Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Αγγλια - Παναμας 6 - 1 τελικό σκορ

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Αγγλία-Παναμάς, για τη 2η αγωνιστική του έβδομου ομίλου του Μουντιάλ.

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό σας απόγευμα

Τέλος στο ματς! Αγγλία-Παναμάς 6-1

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

Αυτό το τέρμα δεν σημαίνει κάτι για το συγκεκριμένο ματς, αλλά... χαλάει κάπως τα πλάνα της Αγγλίας. Τα "λιοντάρια" έχουν τέρματα 8-2 πλέον, όσα και το Βέλγιο. Σίγουρα θα επιδιώξουν να πετύχουν κι άλλο τέρμα

78' Γκολ ο Παναμάς, 6-1!
Ο Μπαλόι με ωραία προβολή μετά από γέμισμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

76' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναμά. Στρώθηκε η μπάλα στον Τόρες, αλλά η προβολή του δεν ήταν καλή ώστε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

73' Πολύ καλή στιγμή για την Αγγλία. Ωραίο σουτ του Χέντερσον, η μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία

72' Κίτρινη στον Μουρίγιο
66' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναμά! Ο Μουρίγιο βρέθηκε απέναντι από τον Πίκφορντ, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Καλή η αντίδραση του Άγλλου γκλοκίπερ

63' Αλλαγή για τον Παναμά! Ο Αβίγια αντί του Γοδόι

63' Διπλή αλλαγή! Βάρντι και Ντελφ αντί Κέιν και Λίνγκαρντ

62' Γκολ η Αγγλία, 6-0!
Ο Λόφτους-Τσικ έκανε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Κέιν και κατέληξε στα δίχτυα

Ετοιμάζει διπλή αλλαγή ο Σάουθγκεϊτ. Βάρντι και Ντελφ

49' Πολύ καλή στιγμή για την Αγγλία. Κάθετη προς τον Στέρλινγκ, αλλά ο Πενέδο έδιωξε με τα πόδια την ύστατη στιγμή.

Έναρξη δεύτερου μέρους

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Αγγλία-Παναμάς 5-0

Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ είναι ασταμάτητη επιθετικά και φαίνεται ότι θα μπορέσει να πάει με καλύτερη διαφορά από το Βέλγιο στο ματς της Πέμπτης
45 + 1' Γκολ η Αγγλία, 5-0!
Ο Κέιν έστειλε την μπάλα στο ίδιο σημείο, αλλά ήταν άψογη η εκτέλεση, δεν υπήρχαν περιθώρια αντίδρασης για τον Πενέδο

Οι παίκτες του Παναμά εδώ και ώρα δεν ασχολούνται με το ματς. Παίζουν μόνο "ξύλο" και διαμαρτύρονται

Φυσικά, ο Κέιν θα αναλάβει την εκτέλεση και πάλι.

Κίτρινη στον Εσκομπάρ

44' Πέναλτι για την Αγγλία!
Ο Μουρίγιο πήρε αγκαλιά τον Στόουνς και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

Η Αγγλία έχει κλειδώσει τη νίκη, αλλά δεν πατάει φρένο. Στόχος της είναι να πετύχει όσο το δυνατόν περισσότερα γκολ, ώστε να έχει πλεονέκτημα κόντρα στο Βέλγιο σε περίπτωση ισοβαθμίας, για να βγει πρώτη. Οι δύο ομάδες κοντράρονται την Πέμπτη στις 21:00

Όχι, μετράει κανονικά το γκολ

Θα γίνει χρήση του VAR για την πιθανότητα να υπάρχει οφσάιντ
40' Γκολ η Αγγλία, 4-0! Ο Μαγκουάιρ με κεφαλιά, έπειτα από την απόκρουση του Πενέδο στην κεφαλιά του Στέρλινγκ, σημείωσε από κοντά το τέταρτο τέρμα των "λιονταριών"

36' Γκολ η Αγγλία, 3-0!
Ο Λίνγκαρντ έκανε κίνηση παράλληλα με την αντίπαλη περιοχή και με φαλτσαριστό σουτ περίπου από το ημικύλιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

32' Τελική για την Αγγλία. Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Μαγουάιρ, η μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία

Αν και είναι πολύ νωρίς, φαίνεται ότι η Αγγλία θα βάλει τρεις ακόμη βαθμούς στο σακούλι και θα πάει στο ματς με το Βέλγιο για να διεκδικήσει την πρωτιά. Δίχως να φορτσάρουν ιδιαίτερα, τα "λιοντάρια" έχουν φτάσει από το 22' στο 2-0, έχοντας εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Έχουν κάποια θεματάκια πίσω, αλλά λόγω της έλλειψης ποιότητας της αντίπαλης ομάδας δεν έχουν πάθει ζημιά

