Η Λάρισα επικράτησε 2-1 του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο Αλκαζάρ

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, σε αγώνα της 27ης ημέρας για τη Σούπερ Λίγκα επικράτησε 2-1 του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο γήπεδο του Αλκαζάρ, χάρη στα τέρματα των Κλέιτον (14`) και Ζουράφσκι (52`). Για τους Πόντιους που δεν κατάφεραν για μία ακόμη αγωνιστική να γνωρίσουν τη χαρά της νίκης, σκόραρε ο Μπούσι στο 81` με πέναλτι.

Οι Θεσσαλοί απέναντι στην ουραγό Καλαμαριά δεν είχαν πρόβλημα να σημειώσουν ένα γρήγορο γκολ και να εδραιώσουν τους τρεις βαθμούς της νίκης με την έναρξη του β` ημίχρονου. Στο 14ο λεπτό, ο Ζουράφσκι έδωσε πάσα στον Κλέιτον και εκείνος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Κόβατς ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Βραζιλιάνος δεν πανηγύρισε το γκολ που σημείωσε, λόγω της μακροχρόνιας παρουσίας του στο ρόστερ των Ποντίων. Ο Ατρόμητος, «άγγιξε» την ισοφάριση στο 17`, όμως ο Μπάρκογλου με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κηπουρού.

Στο 52`, οι Θεσσαλοί έφτασαν σε ένα δεύτερο γκολ. Ο Κλέιτον έκανε συρτή σέντρα από τα αριστερά και ο Ζουράφσκι που έγινε αποδέκτης της μπάλας, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας διαμορφώνοντας το 2-0, που δεν ήταν το τελικό σκορ αφού στο 81` ο Μπούσι κέρδισε πέναλτι στην ανατροπή από τον Κηπουρό. Το εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 2-1 που όμως δεν ήταν αρκετό ώστε να γυρίσει το ματς.

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Μετίν, Βενετίδης, Αμπονσά, Σαρμιέντο, Γκαλίτσιος, Σαμουηλίδης