Euro 2012: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία. Οι πανηγυρισμοί στο γήπεδο δεν περιγράφονται. Συνεπής στο ραντεβού που είχε με την ιστορία της αποδείχθηκε για ακόμη μία φορά η Εθνική Ισπανίας.

Το συγκρότημα του Ντελ Μπόσκε συνέτριψε με 4-0 την Ιταλία στον τελικό του Euro 2012, που διεξήχθη στο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου, κι έγινε η πρώτη εθνική ομάδα που κατακτά δύο συνεχόμενα ευρωπαϊκά τρόπαια κι ενδιάμεσα το Παγκόσμιο Κύπελλο (2010, Νότια Αφρική).

Παράλληλα οι «φούριας ρόχας» με τη σημερινή τους επικράτηση έφτασαν τις 3 κατακτήσεις Euro και έπιασαν στην κορυφή της σχετικής λίστας τη Γερμανία.

Το πρώτο γκολ της ομάδας του Ντελ Μπόσκε σημείωσε στο 14ο λεπτό ο Νταβίντ Σίλβα με κεφαλιά, ενώ το δεύτερο τέρμα της σημείωσε στο 42΄ο Άλμπα με ωραίο πλασέ. Το 3-0 έκανε ο Τόρες στο 84' ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μάτα στο 88΄.

Διαβάστε αναλυτικά όλες τις σημαντικές φάσεις του αγώνα

Δυνατό σουτ του Τσάβι πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπουφόν στο 10 λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 13ο λεπτό το πρώτο γκολ έρχεται από την Ισπανία με κεφαλιά του Σίλβα μετά από καταπληκτική πάσα του Ινιέστα.

Ένα δεξί σουτ του Κασάνο δεν απείλησε την εστία του Κασίγιας

Στο 38ο λεπτό μακρινό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Μπαλοτέλι περνάει πάνω από κεφάλι του Κασίγιας

Στο 40ο λεπτό του 1ου ημιχρόνου έρχεται το δεύτερο γκολ της Ισπανίας και το πρώτο για τον Άλμπα.

22:34 Η Ισπανία πηγαίνει στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά. Τέλος 1ου ημιχρόνου.

22:50 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς μεγάλες ευκαιρίες

Στο 56ο λεπτό υπάρχει αλλαγή στην ομάδα της Ιταλίας. Βγήκε ο Μοντολίβο και μπήκε ο Μότα

Στο 61ο λεπτό τραυματίστηκε ο Μότα. Βγήκε από το παιχνίδι. Με 10 παίκτες συνεχίζει η Ιταλία