Super League: ΑΕΛ - Απολλων Σμυρνης 3 - 0, τελικό σκορ

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Λάρισα και τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 16η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Τέλος στο ματς! Η ΑΕΛ επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Σμύρνης και τον... έσπρωξε προς την δεύτερη κατηγορία! Ο Γκίνο με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Νούνιτς να σκοράρει δις στη συνέχεια και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

86' Νούσιος αντί Νούνιτς για την ΑΕΛ.

84' Μεγάλη επέμβαση του Χουάντερσον σε πολύ δυνατό σουτ του Ντέλετιτς μέσα από την περιοχή.

81' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Αρχικά ο Ντέλετιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Χουάντερσον από πλεονεκτική θέση και στη συνέχεια ο Σικάβκα σούταρε άουτ.

80' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Πίτι, μπλόκαρε εντυπωσιακά ο Χουάντερσον!

Ο Ντέλετιτς έκανε το σουτ, ο Χουάντερσον έδιωξε... μπροστά του και ο Νούνιτς δεν δυσκολεύτηκε να γράψει σε κενή εστία το 3-0.

77' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΛ!

76' Εκτέλεση κόρνερ του Τριάδη, ο Ναζλίδης προλαβαίνει την έξοδο του Κρίστινσον αλλά δεν μπορεί να βρει εστία!

74 Αλλαγή για την ΑΕΛ. Πίτι αντί Σεσέροβιτς.

70' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Τριάδης αντί Μπεντινέλι.

68' Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Ναδάλες, ο Βάρκας πήδηξε ψηλότερα απ' όλους αλλά δεν βρήκε εστία. Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα.

65' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ναζλίδης αντί Κονέ.

Φανταστική ατομική προσπάθεια του Μιλοσάβλιεβιτς που περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του, γυρίζει την μπάλα και ο Νούνιτς σε κενή εστία γράφει το 2-0 και καθαρίζει όπως όλα δείχνουν το ματς για την ΑΕΛ.

63' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΛ!

Τελικά ο Κονέ δείχνει πως μπορεί να συνεχίσει.

61' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Σικάβκα αντί Μπαργκάν.

Έχει πρόβλημα ο Κονέ και δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς.

59' Ο Λούκιτς προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Νούνιτς πριν εκτελέσει τον Χουάντερσον.

55' Σουτ του Μπεντινέλι έξω από την περιοχή και πλάγια αριστερά, έπεσε και μπλόκαρε ο Κρίστινσον.

54' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ντούρσο στη θέση του Γκίνο.

Ακόμη πιο δύσκολο το έργο του Απόλλωνα, βρίσκεται πίσω στο σκορ αλλά και με λιγότερο παίκτη πλέον!

Ο Μπαργκάν έκανε την ντρίμπλα στον Στάθη, αυτός τον αγκάλιασε και δεν του επέτρεψε να αποκτήσει πλεονέκτημα, με τον διαιτητή να του δείχνει σωστά την δεύτερη κίτρινη και συνεπώς κόκκινη κάρτα!

50' Αποβολή για τον Απόλλωνα!

48' Μακρινό σουτ του Γκίνο, δεν απειλεί!

47' Ο Μπαργκάν έκανε την ατομική προσπάθεια αλλά το σουτ ήταν αδύναμο και ο Χουάντερσον δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες και στην επανάληψη.

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΛ προηγείται με 1-0 του Απόλλωνα.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η ΑΕΛ προηγείται 1-0 του Απόλλωνα, χάρη στο αυτογκόλ του Γκίνο στο 5ο λεπτό!

44' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Νούνιτς έκλεψε την μπάλα από τον Τζανετόπουλο και τον πέρασε στην ταχύτητα, ωστόσο το τελείωμά του μέσα και αριστερά από την περιοχή πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

42' Ωραίο σουτ του Φατιόν έξω από την περιοχή, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Χουάντερσον.

40' Κίτρινη κάρτα στον Βάρκα για σκληρό μαρκάρισμα στον Σεσέροβιτς.

Σε όλο αυτό, φυσικά φταίει και ο άθλιος αγωνιστικός χώρο του γηπέδου! Πραγματικό... χωράφι, είναι τραγική η κατάσταση του γηπέδου.