29' Καλή προσπάθεια από τους παίκτες του Παναμά, που ολοκληρώθηκε, ωστόσο, με κακό γύρισμα του Ροντρίγκες που έστειλε εκτός την μπάλα

22' Γκολ η Αγγλία, 2-0!
Ο Χάρι Κέιν, έπειτα από μικρή καθυστέρηση μετά από ένταση ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων, εκτέλεσε άψογα το πέναλτι και σημείωσε το τρίτο προσωπικό τέρμα στο Μουντιάλ

20' Πέναλτι για την Αγγλία!
Ο Εσκομπάρ και ο Τόρρες έπεσαν με δύναμη πάνω στον Λίνγκαρντ και τον έριξαν κάτω

16' Καλή στιγμή για τον Παναμά. Ο Μπαρσένας έπιασε γλυκό σουτ λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πίκφορντ
14' Επίθεση με καλές προϋποθέσεις για την Αγγλία, αλλά η μπαλιά στον Κέιν ήταν λίγο πιο δυνατή και μάζεψε ο Πενέδο

10' Κίτρινη για τον Παναμά, ο διαιτητής την έδειξε στον Κούπερ για σκληρό φάουλ στον Λίνγκαρντ

8' Γκολ η Αγγλία, 1-0!
Ο Τρίπιερ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Στόουνς κυριάρχησε στον αέρα και με σκαστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ

5' Καλή στιγμή για τον Παναμά. Οι παίκτες του έκλεψαν την μπάλα, την μετέφεραν γρήγορα στην επίθεση, αλλά ο Γοδόι, που έγινε αποδέκτης της, έκανε κάκιστο σουτ από... θέση βολής. Αν ήταν ένας πιο ποιοτικός παίκτης, άνετα θα μπορούσε να γίνει το 0-1

Ξεκίνησε το ματς

Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες, σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει το ματς

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας για το Παγκόσμιο Κύπελλο, η Ιαπωνία θα αντιμετωπίσει τη Σενεγάλη στις 18:00 και η Πολωνία την Κολομβία στις 21:00.

Όλα τα βλέμματα στραμμένα πάνω στον Χάρι Κέιν, στον χρυσό σκόρερ της Αγγλίας στο ματς με την Τυνησία.

Για τον Παναμά αναπληρωματικοί είναι οι Κάμινγκς, Γκ.Τόρες, Ντίαζ, Καλντερόν, Πιμεντέλ, Αρόγιο, Οβάλε, Τεγιάδα, Αβίλα, Ροντρίγκες, Μπαλόι

Στον πάγκο για την Αγγλία έμειναν οι Μπάτλαντ, Πόουπ, Κέιχιλ, Τζόουνς, Ρόους, Αλεξάντερ - Άρνολντ, Ντάιερ, Ντελφ, Ντέλε Άλι, Ράσφορντ, Γουέλμπεκ, Βάρντι.

Διαιτητής: Γκρίζα Γκχεντ (Αίγυπτος)

Παναμάς (Γκόμες): Πενέδο, Μουρίγιο, Εσκομπάρ, Τόρες, Γκόμες, Μπαρσενας, Κούπερ, Ντέιβις, Γοδοί, Πέρες, Ροντρίγκες.

Αγγλία (Σάουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γιάνγκ, Στόουνς, Μαγουάιρ, Γουόκερ, Χέντερσον, Λίνγκαρντ, Τριπιέρ, Λόφτους-Τσικ, Στέρλινγκ, Κέιν

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων...

Τα «λιοντάρια» είναι αήττητα σε έντεκα σερί ματς (8 νίκες, 3 ισοπαλίες), ενώ ο Κέιν έγινε ο πρώτος Άγγλος που πετυχαίνει δύο γκολ σε ένα παιχνίδι Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά τον Γκάρι Λίνεκερ κόντρα στο Καμερούν το 1990.

Αυτή θα είναι η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, ενώ ο Παναμάς είναι η 38η χώρα που αντιμετωπίζουν οι Άγγλοι σε τελική φάση του Μουντιάλ.

Από την πλευρά τους, οι «Canaleros» θα προσπαθήσουν να βάλουν δύσκολα στον αντίπαλό τους, κάτι που έκαναν μόνο στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους Βέλγους που τελικά επικράτησαν 3-0. Οι πιθανότητές τους για πρόκριση ήταν ελάχιστες ούτως ή άλλως από την αρχή.

Τα «λιοντάρια», τα οποία στην πρεμιέρα τους επικράτησαν 2-1 της Τυνησίας με γκολ του Κέιν λίγο πριν το φινάλε, θέλουν τη νίκη για να σφραγίσουν την πρόκριση και να πάνε στο ματς με το Βέλγιο για να διεκδικήσουν την πρωτιά του έβδομου ομίλου.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Αγγλία-Παναμάς, που είναι προγραμματισμένη να ξεκινήσει στις 15:00 στο Νίζνι.