Super League: Πανιώνιος - ΑΕΛ 1 - 0 τελικό

Ο Ρισβάνης εξακολουθεί να είναι έξαλλος με τον Ντέλετιτς, τιον συγκρατούν οι συμπαίκτες του. Αγκαλιασμένοι τα είπαν Κόντορ και Μιλόγεβιτς.

"Φοβήθηκα ότι από τη στιγμή που δεν κλειδώσαμε το ματς στις ευκαιρίες πουκάναμε, θα ερχόταν ο νόμος του ποδοσφαίρου να μας τιμωρήσει. Όμως στο τέλος η ΑΕΛ αστόχησε στην ευκαιρία της και έτσι κρατήσαμε το τρίποντο. Νομίζω δίκαια πήραμε το τρίποντο, συγχαρητήρια στους παίκτες και των δύο ομάδων", υποστήριξε ο Μιλόγεβιτς μετά το τέλος της αναμέτρησης.
Ήμασταν στο ματς μέχρι το τέλος και χάσαμε την ευκαιρία με τον Ντέλετιτς να πάρουμε τον βαθμό της ισοπαλίας. Αλλά ο Πανιώνιος κακά τα ψέμματα ήταν καλύτερος την περισσότερη ώρα του παιχνιδιού. Εμείς συνεχίζουμε να μαζέψουμε βαθμούς στα επόμενα ματς", οι δηλώσεις του Σάκη Τσιώλη.

Τέλος αγώνα.

90+6' Απευθείας κόκκινη στον Αγκάνοβιτς μετά από υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή.

90+6' Από μια κίτρινη σε Ντέλετιτς και Ρισβάνη για μεταξύ τους αψιμαχία.

90+4' Ολιγωρία της άμυνας του Πανιωνίου σε γύρισμα του Ναζλίδη, κόντρες και μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Ντέλετιτς, που βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή αλλά αστόχησε απελπιστικά με το αριστερό!

Δεν δείχνει να έχει τρόπο να απειλήσει η ΑΕΛ.

90+3' Κίτρινη κάρτα στον Γκόλια για διαμαρτυρία.
90+2'
Ο Μασούντ έκλεψε και δοκίμασε να κρεμάσει από τα 40-45 μέτρα τον Θεοδωρόπουλο, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Συμπληρώθηκαν τα 90' στη Νέα Σμύρνη, πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
89'
Τελευταίες προσπάθειες για την ΑΕΛ να φτάσει στην ισοφάριση.

88' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Σαββίδης στη θέση του Σιώπη.

86' Ο Σιώπης στο έδαφος και δείχνει να πονάει στο αριστερό του γόνατο από προηγούμενη σύγκρουση με τον Ναζλίδη.

84' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Μαχμούτοβιτς αντικαθιστά τον Μασούρα.

82' Από τη στιγμή που δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι με τις συνεχόμενες χαμένες ευκαιρίες στις αρχές του 2ου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος κοιτάζει πλέον να διατηρήσει το προβάδισμα του στα λεπτά που απομένουν μέχρι τη λήξη.

Μπήκαμε στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, συν τις όποιες καθυστερήσεις.

79' Η ΑΕΛ ανεβάζει τις γραμμές της και αρχίζει να ρισκάρει ολοένα και περισσότερο, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

77' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλο για κράτημα στον Λάμπρου.

75' Ο Κόρμπος έδωσε τη λύση σε μια δύσκολη κατάσταση που δημιουργήθηκε στην άμυνα του Πανιωνίου.

72' Ο Λάμπρου έστρωσε στον Μασούντ, που με το δεξί από καλή θέση έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Ο Μπεν εκτέλεσε, ο Ρισβάνης στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι!

71' Κόρνερ για τον Πανιώνιο.
70' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Εκτός παιχνιδιού ο Γεσίλ, στη θέση του ο Λάμπρου.

69' Εκτέλεση φάουλ του Μπεν με το αριστερό, άουτ η μπάλα.

69' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Αναστασόπουλος αντικαθιστά τον τραυματία Μασαλέσα.

67' Ξανά τραυματίας ο Μασαλέσα, που φεύγει εκτός αγώνα.

66' Φάουλ σε καλή θέση για τον Πανιώνιο. Το κέρδισε ο Μασούντ από τον Χίμο Ναβάρο.

Στο 56% - 44% η κατοχή μπάλας στο ματς για τις δύο ομάδες μετά από 65 λεπτά.

63' Ωραία ατομική προσπάθεια, προσποιήσεις συνεχόμενες και σουτ του Γεσίλ με το δεξί, πάλι ο Θεοδωρόπουλος σωστά τοποθετημένος είπε "όχι" στον φορ του Πανιωνίου.

61' Κάρτα στον Κόντορ για φάουλ στον Γεσίλ.

61' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Τσακοπίνο αντικαθιστά τον Κάπο.

60' Κόρνερ τώρα για την ΑΕΛ.

