Ο Άρης πέτυχε εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Ξάνθης

Την 4η θέση «καπάρωσε» ο Άρης μετά την εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Ξάνθης στα «Πηγάδια» στο πλαίσιο της 27ης ημέρας για τη Σούπερ Λίγκα. Τα τέρματα των «κιτρίνων», που έφτασαν τους 46 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τον Αστέρα Τρίπολης, σημείωσαν οι Ντιόγο Σιστόν (76`) και Νάτσο Γκαρσία (88`).

Στο 9ο λεπτό από την πάσα του Ραντζίνσκι, ο Λαμπριάκος βγήκε μόνος απέναντι στον Κέλεμαν, αλλά ο Βέλγος γκολκίπερ απέκρουσε το σουτ, ενώ στο 23ο λεπτό ήταν η σειρά του Άρη να απειλήσει όταν από την εκτέλεση φάουλ του Αμορόζο από τα αριστερά, ο Ζεντίλ «έπιασε» την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 65`, η σέντρα του Τζιωρτζόπουλου από αριστερά ήταν αρκετά επικίνδυνη αφού η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ανάγκασε τον Κέλεμαν σε δύσκολη επέμβαση, για να φτάσουμε στο 76`, όταν ο Ζεντίλ πάσαρε στον επερχόμενο Σιστόν και εκείνος με εξαιρετικό συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ για τον Άρη. Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λέπτου, ο Σιστόν πάσαρε στον Νάτσο Γκαρσία και εκείνος μετά από «μίνι» επέλαση, διπλασίασε με πλασέ τα τέρματα των φιλοξενουμένων, διαμορφώνοντας και το τελικό 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις η Ξάνθη έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του αρχηγού της Γιάννη Παπαδημητρίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ. Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζιωρτζόπουλος, Κιντάνα-Αμορόζο, Γιάχιτς, Νεμπεγλέρας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 94` Παπαδημητρίου (δεύτερη κίτρινη)

ΞΑΝΘΗ: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Ζουέλα, Κωστούλας, Τζιωρτζιόπουλος, Ρατζίνσκι, Ρίκκα, Τόμιτς (80' Φλίσκας), Διγκόζης (60' Κιντάνα), Γκρζέλακ, Λαμπριάκος (56' Πένκο).

ΑΡΗΣ: Κέλεμεν, Βανγκελι, Μάρκο Αουρέλιο, Γιάχιτς, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Πρίττας, Σιστόν (89' Ιβιτς), Σανσόν (64' Κάλβο), Τιάγκο, Αμορόζο (74' Γκαρσία).