Κύπελλο Ελλάδας: Η ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον Πλατανιά

90'+2' Τελικό αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον Πλατανιά.

90'  Δύο λεπτά καθυστερήσεων.

89' Δυνατό σουτ του Αϊντάρεβιτς με το αριστερό έξω από την περιοχή, δίπλα από το αριστερό δοκάρι η μπάλα.

86' Ο Αποστολόπουλος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή της ΑΕΚ και δεξιά, ύστερα από πάσα του Σίγκνεβιτς, ο Αϊντάρεβιτς έκανε τάκλιν και έδιωξε σε κόρνερ.

85' Σουτ του Μάνταλου λίγο έξω από τη ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής του Πλατανιά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοκκαλά.

83' Η ΑΕΚ εξασφαλίζει λοιπόν και αυτή την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, εκεί όπου έχει ήδη περάσει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος απέκλεισε τον Αστέρα Τρίπολης.

80' Διαδικαστικού χαρακτήρα τα λεπτά που απομένουν.

Πανηγυρικό στιγμιότυπο με τους παίκτες της ΑΕΚ.

75' ΑΛΛΑΓΗ για τον Πλατανιά. Ο Σίγκνεβιτς αντί του Γιακουμάκη, ο οποίος χειροκροτήθηκε από τους οπαδούς της ΑΕΚ, στην οποία θα συνεχίσει την καριέρα του από το καλοκαίρι.

73' Συρτό σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Με 4-2-3-1 παίζει η ΑΕΚ. Ο Αλμέιδα κορυφή, ο Αραούχο δεκάρι και αμυντικά χαφ Γιόχανσον - Αϊντάρεβιτς.

71' ΑΛΛΑΓΗ για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας αντί του Χριστοδουλόπουλου.

69'Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αλμέιδα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Στάθη, έκανε το σουτ μέσα και δεξιά στην περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

68'Ο Γιακουμάκης κουβάλησε αρκετά μέτρα τη μπάλα, έκανε το σουτ, αλλά δεν ήταν δυνατό και ο Ανέστης έπεσε και μπλόκαρε εύκολα.

67' Κεφαλιά του Αλμέιδα, ο Κοκκαλάς απομάκρυνε με υπερένταση.

66' Δοκάρι για την ΑΕΚ. Σέντρα του Χριστοδουλόπουλου από δεξιά,κεφαλίά του Γιόχανσον, η μπάλα στην δεξιά δοκό.

64' Ο Γιορέντε παίζει στην ίδια θέση που ήταν και ο Μανούσος, αριστερά στην τετράδα της μεσαίας γραμμής. Διατηρείται το 4-4-1.

63'ΑΛΛΑΓΗ και για την ΑΕΚ. Ο Αλμέιδα αντί του Σιμόες.

63'ΑΛΛΑΓΗ για τον Πλατανιά. Γιορέντε αντί του Μανούσου.

59' ΓΚΟΛ 3-0 για την ΑΕΚ (Γιόχανσον)! Εξαιρετική κάθετη πάσα του Αϊντάρεβιτς στον Γιόχανσον, αυτός βρέθηκε απέναντι στον Κοκκαλά, έμεινε όρθιος και με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

58' Σουτ του Αϊντάρεβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

56' Ο Αραούχο σούταρε από θέση βολής στην κίνηση, ο Κοκκαλάς απέκρουσε. Την πάσα στον Λατινοαμερικανό επιθετικό έκανε Γιόχανσον με εξαιρετική λόμπα.

55' Η ΑΕΚ έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης σε αυτά τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους.

50' Ο Ούγκο Αλμέιδα σηκώθηκε για ζέσταμα από τον Μανόλο Χιμένεθ.

46' ΑΛΛΑΓΗ για τον Πλατανιά. Ο Κάργας αντί του Μουνάφο.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

45'+2' Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 2-0.

Δύο λεπτά καθυστερήσεων.

45' Κόρνερ υπέρ του Πλατανιά, το παραχώρησε ο Αϊντάρεβιτς.

Παράπονα από τη διαιτησία του Σιδηρόπουλου έχουν οι παίκτες του Πλατανιά:

36' Σουτ με το εξωτερικό του Αϊντάρεβιτς έξω από την περιοχή, ο Κοκκαλάς μπλόκαρε σταθερά.

35' Η ΑΕΚ μετά το 2-0 έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα για πρόκριση. Δεν είναι μόνο τα δύο γκολ που έχουν μπει, είναι και το αριθμητικό μειονέκτημα των Χανιωτών μετά την αποβολή του Μπανανά.

31' Μακρινό πλασέ από τον Γιακουμάκη, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι. Ο επιθετικός του Πλατανιά έπεσε στο έδαφος μετά το πλασέ και ο Σιδηρόπουλος σφύριξε για φάουλ του Γιόχανσον. Δεν φάνηκε όμως να του έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα.

Ο Χριστοδουλόπουλος πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε από το σημείο του πέναλτι:

28'ΓΚΟΛ 2-0 για την ΑΕΚ (Αραούχο)!

