Euro 2024: Σέντρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου – Τα ρόστερ και το πρόγραμμα της διοργάνωσης

Euro 2024: Σέντρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου – Τα ρόστερ και το πρόγραμμα της διοργάνωσης

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου ξεκινά στα γήπεδα της Γερμανίας! Το Euro 2024 κάνει… σέντρα το βράδυ της Παρασκευής (14/6, 22.00), υποσχόμενο έντονο ενδιαφέρον και συναρπαστικές στιγμές. Συνολικά, 24 εθνικές ομάδες θα διαγωνιστούν στην ευρωπαϊκή σκηνή, επιδιώκοντας τη δόξα και την αθανασία, σε έναν θεσμό όπου όλα μπορούν να συμβούν και τίποτα δεν μπορεί να προβλεφθεί.

Η Ελλάδα έχει αφήσει ανεξίτηλο το στίγμα της σε αυτήν τη διοργάνωση, καθώς το θρυλικό της ταξίδι προς την κατάκτηση του Euro το 2004 απέδειξε πως κανείς δεν πρέπει να θεωρείται αουτσάιντερ ή φαβορί. Η ιστορική αυτή κατάκτηση της Εθνικής μας ομάδας είναι η απόδειξη ότι κάθε ομάδα μπορεί να ονειρεύεται την επιτυχία.

 Το Euro 2024 θα αρχίσει με τον αγώνα ανάμεσα στη διοργανώτρια Γερμανία και τη Σκωτία, ενώ η αυλαία θα πέσει με τον μεγάλο τελικό στις 14 Ιουλίου. Ένας μήνας γεμάτος ποδόσφαιρο, γκολ και συγκινήσεις, που θα μείνουν αξέχαστες στους φιλάθλους.
Δέκα γερμανικές πόλεις θα φιλοξενήσουν το 17ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, με 2,7 εκατομμύρια θεατές να παρακολουθούν από κοντά τις 51 αναμετρήσεις, οι οποίες έχουν ήδη γίνει sold out. Στο τέλος, μία μόνο ομάδα θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια και θα σηκώσει το πολύτιμο τρόπαιο.

Πάμε να γνωρίσουμε τις 24 ομάδες της διοργάνωσης

1ος Όμιλος
Ο πρώτος όμιλος του Euro 2024 περιλαμβάνει τη Γερμανία, την Ελβετία, την Ουγγαρία και τη Σκωτία. Η Γερμανία, ως διοργανώτρια και με τρεις κατακτήσεις στο ενεργητικό της, είναι το μεγάλο φαβορί, ενώ η Ελβετία, η Ουγγαρία και η Σκωτία προσδοκούν στην πρόκριση, με τις δύο τελευταίες ομάδες να έχουν παρουσιάσει σημαντική αγωνιστική βελτίωση τα τελευταία χρόνια.

Γερμανία
Κατακτήσεις: 3 (1972, 1980, 1996)
Συμμετοχές: 14
Προπονητής: Γιούλιαν Νάγκελσμαν
Πώς προκρίθηκε: Ως διοργανώτρια, δεν αγωνίστηκε στην προκριματική φάση.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Μάνουελ Νόιερ (Μπάγερν Μονάχου), Όλιβερ Μπάουμαν (Χόφενχαϊμ), Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν (Μπαρτσελόνα)
Αμυντικοί: Αντόνιο Ρούντιγκερ (Ρεάλ Μαδρίτης), Νταβίντ Ράουμ (Λειψία), Τζόναθαν Τα (Λεβερκούζεν), Τζόσουα Κίμιχ (Μπάγερν Μονάχου), Νίκο Σλότερμπεκ (Ντόρτμουντ), Μπεντζαμίν Χένρικς (Λειψία), Βάλντερμαν Άντον (Στουτγκάρδη), Μαξιμίλιαν Μίτελσταντ (Στουτγκάρδη), Ρόμπιν Κοχ (Άιντραχτ)
Μέσοι: Πασκάλ Γκρος (Μπράιτον), Τόνι Κρόος (Ρεάλ Μαδρίτης), Τζαμάλ Μουσιάλα (Μπάγερν Μονάχου), Κρις Φιούριτς (Στουτγκάρδη), Φλόριαν Βιρτς (Λεβερκούζεν), Λερόι Σανέ (Μπάγερν Μονάχου), Ιλκάι Γκουντογκάν (Μπαρτσελόνα), Ρόμπερτ Άντριτς (Λεβερκούζεν), Αλεκσάνταρ Πάβλοβιτς (Μπάγερν Μονάχου)
Επιθετικοί: Κάι Χάβερτς (Άρσεναλ), Νίκλας Φίλκρουγκ (Ντόρτμουντ), Τόμας Μίλερ (Μπάγερν Μονάχου), Μαξιμίλιαν Μπάιερ (Χόφενχαϊμ), Ντενίζ Ουντάβ (Στουτγκάρδη)

Σκωτία
Κατακτήσεις: Καμία
Συμμετοχές: 4 (1992, 1996, 2020, 2024)
Προπονητής: Στιβ Κλαρκ
Πώς προκρίθηκε: Δεύτερη στον 1ο προκριματικό όμιλο με 17 βαθμούς, αφήνοντας τη Νορβηγία στην τρίτη θέση.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Άνγκους Γκαν (Νόριτς), Λίαμ Κέλι (Μάδεργουελ), Ζάντερ Κλαρκ (Χαρτς)
Αμυντικοί: Άντονι Ράλστον (Σέλτικ), Άντριου Ρόμπερτσον (Λίβερπουλ), Γκραντ Χανλι (Νόριτς), Κίραν Τίρνεϊ (Ρεάλ Σοσιεδάδ), Τζακ Χέντρι (Αλ Ετιφάκ), Ράιαν Πόρτιους (Γουότφορντ), Λίαμ Κούπερ (Λιντς), Ρος ΜακΚόρι (Μπρίστολ), Γκρεγκ Τέιλορ (Σέλτικ), Σκοτ ΜακΚένα (Κοπεγχάγη)
Μέσοι: Σκοτ ΜακΤόμινεϊ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Τζον ΜακΓκιν (Άστον Βίλα), Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ (Σέλτικ), Μπίλι Γκίλμουρ (Μπράιτον), Στιούαρτ Άρμστρονγκ (Σαουθάμπτον), Λιούις Μόργκαν (Νιου Γιορκ), Ράιαν Τζακ (Ρέιντζερς), Κένι ΜακΛιν (Νόριτς), Τζέιμς Φόρεστ (Σέλτικ)
Επιθετικοί: Λόρενς Σάνκλαντ (Χαρτς), Τσε Άνταμς (Σαουθάμπτον), Ράιαν Κρίστι (Μπόρνμουθ), Τόμι Κόνγουεϊ (Μπρίστολ)

