Super League 1: Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-0 Τελικό

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής τον ΠΑΟΚ που θέλει να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας

90+5'

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 2-0 με τα γκολ των Μακέντα και Χατζηγιοβάνη.

90+4'

Ο Νάγκι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά αλλά η μπάλα δεν έφτασε στον Μακέντα.

90+2'

Ωραίο σουτ του Λημνιού με τον Διούδη να διώχνει σε κόρνερ με εντυπωσιακή επέμβαση.

90'

Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο ματς.

89' Κερδίζει ένα φάουλ ο ΠΑΟΚ από τα δεξιά. Ευκαιρία για γέμισμα μέσα στην περιοχή.

88' Ο Ινσούα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Βαρέλα να απομακρύνει τη μπάλα.

85' Σέντρα του Μπίσεσβαρ από τα αριστερά και κέρδισε το κόρνερ. Έδιωξε η άμυνα του Παναθηναϊκού.

84' Τρομερή ενέργεια από τον Μίσιτς. Έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη και έκανε το σουτ με τον Διούδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

83' Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Ζαχίντ και στη θέση του ο Μπουζούκης,

81' Μίνι αψιμαχία ανάμεσα σε Γιανούλη και Γιόχανσον.

80' Ένα δεκάλεπτο απομένει μέχρι το τέλος του ματς με τον ΠΑΟΚ πλέον να απειλεί με σέντρες και τον Παναθηναϊκό να βγάζει τη μπάλα με ευκολία.

77' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Χατζηγιοβάνης και στη θέση του ο Νούνες.

76'Σέντρα του Ινσούα από τα αριστερά με τον Πούγγουρα να πιάνει την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

75' Ο Χατζηγιοβάνης έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα αριστερά, επιχείρησε το σουτ ενώ είχε και πάσες δίπλα του, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

74' Σέντρα από τα αριστερά με τον Διούδη να κάνει κακή έξοδο αλλά δεν βρέθηκε κάποιος παίκτης του ΠΑΟΚ για να απειλήσει.

71' Αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Κουρμπέλης και στη θέση του ο Ανουάρα.

71' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός οι Σβιντέρσκι και Βιεϊρίνια. Στο ματς οι Πέλκας και Άκπομ.

69' Ο Κουρμπέλης δείχνει να έχει ένα πρόβλημα στην αριστερή του γάμπα.

67' Φώναξε τους Άκπομ και Πέλκα ο Φερέιρα στον πάγκο του ΠΑΟΚ και είναι έτοιμοι να περάσουν στο παιχνίδι.

66' Ο Παναθηναϊκός κυκλοφορεί τη μπάλα αρκετά καλά μη δίνοντας περιθώριο σοτν ΠΑΟΚ να την έχει στα πόδια του.

63' Ο Μίσιτς έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να φεύγει έξω από την εστία του Διούδη.

Ακούστε πως περιέγραψε ο Sport24 Radio 103,3 το γκολ του Μακέντα για το 1-0.

61' Κίτρινη κάρτα θα δει ο Πούγγουρας για φάουλ πάνω στον Λημνιό.

Αυτό ήταν το 10ο γκολ του Χατζηγιοβάνη με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Μάλιστα με αυτό το τέρμα έχει φέτος φτάσει στα 5 πραγματοποιώντας την καλύτερη σεζόν της καριέρας του.

60' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Εσίτι και στη θέση του ο Μπίσεσβαρ.

57' Κίτρινη κάρτα στον Λημνιό για θέατρο.

56' ΓΚΟΛΠαναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-0 (Χατζηγιοβάνης). Βαθιά μπαλιά από την άμυνα ο Ίνγκασον άφησε τη μπάλα να σκάσει και αυτή πέρασε προς τον Χατζηγιοβάνη που έφυγε τετ α τετ και με ωραίο σκαφτό σουτ νίκησε τον Ζίβκοβιτς και έκανε το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε στο χειρότερό του τέταρτο σύμφωνα με τη στατιστική. Οι πράσινοι πετυχαίνουν τα λιγότερα τέρματά τους στο διάστημα από το 45 μέχρι το 60.

Εξαιρετική μπαλιά του Βαρέλα στον Λημνιό που βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη αλλά ήρθε ο Ινσούα και του έκλεψε τη μπάλα.

49' ΓΚΟΛΠαναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 1-0 (Μακέντα). Ο Ιταλός φορ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στο κέντρο την ώρα που ο Ζίβκοβιτς έπεσε στην αριστερή του γωνία.

