Super League: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-0 Τελικό

Ο Ολυμπιακός κοντράρεται με τον Παναθηναϊκό στο κεκλεισμένων των θυρών "Γ. Καραϊσκάκης", στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε μόνος πρώτος στη βαθμολογία μετά τη χθεσινή ήττα του ΠΑΟΚ.

Το γκολ του Ελ Αραμπί στο 74' ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι των αιωνίων.

96'Τελικό αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό.

95'Φάουλ του Κουρμπέλη στον Αραμπί. Κίτρινη κάρτα στον αρχηγό του Παναθηναϊκού.

94'Εκτέλεση φάουλ του Μπεκ, μπλοκάρει ο Σα.

93'Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό.

92'Ο Λάζαρος πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά καθυστέρησε και έχασε τη μπάλα.

Ακούστε πώς μετέδωσε ο Sport24 Radio 103,3 το γκολ του Ολυμπιακού:

91'Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

90'Συνεχίζει ο Σα. Στο μεταξύ η τρίτη αλλαγή του Ολυμπιακού θα είναι ο Κούτρης.

89'Ο Σα είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο, του παρέχονται οι πρώτες βοήθειες.

88'Έχει ανέβει ψηλά όλος ο Παναθηναϊκός.

83'Ο Καμπετσής στη θέση του Δώνη.

82'Εξαιρετική κάθετη πάσα του Λάζαρου στον Ομάρ, σουτ του Νορβηγού, έδιωξε δύσκολα ο Διούδης σε κόρνερ.

80'Έχει μαζευτεί κόσμος έξω από το γήπεδο και με συνθήματα εμψυχώνει τους παίκτες του Ολυμπιακού.

79'Και Κούτρης και Αβραάμ έχουν σηκωθεί για ζέσταμα.

78'Κίτρινη κάρτα στον Χριστοδουλόπουλο για μαρκάρισμα στον Δώνη.

78'Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Αντί του Χατζηγιοβάνη ο Περέα.

77'Τον Περέα ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Δώνης.

76'Ο Παναθηναϊκός που δεν έχει καμία σχέση συγκριτικά με την καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, είναι υποχρεωμένος να ανέβει.

75'Η εκτέλεση του Ελ Αραμπί ανάμεσα στους κεντρικούς αμυντικούς του Παναθηναϊκού ήταν καταπληκτική.

74 ΓΚΟΛ 1-0 για τον Ολυμπιακό (Ελ Αραμπί)!

Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μαροκινός φορ με φοβερό σουτ στην κίνηση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Διούδη.

71'Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Ζαχίντ ο Μπεκ.

71'Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μπουχαλάκης έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν ήταν καλή.

70'Επιστρέφει ο Κουρμπέλης στο ματς.

69'Νέο φάουλ του Καμαρά, στον Κουρμπέλη αυτή τη φορά. Μπαίνει στο ματς το ιατρικό τιμ του Παναθηναϊκού.

68'Φάουλ του Καμαρά στον Ζαχίντ, στη μεσαία γραμμή.

66'Ο Λάζαρος έχει μπει δραστήρια στον αγώνα, όπως είχε κάνει και στον Βόλο.

65'Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, έδιωξε με τις γροθιές ο Διούδης και στη συνέχεια το σουτ του Μπενζιά δεν είχε καμία τύχη.

64'Φάουλ του Πούγγουρα στον Λάζαρο. Κίτρινη στον στόπερ του Παναθηναϊκού.

63'Πολύ κακή η εκτέλεση του Βαλμπουενά. Σήκωσε το χέρι του για να ζητήσει συγγνώμη ο Γάλλος.

63'Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό. Το κέρδισε ο Βαλμπουενά από τον Κουρμπέλη.

61'Ο Λάζαρος παίζει εκεί που ήταν ο Ποντένσε, δηλαδή δεξιά. Παραμένει αριστερά ο Βαλμπουενά.

60'Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Λάζαρος πλάσαρε με το εξωτερικό από πάσα του Αραμπί, η μπάλα ελάχιστα άουτ. Κλασική ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους.

60'Ο Λάζαρος στη θέση του Ποντένσε.

59'Καλοτραβηγμένο σουτ του Μπενζιά έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

59'Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος είναι αυτός που θα περάσει σε λίγο στο ματς.

58'Ο Μακέντα κέρδισε τις κόντρες, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

55'Έχει σηκωθεί για ζέσταμα και ο Γκερέρο.

54'Ούτε αυτή τη φορά καταλογίζεται πέναλτι. Ο Γκεστράνιους θεωρεί πως δεν υπήρχε παράβαση.

53'Ο Γκεστράνιους πηγαίνει ο ίδιος να τσεκάρει τη φάση στο μόνιτορ.

52' Ο Γκεστράνιους έχει σταματήσει τώρα το παιχνίδι για να ακούσει τι θα του πουν από το VAR για τη φάση του Μακέντα.