Ουγγαρία
Κατακτήσεις: Καμία
Συμμετοχές: 5 (1964, 1972, 2016, 2020, 2024)
Προπονητής: Μάρκο Ρόσι
Πώς προκρίθηκε: Πρώτη στον 7ο προκριματικό όμιλο, αφήνοντας πίσω τη Σερβία.
Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Πίτερ Γκουλάσι (Λειψία), Ντένες Ντίμπουζ (Φερεντσβάρος), Πίτερ Σαπάνος (Πάκσι)
Αμυντικοί: Άνταμ Λανγκ (Ομόνοια), Μπότοντ Μπάλογκ (Πάρμα), Ατίλα Σάλαϊ (Φράιμπουργκ), Ατίλα Φιόλα (Βίντι), Γουίλι Όρμπαν (Λειψία), Λόικ Νέγκο (Χάβρη), Μίλος Κέρκεζ (Μπόρνμουθ), Μπεντεγκούζ Μπολά (Σερβέτ), Ζολτ Νάγκι (Πούσκας), Εντρέ Μποτκά (Φερεντσβάρος), Μάρτον Ντάρνταϊ (Χέρτα)
Μέσοι: Άνταμ Νάγκι (Σπέτσια), Ντόμινικ Σομποσλάι (Λίβερπουλ), Αντράς Σάφερ (Ουνιόν Βερολίνου), Λάζλο Κλεϊνχέισλερ (Χάιντουκ Σπλιτ), Ντάνιελ Γκάζνταγκ (Philadelphia Union), Κάλουμ Στάιλς (Σάντερλαντ)
Επιθετικοί: Μιχάλι Κάτα (ΜΤΚ Βουδαπέστης), Μάρτιν Άνταμ (Ουλσάν Hyundai), Μπαρνάμπας Βάργκα (Φερεντσβάρος), Ρόλαντ Σάλαϊ (Φράιμπουργκ), Κέβιν Σόμποθ (Ούιπεστ), Κρίστοφερ Χόρβαθ (Κέτσκεμετ)

Ελβετία
Κατακτήσεις: Καμία
Συμμετοχές: 6 (1996, 2004, 2008, 2016, 2020, 2024)
Προπονητής: Μουράτ Γιακίν
Πώς προκρίθηκε: Δεύτερη στον 9ο προκριματικό όμιλο, πίσω από τη Ρουμανία.
Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Γιάν Ζόμερ (Ίντερ), Γκρέγκορ Κόμπελ (Ντόρτμουντ), Ιβόν Μβογκό (Λοριάν)
Αμυντικοί: Λεωνίδας Στεργίου (Στουτγκάρδη), Σίλβαν Βίντμερ (Μάιντς), Νίκο Ελβέντι (Γκλάντμπαχ), Μανουέλ Ακάντζι (Μάντσεστερ Σίτι), Ρικάρντο Ροντρίγκες (Τορίνο), Σεντρίκ Ζέσιγκερ (Βόλφσμπουργκ), Φαμπιάν Σερ (Νιούκαστλ)
Μέσοι: Ντένις Ζακάρια (Μονακό), Ρέμο Φρόιλερ (Μπολόνια), Γκράνιτ Τσάκα (Λεβερκούζεν), Μίχελ Έμπισερ (Μπολόνια), Τσερντάν Σακίρι (Σικάγο Φάιαρ), Βενσάν Σιερό (Τουλούζ), Άρντον Ζασάρι (Λουκέρνη), Φαμπιάν Ρίντερ (Ρεν), Κουάντο Ντουά (Λουντογκόρετς)
Επιθετικοί: Μπριλ Εμπολό (Μονακό), Ζεκί Αμντουνί (Μπέρνλι), Νόα Οκαφόρ (Μίλαν), Ρενάτο Στέφεν (Λουγκάνο), Ρούμπεν Βάργκας (Άουγκσμπουργκ), Νταν Εντόι (Μπολόνια), Στίβεν Τσούμπερ (ΑΕΚ)
2ος Όμιλος
Ο 2ος όμιλος του Euro 2024 χαρακτηρίζεται ως ο «όμιλος του θανάτου» λόγω της παρουσίας τριών ισχυρών ομάδων – Ισπανίας, Κροατίας και Ιταλίας – καθώς και της Αλβανίας, που έκανε την έκπληξη στα προκριματικά.

Ισπανία
Κατακτήσεις: 3 (1964, 2008, 2012)
Συμμετοχές: 12
Προπονητής: Λουίς Ντε Λα Φουέντε

Πώς προκρίθηκε: Παρά την αρχική ήττα από τη Σκωτία, η Ισπανία σημείωσε έξι συνεχόμενες νίκες και τερμάτισε πρώτη στον 1ο όμιλο.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Ουνάι Σιμόν (Αθλέτικ Μπιλμπάο), Νταβίντ Ράγια (Άρσεναλ), Άλεξ Ρεμίρο (Ρεάλ Σοσιεδάδ)
Αμυντικοί: Χεσούς Νάβας (Σεβίλλη), Ντάνι Καρβαχάλ (Ρεάλ Μαδρίτης), Αϊμερίκ Λαπόρτ (Αλ Νασρ), Νάτσο (Ρεάλ Μαδρίτης), Ρομπίν Λε Νορμάντ (Ρεάλ Σοσιεδάδ), Μαρκ Κουκουρέγια (Τσέλσι), Αλεξ Γριμάλδο (Λεβερκούζεν), Ντανιέλ Βιβιάν (Αθλέτικ Μπιλμπάο)
Μέσοι: Ρόδρι (Μάντσεστερ Σίτι), Φαμπιάν Ρουίθ (Παρί Σεν Ζερμέν), Μίκελ Μερίνο (Ρεάλ Σοσιεδάδ), Πέδρι (Μπαρτσελόνα), Μαρτίν Θουμπιμέντι (Ρεάλ Σοσιεδάδ), Άλεξ Μπαένα (Βιγιαρεάλ), Φερμίν Λόπεθ (Μπαρτσελόνα)
Επιθετικοί: Άλβαρο Μοράτα (Ατλέτικο Μαδρίτης), Φεράν Τόρες (Μπαρτσελόνα), Ντάνι Όλμο (Λειψία), Μίκελ Οϊαρθάμπαλ (Ρεάλ Σοσιεδάδ), Νίκο Γουίλιαμς (Αθλέτικ Μπιλμπάο), Χοσέλου (Ρεάλ Μαδρίτης), Λαμίν Γιαμάλ (Μπαρτσελόνα), Αγιόθε Πέρεθ (Μπέτις)

Κροατία
Κατακτήσεις: –
Συμμετοχές: 7
Προπονητής: Ζλάτκο Ντάλιτς

Πώς προκρίθηκε: Η Κροατία έδωσε μάχη με την Ουαλία στον 4ο όμιλο, τερματίζοντας δεύτερη πίσω από την Τουρκία.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Ντόμινικ Λιβάκοβιτς (Φενέρμπαχτσε), Νεντίλικο Λάμπροβιτς (Ριέκα), Ίβιτσα Ίβουσιτς (Πάφος)
Αμυντικοί: Γιόζιπ Στάνισιτς (Λεβερκούζεν), Μάριν Πόνγκρατσιτς (Λέτσε), Γιόσκο Γκβάρντιολ (Μάντσεστερ Σίτι), Μάρτιν Έρλιτς (Σασουόλο), Γιόζιπ Σούταλο (Άγιαξ), Μπόρνα Σόσα (Άγιαξ), Ντομαγκόι Βίντα (ΑΕΚ), Γιόζιπ Γιουράνοβιτς (Ουνιόν Βερολίνου)
Μέσοι: Λόβρο Μάγιερ (Βόλφσμπουργκ), Ματέο Κόβατσιτς (Μάντσεστερ Σίτι), Λούκα Μόντριτς (Ρεάλ Μαδρίτης), Μαρσέλο Μπρόζοβιτς (Αλ Νασρ), Νίκολα Βλάσιτς (Τορίνο), Μάριο Πάσαλιτς (Αταλάντα), Λούκα Ιβάνουσετς (Φέγενορντ), Λούκα Σούτσιτς (Ζάλτσμπουργκ), Μάρτιν Μπατούρινα (Ντιναμό Ζάγκρεμπ)
Επιθετικοί: Ιβάν Πέρισιτς (Χάιντουκ Σπλιτ), Άντε Μπούντιμιρ (Οσασούνα), Μπρούνο Πέτκοβιτς (Ντιναμό Ζάγκρεμπ), Μάρκο Πιάτσα (Ριέκα), Μάρκο Πάσαλιτς (Ριέκα), Αντρέι Κράμαριτς (Χόφενχαϊμ)

