Champions League: Αγιαξ - ΑΕΚ 3 - 0 τελικό σκορ

Παρακολουθήστε την πρώτη αναμέτρηση της ΑΕΚ στους ομίλους του Champions League, απέναντι στον Άγιαξ στο Άμστερνταμ.

Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ χάνει με 3-0 από τον Άγιαξ στην επιστροφή της στο Champions League. Βαρύ το σκορ για την εικόνα του αγώνα, ειδικά μετά το πρώτο ημίχρονο στο οποίο οι κιτρινόμαυροι δεν κινδύνευσαν καθόλου.

90' Γκολ ο Ταλιαφίκο για το 3-0. Μάλλον για σέντρα πήγαινε ο Αργεντινός μπακ, αλλά η μπάλα πήρε μια απίστευτη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Μπάρκα.

88' Κίτρινη στον Ταλιαφίκο για φάουλ στον Γιαννιώτα.

87' Ο χρόνος κυλά με την ΑΕΚ να μην μπορεί να απειλήσει για να ξαναμπεί στο ματς.

81' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Γιακουμάκης αντί Πόνσε.

78' Ντόλμπεργκ αντί Νέρες για τον Άγιαξ.
by Sport-fm September 19, 21:30:11

Γύρισμα του Τάντιτς από τα δεξιά, η μπάλα κοντράρει και φτάνει στρωμένη στον Φαν Ντε Μπέικ, που με απευθείας βολέ κάνει το 2-0.

77' Γκολ για τον Άγιαξ, 2-0 ο Φαν Ντε Μπέικ.

Κάρτες και σε Μάνταλο και Ζίγεκ για διαμαρτυρία στην ίδια φάση.
74' Κίτρινη στον Ντε Γιονγκ που σταματά με τράβηγμα τον Μάνταλο, ο οποίος εφορμούσε στην αντίπαλη περιοχή.

72' Κίτρινη κάρτα, πρώτη στο ματς, για τον Άλεφ, που έκανε απρόσεκτο μαρκάρισμα στον Μπλιντ.

70' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Μπακάκης, μέσα ο Γιαννιώτας.

69' Γύρισμα του Μάνταλου, κοντρόλ με το στήθος και ανάποδο ψαλίδι από τον Πόνσε, αλλά η μπάλα περνά ψηλά άουτ.
67' Ο Φαν Ντε Μπέικ σκοράρει, αλλά είναι οφσάιντ ξεκάθαρα και το γκολ ακυρώνεται.

66' Σέντρα του Μάνταλου, χωρίς πρόβλημα μπλοκάρει ο Ονάνα. Η ΑΕΚ δεν έχει απειλήσει στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου μέρους.
63' Πρώτη αλλαγή για τον Άγιαξ. Έξω ο Χούντελααρ που δεν φάνηκε, μέσα ο Φαν Ντε Μπέικ.

61' Άλεφ αντί Γαλανόπουλου η πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ.

58' Μεγάλη ευκαιρία για Άγιαξ. Ο Μπάρκας σταματά με το δεξί χέρι την εξ επαφής κεφαλιά του Ταλιαφίκο.

57' O Oικονόμου παραχωρεί κόρνερ στο γύρισμα του Ζίγεκ.

55' Κεφαλιά, κοντράρει στον Πόνσε και περνά ξανά κόρνερ.

54' Κόρνερ για τον Άγιαξ. Η ΑΕΚ δεν έχει ηρεμήσει μετά το γκολ που δέχτηκε.

Τσιγκρίνσκι, Άλεφ και Γιακουμάκης κάνουν ζέσταμα.
50' Φάουλ κερδίζει ο Μάνταλος.

Δεν υπάρχει οφσάιντ στη φάση, καλυπτόταν ο σκόρερ.

46' Γκολ για τον Άγιαξ! Ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΚ. Ένα γέμισμα από τα αριστερά από τον Νέρες, ο Ταλιαφίκο βγαίνει μόνος του και με πλασέ στην κίνηση νικά τον Μπάρκα.

46' Κόρνερ για τον Άγιαξ, που προσπαθεί να πιέσει από το ξεκίνημα.

Όλα έτοιμα για το δεύτερο ημίχρονο. Καμία αλλαγή για την ΑΕΚ.
Η ΑΕΚ στέκεται εξαιρετικά στο Άμστερνταμ. Με εξαίρεση ένα πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο κινδύνευσε κυρίως από τις πλαγιοκοπήσεις των Ζίγεκ και Τάντιτς, δεν έχει απειληθεί σοβαρά ούτε μία φορά. Απεναντίας, όσο περνούσε η ώρα έδειχνε να ξεθαρρεύσει και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις με Κλωναρίδη, Πόνσε και την κεφαλιά του Σιμόες.

Τέλος του ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις, 0-0.

45' Ο Πόνσε παλεύει με δύο, κάνει το σουτ και κερδίζει κόρνερ.
42' Ο μαχητικός Πόνσε κερδίζει φάουλ στο κέντρο.

Σαχτάρ-Χόφενχαϊμ 1-2 στο 38'

38' Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία πέντε λεπτά.

33' Σουτ του Ζίγεκ λίγο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Μπάρκας χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

32' Παρατηρήσεις στον Πόνσε που τράβηξε αντίπαλο.
Συμπληρώθηκε το ημίωρο στο «Γιόχαν Κρόιφ», παραμένει το 0-0. Πολύ καλά στέκεται η ΑΕΚ, που δεν έχει κινδυνεύσει πολύ και έχει απειλήσει σε 1-2 περιπτώσεις.

