Πόσους δήμους πήρε τελικά η Νέα Δημοκρατία και πόσους τα υπόλοιπα κόμματα – Τα «χρώματα» των περιφερειών

Πόσους δήμους πήρε τελικά η Νέα Δημοκρατία και πόσους τα υπόλοιπα κόμματα – Τα «χρώματα» των περιφερειών

Με την ολοκλήρωση και του δεύτερου γύρου των αυτοδιοικητικών εκλογών προκύπτει ότι συνολικά 50 υποψήφιοι που είχαν κομματική προέλευση κατάφεραν να κερδίσουν, βάσει των στοιχείων του Υπουργείου Εσωτερικών και της πλατφόρμας που διατηρεί η Singular Logic. Από αυτούς τους 50, οι 25 προέρχονται από τη Νέα Δημοκρατία, οι 19 από το ΠΑΣΟΚ ενώ από τρεις έχουν ο ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία και το ΚΚΕ. Δεν αναφερόμαστε σε στηρίξεις άλλων υποψηφίων αλλά σε αμιγώς κομματικές επιλογές.

Ειδικότερα, οι 25 υποψήφιοι που εξελέγησαν δήμαρχοι με τη Νέα Δημοκρατία είναι οι εξής:

Αγίου Δημητρίου: Στέλιος Μαμαλάκης
Αγίων Αναργύρων: Σταύρος Τσίρμπας
Αγρινίου: Γιώργος Παπαναστασίου
Αμαρουσίου: Θεόδωρος Αμπατζόγλου
Αμπελοκήπων: Μενεμένης Λάζαρος Κυρίζογλου
Αχαρνών: Σπύρος Βρεττός
Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης: Γρηγόρης Κωνσταντέλλος
Γαλατσίου: Γιώργος Μαρκόπουλος
Γλυφάδας: Γιώργος Παπανικολάου
Δράμας: Γιώργος Παπαδόπουλος
Καλαμάτας: Αθανάσιος Βασιλόπουλος
Καρδίτσας: Βασίλης Τσιάκος
Κατερίνης: Ιωάννης Ντούμος
Κεντρικής Κέρκυρας: Χαράλαμπος Πενηντάρχου
Κηφισιάς: Βασίλης Ξυπολυτάς
Κορδελιού – Ευόσμου: Ελευθέριος Αλεξανδρίδη
Λαρισαίων: Αθανάσιος Μαμάκο
Νίκαιας – Αγ. Ιωάννη Ρέντη: Κώστας Μαραγκάκη
Ξάνθης: Στράτος Κοντός
Παλαιού Φαλήρου: Ιωάννης Φωστηρόπουλος
Παύλου Μελά: Δημήτρης Ασλανίδης
Πέλλας: Στάθης Φουντουκίδης
Πυλαίας – Χορτιάτη: Ιγνάτιος Καϊτεζίδης
Τρικκαίων: Νίκος Σακκάς
Χαλκιδέων: Ελένη Βάκα

Οι 19 υποψήφιοι του ΠΑΣΟΚ – ΚΙΝΑΛ που κέρδισαν δήμους είναι οι εξής:

Αθηναίων: Χάρης Δούκας
Αιγάλεω: Λάμπρος Σκλαβούνος
Βέροιας: Κώστας Βοργιαζίδης
Βύρωνα: Αλέξης Σωτηρόπουλος
Ηλιούπολη: Στάθης Ψυρρόπουλος
Θέρμης: Θεόδωρος Παπαδόπουλος
Ιλίου: Ανδριάνα Αλεβίζου Κουκουβίνου
Ιωαννίνων: Θωμάς Μπέγκας
Καβάλας: Θεόδωρος Μουριάδης
Καλαμαριάς: Χρύσα Αράπογλου
Καλλιθέας: Κώστας Σκούνης
Κομοτηνής: Ιωάννης Γκαράνης
Κορινθίων: Νίκος Χουρσαλάς
Μυτιλήνης: Παναγιώτης Χριστόφας
Νεάπολης Συκεών: Σίμος Δανιηλίδης
Πειραιώς: Γιάννης Μώραλης
Ρεθύμνου: Γιώργος Μαρινάκης
Χανίων: Παναγιώτης Σημανδηράκης
Σερρών: Βαρβάρα Μητλιάγκα

Οι 3 υποψήφιοι του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία που κέρδισαν δήμους, είναι οι εξής:

Χαλανδρίου: Σίμος Ρούσσος
Ζωγράφου: Τίνα Καφατσάκη
Κερατσινίου – Δραπετσώνας: Χρήστος Βρεττάκος

Οι 3 υποψήφιοι του ΚΚΕ που κέρδισαν δήμους είναι οι εξής:

Πατρέων: Κώστας Πελετίδης
Πετρούπολης: Ευάγγελος Σίμος
Χαϊδαρίου: Μιχάλης Σελέκος

Τα «χρώματα» των περιφερειών
   
Όσον αφορά τις περιφέρειες, από τις έξι που κρίθηκαν την περασμένη Κυριακή η κομματική «σημαία» είχε ως εξής:

Δημήτρης Πτωχός (Νέα Δημοκρατία) στην Πελοπόννησο με 52,77%
Χριστόδουλος Τοψίδης (γαλάζιος αντάρτης) στην Ανατολική Μακεδονία & Θράκη με 50,86%
Κωνσταντίνος Μουτζούρης (γαλάζιος αντάρτης) στο Βόρειο Αιγαίο με 54,68%
Γιώργος Αμανατίδης (γαλάζιος αντάρτης) στη Δυτική Μακεδονία με 56,77%
Δημήτρης Κουρέτας (ανεξάρτητος υποψήφιος με στήριξη ΣΥΡΙΖΑ-Π.Σ., ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ) στη Θεσσαλία με 59,68%
Δημήτρης Τρεπεκλής (γαλάζιος αντάρτης) στα Ιόνια Νησιά με 65,4%.

Από τον πρώτο γύρο της 8ης Οκτωβρίου είχαν εκλεγεί με το όριο του 43% οι εξής:

Νίκος Χαρδαλιάς (Νέα Δημοκρατία) στην Περιφέρεια Αττικής με 46,74%
Νεκτάριος Φαρμάκης (Νέα Δημοκρατία) στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας με 59,03%
Αλέξανδρος Καχριμάνης (Νέα Δημοκρατία) στην Περιφέρεια Ηπείρου 54,72%
Απόστολος Τζιτζικώστας (Νέα Δημοκρατία) στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας με 60,28%
Γιώργος Χατζημάρκος (Νέα Δημοκρατία) στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου με 66,3%
Φάνης Σπανός (Νέα Δημοκρατία) στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας με 48,35%
Σταύρος Αρναουτάκης (ανεξάρτητος με στήριξη του ΠΑΣΟΚ) στην Κρήτη με 78,31%.

Ακολουθήστε το Madata.GR στο Google News Madata.GR in Google News

Δείτε ακόμα