Ο ΠΑΟ έκανε την ανατροπή και νίκησε τον Ολυμπιακό

Οι πράσινοι του Ντούσκο Ιβάνοβιτς γύρισαν ματς 7 πόντων στο τελευταίο λεπτό, και νίκησαν τον Ολυμπιακό (που αυτοκτόνησε στην τελευταία άμυνα) με κάρφωμα του Μπατίστα (77-76)!

Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένας νέος προπονητής σε νέο περιβάλλον με νέους παίκτες που έχανε 7 πόντους 1 λεπτό πριν τελειώσει το πρώτο και μεγάλο ντέρμπι που κλήθηκε να καθοδηγήσει την ομάδα του. Κι όμως ο αυτός ο νέος και οι πάικτες του αποδείχτηκαν ακόμα και σε αυτή την αποστολή πιο ωραίοι (και κυρίως πιο πεισματάρηδες και αποφασισμένοι) από το σκιάχτρο του Ολυμπιακού που εμφανίστηκε στο παρκέ στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Παναθηναϊκός του Ντούσκο Ιβάνοβιτς σε ματς, ασυνήθιστα δραματικό, για το χρονικό σημείο πήρε τεράστια νίκη από τον αιώνιο αντίπαλο με κάρφωμα του Μπατίστα 4 δέκατα πριν από το φινάλε. Οι "πράσινοι" εκμεταλλεύτηκαν την τρικυμία του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, αξιοποίησαν όλα τα λάθη του αντιπάλου και πανηγύρισαν μια αναπάντεχη πρόκριση έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας. Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος πήρε διαφορές που ακούμπησαν στο +12, όμως στο τέλος προέβη σε παρατεταμένη αυτοκτονία με λάθη σε επίθεση και αμυνα. Καθοριστικότερο όλων αυτό της μη χρήσης του φάουλ στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού. Μετά την εύστοχη βολή του Σλούκα (75-76) ο Διαμαντίδης έκανε βόλτα στο παρκέ πέρασε την μπάλα στον Μπατίστα ο οποίος κάρφωσε για το τελικό 77-76!

Με 7-0 σερι οι πράσινοι απάντησαν με εμφατικό τρόπο στο καλάθι του Ντάνστον και το 0-2 έγινε 7-2. Καλύτερα πάτησε ο Παναθηναϊκός στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο, παίζοντας σωστή άμυνα. Παράλληλα έδωσε τα τρίποντα στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι αστόχησαν στην πληθώρα των σουτ που επιχείρησαν. Με οφ μπάλανς καλάθι του Σλότερ οι πράσινοι έφτασαν στο +10 (14-4) με τη συμπλήρωση 6 λεπτών αγώνα. Το έναυσμα της αντεπίθεσης του Ολυμπιακού έδωσε ο Λοτζέσκι. Μείωσε σε 14-9 με σουτ τριών πόντων, ενώ στα τελευταία 2.30 ο Ολυμπιακός κατάφερε να τρέξει πιάνοντας απροετοίμαστη την πράσινη άμυνα για πρώτη φορά στο ματς. Πολύτιμη και η συμβολή του Χάντερ σε αυτό το σημέιο του αγώνα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το 17-14 υπέρ των πράσινων.

Ο Λοτζέσκι ήταν ο πιο αξιόπιστος παίκτης του Ολυμπιακού στο σκοράρισμα και με δικό του καλάθι οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά με 17-18 μετά το πρώτο καλάθι του Ντάνστον. Στο παιχνίδι που ακολούθησε οι δύο ομάδες βάδισαν χέρι-΄χερι στα λάθη, στη δημιουργία και μοιραία και στο σκορ. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει. Από τον Παναθηναϊκό κουπί στο σκοράρισμα τράβηξε ο Μπατίστ (10 πόντους ημίχρονο) ενώ από 5 σκόραραν οι Παππάς, Γιάνκοβιτς και Φώτσης. Από τον Ολυμπιακό μετά τον Λοτζέσκι συνδέθηκαν με το καλάθι οι Χάντερ, Πρίντεζης και Λαφαγιέτ. Γενικά οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν πολλά ελεύθερα σουτ, αλλά δεν ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια, την ώρα που ο Παναθηναϊκός πλήρωσε αυτό το ...σχεδόν νταμπλ σκορ στα λάθη (11-6). Το +5 του ΠΑΟ από το τρίποντο του Παππά «ανάγκασε» τον άφαντο μέχρι εκείνη τη στιγμή Βασίλη Σπανούλη (0π. 0ασ. 2 λάθη ) να σημειώσει το πρώτο του καλάθι στο μάτς. Ο Ολυμπιακός μάζεψε εκ νέου αυτό το +5 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 33-32.

Με (τρίποντο) Μάντζαρη (και δίποντα) Ντάνστον και Πρίντεζη να παίρνουν το όπλο τους, ο Ολυμπιακός έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος. Πάτησε γκάζι για το 33-43. Από το 33-28 ο Ολυμπιακός έφτασε στο 33-45 (17-0 σερί) μέχρι ο Φώτσης να σημειώσει τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο (25'). Ο Σπανούλης με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το 42-55, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε πρόσκαιρες απαντήσεις με Μποχωρίδη και Μπλουμ (45-55). Ο ολυμπιακός είχε πιάσει καλύτερο ρυθμό, εκμεταλλεύτηκε το ανοιχτό γήπεδο και άρχισε να σκοράρει και από την περιφέρεια. Καθοριστικός παράγοντας στην προσπέραση ήταν η άνοδος του Σπανούλη. Η τρίτη περίοδος ανήκε πλήρως στους ερυθρόλευκους οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με εύστοχο τρίποντο του Πέτγουει που διαμόρφωσε το 49-60.