Ο Μάνταλος πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Αραούχο και αυτός με αριστερό πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

26'Ο Αποστολόπουλος συνεργάστηκε με τον Μανούσο, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να πιάσει καλά το πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή.

25'Ο Αραούχο "ζάλισε" την άμυνα του Πλατανιά, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Αϊντάρεβιτς και κατέληξε κόρνερ.

24'Ο Πλατανιάς παίζει πλέον 4-4-1 μετά την αποβολή του Γιαγιά Μπανανά. Παρότι σηκώθηκε για ζέσταμα ο Κάργας, ο Μαραγκός συνεχίζει δίπλα στον Καρυπίδη στο κέντρο της άμυνας.

Εδώ η στιγμή που ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου λόγω του τραυματισμού στο χέρι.

22' Θέμα παράτασης πλέον δεν υφίσταται μετά το γκολ της ΑΕΚ και το 0-0 του πρώτου αγώνα.

Από νωρίς με δέκα παίκτες ο Πλατανιάς λοιπόν με την κόκκινη στον Μπανανά.

18' Το κενό που άφησε ο Μπανανά με την αποβολή του, έχει καλύψει ο Μαραγκός.

16'Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες για μαρκάρισμα στον Γιακουμάκη.

15' Έξαλλοι στον πάγκο του Πλατανιά με την απόφαση του Σιδηρόπουλου. "Θα έπρεπε να ντρέπεστε" φωνάζουν στους διαιτητές.

13' ΓΚΟΛ 1-0 για την ΑΕΚ (Χριστοδουλόπουλος)!

Από την άσπρη βούλα ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα.

12' Κόκκινη στον Μπανανά.

12' Πέναλτι για την ΑΕΚ!

Πάνω που είχε επιστρέψει στη δράση ο Ουκρανός αμυντικός της ΑΕΚ, υπέστη αυτόν τον τραυματισμό.

8' Φόβοι για κάταγμα για τον Τσιγκρίνσκι. Θα διακομισθεί στο νοσοκομείο.

5' ΑΛΛΑΓΗ για την ΑΕΚ. Ο Λαμπρόπουλος στη θέση του Τσιγκρίνσκι.

4' Ο Τσιγκρίνσκι λογικα θα γίνει αλλαγή.

3' Ο Χιμένεθ σήκωσε για ζέσταμα τον Λαμπρόπουλο. Στο χέρι δείχνει να πονά ο Ουκρανός, που περνά με φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου.

2' Ο Τσιγκρίνσκι έπεσε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο έπειτα από εναέρια μονομαχία με τον Αποστολόπουλο.

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι.

Αυτή τη στιγμή βραβεύεται ο Γιώργος Παράσχος από τον κ. Ασλανίδη. Χειροκροτήθηκε από τον κόσμο ο πολύπειρος προπονητής.

Εκτός για την ΑΕΚ έχει μείνει ο Βάργκας.

Και έτσι ο Πλατανιάς:

Έτσι θα παίξει η ΑΕΚ:

Περίπου 5.000 φίλοι της ΑΕΚ είναι αυτή τη στιγμή στο ΟΑΚΑ.

Η τιμητική πλακέτα της ΑΕΚ στον προπονητή του Πλατανιά, Γιώργο Παράσχο, ο οποίος έχει συμπληρώσει 500 αγώνες στους πάγκους.

Αν ο Πλατανιάς κάνει την έκπληξη και αποκλείσει την ΑΕΚ, θα είναι φυσικά η πρώτη φορά στην ιστορία του που θα έχει περάσει στα ημιτελικά του θεσμού

Ο Αραούχο, που δεν έπαιξε καθόλου με την Λάρισα, επιστρέφει στην ενδεκάδα.

Ο Βράνιες επιστρέφει για την ΑΕΚ για να καλύψει το κενό που έχουν αφήσει οι τραυματίες Γκάλο και Μπακάκης στην άμυνα.

Πριν από λίγο ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Αστέρα στο "Θ. Κολοκοτρώνης" και σε συνδυασμό με το 4-0 του πρώτου ματς πέρασε στην τετράδα.

Μια θέση στα ημιτελικά έχει ήδη κλείσει ο Παναθηναϊκός. Την Πέμπτη (2/3) παίζουν ΠΑΟΚ - Ξάνθη και Ατρόμητος Ολυμπιακός.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος. Βοηθοί είναι οι Χρήστος Μπαλτάς και Αντώνης Καρατζίκας. Τέταρτος είναι ο Κώστας Αντωνίου.

ΑΕΚ: Ανέστης, Κολοβέτσιος, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος, Αραούχο.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Στάθης, Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Μαραγκός, Αποστολόπουλος, Μουνάφο, Στανισάβλιεβιτς, Μανούσος, Γιακουμάκης.

Το πρώτο ματς, που έγινε στα Περιβόλια, ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Πλατανιά στο ΟΑΚΑ, στο δεύτερο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας.