ΑΕΚ - Λεβαδειακός 4 - 0, τελικό

92'
Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα με 4-0 του Λεβαδειακού, εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Ναμάσκο στο 17ο λεπτό.

91'
Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό! Ωραία ατομική ενέργεια του Μάντζιου, ο οποίος επιχείρησε το συρτό σουτ, αλλά ο Μπάρκας με νέα πολύ καλή επέμβαση είπε "όχι" στον επιθετικό του Λεβαδειακού.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

Μικρή διακοπή λόγω προβλήματος τραυματισμού του Μοσχονά.

89'
Δυνατό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα ψηλά άουτ.

88'
Πρώτη καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό! Ο Μάντζιος μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Μπάρκας με εξαιρετική επέμβαση κράτησε απαραβίαστη την εστία του.

Τελικές: 26(14) - 0(0)

87'
Ωραίο σουτ του Γαλανόπουλου, η μπάλα στην αγκαλιά του Μοσχονά.

Αποθέωση για τον Χρήστο Αραβίδη απ' τον κόσμο της ΑΕΚ.

83'
Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αραβίδης εκτός, ο Χριστοδουλόπουλος εντός.

83'
Άστοχο σουτ απ' τον Αραβίδη.

Η ΑΕΚ πετυχαίνει τέσσερα γκολ μετά την πρεμιέρα κόντρα στην Ξάνθη (4-1).

80'
ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (Ροντρίγκες)!
Ο Αραβίδης έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Αλμέιδα πήρε την κεφαλιά, η οποία κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Όμως, στη συνέχεια της φάσης ο Ροντρίγκες πήρε το... ριμπάουντ και με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0!

80'
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τσέλιος στη θέση του Σιμόες.

Τελικές: 22(12) - 0(0)

79'
Σουτ στην κίνηση του Αλμέιδα, ύστερα από ωραία πάσα του Ροντρίγκες, η μπάλα στην αγκαλιά του Μοσχονά.

78'
Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου.

77'
Ο Αλμέιδα κερδίζει κόρνερ απ' τον Ουόν.

76'
Τελευταία αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Βασιλείου στη θέση του Τόνι Σίλβα.

Κατοχή: 78% - 22%

Θερμό χειροκρότημα για τον Τόμας Πέκχαρτ, αλλά και τον Ούγκο Αλμέιδα.

74'
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αλμέιδα στη θέση του Πέκχαρτ.

Ο Ζοζέ Μοράις δεν έχει πραγματοποιήσει ακόμα κάποια αλλαγή, παρά το 3-0.

Φάουλ: 10-14

Παρθενικό γκολ για τον 19χρονο μέσο της Ένωσης, ο οποίος το χαίρεται με την ψυχή του.

67'
ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (Γαλανόπουλος)!
Ο Αραβίδης έκανε το γύρισμα απ' τα δεξιά, ο Μοσχονάς έδιωξε την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Γαλανόπουλο, με τον νεαρό μέσο να σουτάρει στην κίνηση και κάνει το 3-0 για την ομάδα του!

Ο Λεβαδειακός προσπαθεί να ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ύστερα από 20 λεπτά... άμυνας.

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Πέκχαρτ.

63'
Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πέκχαρτ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ' την εστία του Μοσχονά.

63'
Ο Γκάλο έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Κολοβέτσιος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μοσχονάς έδιωξε σε κόρνερ.

62'
Ο Αραβίδης κερδίζει το κόρνερ, ύστερα από προβολή του Τριποτσέρη.

Τελικές: 17(8) - 0(0)

61'
Ο Γκάλο έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ύστερα από όμορφη ανάπτυξη των "κιτρινόμαυρων", αλλά η κεφαλιά του Πέκχαρτ πέρασε ψηλά άουτ.

59'
Ο Γκάλο έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Πέκχαρτ έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ' την εστία του Μοσχονά.

58'
Κίτρινη κάρτα στον Μιλιάζες.

Πιέζουν ψηλά οι γηπεδούχοι προκειμένου να εκμεταλλευτούν πιθανό λάθος των αμυντικών του Λεβαδειακού.

Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος, οι "κιτρινόμαυροι" επιτέθηκαν απ' τα δεξιά στις αρχές του δευτέρου 45λέπτου, με τον Γκάλο να βγάζει τη σέντρα στο γκολ του Τόμας Πέκχαρτ.

52'
Ο Γκάλο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κολοβέτσιος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μοσχονάς μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Κόρνερ: 6-3
Πρώτο γκολ του Τόμας Πέκχαρτ στο φετινό πρωτάθλημα. Είχαν προηγηθεί τρία γκολ για τον θεσμό του Κυπέλλου απέναντι σε Κέρκυρα και Αναγέννηση Καρδίτσας.

50'
ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (Πέκχαρτ)!
Ο Γκάλο έβγαλε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Πέκχαρτ κατέβασε την μπάλα και με όμορφο σουτ απ' το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-0 για την ομάδα του!