51'Ο Μακέντα βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Ολυμπιακού, ζήτησε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μπα, αλλά ο Γκεστράνιους έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

49'Ο Μακέντα έκανε το γύρισμα από αριστερά, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

47'Σέντρα σουτ του Μπενζιά από αριστερά, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

47'Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, ο Ελ Αραμπί δεν έπιασε καλά την κεφαλιά.

47'Ο Βαλμπουενά έχει περάσει αριστερά στην επίθεση. Τριάδα στα χαφ με Μπενζιά, Καμαρά και νΜπουχαλάκη.

46'Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

46'Αλλαγή λοιπόν για τον Ολυμπιακό. Ο Μπενζιά αντί του Μασούρα.

45'+2'

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε.

45'+2'Σουτ του Χατζηγιοβάνη έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

45'+1'Κίτρινη κάρτα στον Ομάρ για μαρκάρισμα στον Χατζηγιοβάνη.

45' Δύο λεπτά καθυστερήσεων.

45'Στον Δώνη παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και ξαναμπήκε στο ματς.

44'Ο Δώνης είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο. Είχε συγκρουστεί με τον Σεμέδο.

44'Αδύναμη κεφαλιά του Μακέντα, μπλόκαρε ο Σα.

43'Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Γιόχανσον μπήκε στην περιοχή, ο Καμαρά απέτυχε να τον μαρκάρει, έκανε το σουτ, έδιωξε ο Σα.

42'Ο Σεμέδο έκανε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά από αριστερά, ο Διούδης έπεσε και μπλόκαρε.

42'Σέντρα του Τσιμίκα, κόντρα και κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

41'Δεν πέρασε το γύρισμα του Ομάρ από δεξιά. Απομάκρυναν οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού.

39'Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα για μαρκάρισμα στον Βαλμπουενά. Έξαλλος ο Γάλλος με το δυνατό μαρκάρισμα του Αργεντινού.

37'Πολύ κακή πάσα του Ελ Αραμπί προς τον Τσιμίκα, χάθηκε η ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να επιτεθεί με αξιώσεις. Ο Μαροκινός θα μπορούσε να δώσει δίπλα του στον Μασούρα.

36'Σε θέση οφσάιντ ο Μακέντα.

35'Δεν πατάει καλά στο γήπεδο ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα.

34'Βαλμπουενά και Ποντένσε δεν συνεργάστηκαν σωστά. Κακή πάσα του Γάλλου στον Πορτογάλο.

33'Λοβέρα, Μπενζιά και Χριστοδουλόπουλος έχουν σηκωθεί για ζέσταμα.

31'Κυκλοφορεί καλά τη μπάλα στο Φάληρο ο Παναθηναϊκός.

30'Ο Δώνης εξακολουθεί και είναι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του. Χειροκροτεί τους παίκτες του.

29'Ο Μπουζούκης εκτέλεσε φάουλ, ο Σεμέδο έκανε γυριστή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε κόρνερ υπέρ του Παναθηναϊκού.

28'Χέρι του Μασούρα, ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να απειλήσει από δεξιά.

27'Ο Γιόχανσον σκόραρε μέσα από την περιοχή και δεξιά με το αριστερό, αλλά ήταν οφσάιντ.

26'Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Κουρμπέλης έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Δώνης από θέση βολής έκανε πλασέ στην κίνηση, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

25'Ο Μασούρας έκανε την κεφαλιά από καλή θέση, ύστερα από σέντρα του Βαλμπουενά, μπλόκαρε ο Διούδης.

24'Ο Ομάρ προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά έστειλε τη μπάλα προς την εστία του Σα. Ο Πορτογάλος κίπερ μπλόκαρε.

23'Ο Ολυμπιακός παίζει πιο επιθετικά από τον Παναθηναϊκό, αλλά και οι πράσινοι όταν τους δίνεται η ευκαιρία φεύγουν ταχύτατα στην αντεπίθεση.

22 μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε άλλαξε γήπεδο από αριστερά και με φοβερή μπαλιά βρήκε τον Μασούρα. Αυτός έκανε το κοντρόλ, σούταρε μέσα από την περιοχή και δεξιά, μπλόκαρε ο Διούδης.

21'Φάουλ του Τσιμίκα στον Μπουζούκη λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή και αριστερά.

20'Σουτ του Μπουχαλάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Δώνη.

19'Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, ο Μασούρας έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

18'Πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Χατζηγιοβάνη πάνω στον Βαλμπουενά. Κίτρινη κάρτα στον μεσοεπιθετικό του Παναθηναϊκό.

18'Ο Τσιμίκας απομάκρυνε με το κεφάλι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

17'Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Είχε προηγηθεί λανθασμένη πάσα του Μπουχαλάκη, με αποτέλεσμα να χαθεί η μπάλα για τον Ολυμπιακό.

16'Ο Ομάρ έκανε το γύρισμα από δεξιά από τρομερή πάσα του Ποντένσε, αλλά απομάκρυνε ο Γιόχανσον. Στη συνέχεια το σουτ του Καμαρά πέρασε πάνω από το δοκάρι.

15'Χειροκροτεί τους παίκτες του ο Δώνης, είναι ευχαριστημένος με όσα βλέπει.

14'Ο Βαλμπουενά πήγε να σουτάρει με το αριστερό, αλλά κλώτσησε το πόδι του Ζαχίντ.

13'Καμία άξια αναφοράς τελική μέχρι στιγμής, αν εξαιρεθεί το επικίνδυνο γύρισμα του Ζαχίντ που έβγαλε ο Σα.

11'Ο Γκεστράνιους έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Δεν υπάρχει πέναλτι.

10'Ο Γκεστράνιους πηγαίνει στο VAR. Ο Φινλανδός θα κοιτάξει αν έχει γίνει το αντίθετο, αν δηλαδή ο Καμαρά έχει κάνει φάουλ στον Μπουζούκη στην περιοχή του Ολυμπιακού.

9'Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Σα απομάκρυνε με το ένα χέρι μετά το γύρισμα του Ζαχίντ από δεξιά. Στη συνέχεια έδιωξε ο Ομάρ, ακολούθως ο Μπουζούκης έκανε φάουλ στον Καμαρά.

8'Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος. Ο Μπουχαλάκης έκανε νέο σουτ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

7'Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Ολυμπιακό, λίγο έξω από την περιοχή. Το κέρδισε ο Βαλμπουενά.

5'Ο Τσιμίκας επιχείρησε τη σέντρα, αλλά ο Γιόχανσον έβαλε το πόδι. Πλάγιο για τον Ολυμπιακό.

4'Ο Ομάρ προσπάθησε να κάνει το γύρισμα από δεξιά από πάσα του Βαλμπουενά, απομάκρυνε η άμυνα του Παναθηναϊκού.

3'Αρκετά δυναμικό το ξεκίνημα για τους πράσινους.

2'Ο Παναθηναϊκός παίζει αρκετά ψηλά στα πρώτα λεπτά.

1'Ξεκίνησε το παιχνίδι

Ο Μασούρας ξεκινάει αριστερά μπροστά από τον Τσιμίκα, ενώ ο Ποντένσε είναι δεξιά μπροστά από τον Ομάρ.

Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα του ντέρμπι των "αιωνίων".

Πέδρο Μαρτίνς και Γιώργος Δώνης είχαν θερμή χειραψία και εναγκαλισμό πριν από λίγο.

Οι δύο ομάδες κάνουν τώρα την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

AVAR είναι ο Κώστας Πολυχρόνης (ΕΠΣ Αιτωλ/νίας).

Διαιτητής VAR είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου).

Τέταρτος έχει οριστεί ο Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας).

Βοηθοί του είναι οι Γιαν Πέτερ Αραβίρτα και Μίκα Λάμπου από τη Φινλανδία και αυτοί.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Ματίας Γκεστράνιους από τη Φινλανδία.

Οι δύο ομάδες συνεχίζουν την προθέρμανση.

Ο Ματιέ Βαλμπουενά θα παίξει για πρώτη φορά μετά το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, που έγινε την 1η Δεκεμβρίου.

Για τον Παναθηναϊκό ο Γιώργος Δώνης έχει στον πάγκο τους Ξενόπουλο, Κολοβέτσιο, Χατζηθεοδωρίδη, Μπεκ, Περέα, Νούνες, Καμπετσή.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Τζολάκης, Κούτρης και Σισέ.

Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό είναι οι: Αλέν, Μπενζιά, Γκερέρο, Λοβέρα, Κούτρης, Παπαδόπουλος, Χριστοδουλόπουλος.

Ενταση σημειώθηκε μεταξύ αστυνομικών δυνάμεων και οπαδών του Ολυμπιακού έξω από το Καραϊσκάκης. Δείτε τις σχετικές φωτογραφίες από τον περιβάλλοντα χώρα του γηπέδου.

Χωρίς εκπλήξεις και με τον Ζαχίντ πίσω από τον Μακέντα παρατάσσει ο Γιώργος Δώνης τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι του "Γ. Καραϊσκάκης".

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού αποτελείται από τους: Διούδη, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρα, Κουρμπέλη, Δώνη, Χατζηγιοβάνη, Μπουζούκη, Ζαχίντ, Μακέντα.

Για τον Ολυμπιακό ο Ζοζέ Σα θα είναι κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά στην άμυνα θα είναι ο Ελαμπντελαουί και αριστερά ο Τσιμίκας. Στόπερ ο Σεμέδο και δίπλα του ο Μπα. Στη μεσαία γραμμή Μπουχαλάκης και Καμαρά. Δεξιός εξτρέμ ο Ποντένσε, αριστερός ο Μασούρας, στην κορυφή της επίθεσης ο Ελ Αραμπί και πίσω του ο Βαλμπουενά.

Μετά τη χθεσινή ήττα (4-2) του ΠΑΟΚ από τον Άρη, με νίκη ο Ολυμπιακός κόντρα στον Παναθηναϊκό μπορεί να ανέβει μόνος στην κορυφή της Super League.