Ιταλία
Κατακτήσεις: 2 (1968, 2020)
Συμμετοχές: 11
Προπονητής: Λουτσιάνο Σπαλέτι

Πώς προκρίθηκε: Η Ιταλία εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στον 3ο όμιλο, πίσω από την Αγγλία, μετά από σκληρή μάχη με την Ουκρανία.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα (Παρί Σεν Ζερμέν), Γκιγιέρμο Βικάριο (Τότεναμ), Άλεξ Μερέτ (Νάπολι)
Αμυντικοί: Αλεσάντρο Μπαστόνι (Ίντερ), Ραούλ Μπελανόβα (Τορίνο), Αλεσάντρο Μπουοντζόρνο (Τορίνο), Ρικάρντο Καλαφιόρι (Μπολόνια), Αντρέα Καμπιάσο (Γιουβέντους), Ματέο Ντάρμιαν (Ίντερ), Τζιοβάνι Ντι Λορέντσο (Νάπολι), Φεντερίκο Ντιμάρκο (Ίντερ), Φραντσέσκο Γκάτι (Γιουβέντους)
Μέσοι: Νικολό Μπαρέλα (Ίντερ), Μπράιαν Κριστάντε (Ρόμα), Νικολό Φατζόλι (Γιουβέντους), Μικαέλ Φολορούνσο (Βερόνα), Νταβιντέ Φρατέζι (Ίντερ), Ζορζίνιο (Άρσεναλ), Λορέντσο Πελεγκρίνι (Ρόμα)
Επιθετικοί: Ματέο Ρετέκι (Τζένοα), Φεντερίκο Κιέζα (Γιουβέντους), Στεφάν Ελ Σαράουι (Ρόμα), Τζιάκομο Ρασπαντόρι (Νάπολι), Τζιανλούκα Σκαμάκα (Αταλάντα), Ματία Ζακάνι (Λάτσιο)

Αλβανία
Κατακτήσεις: –
Συμμετοχές: 2
Προπονητής: Σιλβίνιο

Πώς προκρίθηκε: Η Αλβανία αποτέλεσε έκπληξη των προκριματικών, κατακτώντας την πρώτη θέση στον 5ο όμιλο, ξεπερνώντας την Τσεχία στην ισοβαθμία.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Ετρίτ Μπερίσα (Έμπολι), Ελχάν Καστράτι (Τσιταντέλα), Θωμάς Στρακόσια (Μπρέντφορντ)
Αμυντικοί: Νασέρ Αλίγι (Βολουντάρι), Αρλίντ Αγιέτι (Κλουζ), Ιβάν Μπαλίου (Ράγιο Βαγιεκάνο), Μπεράτ Τζιμσίτι (Αταλάντα), Ελσέιντ Χιούσαϊ (Λάτσιο), Αρντιάν Ισμάιλι (Έμπολι), Μαράς Κούμπουλα (Σασουόλο), Ενέα Μίχαϊ (Φαμαλικάο), Μάριο Μιτάι (Λοκομοτίβ Μόσχας)
Μέσοι: Αμίρ Αμπράσι (Γκρασχόπερς), Κριστιάνο Ασλάνι (Ίντερ), Νεντίμ Μπαϊράμι (Σασουόλο), Μεντόν Μπερίσα (Λέτσε), Κλάους Γκιάσουλα (Ντάρμσταντ), Κασίμ Λάτσι (Σπάρτα Πράγας), Ιλμπέρ Ραμαντάνι (Λέτσε)
Επιθετικοί: Έρνεστ Μούτσι (Μπεσίκτας), Γιασίρ Ασάνι (Γκουανγκζού), Αρμάντο Μπρόγια (Φούλαμ), Μιρλίντ Ντάκου (Ρούμπιν Καζάν), Αρμπέρ Χότζα (Ντινάμο Ζάγκρεμπ), Ρέι Μάναϊ (Σίβασπορ), Ταουλάντ Σεφέρι (Μπανίγιας)

3ος Όμιλος:
Ο 3ος όμιλος του Euro χαρακτηρίζεται από την επικρατούσα παρουσία της Αγγλίας, που θεωρείται το μεγάλο φαβορί. Ωστόσο, οι υπόλοιπες τρεις ομάδες – Δανία, Σερβία και Σλοβενία – έχουν τη δυνατότητα να προκαλέσουν ανατροπές και εκπλήξεις. Οι Δανοί έχουν γράψει ιστορία το 1992 με την απροσδόκητη κατάκτηση του τίτλου, ενώ οι Σέρβοι και οι Σλοβένοι επιδιώκουν να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία για να διακριθούν. Η ανταγωνιστικότητα του ομίλου υπόσχεται ένα συναρπαστικό τουρνουά.

Σλοβενία
Συμμετοχές: 2 (2000, 2024)
Προπονητής: Ματίας Κεκ
Πρόκριση: Δεύτερη στον 8ο όμιλο, ισοβαθμώντας με την πρώτη Δανία, αφήνοντας πίσω τις Φινλανδία, Καζακστάν, Βόρεια Ιρλανδία και Άγιο Μαρίνο.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Γιάν Όμπλακ (Ατλέτικο Μαδρίτης), Βιντ Μπέλετς (ΑΠΟΕΛ), Ίγκορ Βέκιτς (Βέιλε)
Αμυντικοί: Γιούρε Μπάλκοβετς (Αλάνιασπορ), Γιάκα Μπιγιόλ (Ουντινέζε), Μίχα Μπλάζιτς (Λεχ Πόζναν), Νταβίντ Μπρέκαλο (Ορλάντο), Βάνια Ντρκούζιτς (Σότσι), Έρικ Γιάνζα (Γκόρνικ), Ζαν Κάρνιτσνικ (Τσέλιε), Πέταρ Στογιάνοβιτς (Σαμπντόρια)
Μέσοι: Τίμι Έλσνικ (Ολίμπια Λιουμπλιάνας), Άνταμ Τσέριν (Παναθηναϊκός), Γιόν Γκόρεντς-Στάνκοβιτς (Στουρμ Γκρατς), Τόμι Χόρβατ (Στουρμ Γκρατς), Γιάσμιν Κούρτιτς (Σουντιρόλ), Σάντι Λόβριτς (Ουντινέζε), Νίνο Ζουγκέλι (Μπόντο-Γκλιμτ), Αντριάν Ζελίκοβιτς (Σπάρτακ Τρνάβα)
Επιθετικοί: Μπέντζαμιν Βέρμπιτς (Παναθηναϊκός), Ζαν Τσέλαρ (Λουγκάνο), Γιόσιπ Ίλιτσιτς (Μάριμπορ), Μπέντζαμιν Σέσκο (Λειψία), Αντράζ Σπόραρ (Παναθηναϊκός), Ζαν Βίποτνικ (Μπορντό), Γιαν Μπλάκαρ (Πίζα)