Πολύ κακό παιχνίδι, με αργό τέμπο και ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Έχει κατεβάσει ρυθμό και έχει παθητικό ρόλο η ΑΕΛ, προσπαθεί αλλά δεν μπορεί ο Απόλλων.

35' Κακό σουτ του Μπαργκά, δεν βρίσκει καν εστία.

31' Κίτρινη κάρτα στον Στάθη, που πήγε με τα... χίλια και «σήκωσε» τον Μπαργκάν.

27' Σέντρα... ξυραφιά του Κονέ, ο Ναδάλες έκανε την προβολή αλλά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα!

Έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα μετά το γκολ ο Απόλλων ωστόσο δυσκολεύεται υπερβολικά να φτιάξει ευκαιρίες προς την εστία της ΑΕΛ. Φυσικά, σε αυτό μεγάλη ευθύνη έχει και ο Μπάμπης Τεννές, ο οποίος έχει παρατάξει φουλ αμυντικά την Ελαφρά Ταξιαρχία. Ενδεικτικό είναι πως ο Κύργιας αγωνίζεται ως αμυντικός μέσος και ο Κοντοές ως... εξτρέμ!

17' Κακή εκτέλεση φάουλ του Κονέ, πολλά μέτρα μακριά από την εστία η μπάλα.

16' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Απόλλωνα.

14' Αδύναμο σουτ του Καρανίκα, μπλόκαρε ο Χουάντερσον.

Η αλήθεια είναι, πάντως, πως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για το φάουλ το οποίο υπέδειξε ο διαιτητής Τσαμούρης και από το οποίο προήλθε το γκολ των γηπεδούχων.

Η ΑΕΛ βρίσκει πολύ γρήγορα τον δρόμο προς τα δίχτυα και... διώχνει το άγχος από πάνω της!

Ο Μπαργκάν εκτέλεσε το φάουλ στο ύψος του δευτέρου δοκαριού, ο Χουάντερσον δεν βγήκε από την εστία του και ο Γκίνο, υπό την πίεση του Φατιόν, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

5' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΛ!

3' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Κονέ, ωστόσο η κεφαλιά του Γκίνο ήταν αδύναμη και ο Κρίστινσον μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

1' Σέντρα στην αναμέτρηση!

Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος μετά και από τις κακές συνθήκες που επικρατούν τις τελευταίες ημέρες στην Λάρισα. Σίγουρα, θα δυσκολέψει τις προσπάθειες και των 22 ποδοσφαιριστών.

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο.

Σε περίπου ένα πεντάλεπτο θα έχουμε σέντρα στο «AEL FC Arena»

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά), με βοηθούς τους Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Δημήτρη Σαμοΐλη (Αθήνας), ενώ τέταρτος είναι ο Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας).

Στον πάγκο για τους «κυανόλευκους» οι Βάσιτς, Τριάδης, Ντούρσο, Ντεφεντερίκο, Βαφέας, Ρώσσης, Ναζλίδης.

Απόλλων (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Λούκιτς, Τζανετόπουλος, Κύργιας, Στάθης, Ναδάλες, Γκίνο, Κοντοές, Κονέ, Μπεντινέλι, Βάρκας.

Στον πάγκο για τους «βυσσινί» οι Παϊτέρης, Μπάλλας, Πίτι, Γκόλιας, Σικάβκα, Ακόστα, Νούσιος.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκοΐκοβιτς, Γιακιμόφσκι, Φατιόν, Σεσέροβιτς, Ντέλετιτς, Μπαργκάν, Μιλοσάβλιεβιτς, Νούνιτς.

Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Στην 11η θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς οι γηπεδούχοι, στην 16η και τελευταία με 5 βαθμούς οι φιλοξενούμενοι. Πιο άνετη φυσικά μπορεί να νιώθει η ΑΕΛ, ψάχνει όπως και δήποτε το θετικό αποτέλεσμα για να συνεχίσει να έχει ελπίδες ο Απόλλων!

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης που ανοίγει την αυλαία της 16ης αγωνιστικής ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Απόλλωνα Σμύρνης.