48' Κερδίζει πέναλτι ο Παναθηναϊκός. Ο Νάγκι έδωσε στον Δώνη, αυτός έκανε την ντρίμπλα στον Ίνγκασον και ο Ισλανδός τον ανέτρεψε.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στο ΟΑΚΑ.

45+1' Ο ρέφερι περιμένει και το VAR για να τσεκάρει ώστε το γκολ είναι έγκυρο.

45'Σκοράρει ο Παναθηναϊκός με τον Μακέντα αλλά ο Ιταλός έχει βρει τη μπάλα με το χέρι. Ο Ζαχίντ μπήκε από τα δεξιά έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Μακέντα ο Ίνγκασον βρήκε τη μπάλα και από κοντά ο Ιταλός φορ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

45+1'

Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.

45' Ο Βιεϊρίνια έδωσε στον Λημνιό από τα δεξιά, αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά αλλά ο Διούδης μπλόκαρε τη μπάλα.

43'Πάμε προς το φινάλε του πρώτου μέρους, το 0-0 παραμένει, με τον Παναθηναϊκό να έχει δώσει ένα φάουλ στον ΠΑΟΚ σε καλό σημείο.

38' Ο Γιαννούλης στη φάση που ο Νάγκι έστειλε τη μπάλα στον Ζαχίντ τον πάτησε και ο ρέφερι της αναμέτρησης περιμένει την εξέταση του VAR για το αν πρέπει να δώσει κάποια κάρτα.

38' Ο Ζαχίντ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή πέρασε τον Εσίτι, προσπάθησε να γυρίσει στον Μακέντα αλλά ο Μαουρίσιο τελευταία στιγμή έκοψε την πάσα του Νορβηγού.

35' Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και το ένα λάθος διαδέχεται το άλλο για τις δύο ομάδες.

32' Ο Χατζηγιοβάνης κατέβασε τη μπάλα, πέρασε τον Μάτος αλλά η σέντρα που έκανε κόπηκε από τον Λημνιό σε κόρνερ.

29' Απειλεί ο ΠΑΟΚ. Ο Μίσιτς άνοιξε ωραία το παιχνίδι στα αριστερά με τον Γιαννούλη να μπαίνει στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα προς τον Μαουρίσιο που έκανε το πλασέ αλλά ο Διούδης μπλόκαρε εύκολα.

26' Ο Ίνγκασον τραυματίστηκε σε μια σύγκρουση με τον Πούγγουρα και είχαμε μια μίνι διακοπή στο ματς.

24' Αρκετά τα παράπονα που έχει ο Αμπέλ Φερέιρα έως τώρα από τους παίκτες του.

21' Στην εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Δώνη αλλά αυτός έκανε κακό κοντρόλ και η άμυνα του ΠΑΟΚ απομάκρυνε τη μπάλα.

21'Ο Χατζηγιοβάνης πέρασε τον Μαουρίσιο από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα αλλά ο Εσίτι είχε προλάβει να κλείσει το διάδρομο και να κόψει τη μπάλα σε κόρνερ.

18' Ο Δώνης φώναζε από τον πάγκο να αλλάξει το σύστημα των πράσινων σε 4-4-2. Οι Ζαχίντ και Μακέντα θα είναι το δίδυμο στην επίθεση.

16' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ζαχίντ έδωσε στον Μακέντα στα δεξιά με τον Ιταλό να είναι ανενόχλητος, έκανε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα αρκετά έξω. Είχε και πάσα δίπλα του στον Χατζηγιοβάνη αλλά επιχείρησε να τελειώσει τη φάση.

15'Συμπληρώσαμε το πρώτο τέταρτο στο ματς. Από μια ευκαιρία έχουν οι δύο ομάδες έως τώρα στην αναμέτρηση.

11' Απαντάει ο Παναθηναϊκός. Ο Ινσούα έκανε τη σέντρα με τον Μακέντα να μπαίνει στη φάση στο ύψος της μικρής περιοχής, έκανε την προβολή και ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε τη μπάλα.

10' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον ΠΑΟΚ. Ο Μίσιτς με υπέροχη κάθετη έβγαλε τον Σβιντέρσκι τετ α τετ με τον Διούδη, επιχείρησε και το πλασέ με τη μια και έστειλε τη μπάλα σύριζα έξω από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

6' Βαθιά μπαλιά προς τον Σβιντέρσκι αλλά ο Πολωνός φορ δεν μπόρεσε να κρατήσει τη μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου.