Δανία
Κατακτήσεις: 1 (1992)
Συμμετοχές: 10 (1964, 1984, 1988, 1992, 1966, 2000, 2004, 2012, 2020, 2024)
Προπονητής: Κάσπερ Χιούλμαντ
Πρόκριση: Πρώτη στον 8ο όμιλο των προκριματικών, ισοβαθμώντας με τη Σλοβενία, με επτά νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Μαντς Χέρμανσεν (Λέστερ), Φρέντερικ Ρονόβο (Ουνιόν Βερολίνου), Κάσπερ Σμάιχελ (Άντερλεχτ)
Αμυντικοί: Γιόακιμ Άντερσεν (Κρίσταλ Πάλας), Αλεξάντερ Μπα (Μπενφίκα), Αντρέας Κρίστενσεν (Μπαρτσελόνα), Ματίας Γιόργκενσεν (Μπρέντφορντ), Σιμόν Κιάερ (Μίλαν), Ράσμους Κρίστενσεν (Ρόμα), Βίκτορ Κρίστιανσεν (Μπολόνια), Γιάνκι Βέστεργκααρντ (Λέστερ)
Μέσοι: Γιόακιμ Μέλε (Βόλφσμπουργκ), Τόμας Ντιλέινι (Άντερλεχτ), Άντερς Ντράιερ (Άντερλεχτ), Κρίστιαν Έρικσεν (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Μόρτεν Χιούλμαντ (Σπόρτινγκ), Πιέρ Εμίλ Χόιμπεργκ (Τότεναμ), Κρίστιαν Νόργκααρντ (Μπρέντφορντ), Μίκελ Ντάμσγκααρντ (Μπρέντφορντ), Κάσπερ Ντόλμπεργκ (Άντερλεχτ), Γιάκομπ Μπρουν Λάρσεν (Μπέρνλι), Ματίας Γιένσεν (Μπρέντφορντ)
Επιθετικοί: Ράσμους Χόιλουντ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Γιουσούφ Πούλσεν (Λειψία), Γιόνας Βιντ (Βόλφσμπουργκ), Αντρέας Σκοβ Όλσεν (Μπριζ)

Σερβία
Συμμετοχές: 5 (1960, 1968, 1976, 2000, 2024)
Προπονητής: Ντράγκαν Στόικοβιτς
Πρόκριση: Δεύτερη στον 7ο όμιλο, πίσω από την Ουγγαρία, με τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Βάνια Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (Τορίνο), Ντόρντε Πέτροβιτς (Τσέλσι), Πρέντραγκ Ραΐκοβιτς (Μαγιόρκα)
Αμυντικοί: Σρνταν Μπάμπιτς (Σπαρτάκ Μόσχας), Νικολά Μιλένκοβιτς (Φιορεντίνα), Φιλίπ Μλαντένοβιτς (Παναθηναϊκός), Στραχίνια Πάβλοβιτς (Ζάλτσμπουργκ), Ούρος Σπάχιτς (Ερυθρός Αστέρας), Νεμάνια Στόχιτς (Ερυθρός Αστέρας), Μίλος Βεΐκοβιτς (Βέρντερ Βρέμης)
Μέσοι: Μέλκο Μπιρμάνσεβιτς (Σπάρτα Πράγας), Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς (ΑΕΚ), Νεμάνια Γκούντελι (Σεβίλλη), Ιβάν Ίλιτς (Τορίνο), Σάσα Λούκιτς (Φούλαμ), Νεμάνια Μαξίμοβιτς (Παναθηναϊκός), Σρνταν Μιχαΐλοβιτς (Ερυθρός Αστέρας), Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (Αλ Χιλάλ), Λαζάρ Βουγιαντίν Σάμαρντιτς (Ουντινέζε)
Επιθετικοί: Λούκα Γιόβιτς (Μίλαν), Φίλιπ Κόστιτς (Γιουβέντους), Αλεξάνταρ Μίτροβιτς (Αλ Χιλάλ), Πέταρ Ράτκοβ (Ζάλτσμπουργκ), Ντούσαν Τάντιτς (Φενέρμπαχτσε), Ντούσαν Βλάχοβιτς (Γιουβέντους), Αντρίγια Ζίβκοβιτς (ΠΑΟΚ)

Αγγλία
Συμμετοχές: 11 (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012, 2016, 2020, 2024)
Προπονητής: Γκάρεθ Σαουθγκέιτ
Πρόκριση: Πρώτη στον 3ο όμιλο, αήττητη με έξι νίκες και δύο ισοπαλίες, επικρατώντας επί Ιταλίας, Ουκρανίας, Βόρειας Μακεδονίας και Μάλτας.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Ντιν Χέντερσον (Κρίσταλ Πάλας), Τζόρνταν Πίκφορντ (Έβερτον), Άαρον Ράμσντεϊλ (Άρσεναλ)
Αμυντικοί: Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ (Λίβερπουλ), Λιούς Ντανκ (Μπράιτον), Τζο Γκόμες (Λίβερπουλ), Μαρκ Γκέχι (Κρίσταλ Πάλας), Έζρι Κόνσα (Άστον Βίλα), Λουκ Σο (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Κίραν Τρίπιερ (Νιούκαστλ), Κάιλ Γουόκερ (Μάντσεστερ Σίτι)
Μέσοι: Τζον Στόουνς (Μάντσεστερ Σίτι), Φιλ Φόντεν (Μάντσεστερ Σίτι), Κόνορ Γκάλαχερ (Τσέλσι), Κόμπι Μαϊνού (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Κόουλ Πάλμερ (Τσέλσι), Ντέκλαν Ράις (Άρσεναλ), Άνταμ Γουόρτον (Κρίσταλ Πάλας), Τζουντ Μπέλιγχαμ (Ρεάλ Μαδρίτης)
Επιθετικοί: Εμπερέσι Έζε (Κρίσταλ Πάλας), Άντονι Γκόρντον (Νιούκαστλ), Χάρι Κέιν (Μπάγερν Μονάχου), Μπουκάγιο Σάκα (Άρσεναλ), Ιβάν Τόνεϊ (Μπρέντφορντ), Όλι Ουότκινς (Άστον Βίλα), Τζάροντ Μπόουεν (Γουέστ Χαμ)

4ος Όμιλος
Η Γαλλία, παραδοσιακό φαβορί, προβάλλει ως δυναμική διεκδικήτρια τόσο της πρόκρισης όσο και του τίτλου. Με αστέρες όπως ο Κιλιάν Μπαπέ και τον προπονητή Ντιντιέ Ντεσάν, η ομάδα διαθέτει το ρόστερ και την εμπειρία να πρωταγωνιστήσει στα γήπεδα της Γερμανίας. Ωστόσο, η πρόκριση δεν θα είναι εύκολη. Η Ολλανδία παρουσιάζεται αναγεννημένη με φιλόδοξη νεολαία, η Αυστρία επιστρέφει σε μεγάλη διοργάνωση με υψηλές φιλοδοξίες, και η Πολωνία παραμένει αξιόμαχη αντίπαλος.

Πολωνία
Συμμετοχές: 5 (2008, 2012, 2016, 2020, 2024)
Προπονητής: Μίχαλ Πρόμπιερζ

Η Πολωνία εξασφάλισε τη θέση της μέσω των πλέι οφ, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στον 5ο όμιλο. Στα ημιτελικά του Final 4 νίκησε την Εσθονία με 5-1 και κέρδισε την Ουαλία στα πέναλτι (0-0).

