Superleague: Ξεχωρίζει το αθηναϊκό ντέρμπι Παναθηναϊκός – ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα την Κηφισιά και έμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία, ενώ ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα του ΠΑΣ. Σήμερα το βράδυ η αυλαία της αγωνιστικής πέφτει με το ντέρμπι Παναθηναϊκού-ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε απέναντι στην Κηφισιά στο 25ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση του Ελ Κααμπί.

Ο Ντάνιελ Ποντένσε διπλασίασε τα τέρματα των ερυθρολεύκων με κεφαλιά τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Γιόβετιτς άνοιξε λογαριασμό στον Πειραιά, σκοράροντας με πέναλτι στο 64’. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ιμπόρα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Η έξυπνη προβολή του Μπράντον στο βολέ του Κλέιμαν έδωσε έτοιμο γκολ στον Κωνσταντέλια μόλις στο 4’ στους Ζωσιμάδες.

Παρόλα αυτά, ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφάρισε γρήγορα με την κεφαλιά του Παμλίδη στο 24’. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα στο 33’, με το δεύτερο γκολ του Κωνσταντέλια στη βραδιά. Το 3-1 για τον Δικέφαλο του Βορρά σκόραρε ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς στο 73’.

Με πρωταγωνιστή τον Λορέν Μορόν ο Άρης επιβλήθηκε 3-0 του Παναιτωλικού στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Ο Ισπανός άνοιξε το σκορ στο 22’ και πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο 55ο λεπτό. Το τρίτο τέρμα σημείωσε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 85’ και έγινε ο πρώτος παίκτης που έχει χριστεί σκόρερ με τις πέντε μεγάλες ελληνικές ομάδες.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε δυνατά στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και στο 7’ ο Μιριτέλο πέτυχε το πρώτο γκολ για τους Αρκάδες. Ο Γκρόζντανιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2 στο 22ο λεπτό. Ο Βόλος μείωσε με πέναλτι του Τρουιγιέ χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο.

Η 5η αγωνιστική ολοκληρώνεται απόψε με το αθηναϊκό ντέρμπι στη Λεωφόρο.

Στον Παναθηναϊκό, ο Αϊτόρ νιώθει ενοχλήσεις και αποκλείστηκε από την αποστολή μαζί με τους Βέρμπιτς – Βαγιαννίδη.

Για την ΑΕΚ δεν θα αγωνιστούν οι Βίντα, Μουκουντί και Χατζησαφί.