4' Ο Χατζηγιοβάνης επιχείρησε με μια σέντρα να βρει τον Νάγκι αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μακριά.

2'Ο Παναθηναϊκός είναι κάτοχος της μπάλας σε αυτά τα δύο πρώτα λεπτά, έχει βγει στην επίθεση και προσπαθεί με το καλημέρα να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΟΚ.

1'Ξεκίνησε το ματς με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα και την πρώτη επίθεση.

Ο Γιώργος Δώνης πριν την έναρξη της αναμέτρησης πήγε στον πάγκο του ΠΑΟΚ και έδωσε το χέρι στον Αμπέλ Φερέιρα και το υπόλοιπο τεχνικό τιμ των φιλοξενούμενων.

Οι παίκτες των δύο ομάδων βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ από τους φίλους του Παναθηναϊκού.

Από την άλλη για τον Παναθηναϊκό εκτός 18άδας έμειναν οι Κολοβός, Κολοβέτσιος, Μπεκ και Αποστολάκης.

Να θυμίσουμε πως από πλευράς ΠΑΟΚ ο Λάμπρου έμεινε εκτός 18άδας καθώς έχει ένα πρόβλημα και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί.

Στη φυσούνα οι παίκτες των δύο ομάδων χαιρετούν ο ένας τον άλλο.

Όλα είναι έτοιμα για τους παίκτες των δύο ομάδων να βγουν στον αγωνιστικό χώρο.

Λίγες ώρες νωρίτερα προηγήθηκε το ντέρμπι ανάμεσα στις ομάδες Νέων των δύο συλλόγων. Στο "Γ. Καλαφάτης" το ματς έληξε ισόπαλο 1-1 με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το αήττητο που τρέχει εδώ και 65 παιχνίδια ενώ παρέμεινε μόνος πρώτος στο +2.

Αρκετός κόσμος έχει βρεθεί στο ΟΑΚΑ για να δει την αναμέτρηση των δύο ομάδων. Περισσότεροι από 20.000 είναι οι φίλοι του Παναθηναίκού που είναι στο γήπεδο.

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Καρλίτος.

Στα αποδυτήρια οι παίκτες των δύο ομάδων. Μετράμε αντίστροφα πλέον για την σέντρα.

Να αναφέρουμε οτι ο κόσμος συνεχίζει να μπαίνει στο γήπεδο. Υπάρχει αρκετός ακόμα απέξω.

Πρώτος διαιτητής είναι ο Αζέρος Αλιγιάρ Αγκάγιεφ και βοηθοί του οι συμπατριώτες του Ζεϊνάλ Ζεϊνάλοφ και Ακίφ Αμιράλι. Τέταρτος είναι ο Πέτρος Τσαγκαράκης του συνδέσμου Χανίων.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν και τα στατιστικά που δείχνουν πότε σκοράρουν συνήθως οι δύο ομάδες. Οι μεγάλες διαφορές είναι στο 45-60 όπου ο ΠΑΟΚ πετυχαίνει το 21% των τερμάτων του, ενώ ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει το 31% των γκολ του από το 75 και μετά.

Το δίδυμο των αμυντικών μέσω θα είναι οι Δώνης και Κουρμπέλης με τον Ζαχίντ μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο. Δεξιά θα είναι ο Νάγκι, αριστερά ο Χατηζγιοβάνης και στην κορυφή μόνος τους ο Μακέντα.

Ο Διούδης είναι κάτω από τα δοκάρια, με την τετράδα μπροστά του να αποτελείται από τους Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας και Ινσούα.

Ο Γιώργος Δώνης έχει παρατάξει τους πράσινους με 4-2-3-1.

Πάμε να δούμε και το πώς θα παίξει ο Παναθηναϊκός.

Αρκετός κόσμος βρίσκεται ήδη στο ΟΑΚΑ, ανάμεσα τους και ο Νίκος Καρβέλας με την γνωστή πια πράσινη γούνα του.

Ο Μαουρίσιο είναι μια μικρή έκπληξη, καθώς αναμενόταν να πάρει φανέλα βασικού ο συμπατριώτης του, Ντούγκλας Αουγκούστο, ο οποίος κάθεται στον πάγκο.

Στην ουσία τρεις μέσοι, αν και ο Κροάτης έχει σαφώς περισσότερες επιθετικές αρετές.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Αμπέλ Φερέιρα, επιλέγει να διατηρήσει τον Γιόσιπ Μίσιτς σε θέση δεκαριού και τον πλαισιώνει με τους Άντερσον Εσίτι και Μαουρίσιο.