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Βόιτσεχ Σέζνι (Γιουβέντους), Λούκας Σκορούπσκι (Μπολόνια), Μάρτσιν Μπούλκα (Νις)
Αμυντικοί: Μπάρτος Σάλαμον (Λεχ Πόζναν), Σεμπάστιαν Βαλούκιεβιτς (Έμπολι), Γιαν Μπέντναρεκ (Σαουθάμπτον), Γιακούμπ Κίβιορ (Άρσεναλ), Τιμότεους Πούχατς (Καϊζερσλάουτερν), Μπάρτος Μπερεζίνσκι (Έμπολι), Πιερζέμισλαβ Φρανκόφσκι (Λανς)
Μέσοι: Πάβελ Νταβίντοβιτς (Βερόνα), Γιακούμπ Πιοτρόβσκι (Λουντογκόρετς), Γιακούμπ Μόντερ (Μπράιτον), Πιοτρ Ζιελίνσκι (Νάπολι), Καμίλ Γκροσίτσκι (Πογκόν), Τάρας Ρόμαντσουκ (Γιαγκελόνια), Νταμιάν Σιμάνσκι (ΑΕΚ), Σεμπάστιαν Σιμάνσκι (Φενέρμπαχτσε), Νίκολα Ζαλέβσκι (Ρόμα), Μπάρτος Σλις (Ατλάντα Γιουνάιτεντ), Κάσπερ Ουρμπάνσκι (Μπολόνια)
Επιθετικοί: Κάρολ Σβιντέρσκι (Βερόνα), Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι (Μπαρτσελόνα), Άνταμ Μπούσκα (Αντάλιασπορ), Κρίστοφ Πιότεκ (Μπασάκσεχιρ), Μίκαλ Σκόρας (Κλαμπ Μπριζ)

Ολλανδία
Κατακτήσεις: 1 (1988)
Συμμετοχές: 11 (1976, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2020, 2024)
Προπονητής: Ρόναλντ Κούμαν

Η Ολλανδία προκρίθηκε άνετα στον 2ο όμιλο, με κύρια αντίπαλο την Ελλάδα. Ολοκλήρωσε τον όμιλο δεύτερη, πίσω από τη Γαλλία, αφήνοντας πίσω την Ιρλανδία και το Γιβραλτάρ.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Μπαρτ Φερμπρούχεν (Μπράιτον), Τζάστιν Μπέιλοου (Φέγενορντ), Μαρκ Φλέκεν (Μπρέντφορντ)
Αμυντικοί: Λουτσάρελ Χερτρούιντα (Φέγενορντ), Ματάις Ντε Λιχτ (Μπάγερν Μονάχου), Βίρτζιλ Φαν Ντάικ (Λίβερπουλ), Νέιθαν Άκε (Μάντσεστερ Σίτι), Στέφαν Ντε Φράι (Ίντερ), Μίκι Φαν Ντε Φεν (Τότεναμ), Ίαν Μάατσεν (Ντόρτμουντ), Ντάλεϊ Μπλιντ (Τζιρόνα), Ντένζελ Ντάμφρις (Ίντερ)
Μέσοι: Τζορτζίνιο Βαϊνάλντουμ (Αλ Ετιφάκ), Γέρντι Σχάουτεν (Αϊντχόφεν), Ράιαν Χράφενμπερχ (Λίβερπουλ), Τίτζανι Ράιντερς (Μίλαν), Τζόι Φέρμαν (Αϊντχόφεν)
Επιθετικοί: Μέμφις Ντεπάι (Ατλέτικο Μαδρίτης), Κόντι Χάκπο (Λίβερπουλ), Τζέρεμι Φρίμπονγκ (Λεβερκούζεν), Ντόνιελ Μάλεν (Ντόρτμουντ), Μπράιαν Μπρόμπι (Άγιαξ), Στίβεν Μπέργκβαϊν (Άγιαξ), Τσάβι Σίμονς (Λειψία), Βάουτ Βέχορστ (Χόφενχαϊμ), Τζόσουα Ζίρκζι (Μπολόνια)
Αυστρία
Συμμετοχές: 4 (2008, 2016, 2020, 2024)
Προπονητής: Ραλφ Ράγκνινγκ

Η Αυστρία τερμάτισε δεύτερη στον 6ο όμιλο, πίσω από το Βέλγιο, εξασφαλίζοντας άνετα την πρόκριση με διαφορά από τη Σουηδία, το Αζερμπαϊτζάν και την Εσθονία.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Χάιντς Λίντνερ (Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ), Νίκλας Χεντ (Ραπίντ Βιέννης), Πάτρικ Πεντς (Μπρόντμπι)
Αμυντικοί: Μαξιμίλιαν Βίμπερ (Γκλάντμπαχ), Τζερνότ Τράουνερ (Φέγενορντ), Κέβιν Ντάνσο (Λανς), Στέφαν Ποσχ (Μπολόνια), Λεοπόλντ Κέρφελντ (Ραπίντ Βιέννης), Φίλιπ Λίνχαρτ (Φράιμπουργκ), Φίλιπ Μουενέ (Μάιντς), Φλάβιους Ντάνιλιουτς (Ζάλτσμπουργκ), Πάτρικ Βίμερ (Βόλφσμπουργκ)
Μέσοι: Νίκολας Σίβαλντ (Λειψία), Αλεξάντερ Πρας (Στουρμ Γκρατς), Μάρσελ Zάμπιτσερ (Ντόρτμουντ), Φλόριαν Γκρίλιτς (Χόφενχαϊμ), Φλόριαν Κάιντς (Κολωνία), Ρομάνο Σμιντ (Βέρντερ Βρέμης), Κρίστοφ Μπαουμγκάρτνερ (Λειψία), Κόνραντ Λάιμερ (Μπάγερν Μονάχου), Ματίας Σάιντ (Ράπιντ Βιέννης), Μάρκο Γκρουλ (Ραπίντ Βιέννης)
Επιθετικοί: Μίκαελ Γκρέγκοριτς (Φράιμπουργκ), Σάσα Κάλατζιτς (Γουλβς), Καρίμ Αντεγέμι (Ντόρτμουντ), Κρίστοφερ Τρίμερ (Ραπίντ Βιέννης), Στόιαν Βλάχοβιτς (Μπρέντφορντ)

Γαλλία
Κατακτήσεις: 2 (1984, 2000)
Συμμετοχές: 11 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020, 2024)
Προπονητής: Ντιντιέ Ντεσάν

Η Γαλλία ήταν ασταμάτητη στον 2ο όμιλο, επικρατώντας τόσο της Ολλανδίας όσο και της Ελλάδας, κατακτώντας την κορυφή του ομίλου με χαρακτηριστική άνεση.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Ούγκο Γιορίς (Τότεναμ), Μάικ Μενιάν (Μίλαν), Αλφόνς Αρεολά (Γουέστ Χαμ)
Αμυντικοί: Ραφαέλ Βαράν (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Λουκά Ερναντέζ (Μπάγερν Μονάχου), Ζυλ Κουντέ (Μπαρτσελόνα), Τεό Ερναντέζ (Μίλαν), Νταγιότ Ουπαμεκάνο (Μπάγερν Μονάχου), Ιμπραΐμα Κονατέ (Λίβερπουλ), Βενσάν Κοσιελνί (Μπορντό)
Μέσοι: Πολ Πογκμπά (Γιουβέντους), Αντριέν Ραμπιό (Γιουβέντους), Ενγκολό Καντέ (Αλ Ιτιχάντ), Ορελιέν Τσουαμενί (Ρεάλ Μαδρίτης), Μπαμπακάρ Καμαρά (Άστον Βίλα), Μουσά Σισοκό (Ναντ)
Επιθετικοί: Κιλιάν Μπαπέ (Παρί Σεν Ζερμέν), Αντουάν Γκριεζμάν (Ατλέτικο Μαδρίτης), Ουσμάν Ντεμπελέ (Παρί Σεν Ζερμέν), Ολιβιέ Ζιρού (Μίλαν), Κίνγκσλεϊ Κομάν (Μπάγερν Μονάχου), Κριστόφ Ενκουνκού (Τσέλσι)