Με δύο τρίποντα Παππά και Μπλουμς ο Παναθηναϊκός βρήκε τροπο να μπει στ ματς με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Το 49-60 έγινε 55-60. Δια χειρός Παππά, ο Παναθηναϊκός έριξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά 58-62, αλλά τα τρίποντα των Λαφαγιέτ και Λοτζέσκι έστειλαν και πάλι την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +10. Ο Παππάς ήταν και πάλι εκεί. Με τρία διαδοχικά δικά του καλάθια ο Παναθηναϊκος έτρεξε ένα 6-0 και έριξε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους. Ο Σλούκας απάντησε και η αναμέτρηση μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο με +6 για τον Ολυμπιακό (66-72). Καθοριστικό το σουτ τριών πόντων του Λοτζέσκι (παρέμεινε ο καλύτερος των ερυθρόλευκων), καθώς Ολυμπιακός με υπομονή έψαξε το ελεύθερο σουτ για το 68-75. Ο Σλότερ αναθέρμανε τις ελπίδες του Παναθηναϊκού με δύσκολο καλάθι για το 70-75 και οι ερυθρόελυκοι πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων και την επόμενη επίθεση. Απέμεναν 58'' και ο Σλότερ με διείσδυση πρόσθεσε μεγαλύτερη αγωνία στην αναμέτρηση (72-75). Άστοχο σουτ του Σλότερ στα 20 δεύτερα, όμως ο Διαμαντίδης έδωσε τη λύση με το τρίποντο του αγώνα (75-75)! Η τύχη του αγώνα βρισκόταν στα χέρια των παικτών του Μπαρτζώκα που είχα την τελευταία επίθεση με 16" στη διάθεσή τους. Ο Ολυμπιακός δεν βιάστηκε, όμως ο Μπατίστα έκανε φάουλ στο Σλούκα 6.2 πριν από το φινάλε. Ο Σλούκας έβαλε τη μία βολή, ο Διαμαντίδης πήρε την μπάλα από το απ έξω διέσχισε όλο το γήπεδο και πάσαρε στο Μπατίστ ο οποίος κάρφωσε την μπάλα στο κόκκινο καλάθι. Λεπτομέρεια; Οι ερυθρόλευκοι "ξέχασαν" να κάνουν φάουλ. Είχαν να δώσουν φάουλ αλλά δεν το έκαναν ποτέ. Ο Μπατίστα προχώρησε μόνος του πήρε τα βήματα και κάρφωσε για το 77-76. Τα 0.4 που απέμεναν δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους ερυθρόλευκους για κάποιο σωστό σουτ. Η μπάλα έμεινε στα χέρια του Ντάνστον. Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια από τις πιο επικές ανατροπές σε ντέρμπι και ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε άλλη μία αυτοκτονία...

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-32, 49-60, 77-76

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Διαμαντάκος (3ριμπ.), Σλότερ 7 (3/5δίπ., 0/3τρίπ., 1/2 βολ., 3λάθ., 1ασ.), Μποχωρίδης 5 (1/3δίπ., 1/2τρίπ., 1ριμπ., 1λάθ., 3ασ.), Γιάνκοβιτς 11 (4/5δίπ., 0/3τρίπ., 3/4βολ., 4ριμπ., 2ασ., 4κλ.), Φώτσης 7 (2/2δίπ., 1/2τρίπ., 2ασ, 2κλ.), Παππάς 19 (4/5δίπ., 3/5τρίπ., 2/2βολ., 4λάθ., 1κλ.), Μπλουμς 8 (1/1δίπ., 2/4τρίπ., 1ριμπ., 1λάθ., 1κλ.), Διαμαντίδης 8 (0/2δίπ., 2/4τρίπ., 2/2βολ., 5ασ., 6λάθ., 1κλ.), Μπατίστα 12 (5/7δίπ., 2/3βολ., 7ριμπ., 2λάθ., 1ασ.)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2/5τρίπ., 1ριμπ., 1λάθ.), Χάντερ 6 (3/5δίπ., 2ριμπ., 1ασ.), Ντάνστον 10 (3/8δίπ., 4/6βολ., 5ριμπ., 3ασ., 2κλ.), Σπανούλης 12 (3/5δίπ., 2/5τρίπ., 3λάθ., 3ασ., 3κλ.), Μάντζαρης 3 (1/1τρίπ., 3ασ.), Σλούκας 3 (1/1δίπ., 0/1τρίπ., 1/2βολ., 6ασ., 1λάθ.), Λαφαγιέτ 7 (2/4δίπ., 1/7τρίπ., 1λάθ., 1ασ., 3κλ.), Λοτζέσκι 16 (1/1δίπ., 4/5τρίπ., 2/2βολ., 1λάθ., 1ασ.), Πρίντεζης 13 (5/7δίπ., 0/3τρίπ., 3/4βολ., 9ριμπ., 5λάθ., 1ασ.)