Η Ξάνθη επικράτησε 1-0 του Εργοτέλη

Στην 9η θέση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας ανέβηκε η Ξάνθη, που επικράτησε σήμερα 1-0 του Εργοτέλη στο γήπεδο των Πηγαδίων. Ο αγώνας έγινε στο πλαίσιο της 15ης ημέρας και το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Τόμας Ρατζίνσκι στο 18ο λεπτό.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, λοιπόν, ο Λαμπριάκος έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο Ρατζίνσκι από κοντά (ίσως και με τη βοήθεια του Μιλάντιν που προσπάθησε να αποσοβήσει το γκολ) άνοιξε το σκορ. Σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, η Ξάνθη είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, όμως έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Τόμιτς στο 27΄ και τον Διγκόζη στο 31΄.

Η δυστοκία των γηπεδούχων στην τελική προσπάθεια, έδωσε το δικαίωμα στο Νίκο Καραγεωργίου και τους παίκτες του, να πιστέψουν πως στο υπόλοιπο του αγώνα θα μπορούσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Με αυτό το σκεπτικό, ο προπονητής του Εργοτέλη πραγματοποίησε δύο «επιθετικές» αλλαγές στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, ρίχνοντας στο ματς τους Κουτσιανικούλη, Μπούντιμιρ.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, δεν δημιούργησαν ευκαιρίες κι ήταν η Ξάνθη αυτή που πλησίασε στο γκολ με τον Ρατζίνσκι στο 72΄ και τον Πόι στο 85΄, όπου ο Δασκαλάκης πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση. Τελικά, η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά κράτησε σχετικά εύκολα το «τρίποντο», ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με την ολοκλήρωση του Α΄ γύρου, έχοντας συγκομιδή μόλις εννέα βαθμών σε 15 αγώνες.

Διαιτητής: Ζολώτας (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες : Κιντάνα, Ριζογιάννης, Λαμπριάκος, Ζουέλα - Τζούνιορ, Μιλάντιν

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Κωστούλας, Παπαδημητρίου (47΄ Ριζογιάννης), Γιουρασόφσκι, Ζουέλα, Τόμιτς, Διγκόζης, Κιντάνα (68΄ Φλίσκας), Πόι, Ρατζίνσκι, Λαμπριάκος (74΄ Αλβα)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Μιλάντιν, Τάσιτς, Κορδονούρης, Τζούνιορ, Κεφαλούκος, Χίμπλινγκερ, Κοιλιάρας (46΄ Κουτσιανικούλης), Θεοδωρίδης, Γραμμόζης (46΄ Μπούντιμιρ), Ογκνιένοβιτς (85΄ Νατσέφσκι)