυμπιακός για να κυνηγήσει το γκολ πριν την παράταση.

89′ Άστοχο το σουτ του Ντάνκαν
Ο χαφ των Βιόλα δοκίμασε το σουτ αλλά ήταν πολύ άστοχο και δεν ανησύχησε τον Τζολάκη.

84′ Απειλεί ξανά ο Ολυμπιακός
Νέα εκτέλεση φάουλ από τον Όρτα, ο Ελ Κααμπί μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά τελικά αυτή κατέληξε άουτ.

84 Απειλεί ξανά ο Ολυμπιακός

82 Διπλή αλλαγή για τη Φιορεντίνα
Ο Μπαράκ στη θέση του Μποναβεντούρα και ο Ικονέ σε αυτή του Κουαμέ.

80′
Αγγίζει το γκολ ο Ολυμπιακός
Ο Όρτα εκτέλεσε το φάουλ και ο Ιμπόρα πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

79′
Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τη Φιορεντίνα
Την είδε ο Κουαμέ.

77′
Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό
Ο Όρτα στη θέση του Τσικίνιο που ένιωσε ενοχλήσεις.

74′
Αλλαγή για τη Φιορεντίνα
Βγαίνει ο Αρτούρ, στη θέση του μπαίνει ο Ντάνκαν.

72′
Αλλαγή για τον Ολυμπιακό
Έξω ο Φορτούνης, μέσα ο Γιόβετιτς.

71′
Ετοιμάζεται ο Γιόβετιτς για τον Ολυμπιακό
Ο Μαυροβούνιος θα είναι η πρώτη αλλαγή των Ερυθρόλευκων

69 Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Φιορεντίνα
Ο Κουαμέ βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε το σουτ αλλά ο Τζολάκης κατάφερε να αποκρούσει και να κρατήσει το 0-0.

65′ Ευκαιρία για τη Φιορεντίνα
Κόρνερ του Αρτούρ από δεξιά, ο Μιλένκοβιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

62′ Χωρίς γκολ αλλά με ρυθμό το παιχνίδι
Ξεπεράσαμε τη μία ώρα παιχνιδιού στον τελικό, ο οποίος δεν έχει γκολ, έχει όμως καλό ρυθμό στο δεύτερο ημιχρονο.

59′ Αλλάζει επιθετικό η Φιορεντίνα
Έξω ο Μπελότι, μέσα ο Ενζολά.
 53′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό
Στην επίθεση οι Ερυθρόλευκοι.

50′
Ξεκίνησε προθέρμανση ο Ντόη
Ο Ρέτσος σηκώθηκε, όπως και ο Μπελότι, αλλά ο Ντόη κάνει προθέρμανση για κάθε ενδεχόμενο.

46 ' Διακοπή επειδή χτύπησαν Ρέτσος και Μπελότι
Συγκρούστηκαν κεφάλι με κεφάλι και είναι στο έδαφος αμφότεροι.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

45′ + 1
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου
Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0 να παραμένει.

Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις
Οδεύουμε προς το τέλος του πρώτου ημχρόνου.

42′
Φιορεντίνα
Πρώτη κίτρινη κάρτα και για τη Φιορεντίνα
Την είδε ο Μαρτίνες για φάουλ.

Ευκαιρία Ολυμπιακός
 40' Ο Ελ Κααμπί έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Φιορεντίνα αλλά δεν πρόλαβε να βρει μπάλα. Την πρόλαβε ο Τερατσάνο και ο Μαροκινός έπεσε πάνω του κάνοντας επιθετικό φάουλ.

39′
Φιορεντίνα
Επικίνδυνη η Φιορεντίνα
Σέντρα του Μποναβεντούρα, ο Κουαμέ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τζολάκης απέκρουσε.

Ελέγχει η Φιορεντίνα
Οι Ιταλοί δείχνουν να ελέγχουν λίγο καλύτερα την κατάσταση, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι... κυριαρχεί κιόλας.

35′

Προσεκτικές οι δύο ομάδες
Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ καλός στα πρώτα 20-25 λεπτά, στη συνέχεια όμως έπεσε λίγο, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ προσεκτικές ώστε να αποφύγουν τα λάθη.

32′
Πρόλαβε τον Κουαμέ ο Τζολάκης
Η Φιορεντίνα πήγε να γίνει επικίνδυνη με τον Κουαμέ που έφυγε στην πλάτης της άμυνας αλλά ο Τζολάκης πρόλαβε και έδιωξε με το κεφάλι.

29′
Ολυμπιακός
Πρώτη κίτρινη κάρτα στον τελικό
Την είδε ο Ποντένσε για φάουλ στον Ντοντό.

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 25'
Ο Ποντένσε πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Τερατσάνο όμως μπλόκαρε.

Νέα φάση για τη Φιορεντίνα
Δεύτερη φορά μέσα σε δύο λεπτά που γίνεται επικίνδυνος ο Μποναβεντούρα, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Τζολάκη αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε και κράτησε το 0-0.

Ευκαιρία για τη Φιορεντίνα
21' Απειλούν οι Ιταλοί με τον Μποναβεντούρα που σούταρε εντός περιοχής, ο Τζολάκης όμως αντέδρασε σωστά.
Ολυμπιακός
Οδηγίες Μεντιλίμπαρ στους παίκτες του
18' Ο Μεντιλίμπαρ ζητάει από τους παίκτες του να δίνουν πάντα μπροστά πάσες και να μη γυρίζουν τη μπάλα πίσω ώστε να αποφευχθεί κάποιο λάθος που μπορεί να πληρώσουν ακριβά.

Τελικός με πολύ καλό ρυθμό
15' Μπορεί να μην έχουμε γκολ στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης, έχουμε όμως ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και με τον Ολυμπιακό να έχει την καλύτερη φάση με το σουτ του Ποντένσε που απέκρουσε ο Τερατσάνο στο 4'.

Ολυμπιακός
Παρατηρήσεις Μεντιλίμπαρ στον Ορτέγκα
14' Ο Ορτέγκα έχει δύσκολο έργο καθώς έχει από την πλευρά του τον Γκονσάλες και ο Μεντιλίμπαρ του έκανε κάποιες παρατηρήσεις.

Επιμένουν οι Ιταλοί
12' Στο 12' η Φιορεντίνα είχε νέα τελική, αυτή τη φορά με σουτ του Μαντράγκορα, χωρίς να απειλήσει όμως τον Τζολάκη.

Γκολ οφσάιντ η Φιορεντίνα
10' Ο Μιλένκοβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για τους Ιταλούς, υποδείχθηκε όμως σε θέση οφσάιντ, απόφαση που επιβεβαιώθηκε και από το VAR.

8' Κόρνερ για τη Φιορεντίνα.

5' Η Φιορεντίνα βγήκε στην κόντρα στο 5' και ο Γκονσάλες γύρισε για τον Μπελότι, ο οποίος ήταν άστοχος.

Πρώτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό
4' Ο Ποντένσε ήταν αυτός που είχε την πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό με το σουτ που απέκρουσε ο Τερατσάνο παραχωρώντας κόρνερ.

Φιορεντίνα
Η Φιορεντίνα ήταν η ομάδα που είχε τη σέντρα.

Άρχισε ο μεγάλος τελικός
1' Έναρξη στον ιστορικό τελικό του Europa Conference League!