Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 71-65: Κόκκινο το ντέρμπι της Euroleague και χαμός για την 4άδα

«Κόκκινο» βάφτηκε το ντέρμπι των δύο αιωνίων στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Euroleague, καθώς ο Ολυμπιακός επικράτησε με 71-65 του Παναθηναϊκού και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην βαθμολογία της λίγκας. Υπενθυμίζεται πως οι «ερυθρόλευκοιι» θα έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση μεταξύ τους ισοβαθμίας στο τέλος της σεζόν, λόγω των δύο νικών που έχει πετύχει στην Euroleague.

Το παιχνίδι είχε ιδιαίτερη ένταση και πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τους παίκτες και το δύο ομάδων να δείχνουν χαρακτήρα και να μάχονται μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένταση από το πρώτο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, παρόλο που ο ρυθμός ήταν εξαντλητικός. Έγινε γρήγορα αντιληπτό ότι βασικό μέλημα των δύο προπονητών ήταν η καλή αμυντική λειτουργεία των παικτών τους, με τις μάχες για τα ριμπάουντ να είναι έντονες και πολλές φορές στο όριο του φάουλ.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 17-7 αλλά με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Οι μονομαχίες συνέχισαν να είναι πολλές και καμία από τις ομάδες δεν έδειξε ότι έχει πρόθεση να χαλαρώσει. Έτσι με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν στο 33-33 και όλα έμειναν ανοιχτά για το δεύτερο μέρος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ για την Τρίτη περίοδο με μεγαλύτερη όρεξη και τους Πίτερς και Φαλ να κυριαρχούν, με αποτέλεσμα να «χτίσει» μια διαφορά 10 πόντων. Παρά την πίεση η Παναθηναϊκός κατάφερε να επιβιώσει, μειώνοντας την ζημιά σε 48-42 λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

Έτσι συνέχισε το ίδιο δυναμικά και στην τέταρτη περίοδο, με τον Ναν να σημειώνει 5 συνεχόμενους πόντους βάζοντας το «τριφύλλι» ξανά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν την ψυχραιμία να διατηρήσουν το προβάδισμα και έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη με 71-65 η οποία τους κρατά ενεργούς στην μάχη για την είσοδο στην τετράδα της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα στατιστικά των δύο ομάδων:
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Ράιτ 19 (9/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Κάναν 3 (1/8 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 5 (2/2 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουν τ), Πετρούσεβ 4 (1/5 δίποντα), ΜακΚίσικ 6 (3/6 δίποντα).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 8 (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 17 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 7 λάθη), Λεσόρ 11 (4/9 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 7 (2/6 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 11 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 16 ριμπάουντ).