Σαχτάρ-Χόφενχαϊμ 1-1 στο 27'

28' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης έμεινε όρθιος, έδωσε στον Πόνσε, αλλά κόντραρε το σουτ του και κατέληξε κόρνερ.
25' Ο Οικονόμου παραχωρεί κόρνερ.

25' Καλή στιγμή, με το γύρισμα του Χουλτ από τα αριστερά να κόβεται από την άμυνα.
23' Φάουλ του Χουλτ στον Ζίγεκ, γλιτώνει την κάρτα.

21' Πρώτο σουτ από τον Άγιαξ, εκτός περιοχής από τον Ζίγεκ, η μπάλα περνά αρκετά άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Μπάρκας.

19' Κόρνερ για τον Άγιαξ μετά το σουτ του Ζίγεκ και την κόντρα σε γύρισμα.

Η ΑΕΚ δείχνει να έχει απορροφήσει τη μεγάλη πίεση που άσκησε ο Άγιαξ στα πρώτα 5-10 λεπτά.

15' Βαθιά μπαλιά του Μάνταλου, λίγο έλειψε να κάνει το δύσκολο κοντρόλ και να βρεθεί τετ-α-τετ ο Κλωναρίδης.

14' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Σιμόες πετάχθηκε στο πρώτο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

14' Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ, αλλά κερδίζει φάουλ στο πλάι ο Σιμόες.

13' Ο Μάνταλος κερδίζει κόρνερ!

12' Φάουλ του Πόνσε στον Ντε Γιονγκ στη διεκδίκηση μιας μπαλιάς στην επίθεση της ΑΕΚ.

10' Νέο κόρνερ από τον Οικονόμου.

9' Κόρνερ για τον Άγιαξ, από το γύρισμα του Ταλιαφίκο που κοντράρει στον Τσόσιτς.

Σαχτάρ-Χόφενχαϊμ 0-1 στο 6'

5' Γύρισμα του Τάντιτς από αριστερά, κόβει σωτήρια ο Οικονόμου.
4' Δύο επικίνδυνες καταστάσεις, από αριστερά και δεξιά, ευτυχώς περνούν ανεκμετάλλευτες από τον Άγιαξ.

3' Επικίνδυνη σέντρα του Ζίγεκ, η μπάλα περνά απευθείας άουτ.

Η ΑΕΚ αμύνεται στο μισό γήπεδο. Ο Άγιαξ δεν βρίσκει διαδρόμους ακόμη.

1' Το ματς άρχισε.

Στη σέντρα η ΑΕΚ.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Κατάμεστο πλέον το γήπεδο. Οι οπαδοί του Άγιαξ κρατούν λευκά σημαιάκια δημιουργώντας καταπληκτική ατμόσφαιρα.

Ο Δημήτρης Μελισσανίδης πήρε ήδη θέση στα επίσημα.

Είκοσι λεπτά απέμειναν για τη σέντρα.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε αγωνιστεί με τον Παναθηναϊκό στο Άμστερνταμ απέναντι στον Άγιαξ στο ιστορικό 0-1 των ημιτελικών του 1996. Στο 0-3 του ΟΑΚΑ στη ρεβάνς ήταν τιμωρημένος.

Υπενθυμίζεται πως η ΑΕΚ τρέχει ένα αήττητο σερί 14 αγώνων στην Ευρώπη, με τέσσερις νίκες και δέκα ισοπαλίες. Η τελευταία της ήττα ήταν με 1-0 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα στις 2 Αυγούστου του 2017, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Άγιαξ επιστρέφει στους ομίλους για πρώτη φορά μετά το 2014.

H AEK έχει ήδη αρχίσει το ζέσταμά της στον αγωνιστικό χώρο.

Ζωντανή περιγραφή του αγώνα από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 και τον Γιώργο Τσακίρη, που μαζί με τον Κώστα Κετσετζόγλου και τον Τάσο Τσατάλη θα μεταφέρουν τα πάντα γύρω από τον αγώνα.

Οι φίλοι της ΑΕΚ έχουν ήδη πάρει θέση στις κερκίδες. Λιγοστός ο κόσμος του Άγιαξ, αλλά έχουν εξαφανίσει τα εισιτήρια και θα γεμίσει πολύ γρήγορα.

Και μια γεύση από τα αποδυτήρια της ΑΕΚ στο «Γιόχαν Κρόιφ».

Περίπου 2.500 φίλοι της ΑΕΚ είναι στο πλευρό της. Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν από νωρίς στο Άμστερνταμ.

Οι παίκτες της ΑΕΚ έκαναν ήδη τη βόλτα τους στον αγωνιστικό χώρο.

Νωρίτερα, υπήρξε μικροένταση μεταξύ οπαδών της ΑΕΚ και της αστυνομίας.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Κάρλος Ντελ Θέρο Γκράντε (Ισπανία).

H ενδεκάδα του Άγιαξ: (Τεν Χάαγκ): Ονάνα, Μαζραουί, Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Σένε, Έιτινγκ, Νέρες, Ζίγεκ, Τάντιτς, Χούντελααρ.

Με σύστημα 4-2-3-1 και τον Τσόσιτς σε ρόλο δεξιού μπακ, με τον Μπακάκη μπροστά του παρατάσσει την ομάδα του ο Μαρίνος Ουζουνίδης. Αναλυτικά η ενδεκάδα: Μπάρκας, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπάρκας, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Πόνσε.

Το γήπεδο θα είναι κατάμεστο, αφού υπάρχει sold out. Η κιτρινόμαυρη γωνιά με περίπου 2.500 φίλους της ΑΕΚ έχει κάνει ήδη αισθητή την παρουσία της.

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την επιστροφή της ΑΕΚ στο Champions League μετά από δώδεκα χρόνια. Στις 19:55 η σέντρα του αγώνα με τον Άγιαξ στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ.