Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Πανιώνιος που επικράτησε της ΑΕΚ

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Πανιώνιος, που επικράτησε της ΑΕΚ στο Ολυμπιακό στάδιο με 3-2, σε αναμέτρηση για την 19η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν 3-0 με τα τέρματα των Τζιμπούρ (10΄) και Χούτου (15΄, 53΄) ενώ η ΑΕΚ μείωσε με τα γκολ των Καλόν (60΄) και Μπλάνκο (74΄).

Ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 10ο λεπτό με τον Τζιμπούρ. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων έκλεψε την μπάλα από τον Ράμος, έκανε κούρσα μέχρι την περιοχή της ΑΕΚ, πέρασε και τον Μορέτο και «άνοιξε το σκορ» για την ομάδα της Νέας Σμύρνης. Πριν καλά-καλά προλάβουν να συνειδητοποιήσουν οι γηπεδούχοι τι έχει γίνει, ο Πανιώνιος σημείωσε και δεύτερο τέρμα. Ήταν το 15ο λεπτό, όταν, σε ακόμη μια αντεπίθεση των «κυανέρυθρων» από τα αριστερά, ο Φερνάντες έκανε την πάσα στον Χούτο και ο τελευταίος, αφού πρώτα πέρασε τον Λαγό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μορέτο για το 2-0, σημειώνοντας μάλιστα το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα του Πανιωνίου.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ «ανέβασε στροφές» και πίεσε για ένα γκολ, αλλά τα σουτ του Μαντούκα στο 23΄ και στο 27΄ δεν απείλησαν τον Κρέσιτς. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 17ο λεπτό, πέναλτι του Μάκου στον Ριβάλντο δεν δόθηκε λανθασμένα από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φερέρ αποφάσισε να ρισκάρει, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τόσο τον Παππά όσο και τον Καλόν, στις θέσεις των Ενσαλίβα και Μαντούκα, αντίστοιχα. Παρ΄ όλα αυτά, το γκολ ήρθε από την ομάδα της Νέας Σμύρνης. Ήταν το 53ο λεπτό, όταν ο Αραβίδης μπήκε από τα δεξιά και «έκοψε» την μπάλα στον Χούτο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με όμορφο πλασέ να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό τέρμα του και να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ σε 3-0.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει την εστία του Κρέσιτς και κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο 60΄. Τότε ο Ράμος έκανε τη βαθια μπαλιά, ο Άλβες πήρε την κεφαλιά και «έστρωσε» στον Καλόν, ο οποίος από κοντά «νίκησε» τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, πετυχαίνοντας και γκολ στο ντεμπούτο του με την ΑΕΚ. Στο 70΄ ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέπεσε σε νέο λάθος, αφού ο Παπασταθόπουλος ανέτρεψε αντικανονικά τον Τζιμπούρ στην περιοχή και ο Φωτιάδης έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Η ψυχολογία των γηπεδούχων ανέβηκε και στο 74΄ ο Μπλάνκο «έβαλε φωτιά» στην αναμέτρηση. Τότε ο Παπασταθόπουλος έκλεψε την μπάλα από τον Μανιάτη, έβγαλε την μπαλιά στον Μπλάνκο, ο οποίος με δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Κρέσιτς και μείωσε σε 3-2. Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ προσπάθησε για το γκολ της ισοφάρισης, ο Πανιώνιος όμως αμύνθηκε σωστά και το 3-2 ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Θεσ/νίκης)

Κίτρινες: Παππάς, Καφές, Μανού - Κρέσιτς, Ντιαβαρά, Αραβίδης

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Μορέτο, Ράμος, Άλβες, Παπασταθόπουλος, Λαγός (76΄ Μανού), Ενσαλίβα (46΄ Παππάς), Καφές, Μαντούκα (46΄ Καλόν), Ριβάλντο, Μπλάνκο, Λυμπερόπουλος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Έβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Μανιάτης, Μπερτέ, Βάγκνερ (46΄ Αραβίδης), Κουτσόπουλος, Μάκος, Ντιαβαρά, Νικολάου, Φερνάντες, Χούτος (76΄ Χετεμάι), Τζιμπούρ (86΄ Σκούφαλης).