5ος ‘Ομιλος
Ο 5ος όμιλος του Euro 2024 αποτελείται από το Βέλγιο, τη Σλοβακία, τη Ρουμανία και την Ουκρανία. Οι ομάδες αυτές θα αγωνιστούν για την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά, με το Βέλγιο να είναι το φαβορί για την πρώτη θέση, λόγω της ανώτερης ποιότητας και της πλούσιας εμπειρίας του ρόστερ του. Ας εξετάσουμε αναλυτικά κάθε ομάδα.

Βέλγιο
Κατακτήσεις: –
Συμμετοχές: 7 (1972, 1980, 1984, 2000, 2016, 2020, 2024)
Προπονητής: Ντομένικο Τεντέσκο

Το Βέλγιο προκρίθηκε άνετα από τον 6ο όμιλο των προκριματικών, παραμένοντας αήττητο με έξι νίκες και δυο ισοπαλίες. Οι Βέλγοι σκόραραν συνολικά 22 γκολ, δείχνοντας την επιθετική τους δύναμη. Ο κορμός της ομάδας περιλαμβάνει παίκτες με εμπειρία από κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, όπως ο Κέβιν Ντε Μπρόινε, ο Ρομέλου Λουκάκου και ο Ζερεμί Ντοκού.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Κοέν Καστέλς, Τόμας Καμίνσκι, Ματς Σελς
Αμυντικοί: Τίμοθι Καστάνιε, Ζένο Ντεμπάστ, Βουτ Φαές, Τόμας Μενιέ, Ατούρ Τεάτ, Γιαν Βερτόνχεν
Μέσοι: Κέβιν Ντε Μπρόινε, Μαξίμ Ντε Κάιπερ, Ορέλ Μανγκαλά, Αμαντού Ονάνα, Γιούρι Τίλεμανς, Λεάντρο Τροσάρ, Αρτούρ Φερμίρεν, Αστέρ Βρανξ, Άξελ Βίτσελ
Επιθετικοί: Γιοάν Μπακαγιόκο, Γιανίκ Καράσκο, Σαρλς Ντε Κέτελαρ, Ζερεμί Ντοκού, Ρομέλου Λουκάκου, Ντόντι Λουκεμπάκιο, Λοΐ Οπεντά
Σλοβακία
Κατακτήσεις: 1 (1976 ως Τσεχοσλοβακία)
Συμμετοχές: 3 (2016, 2020, 2024)
Προπονητής: Φραντσέσκο Καλτσόνα

Η Σλοβακία τερμάτισε δεύτερη στον 10ο όμιλο των προκριματικών, πίσω από την Πορτογαλία, με επτά νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες. Διαθέτει αρκετούς ταλαντούχους παίκτες, αλλά θεωρείται η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Μάρτιν Ντουμπράφκα, Χένρικ Ράβας, Μάρεκ Ρόντακ
Αμυντικοί: Βέρνον Ντε Μάρκο, Νόρμπερτ Γκιόμπερ, Νταβίντ Χάνκο, Σεμπάστιαν Κόσα, Άνταμ Όμπερτ, Πίτερ Πέκαρικ, Μίλαν Σκρίνιαρ, Ντένις Βάβρο
Μέσοι: Λάζλο Μπένες, Ματούς Μπέρο, Οντρέι Ντούντα, Πάτρικ Χροσόφσκι, Γιουράι Κούτσκα, Στάνισλαβ Λομπότκα, Τόμας Ρίγκο
Επιθετικοί: Ρόμπερτ Μπόζενικ, Ντάβιντ Ντούρις, Λούκας Χάρασλιν, Λέο Σάουερ, Ιβάν Σραντς, Ντάβιντ Στρέλετς, Τόμας Σούσλοφ, Λούμπομιρ Τούπτα

Ρουμανία
Κατακτήσεις: –
Συμμετοχές: 6 (1984, 1996, 2000, 2008, 2016, 2024)
Προπονητής: Έντουαρντ Ιορντανέσκου

Η Ρουμανία τερμάτισε πρώτη στον 9ο όμιλο των προκριματικών με έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, επιδεικνύοντας εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα. Το ρόστερ της περιλαμβάνει νεαρούς ταλαντούχους παίκτες αλλά και έμπειρους διεθνείς.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Οράτιου Μολντόβαν, Φλόριν Νίτσα, Στέφαν Ταρνοβάνου
Αμυντικοί: Νίκουσορ Μπάνκου, Αντρέι Μπούρκα, Ράντου Ντράγκουσιν, Βασίλε Μόγκος, Ιονούτ Νεντελτσιάρου, Μπόγκνταν Ρακόβιτσαν, Αντρέι Ράτσιου, Αντρίαν Ρους
Μέσοι: Αλεξάντρου Κικαλντάου, Ιάνις Χάτζι, Μάριους Μάριν, Ραζβάν Μάριν, Ντάριους Ολάρου, Ντέιαν Σορέσκου, Νικολάε Στάντσιου, Άντριαν Σουτ
Επιθετικοί: Ντάνιελ Μπιρλίγκεα, Φλόρινελ Κόμαν, Ντένις Ντράγκους, Ντένις Μαν, Βαλεντίν Μιχαΐλα, Γκιόργκε Πούσκας, Ντενίζ Ουντάβ

Ουκρανία
Κατακτήσεις: –
Συμμετοχές: 4 (2012, 2016, 2020, 2024)
Προπονητής: Σεργκέι Ρεμπρόφ

Η Ουκρανία προκρίθηκε από τον 3ο όμιλο και τα πλέι οφ, δείχνοντας πείσμα και αγωνιστικότητα. Το ρόστερ της περιλαμβάνει δυνατούς παίκτες με εμπειρία και ταλέντο, όπως ο Ολεξάντρ Ζιντσένκο και ο Μικάιλο Μούντρικ.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Γκεόργκι Μπούστσαν, Αντρέι Λούνιν, Ανατόλι Τρούμπιν
Αμυντικοί: Βάλερι Μπόνταρ, Γιουκίμ Κονόπλια, Μίκολα Ματβιένκο, Μπόγκνταν Μικαϊλιτσένκο, Βιτάλι Μικολένκο, Ολεξάντρ Σβάτοκ, Μαξίμ Ταλοβιέροφ, Ολεξάντρ Τίμτσικ, Ίλια Ζαμπάρνι, Ολεξάντρ Ζιντσένκο
Μέσοι: Βόλοντιμιρ Μπράζκο, Ρουσλάν Μαλινόφσκι, Μίκολα Σαπαρένκο, Τάρας Στεπανένκο, Γκεόρκι Σουντάκοφ, Σέρχι Σίντορτσουκ, Βίκτορ Τσιγκάνκοφ, Ολεξάντρ Ζουμπκόφ, Αντρέι Γιαρμολένκο
Επιθετικοί: Μικάιλο Μούντρικ, Βλάντισλαβ Βάνατ, Ρόμαν Γιάρεμτσουκ, Αρτέμ Ντόβμπικ

6ος Όμιλος
Η Πορτογαλία, με ηγέτη τον Κριστιάνο Ρονάλντο, έφτασε στο Euro με ένα αήττητο σερί δέκα νικών, αποδεικνύοντας ότι μπορεί να κατακτήσει την κορυφή, όπως το 2016. Με ταλέντο, εμπειρία, και έναν εξαιρετικό προπονητή, η ομάδα είναι αποφασισμένη να φτάσει μακριά. Στον 6ο όμιλο, θα αντιμετωπίσει τρεις διψασμένες για επιτυχία χώρες: την Τουρκία, που επιστρέφει σε μεγάλη διοργάνωση, την Τσεχία, που έχει σταθερή παρουσία, και την Γεωργία, που κάνει την παρθενική της εμφάνιση σε Euro.

