Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης επί του ΠΑΟΚ

Με γκολ του Μάουρο Μιλάνο στις καθυστερήσεις, ο Αστέρας Τρίπολης έφυγε νικητής από την Τούμπα με 1-0 επί του ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Τζαναβάρα συνεχίζει να βρίσκεται στην 5η θέση που οδηγεί στα πλει οφ, ενώ αντίθετα ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά ελπίζει μόνο μαθηματικά, αφού η ήττα αυτή άφησε τον «Δικέφαλο» επτά βαθμούς πίσω από την προνομιούχο πέμπτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Από την άλλη, η ομάδα της Τρίπολης νίκησε μετά από περίπου δύο μήνες και κρατάει την τύχη στα χέρια του.

Το πρέσινγκ του Αστέρα στο πρώτο μέρος ήταν η αιτία της δυσλειτουργίας του ΠΑΟΚ στο χώρο του κέντρου, καθώς ο «Δικέφαλος» αδυνατούσε να κάνει παιχνίδι, με τους Βερόν και Κονσεϊσάο, με τον δεύτερο να κινείται σε ελεύθερο ρόλο πίσω από την επίθεση, να είναι καλά μπλοκαρισμένοι. Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι χωρίς να έχουν καθαρή φάση για γκολ, είχαν φτάσει με απειλητικές διαθέσεις τρεις φορές στην εστία του Φερνάντεζ στο πρώτο 25λεπτο με πρωταγωνιστές τους Ζουντί, Φιλομένο και Ζαϊρί.

Ο Σάντος βλέποντας τα προβλήματα στην ανάπτυξη του ΠΑΟΚ, έδωσε εντολή να πάει ο Κονσεϊσάο αριστερά και ο Χριστοδουλόπουλος σε ρόλο χαφ πίσω από την επίθεση. Παρόλα αυτά, οι αποστάση ανάμεσα στις γραμμές των γηπεδούχων ήταν μεγάλη, λόγω της πίεσης του Αστέρα, ο οποίος πάντως δεν ρίσκαρε επιθετικά. Το ημίχρονο έληξε λοιπόν με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν σαφώς κερδίσει τις εντυπώσεις με την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο.

Εμφανώς βελτιωμένος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος και μέσα στο πεντάλεπτο 55' - 60' έχασε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες με τους Μπαλάφα, Ιλιεφ και Σάλμον, χάρη στις πρωτοβουλίες που πήρε ο Κονσεϊσάο ο οποίος είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση του. Το ξέσπασμα πάντως αυτό των γηπεδούχων δεν είχε ανάλογη συνέχεια, καθώς ο Αστέρας παίζοντας με τρία αμυντικά χαφ με την είσοδο του Φυτανίδη είχε μπλοκάρει πάλι τους διαδρόμους προς την εστία του Αμπάρη, ενώ έψαχνε και τις αντεπιθέσεις για να απειλήσει.

Παρά την πίεση που άσκησε ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά για τους Θεσσαλονικείς, με τον Λαδάκη στο 88' να χάνει πολύ καλή ευκαιρία για το 1-0, ευκαιρία την οποία δεν έχασε ο Μιλάνο στις καθυστερήσεις που με ωραίο πλασέ πέτυχε το γκολ δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Ήταν μια μεγάλη δικαίωση για τον Αργεντινό ο οποίος σκόραρε το νικητήριο γκολ της ομάδας του στην πρώτη του συμμετοχή του στην ομάδα μετά τον πολύμηνο τραυματισμό του.

Διαιτητής: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)

Κίτρινες: Κωνσταντινίδης, Μπαλάφας, Σάλμον, Γεωργιάδης - Ζουντί, Νταμόντε, Οφρυδόπουλος, Μιλάνο

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Φερνάντες, Κωνσταντινίδης, Κνολ, Γκάβρανσιτς, Σνάουτσνερ (86' Γκονζάλες), Βερόν, Μπαλάφας, Χριστοδουλόπουλος (56' Ιλιεφ), Κονσεϊσάο, Λάκης (56' Γεωργιάδης), Σάλμον.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Αμπάρης, Οφρυδόπουλος, Λαζαρίδης, Κανακούδης (79' Μιλάνο), Κυριάκος, Λαδάκης, Νταμόντε, Ζουντί (62' Τσέζαρεκ), Μασάρα, Ζαΐρι (65' Φυτανίδης), Φιλόμενο.