Η πρώτη εκτός έδρα νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0 στα Χανιά του Πλατανιά, για τη 14η αγωνιστική της Super League.

Σε ένα κακό ματς, με ελάχιστες ευκαιρίες, οι Ηπειρώτες με σφιχτή "άμυνα" κατάφεραν να περιορίσουν τον Πλατανιά και δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Γιώργου Παράσχου να δημιουργήσουν επικίνδυνες στιγμές στα καρέ του Βελλίδη. Επιθετικά οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να προηγηθούν από στημένη φάση, με τον Γιάκο να νικά τον Σωτηρίου στο 17', με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ, κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι κι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, όμως και πάλι η άμυνα του ΠΑΣ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και κατάφερε να κρατήσει το μηδέν, μέχρι το τελικό σφύριγμα του Λαμπρόπουλου.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΣ έφτασε τους 17 βαθμούς στο πρωτάθλημα και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ ο Πλατανιάς έμεινε στους 18 κι εξακολουθεί να βρίσκεται πάνω από τους Γιαννιώτες στον πίνακα της Super League.

Οι συνθέσεις:

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος):  Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Σελίν, Μπανανά, Μουνάφο, Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινός, Μιλούνοβιτς, Ανγκούλο, Ράμος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης):  Βελλίδης, Μπέριος, Καρανίκας, Τζημόπουλος, Στρούνα, Τσουκαλάς, Γαρουφαλιάς, Ακόστα, Γιάκος, Ίλιτς, Μανιάς.

18:31 Αλλαγές και για τις δύο ομάδες. Ηλιάδης αντί του Ίλιτς για τον ΠΑΣ. Γκνιάτιτς αντί του Μουνάφο για τον Πλατανιά

18:28 57' Παραλίγο αυτογκόλ του Στανισάβλιεβιτς μετά από κεφαλιά προς τα πίσω.

18:24 Κίτρινη κάρτα στον Μανιά.

18:17 Ο Τζημόπουλος δέχεται κίτρινη κάρτα. Είναι η 3η κίτρινη για τον ΠΑΣ μετά τους Γαρουφαλιά και Καρανίκα.

18:16 46' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντίνας αντί του Μιλούνοβιτς.

Τέλος του ημιχρόνου στα Χανιά. Ο ΠΑΣ προηγείται με 1-0.

17:58 45' Σέντρα του Στανισάβλιεβιτς, ο Ράμος με ανάποδη κεφαλιά χάνει μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει.

17:52 40' Σέντρα του Ανγκούλο, ο Βελλίδης βγαίνει και μπλοκάρει.

17:29 17' ΓΚΟΛ ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον Γιάκο

Πιέζει ο Πλατανιάς, με αντεπιθέσεις ο ΠΑΣ, χωρίς αποτέλεσμα οι ενέργειες των δύο αντιπάλων μετά από 10 λεπτά αγώνα.