Τουρκία
Κατακτήσεις: –
Συμμετοχές: 6 (1996, 2000, 2008, 2016, 2020, 2024)
Προπονητής: Βιντσέτζο Μοντέλα
Πώς προκρίθηκε: Η Τουρκία δεν ξεκίνησε ως φαβορί στον 4ο όμιλο των προκριματικών. Ωστόσο, κατάφερε όχι μόνο να προκριθεί, αλλά και να καταλάβει την πρώτη θέση, αφήνοντας πίσω της Κροατία, Ουαλία, Αρμενία και Λετονία.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Αλτάι Μπαγιντίρ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Μερτ Γκιουνόκ (Μπεσίκτας), Ουγκούρκα Τσακίρ (Τράμπζονσπορ)
Αμυντικοί: Σαμέτ Ακαϊντίν (Φενερμπαχτσέ), Αμπντιλ Κερίμ Μπαρντακτσί (Γαλατάσαραϊ), Ζέκι Τσέλικ (Ρόμα), Μερίχ Ντεμιράλ (Αλ Αχλί), Φέρντι Καντιόγλου (Φενέρμπαχτσε), Αχμετσάν Καπλάν (Άγιαξ), Μερτ Μουλντούρ (Φενέρμπαχτσε)
Μέσοι: Χακάν Τσαλχάνογλου (Ίντερ), Ισμαΐλ Γούκσεκ (Φενέρμπαχτσε), Καν Αΐχάν (Γαλατασαραϊ), Οκάι Γιοκούσλου (Γουέστ Μπρομ), Ορκούν Κοκσού (Μπενφίκα), Σαλίχ Οζκάν (Ντόρτμουντ)
Επιθετικοί: Γιουνούς Άκγιουν (Λέστερ), Κερέμ Ακτούρκογλου (Γαλατάσαραϊ), Άρντα Γκιουλέρ (Ρεάλ Μαδρίτης), Ιφραν Καχβετσί (Φενέρμπαχτσε), Τσενκ Τοσούν (Μπεσίκτας), Γιουσούφ Γιασιτζί (Λιλ), Κενάν Γιλντίζ (Γιουβέντους), Μπαρίς Αλπέρ (Γαλατάσαραϊ), Σεμίχ Κιλιτσόι (Μπεσίκτας), Μπερτούγκ Γιλντιρίμ (Ρεν)
Γεωργία
Κατακτήσεις: –
Συμμετοχές: 1 (2024)
Προπονητής: Βίλι Σανιόλ
Πώς προκρίθηκε: Η Γεωργία έγραψε ιστορία με την παρθενική της πρόκριση σε τελική φάση Euro. Αν και τερμάτισε τέταρτη στον 1ο όμιλο των προκριματικών, εκμεταλλεύτηκε την πρώτη θέση της στην League C του Nations League. Απέκλεισε το Λουξεμβούργο (2-0) στον ημιτελικό και την Ελλάδα στα πέναλτι στον τελικό.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Λούκα Γκουγκεσασβίλι (Καραμπάγκ), Γκιόργκι Λόρια (Ντιναμό Τυφλίδας), Γκιόργκι Μαμαρντασβίλι (Βαλένθια)
Αμυντικοί: Λάσα Ντβαλί (ΑΠΟΕΛ), Γκιόργκι Γκοχολεϊσβίλ (Σαχτάρ Ντόνετσκ), Γκιόργκι Γκβελεσιάνι (Περσέπολις), Όταν Κακαμπάτσε (Κρακοβία), Γκουράμ Κάσια (Σλόβαν Μπρατισλάβας), Σόλομον Κβερκβέλια (Αλ Οκούντ), Λούκα Λοκοσβίλι (Κρεμονέζε), Τζεμάλ Ταμπίτζε (Παναιτωλικός)
Μέσοι: Σάντρο Αλτουνασβίλι (Βολφσμπέργκερ), Γκιόργκι Τσακβετάτζε (Γουότφορντ), Όταρ Κιτεϊσβίλι (Στουρμ Γκρατς), Γκιόργκι Κοχορασβίλι (Λεβάντε), Νίκα Κβεκβεκσίρι (Λεχ Πόζναν), Σάμπα Λομπανίτζε (Ατλάντα Γιουνάιτεντ), Άνζορ Μεκβαμπισβίλι (Γιουνιβερσιτατέα Κραϊόβα), Γκάμπριελ Σιγκούα (Βασιλεία), Λεβάν Σενγκέλια (Παναιτωλικός), Γκιόργκι Τσιταϊσβίλι (Ντιναμό Μπατούμι), Ζούρικο Νταβιτασβίλι (Μπορντό)
Επιθετικοί: Γκιόργκι Κβιλιτάια (ΑΠΟΕΛ), Γκιόργκες Μικαουτάτζε (Μετς), Μπούντου Ζιβζιβάτζε (Καρλσρούη), Κβίτσα Κβαρατσχέλια (Νάπολι)

Πορτογαλία
Κατακτήσεις: 1 (2016)
Συμμετοχές: 9 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020, 2024)
Προπονητής: Ρομπέρτο Μαρτίνεθ
Πώς προκρίθηκε: Η Πορτογαλία ήταν ασταμάτητη στα προκριματικά, κατακτώντας την πρώτη θέση στον 10ο όμιλο με δέκα νίκες σε ισάριθμους αγώνες και εντυπωσιακό απολογισμό 36 γκολ υπέρ και μόλις 2 κατά.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Ντιόγκο Κόστα (Πόρτο), Ρούι Πατρίσιο (Ρόμα), Ζοσέ Σα (Γουλβς)
Αμυντικοί: Ζοάο Κανσέλο (Μπαρτσελόνα), Ντιόγο Νταλότ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Ρούμπεν Ντίας (Μάντσεστερ Σίτι), Γκονσάλο Ινάσιο (Σπόρτινγκ), Νούνο Μέντες (Παρί Σεν Ζερμέν), Πέπε (Πόρτο), Νέλσον Σεμέδο (Γουλβς), Αντόνιο Σίλβα (Μπενφίκα)
Μέσοι: Ντανίλο (Παρί Σεν Ζερμέν), Μπρούνο Φερνάντες (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Πέδρο Νέτο (Γουλβς), Ζοάο Νέβες (Μπενφίκα), Ρούμπεν Νέβες (Αλ Χιλάλ), Ματέους Νούνιες (Μάντσεστερ Σίτι), Ζοάο Παλίνια (Φούλαμ), Μπερνάρντο Σίλβα (Μάντσεστερ Σίτι), Βιτίνια (Παρί Σεν Ζερμέν)
Επιθετικοί: Φρανσίσκο Κονσεϊσάο (Πόρτο), Ζοάο Φέλιξ (Μπαρτσελόνα), Ντιόγκο Ζότα (Λίβερπουλ), Ραφαέλ Λεάο (Μίλαν), Γκονσάλο Ράμος (Παρί Σεν Ζερμέν), Κριστιάνο Ρονάλντο (Αλ Νασρ)

Τσεχία
Κατακτήσεις: 1 (1976 ως Τσεχοσλοβακία)
Συμμετοχές: 8 (1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020, 2024)
Προπονητής: Ιβάν Χάσεκ
Πώς προκρίθηκε: Η Τσεχία κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον 5ο όμιλο, πίσω από την Αλβανία και μπροστά από την Πολωνία, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στο Euro. Οι υπόλοιπες ομάδες του ομίλου ήταν η Μολδαβία και τα Νησιά Φερόε.