Έχει μπει δυνατά η Ένωση στο δεύτερο ημίχρονο και πιέζει για ένα δεύτερο γκολ.

48'
Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Γαλανόπουλος έπιασε το σουτ στην κίνηση, ύστερα από σέντρα του Γκάλο, αλλά ο Μοσχονάς, με τρομερή ενστικτώδη επέμβαση, αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του!

46'
Μακρινό σουτ του Γκάλο, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στην αγκαλιά του Μοσχονά.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στην έναρξη του δεύτερου μέρους. Θυμίζουμε πως ο Λεβαδειακός έχει κάνει ήδη δύο λόγω της αποβολής του Ναμάσκο και του τραυματισμού του Μουλόπουλου.

46'
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο μέρος.

45 +2'
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 του Λεβαδειακού, ο οποίος αγωνίζεται απ' το 17ο λεπτό με 10 παίκτες.

45'
Κίτρινη κάρτα στον Μάντζιο για διαμαρτυρία.
Ο Ροντρίγκες είναι ο κινητήριος μοχλός της ΑΕΚ στη σημερινή αναμέτρηση. Ο Αργεντινός συγκλίνει αρκετά, ζητάει την μπάλα, κάνει παιχνίδι κι αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα. Είναι, ουσιαστικά, ο αντί-Μάνταλος.

41'
Ο Ροντρίγκες έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Πέκχαρτ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Κατοχή: 79% 21%

Τελικές: 10(4) - 0(0)

36'
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ροντρίγκες βρέθηκε απέναντι στον Μοσχονά, ύστερα από υπέροχη κάθετη του Γιόχανσον, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε πάνω απ' την εστία του τερματοφύλακα του Λεβαδειακού.
Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να επιτίθενται απ' τα αριστερά με τους "ανεβασμένους" Ντίντακ και Ροντρίγκες.

33'
Αναγκαστική αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Τόπι στη θέση του τραυματία Μουλόπουλου.

Μικρή διακοπή στον αγώνα λόγω τραυματισμού του Μουλόπουλου, ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει.

32'
Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μακρινό σουτ του Σιμόες, η μπάλα ψηλά άουτ.

Ο Αντρές Σιμόες αφιέρωσε το γκολ στον συμπατριώτη του, Ούγκο Αλμέιδα.

Τέταρτη ασίστ για τον Πατίτο Ροντρίγκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Τέσσερις ασίστ για τον Πατίτο Ροντρίγκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και πιέζει για ένα γρήγορο δεύτερο γκολ.

Πρώτο γκολ για τον Αντρέ Σιμόες τη φετινή σεζόν.

28'
ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (Σιμόες)!

Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους Βοιωτούς.

26'
Ο Μιλιάζες κερδίζει κόρνερ για τον Λεβαδειακό.

25'
Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μακρινό σουτ του Σιμόες, η μπάλα ελάχιστα έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Μοσχονά!

22'
Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιόχανσον πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μοσχονά.

22'

Η ΑΕΚ προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και πιέζει για το γκολ.

Κατοχή: 84% - 16%
19:53
Τελικές: 5(2) - 0(0)

20'
Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Γκάλο, η μπάλα ψηλά άουτ.

19'
Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μεντί εκτός, ο Μοσχονάς στη θέση του.

17'
ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Λεβαδειακό (Ναμάσκο)! Ο Πέκχαρτ έκλεψε την μπάλα, ύστερα από λάθος του Μεντί, με τον Ναμάσκο να τον ανατρέπει λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, την ώρα που ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Η ΑΕΚ αγωνίζεται κυρίως απ' τα αριστερά με τους Ντίντακ και Ροντρίγκες να είναι αρκετά απειλητικοί σ' αυτά τα πρώτα 15 λεπτά.

Κόρνερ: 3-0

15'
Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ.

12'
Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Ντίντακ έκανε τη σέντρα, ο Ροντρίγκες πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ' το αριστερό δοκάρι του Ναμάσκο.

12'
Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ωραίο σουτ του Γαλανόπουλου, ο Ναμάσκο απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα!

10'
Ο Ροντρίγκες έκανε το σουτ, ύστερα από όμορφη συνεργασία με τον Γαλανόπουλο, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Η ΑΕΚ κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να βρει κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, προς το παρόν.

Αρκετά φάουλ σ' αυτά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.
Ο Ντόστανιτς έδωσε εντολή στον Μιλιάζες να μεταφερθεί στη μεσαία γραμμή, αλλάζοντας πολύ γρήγορα το σύστημα σε 4-4-2.

Ο Ροντρίγκο Γκάλο έχει αναλάβει τα στημένα λόγω και της απουσίας του Πέτρου Μάνταλου.