Και αυτή η στημένη φάση χωρίς ουσιαστικό κέρδος για τους γηπεδούχους.

59' Κόρνερ για τον Πανιώνιο.

58' Καλή η έμπνευση του Μασούρα, που απείλησε με το αριστερό εκτός περιοχής αλλά χωρίς να βρει στόχο.

57' Κόρνερ για τον Πανιώνιο.

56' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Βαρέλα αντικαθιστά τον Ικαούνιεκς.

52' Ο Θεοδωρόπουλος αποκόμισε ένα χτύπημα στον αστράγαλο του δεξιού του ποδιού, δέχτηκε τις περιποιήσεις του ιατρικού επιτελείου της ΑΕΛ και συνεχίζει στο ματς.

51' Απίστευτο! Ξανά ο Γεσίλ σπαταλά μια κλασική ευκαιρία για γκολ. Τρομερή πάσα του Μασούντ με το εξωτερικό, ο Γεσίλ προχώρησε, έφτασε απέναντι στον Θεοδωρόπουλο αλλά νικήθηκε ξανά από τον γκολκίπερ της ΑΕΛ!

50' Κι άλλη κλασική ευκαιρία πετάει στα σκουπίδια ο Γεσίλ! Καταπληκτική μεταβίβαση του Μασούρα στον Γερμανό φορ, που αστόχησε από τα δύο μέτρα με το αριστερό.

49' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Μασαλέσα. Να δούμε αν θα μπορέσει να συνεχίσει στο ματς.

48' Νέα καλή επέμβαση του Θεοδωρόπουλου σε σουτ του Μασούρα εκτός περιοχής.

46' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, χαμένη. Ο Μασούντ έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Γεσίλ με τον Θεοδωρόπουλο, όμως ο γκολκίπερ της ΑΕΛ νίκησε τον φορ των γηπεδούχων και κράτησε την ομάδα του στο ματς.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Η στατιστική εικόνα της αναμέτρησης μετά τα πρώτα 45 λεπτά:

Τέλος ημιχρόνου

42' Πλασέ του Κόρμπου από καλή θέση, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος

Απίθανη επίθεση του Πανιωνίου με μπαλιές με τη μία, η μπάλα φτάνει τελικά από την ασίστ του Μασούντ στον Μπεν και αυτός αφού προχώρησε λίγα μέτρα νίκησε με ωραίο πλασέ τον Θεοδωρόπουλο

33' ΓΚΟΛ ο Πανιώνιος!

Μισή ώρα στο ματς, με τον Πανιώνιο να έχει ανεβάσει και πάλι τους ρυθμούς του στα τελευταία λεπτά

24' Νέα μεγάλη φάση για τον Πανιώνιο ξανά με τον Μπεν να αστοχεί για λίγο

20' Μεγάλη ευκαιρία και για τον Πανιώνιο! Η μπάλα φτάνει στον Μπεν στο ύψος του πέναλτι μετά τις κόντρες που έγιναν στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν πολύ κακό, ψηλά άουτ

19' Μακρινό, δυνατό σουτ του Ναζλίδη, η μπάλα περίπου 2 μέτρα άουτ. Δεύτερη τελική για την ΑΕΛ

Λίγα πράγματα μπροστά από τις δύο εστίες στο πρώτο τέταρτο, με μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή της ΑΕΛ στο 9'. Μετά το δεκάλεπτο πάντως ισορρόπησε το ματς η ΑΕΛ

9' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Καπό που υποδέχθηκε άψογη κάθετη μπαλιά του Ικάουνιεκς και βρέθηκε απέναντι στον Γιαννιώτη, όμως ο γκολκίπερ του Πανιωνίου έσωσε το 0-1

Σαφώς καλύτερο το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο ματς που έχουν 1-2 καλές επιθέσεις μέχρι τώρα αλλά χωρίς τελική προσπάθεια. Δείχνουν ότι θέλουν το γρήγορο γκολ πάντως

17:25' Γρήγορη αντεπίθεση του Πανιωνίου από τα αριστερά με Μασούντ και Μπεν, γύρισμα του τελευταίου για τον Γεσίλ στο σημείο του πέναλτι, με τον Γκόλια να κόβει οριακά

1' Σέντρα στο ματς

Όλα έτοιμα για τη σέντρα στη Νέα Σμύρνη

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Στον πάγκο της ΑΕΛ: Κουτογλίδης, Αναστασόπουλος, Βαρέλα, Μονιάκης, Ρέγες, Γκουλουζάντε, Τσακοπίνο.

Στον πάγκο του Πανιωνίου: Μπαντής, Λάμπρου, Σαββίδης, Πλιάτσικας, Αντωνιάδης, Καθάριος, Μαχμούτοβιτς.

Στον πρώτο γύρο η Λάρισα είχε επικρατήσει με 2-0 του Πανιωνίου

Η Λάρισα είναι 12η, με 21 πόντους, έξι πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού

Ο Πανιώνιος βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με 45 βαθμούς σε 23 ματς