Οριστική διακοπή στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ. Ακυρώθηκε γκολ στο 90΄! Εισβολή Σαββίδη στο γήπεδο

Είναι οριστικό ότι ο αγώνας δεν θα ολοκληρωθεί, κατόπιν απόφασης του Κομίνη. Καμία διευκρίνιση δεν υπάρχει για το αν τελικά το γκολ μετράει ή όχι.

Ο παρατηρητής ενημέρωσε ότι δεν θα παιχτούν τα εναπομείναντα λεπτά

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ επέστρεψαν στα αποδυτήρια

Ο παρατηρητής του αγώνα κάνει λόγο για οριστική διακοπή του αγώνα!

Παίκτες ΑΕΚ: «Μπάλα με όπλα δεν παίζουμε»

Εν τω μεταξύ έχει αποχωρήσει από την Τούμπα ο Ιβάν Σαββίδης

Ο Στυλιαράς (4ος) επιθεώρησε τον αγωνιστικό χώρο και ενημερώνει τον Κομίνη

Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του ΠΑΟΚ για προθέρμανση

Αυτή τη στιγμή οι Μηνάς Λυσάνδρου, Νίκος Λυμπερόπουλος και Βασίλης Δημητριάδης είναι στα αποδυτήρια του Κομίνη και συνεχίζονται οι διαβουλεύσεις

Αυτό που λέει η ΑΕΚ αυτή τη στιγμή είναι ότι «με αυτές τις συνθήκες τρομοκρατίας η ΑΕΚ δεν βγαίνει να παίξει».

Ο Σαββίδης είπε στον Κομίνη «είσαι νεκρός

Απειλές για τη ζωή του από τον Ιβάν Σαββίδη άκουσε ο Γιώργος Κομίνης, σύμφωνα με ανθρώπους της ΑΕΚ.

Συγκεκριμένα τονίζουν πως ο ισχυρός άνδρας του «δικέφαλου του Βορρά» είπε στον ρέφερι μετά την εισβολή του στον αγωνιστικό χώρο: «Είσαι νεκρός»!

Εν αναμονή του Κομίνη για την τύχη του ματς...

Έχουν περάσει αισίως 55 λεπτά από τη στιγμή της φάσης του γκολ του ΠΑΟΚ, που ακόμα δεν γνωρίζουμε αν είναι γκολ ή όχι

Η φάση που τίναξε το ντέρμπι στον αέρα!

Με περίστροφο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Ιβάν Σαββίδης

Όταν ο διαιτητής Κομίνης αποφάσισε να μην μετρήσει το γκολ του ΠΑΟΚ ο Ιβάν Σαββίδης κατέβηκε έξαλλος από τα επίσημα και εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να πάρει την ομάδα και να φύγει.

Οι άνθρωποι της ασφάλειας του τον συνόδευαν σε όλη την διάρκεια της παρουσίας του στον αγωνιστικό χώρο, ενώ κάποια στιγμή του έφυγε το σακάκι.

Όπως θα δείτε λοιπόν στη φωτογραφία που ακολουθεί ο μεγαλομέτοχος του ΠΑΟΚ οπλοφορούσε.

Ο Ιβάν Σαββίδης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, ύστερα από την απόφαση του Κομίνη να μην μετρήσει το γκολ του Βαρέλα στο 90′.

Ο ισχυρός άνδρας του ΠΑΟΚ ήταν έξαλλος με τον διαιτητή, ενώ ζήτησε από τους παίκτες του να αποχωρήσουν από το γήπεδο και να μη συνεχιστεί η αναμέτρηση. Ο Βιερίνια προσπάθησε να τον ηρεμήσει, με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να του λέει ότι δεν πρέπει η ομάδα να αποχωρήσει κι ότι το παιχνίδι πρέπει να συνεχιστεί κανονικά.

Ο Σαββίδης ήταν, όμως, εκτός εαυτού, με τον ισχυρό άνδρα του ΠΑΟΚ να κατευθύνεται με απειλητικό τρόπο και προς τον πάγκο της Ένωσης. Στη συνέχεια, ο Κομίνης αποχώρησε μαζί με τους βοηθούς του από το γήπεδο και το παιχνίδι διακόπηκε.