5'
Κίτρινη κάρτα στον Μεντί για σκληρό φάουλ πάνω στον Αραβίδη.
Ο Ράτκο Ντόστανιτς παρατάσσει για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν τον Λεβαδειακό με τρία στόπερ.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους "κιτρινόμαυρους".

3'
Ο Γκάλο εκτέλεσε το φάουλ, με τον Τριποτσέρη να διώχνει με το κεφάλι σε κόρνερ.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Ούγκο Αλμέιδα ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στη μέση τις τελευταίες ημέρες και, ύστερα από συνεννόηση με τον Ζοζέ Μοράις, προτιμήθηκε να μείνει στον πάγκο.

1'
Έναρξη του αγώνα.

Η διάταξη του Λεβαδειακού:

Η διάταξη της ΑΕΚ:

Αρχηγός της ΑΕΚ είναι ο Χρήστος Αραβίδης λόγω της απουσίας του Πέτρου Μάνταλου.

Οι καθιερωμένες χειραψίες λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.
19:30
Οι παίκτες των δύο ομάδων εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Λιγοστός κόσμος στις εξέδρες του ΟΑΚΑ. Η μέτρια πορεία της Ένωσης, αλλά και το κρύο είναι ανασταλτικοί παράγοντες για τους φιλάθλους της ομάδας.

Θυμίζουμε πως το μεσημέρι του Σαββάτου, ο Τιμούρ Κετσπάγια σε συνέντευξη που παραχώρησε στο Contra.gr, ξέσπασε κατά των διοικούντων την ΑΕΚ!

Η παράδοση είναι με το μέρος της ΑΕΚ, αφού σε 13 αναμετρήσεις με την ίδια γηπεδούχο, μετράει 11 νίκες και 2 ήττες.

Η Ένωση βρίσκεται στην 6η θέση με 16 βαθμούς, ύστερα από 10 αγωνιστικές, ενώ οι Βοιωτοί είναι 8οι με 12.

Η ΑΕΚ προέρχεται από την ισοπαλία με 1-1 στην Κέρκυρα απέναντι στην τοπική ομάδα, ενώ στον αντίποδα, ο Λεβαδειακός γνώρισε "βαριά" ήττα με 4-0 απ' τον Ολυμπιακό στο "Γ. Καραϊσκάκης".

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γεώργιος Μπλάνας του Συνδέσμου Μεσσηνίας.
Βοηθοί: Ιωάννης Μπετσόγλου (Δωδεκανήσου), Βασίλειος Νικολακάκης (Ηρακλείου)
4ος Διαιτητής: Σπυρίδων Μιχελής (Πειραιά)

Στον αντίποδα, ο Λεβαδειακός παρατάσσεται με τους γνωστούς απόντες, Ομπόρια, Μπελγκαζουανί, Σουμπίνιο αλλά και τον Καραμπουέ που υπέστη θλάση στο ματς με τον Ολυμπιακό.

Ο Μοράις, πέρα απ' τον τιμωρημένο Μάνταλο, δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες και των Τάσου Μπακασέτα, Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι (τραυματίες), καθώς και του ανέτοιμου Ρόναλντ Βάργκας. Παράλληλα, εκτός αποστολής βρίσκονται οι Βαγγέλης Πλατέλλας και Ντάρκο Ζόριτς που δεν βρίσκονται στα πλάνα του Πορτογάλου τεχνικού.

Σον πάγκο για τους Βοιωτούς: Μοσχονάς, Καψάσκης, Βασιλείου, Μάγκας, Καραχάλιος, Τόπι, Παππάς.

Αναπληρωματικοί για την Ένωση: Ανέστης, Ντίας, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Τσέλιος, Αλμέιδα.

Ο Πορτογάλος τεχνικός, εξαιτίας των απουσιών, αποφάσισε να αλλάξει σύστημα σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στην Κέρκυρα. Οι "κιτρινόμαυροι" παρατάσσονται με διάταξη 4-3-3, με τους Ροντρίγκες-Αραβίδη στα "φτερά" της επίθεσης, τον Αντρέ Σιμόες μοναδικό "κόφτη" και τους Γαλανόπουλο-Γιόχανσον ως εσωτερικούς χαφ.

Ο Ζοζέ Μοράις έκανε την έκπληξη, καθώς επέλεξε να δώσει φανέλα βασικού στον Τόμας Πέκχαρτ αντί του Ούγκο Αλμέιδα. Παράλληλα, ο Πατίτο Ροντρίγκες πήρε τη θέση του τιμωρημένου Πέτρου Μάνταλου στην αρχική ενδεκάδα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Αραβίδης, Ροντρίγκες, Πέκχαρτ.
Λεβαδειακός: Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Ουόν, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Κλατσάς, Μεντί, Τόνι Σίλβα, Ζεζίνιο, Γιακουμάκης, Μάντζιος.

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της ΑΕΚ και του Λεβαδειακού στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League.