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες: Βίτετσλαβ Γιάρος (Στουρμ Γκρατς), Ματέι Κόβαρ (Λεβερκούζεν), Γίντριχ Στάνεκ (Σλάβια Πράγας)
Αμυντικοί: Βλαντιμίρ Τσουφάλ (Γουέστ Χαμ), Νταβίντ Ντουντέρα (Σλάβια Πράγας), Ρόμπιν Χρανάτς (Βικτόρια Πλζεν), Ντάβιντ Γιούρσαεκ (Χόφενχαϊμ), Λάντισλαβ Κρέτσι (Σπάρτα Πράγας), Μάρτιν Βιτίκ (Σπάρτα Πράγας), Τόμας Βλτσεκ (Σλάβια Πράγας), Νταβίντ Ζίμα (Σλάβια Πράγας)
Μέσοι: Αντονίν Μπαράκ (Φιορεντίνα), Λούκας Τσερβ (Βικτόρια Πλζεν), Τόμας Χόλες (Σλάβια Πράγας), Ματέι Γιούρασεκ (Σλάβια Πράγας), Οντρέι Λινγκρ (Φέγενορντ), Λούκας Προβόντ (Σλάβια Πράγας), Τόμας Σούτσεκ (Γουέστ Χαμ), Πάβελ Σουλτς (Βικτόρια Πλζεν), Βάτσλαβ Τσέρνι (Βόλφσμπουργκ)
Επιθετικοί: Τόμας Τσόρι (Βικτόρια Πλζεν), Μϊμίρ Σιτίλ (Σλάβια Πράγας), Άνταμ Χλόζεκ (Λεβερκούζεν), Γιαν Κούχτα (Σπάρτα Πράγας), Πάτρικ Σικ (Λεβερκούζεν)

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Euro 2024
Παρασκευή 14 Ιουνίου

22:00 Γερμανία – Σκωτία, ΕΡΤ1
Σάββατο 15 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία – Ελβετία, ΕΡΤ1
19:00 Ισπανία – Κροατία, ΕΡΤ1
22:00 Ιταλία – Αλβανία, ΕΡΤ1
Κυριακή 16 Ιουνίου

16:00 Πολωνία – Ολλανδία, ΕΡΤ1
19:00 Σλοβενία – Δανία, ΕΡΤ1
22:00 Σερβία – Αγγλία, ΕΡΤ1
Δευτέρα 17 Ιουνίου

16:00 Ρουμανία – Ουκρανία, ΕΡΤ1
19:00 Βέλγιο – Σλοβακία, ΕΡΤ1
22:00 Αυστρία – Γαλλία, ΕΡΤ1
Τρίτη 18 Ιουνίου

19:00 Τουρκία – Γεωργία, ΕΡΤ1
22:00 Πορτογαλία – Τσεχία, ΕΡΤ1
Τετάρτη 19 Ιουνίου

16:00 Κροατία – Αλβανία, ΕΡΤ1
19:00 Γερμανία – Ουγγαρία, ΕΡΤ1
22:00 Σκωτία – Ελβετία, ΕΡΤ1
Πέμπτη 20 Ιουνίου

16:00 Σλοβενία – Σερβία, ΕΡΤ1
19:00 Δανία – Αγγλία, ΕΡΤ1
22:00 Ισπανία – Ιταλία, ΕΡΤ1
Παρασκευή 21 Ιουνίου

16:00 Σλοβακία – Ουκρανία, ΕΡΤ1
19:00 Πολωνία – Αυστρία, ΕΡΤ1
22:00 Ολλανδία – Γαλλία, ΕΡΤ1
Σάββατο 22 Ιουνίου

16:00 Γεωργία – Τσεχία, ΕΡΤ1
19:00 Τουρκία – Πορτογαλία, ΕΡΤ1
22:00 Βέλγιο – Ρουμανία, ΕΡΤ1
Κυριακή 23 Ιουνίου

22:00 Ελβετία – Γερμανία, ΕΡΤ1
22:00 Σκωτία – Ουγγαρία, ΕΡΤ3
Δευτέρα 24 Ιουνίου

22:00 Κροατία – Ιταλία, ΕΡΤ1
22:00 Αλβανία – Ισπανία, ΕΡΤ3
Τρίτη 25 Ιουνίου
19:00 Γαλλία – Πολωνία, ΕΡΤ1
19:00 Ολλανδία – Αυστρία, ΕΡΤ3
22:00 Αγγλία – Σλοβενία, ΕΡΤ1
22:00 Δανία – Σερβία, ΕΡΤ3
Τετάρτη 26 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία – Βέλγιο, ΕΡΤ1
19:00 Σλοβακία – Ρουμανία, ΕΡΤ3
22:00 Γεωργία – Πορτογαλία, ΕΡΤ1
22:00 Τσεχία – Τουρκία, ΕΡΤ3
Σάββατο 29 Ιουνίου

19:00 Φάση των «16»: 2Α – 2Β, ΕΡΤ1
22:00 Φάση των «16»: 1Α – 2Γ ΕΡΤ1
Κυριακή 30 Ιουνίου

19:00 – 21:00 Φάση των «16»: 1Γ – 3Δ/Ε/ΣΤ, ΕΡΤ1
22:00 Φάση των «16»: 1Β – 3Α/Δ/Ε/ΣΤ, ΕΡΤ1
Δευτέρα 1 Ιουλίου

19:00 Φάση των «16»: 2Δ – 2Ε, ΕΡΤ1
22:00 Φάση των «16»: 1ΣΤ – 3Α/Β/Γ, ΕΡΤ1
Τρίτη 2 Ιουλίου

19:00 Φάση των «16»: 1Ε – 3Α/Β/Γ/Δ, ΕΡΤ1
22:00 Φάση των «16»: 1Δ – 2ΣΤ, ΕΡΤ1
Παρασκευή 5 Ιουλίου

19:00 Προημιτελικά, ΕΡΤ1
22:00 Προημιτελικά, ΕΡΤ1
Σάββατο 6 Ιουλίου

19:00 Προημιτελικά, ΕΡΤ1
22:00 Προημιτελικά ΕΡΤ1
Τρίτη 9 Ιουλίου

22:00 Ημιτελικός, ΕΡΤ1
Τετάρτη 10 Ιουλίου

22:00 Ημιτελικός, ΕΡΤ1
Κυριακή 14 Ιουλίου

22:00 Τελικός, ΕΡΤ1

Ακολουθήστε το Madata.GR στο Google News Madata.GR in Google News

ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO

Δείτε ακόμα