Εικόνες από την εισβολή Σαββίδη στον γήπεδο

Ο κανονισμός για το οφσάιντ: Ένας παίκτης που βρίσκεται σε θέση οφσάιντ τιμωρείται μόνο εάν την στιγμή που η μπάλα αγγίξει ή μεταβιβαστεί από έναν συμπαίκτη του, αυτός συμμετέχει ενεργά στο παιχνίδι, κατά την άποψη του διαιτητή, με το να: • επηρεάζει το παιχνίδι ή • επηρεάζει έναν αντίπαλό του • αποκτά πλεονέκτημα ευρισκόμενος στην θέση αυτή

Εν αναμονή για να ξεκινήσει εκ νέου το παιχνίδι

Οι παίκτες των δύο ομάδων δεν βγαίνουν από το γήπεδο και συνεχίζουν τις διαβουλεύσεις μεταξύ τους, αφού οι διαιτητές έχουν φύγει για τα αποδυτήρια

Έξαλλος ο Σαββίδης! Έχουν φύγει από τον αγωνιστικό χώρο οι διαιτητές

Ο Ιβάν Σαββίδης κινείται απειλητικά προς κάποιον αξιωματούχο του πάγκου της ΑΕΚ

Απίστευτα πράγματα στην Τούμπα!

Ο Ιβάν Σαββίδης έχει μπει μέσα στο γήπεδο και λέει στην ομάδα του να φύγει από το γήπεδο

Δεν έχουμε παιχνίδι εδώ και περίπου 7 λεπτά

Στην κανονική ροή του αγώνα ο βοηθός, Ποντίκης έχει σηκώσει τη σημαία

Συνεχίζονται οι διαμαρτυρίες από παίκτες του ΠΑΟΚ

Δεν μετράει το γκολ . Ο β' βοηθός δίνει οφσάιντ

Διαβουλεύσεις για το αν μετράει το γκολ καθώς υπάρχει θέμα για οφσάιντ

90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Βαρέλα έκανε την κεφαλιά, η μπάλα μπήκε στα δίχτυα, αλλά φαίνεται να επηρεάζεται η φάση από εκτεθειμένο παίκτη του Δικεφάλου

87' Κίτρινη κάρτα στον Χριστοδουλόπουλο για φάουλ στον Βιεϊρίνια

85' Διακοπή στο ματς. Ο Μαουρίτσιο με τον αγκώνα βρήκε τον Αραούχο στο κεφάλι. Και οι δύο στο έδαφος.

84' Φάουλ από καλή θέση για τον ΠΑΟΚ, πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους Θεσσαλονικείς

83' Ο Κομίνης αποβάλλει τον Χιμένεθ για έντονη διαμαρτυρία

82' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Γκάλο, μέσα ο Μασούντ

78' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Κάνιας, μέσα ο Σάκχοφ

76' Δύο συνεχόμενα κόρνερ για την ΑΕΚ, ανεκμετάλλευτα αμφότερα

74' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Πέλκας, μέσα ο Μπίσεσβαρ

73' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Εκ νέου ωραία κυκλοφορία από την «Ένωση», στρώθηκε η μπάλα στον Μπακασέτα στα αριστερά που έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι και κατέληξε άουτ

72' Σουτ του Κάμπος από πολύ μακριά, άουτ η μπάλα

69' Πτώση του Μακ μέσα στην περιοχή, απολύτως τίποτα.

67' Ενοχλήσεις ο Βαρέλα, μένει να φανεί αν μπορεί να συνεχίσει

65' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Λιβάγια, μέσα ο Χριστοδουλόπουλος

63' Ευκαιρία και για τον ΠΑΟΚ!

63' Η καλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ!

62' Κακό τάκλιν προς την μπάλα του Λαμπρόπουλου, ο Πρίγιοβιτς σουτάρει έξω από την περιοχή με το αριστερό, σταθερός ο Μπάρκας μπλόκαρε.

61' Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ, κρατώντας τον ΠΑΟΚ μακριά από τα καρέ της

58' Κακό σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα άουτ

57' Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα

54' Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο

56' Μετατίθεται δεξιά ο Κάμπος, στην αριστερή πτέρυγα ο Μακ

55' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Λημνιός, μέσα ο Μακ

52' Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για τον ΠΑΟΚ! Μπέρδεμα των Μπακάκη, Βράνιες σε τάκλιν που επιχείρησαν για να κόψουν τον Κάμπος, η μπάλα στρώνεται στον μεσοεπιθετικό των γηπεδούχων για να κάνει το 1-0, αλλά ο Λαμπρόπουλος σαν από μηχανής Θεός έβαλε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.

50' Αλλεπάλληλα λάθη από τις δύο ομάδες στην κυκλοφορία της μπάλας

48' Έδιωξε με το κεφάλι ο Μπακάκης

47' Γύρισμα του Βιεϊρίνια από τα αριστερά, σε κόρνερ έδιωξε ο Βράνιες

46' Έναρξη β' μέρους

Η Ένωση πατούσε καλύτερα είχε την μεγαλύτερη στιγμή στο ματς στο 14' με το γυριστό του Αραούχο, ενώ η ομάδα του Λουτσέσκου αντιμετώπισε προβλήματα στην ανάπτυξη και με εξαίρεση ένα σουτ του Κάνιας στο 32' δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Μπάρκα.

Φουλ... ξύλο αλλά κανένα γκολ στην Τούμπα και το 0-0 ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ παραμένει.

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ένα λεπτό καθυστερήσεων.

44' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

42΄ Έχει πρόβλημα στην ανάπτυξη ο ΠΑΟΚ. Η ΑΕΚ πιέζει ψηλά και δημιουργεί προβλήματα.

38' Κίτρινη κάρτα στον Κρέσπο για φάουλ στον Αραούχο. Σωστή.

38' Βάζει τις φωνές στον Χουλτ ο Χιμένεθ επειδή δεν τήρησε το fair play σε μια φάση όπου τραυματίστηκε ο Λημνιός.

36' Έχει ανεβάσει την απόδοσή του ο ΠΑΟΚ.

33' Εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια μπλόκαρε ο Μπάρκας.

32' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Η μπάλα στρώθηκε στην Κάνιας που έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Λαμπρόπουλο και πέρασε κόρνερ.

31' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Βιεϊρίνια από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Λημνιός με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα πολύ άουτ.

29' Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, όμως η σέντρα του Λημνιού από τα δεξιά ήταν κακή και πέρασε άουτ.

28' Λάθος του βοηθού για οφσάιντ στον Γκάλο, καλυπτόταν καθαρά!

28' Νευρικότητα από τους παίκτες του ΠΑΟΚ.

25' Κίτρινη κάρτα στον Γκάλο, που κλώτσησε την μπάλα ενώ ο Κομίνης είχε σφυρίξει φάουλ

24' Νέο φάουλ του Κάμπος στον Μπακάκη. Έχει κάρτα εξτρέμ των γηπεδούχων.

Τρομερές μάχες σε κάθε φάση!

22' Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάμπος απέφυγε τον Βράνιες έκανε το γύρισμα αλλά ο Σιμόες έδιωξε.

19' Κίτρινη κάρτα στον Κάμπος για φάουλ στον Μπακάκη.

19' Πλασαριστή εκτέλεση κόρνερ, ο Λιβάγια κάνει τακουνάκι ο Αραούχο δεν μπόρεσε να τσιμπήσει πρώτος την μπάλα και ο Βιεϊρίνια κέρδισε το επιθετικό φάουλ.

17' Ωραίος συνδυασμός Λιβάγια-Αραούχο αλλά η σέντρα του Γκάλο δεν ήταν καλή.

17΄ Εξαιρετική παρέμβαση του Λαμπρόπουλου σε κάθετη για τον Λημνιό.

14' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Αραούχο έπιασε γυριστό μπροστά από την εστία, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα-άουτ. Καλυπτόταν καθαρά ο Αργεντινός που έπιασε στον ύπνο τον Κρέσπο.

13' Κάθετη πάσα του Πέλκα, ο Βράνιες έβαλε την προβολή και ο Μπάρκας μάζεψε.

Αποβλήθηκε ο Κωνσταντινίδης από τον πάγκο του ΠΑΟΚ κι ένα μέλος από την αποστολή της ΑΕΚ.

10' Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα για μαρκάρισμα στον Μάτος. Πέφτοντας ο μπακ του ΠΑΟΚ (που έχει δει κίτρινη) κράτησε με ύπουλο τρόπο το πόδι του πάνω στο στήθος του παίκτη της Ένωσης.

8' Εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, ο Μαουρίσιο πήρε την κεφαλιά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

7' Σέντρα του Πέλκα απομάκρυνε ο Βράνιες με κεφαλιά.

Πολλά νεύρα στο ματς.

4' Στο έδαφος ο Λιβάγια. Έξαλλοι οι άνθρωποι της ΑΕΚ ζητούν κόκκινη στον Μάτος για αγκωνιά. Του έβγαλε κίτρινη σωστά ο Κομίνης, αφού χρησιμοποίησε τα χέρια του αλλά όχι με πρόθεση να χτυπήσει τον αντίπαλο.

2' Επιθετικό φάουλ του Αραούχο στον Κρέσπο. Ο Αργεντινός τράβηξε τον αντίπαλό του απ' τη φανέλα.

1' Σέντρα!

Όμορφη ατμόσφαιρα.

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Έχει γεμίσει το γήπεδο.

Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης / Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας, Κωνσταντίνος Ποντίκης / Τέταρτος: Δημήτριος Στυλιαράς

Οι δύο ομάδες έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

Έντονη είναι η παρουσία αστυνομικών δυνάμεων τόσο εντός όσο και εκτός γηπέδου.

Οι δύο ομάδες είναι εδώ και λίγη ώρα στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.

Έκπληξη από τον Λουτσέσκου που άφησε στον πάγκο τον Μακ κι έδωσε φανέλα βασικού στον Λημνιό.

Στον πάγκο: Ρέι, Ασεβέδο, Μαλεζάς, Κουλούρης, Μπίσεσβαρ, Σάκχοφ, Μακ

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Κάμπος, Λημνιός, Πέλκας, Πρίγιοβιτς

Ο Χιμένεθ επέλεξε κάτω από τα δοκάρια τον Μπάρκα, τον Χουλτ αντί του Λόπες, ενώ στην ίδια πλευρά θα παίξουν Μπακάκης και Γκάλο. Δεν πρόλαβε να μπει στην αποστολή ο Τσιγκρίνσκι.

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Λόπες, Λάζαρος, Γιακουμάκης, Μασούντ, Γαλανόπουλος, Τζανετόπουλος

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Σιμόες, Κονέ, Λιβάγια, Γκάλο, Μπακασέτας, Αραούχο

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:

Επεισόδια στην πορεία των οπαδών του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη

Η Ένωση ανέβηκε στην Θεσσαλονίκη γνωρίζοντας πως είναι στο +5 και πως το ματς θα γίνει χωρίς κόσμο, ωστόσο, το πρωί τα πράγματα άλλαξαν. Από την ΑΕΚ πάντως τονίζουν πως προέχει η σημερινή αναμέτρηση και στη συνέχεια θα τοποθετηθούν σχετικά με τα όσα συνέβησαν.

Μετά την μεταμεσονύχτια απόφαση, το παιχνίδι θα διεξαχθεί κανονικά με κόσμο. Ο ΠΑΟΚ δικαιώθηκε στην έφεση του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, πήρε πίσω το -3, ενώ του αφαιρέθηκαν και τα δύο κεκλεισμένων που του είχαν αρχικά επιβληθεί. Μάλιστα, από τον "δικέφαλο του Βορρά" είναι έτοιμοι και προσφυγή στο διαιτητικό δικαστήριο με στόχο την επανάληψη του αγώνα με τους ερυθρόλευκους.

Αντιδράσεις για την αθώωση του ΠΑΟΚ: Καταγγέλλουν πολιτική παρέμβαση! Το μήνυμα Σαββίδη

Ματς στην Τούμπα το οποίο σε μεγάλο βαθμό θα κρίνει και τον πρωταθλητή.

Παρακολουθήστε το μεγάλο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ!