Super League LIVE: ΑΕΚ - Ατρόμητος 3-2 Τελικό

Σε μία κρίσιμη αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής της Super League 1, η ΑΕΚ υποδέχεται στο Ολυμπιακό Στάδιο τον Ατρόμητο.

H AEK, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ αρχικά και στη συνέχει ισοφαρίστηκε σε 2-2, τελικά κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη με 3-2.

"Έγινε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Το παιχνίδι πήρε περίεργη τροχιά, καθώς με μία αντεπίθεση ο αντίπαλος πήρε το προβάδισμα. Προχωράμε με σύνεση", δήλωσε ο Νίκος Κωστένογλου στην κάμερα της NOVA.

"Είναι σκληρό. Δεν έχω λόγια, δεν έχω να πω κάτι. Δεν επιστρέπεται να δεχθούμε τέτοιο γκολ", δήλωσε στην κάμερα της NOVA ο Γιάννης Αναστασίου.

95'Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ παίρνει μία τεράστια νίκη με 3-2 χάρη σε γκολ του Ολιβέιρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

95'Εντυπωσιακό ψαλίδι ο Βέλλιος, η μπάλα στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

93'ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (Ολιβέιρα)!

93'Ο Αλμπάνης κερδίζει το κόρνερ.

Η ΑΕΚ είχε οπισθοχωρήσει στα τελευταία λεπτά και το πλήρωσε.

91'Κίτρινη κάρτα στον Γούτα.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

89'ΓΚΟΟΟΛ για τον Ατρόμητο (Ανδρούτσος)!

87'Κίτρινη κάρτα στον Ανδρούτσο που τράβηξε στην αρχή της φάσης τον Αλμπάνη.

87'Τρομερή προσπάθεια του Ολιβέιρα ο οποίος απέφυγε τον Ρισβάνη, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ.

86'Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο.

85'Ωραία συνεργασία του Ολιβέιρα με τον Μάνταλο, αλλά το σουτ του αρχηγού της ΑΕΚ κατέληξε στην αγκαλιά του Μανδά.

84'Ο Π. Γιακουμάκης μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ απ' τα αριστερά, έκανε το σουτ, αλλά κατέληξε άουτ η μπάλα.

81'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος στη θέση του Κρίστισιτς.

79'Επιθετικό φάουλ του Βέλλιου στον Λόπες.

Ο Ατρόμητος έχει ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πιέζει για την ισοφάριση.

77'Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Πέτρος Γιακουμάκης στη θέση του Μανούσου.

77'Ψηλοκρεμαστό σουτ του Λιβάγια, η μπάλα άουτ.

76'Ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Μανούσος έκανε το γύρισμα απ' τα δεξιά, ο Βέλλιος έκανε την προβολή, αλλά ο Τσιντώτας με διπλή επέμβαση μπλόκαρε την μπάλα.

75'Ο Γκάλο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γούτας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Τσιντώτα.

Φανερά απογοητευμένος ο Μανδάς.

Όλοι οι παίκτες του Ατρομήτου στηρίζουν τον νεαρό τερματοφύλακα φωνάζοντάς του: "Εντάξει, τελείωσε, προχωράμε".

Ανατροπή για την Ένωση σε διάστημα 10 λεπτών.

71'ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (Ολιβέιρα)! Ο Γούτας γύρισε την μπάλα στον Μανδά, ο οποίος έκανε ένα τραγικό λάθος, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Ολιβέιρα και με πλασέ προ κενής εστίας έκανε το 2-1!

70'Mικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μανούσου.

68'Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Ρόσα στη θέση του Ενσικουλού.

67'Μακρινό σουτ του Λιβάγια, η μπάλα λίγο έξω απ' το δεξί δοκάρι του Μανδά.

67'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αλμπάνης στη θέση του Βέρντε.

Ο Χρήστος Αλμπάνης ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Πιέζουν οι "κιτρινόμαυροι" για την ανατροπή.

64'Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τσιγκρίνσκι πήρε την κεφαλιά, ο Οικονόμου έκανε το γυριστό, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μανδά.

Άτυχος ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου.

62'ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (αυτ. Μανδάς)! Ο Ολιβέιρα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι, στη συνέχεια στην πλάτη του Μανδά και ισοφάρισε σε 1-1!

59'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος στη θέση του Ντέλετιτς.

59'Λάθος απομάκρυνση του Τσιντώτα, αλλά ο Ενσικουλού δεν το εκμεταλλεύεται.

O Mάνταλος αναμένεται να περάσει σε λίγο στον αγωνιστικό χώρο.

55'Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Κρίστισιτς επιχείρησε το σου από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ' το αριστερό δοκάρι του Μανδά.

Η ΑΕΚ έχει την κατοχή, αλλά δεν απειλεί την εστία του Μανδά.

Αλλαγή συστήματος από τον Ατρόμητο. 5-3-2, με τον Στρούγγη να πηγαίνει στο πλευρό των Ρισβάνη και Γούτα.

Ο Ντέλετιτς παραμένει αριστερά, ο Βέρντε είναι δεξιά και ο Λιβάγια πίσω από τον Ολιβέιρα.

49'Αναγκαστική αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Στρούγγης στη θέση του τραυματία Μπαένα.

Ο Στρούγγης θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ισπανός δεν μπορεί να συνεχίσει.

47'Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μπαένα.

Ο Πέτρος Μάνταλος σηκώθηκε για ζέσταμα.

47'Κίτρινη κάρτα στον Μπαένα για καθυστέρηση.

46'Κάθετη πάσα του Κρίστισιτς στον Βέρντε, δεν πρόλαβε ο Ιταλός, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

46'Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45 +1'

Τέλος πρώτου μέρους. Ο Ατρόμητος πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος 1-0 της ΑΕΚ χάρη σε γκολ του Μανούσου στο 20ό λεπτό.

Αποδοκιμασίες από τους φίλους της ΑΕΚ για την εικόνα της ομάδας.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

43'Ωραία σέντρα του Λόπες απ' τα αριστερά, ο Λιβάγια κατέβασε την μπάλα, προσπάθησε να κάνει το σουτ, αλλά ο Γούτας έβαλε την κόντρα και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

41'Σουτ του Ολιβέιρα, η μπάλα... πλάγιο.

Κατοχή: 64% - 36%

Η ΑΕΚ ψάχνει το γκολ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, αλλά ο Ατρόμητος αντέχει στην πίεση.

36'Κίτρινη κάρτα στον Χαρίση.

35'Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ύστερα από λάθος του Γούτα, ο Ντέλετιτς έβγαλε κάθετη στον Λιβάγια, ο οποίος πλάσαρε τον Μανδά, αλλά ο γκολκίπερ του Ατρομήτου έδιωξε με το πόδι. Στη συνέχεια της φάσης, ο Βέρντε έκανε το σουτ, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, αλλά δεν πέρασε τη γραμμή. Η κεφαλιά του Λιβάγια στο τέλος κατέληξε άουτ.

Εξαιρετική δουλειά από τον Χαρίση στη μεσαία γραμμή.

32'Κίτρινη κάρτα στον Ταλόχα επειδή τράβηξε τη φανέλα του Ολιβέιρα.

29'Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Βέρντε μπήκε απ' τα δεξιά στην περιοχή, απέφυγε τον Γούτα, έκανε το σουτ με το δεξί, αλλά ο Μανδάς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την μπάλα.

Αλλαγή θέσεων για τους μεσοεπιθετικούς της ΑΕΚ. Ο Ντέλετιτς πήγε αριστερά, ο Βέρντε δεξιά και ο Λιβάγια πίσω από τον Ολιβέιρα.

26'Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τσιγκρίνσκι έπιασε το σουτ στην κίνηση, ο Μανδάς απέκρουσε ασταθώς, αλλά στη συνέχεια ο Σιμόες υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

26'Ο Ντέλετιτς κερδίζει κόρνερ από τον Ταλόχα.

Ελάχιστες εμπνεύσεις από τους παίκτες της ΑΕΚ. Μηδέν δημιουργία.

Η ΑΕΚ προσπαθεί να ξεπεράσει την ψυχρολουσία και πιέζει για την ισοφάριση.

Κόντρα στην εικόνα του αγώνα, ο Ατρόμητος προηγείται 1-0 της ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ.

Πρώτο γκολ του Μανούσου σε 11 παιχνίδια απέναντι στην ΑΕΚ.

20'ΓΚΟΟΟΛ για τον Ατρόμητο (Μανούσος)! Ο Τσιντώτας απέκρουσε το πέναλτι, αλλά στη συνέχεια της φάσης, ο Μανούσος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

18'ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ατρόμητο! Ο Οικονόμου ανέτρεψε τον Ανδρούτσο και ο Φωτιάς έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι. Ωραία ενέργεια από το μέσο του Ατρομήτου.

18'Σουτ του Βέρντε, στα σώματα.

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, μέχρι στιγμής, στον αγώνα.

15'Γύρισμα του Παουλίνιο απ' τα δεξιά, μπλόκαρε ο Μανδάς.

Στο ΟΑΚΑ κι ο τιμωρημένος Όγκνιεν Βράνιες. Δείτε φωτογραφίες του Βόσνιου.

11'Ο Λιβάγια υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ, ύστερα από γέμισμα του Τσιντώτα.

Ο Τσιντώτας βγήκε και μάζεψε την μπάλα.

10'Ο Ντέλετιτς παραχωρεί κόρνερ σε σέντρα του Ταλόχα.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

8'Δεύτερο σερί κόρνερ για τους Περιστεριώτες.

8'Ο Μανούσος κερδίζει κόρνερ από τον Λόπες.

Η ΑΕΚ κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά δεν βρίσκει χώρους.

4'Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτύρονται για ανατροπή του Ντέλετιτς από τον Ταλόχα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Φωτιάς δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Η ΑΕΚ έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά και προσπαθεί να δημιουργήσει επικίνδυνος καταστάσεις μπροστά απ' τα καρέ του νεαρού Μανδά.

Όπως παρουσιαζόταν και στο γράφημα της ΑΕΚ, ο Ντανιέλε Βέρντε αγωνίζεται πίσω από τον Νέλσον Ολιβέιρα, με τον Μάρκο Λιβάγια στα αριστερά και τον Μίλος Ντέλετιτς δεξιά.

1'Έναρξη του αγώνα.

Ενός λεπτού σιγή για τον παλαίμαχο παίκτη της ΑΕΚ, Τάσος Κωνσταντίνου που έφυγε από τη ζωή την περασμένη Κυριακή σε ηλικία 68 ετών.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Οι καθιερωμένες χειραψίες πριν από την έναρξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Αντρέ Σιμόες βρίσκεται στο όριο των καρτών για την ΑΕΚ.

Περίπου 7-8.000 κόσμος στο ΟΑΚΑ.

Συγκεκριμένα, πέρυσι ο Ατρόμητος έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας 2-0 χάρη στα γκολ των Σπύρου Ρισβάνη και Ευθύμη Κουλούρη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

O Aτρόμητος έχει "χτίσει" μία εντυπωσιακή παράδοση στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ, καθώς είναι αήττητος από το 2015, μετρώντας, μάλιστα, μία ισοπαλία και δύο back to back νίκες πέρυσι και πρόπερσι

Η διάταξη του Ατρομήτου:

Ο Μάριος Οικονόμου αντικαθιστά τον Όγκνιεν Βράνιες, ο οποίος έχει τεθεί εκτός πλάνων.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Βασίλης Φωτιάς του συνδέσμου Πέλλας.

Βοηθοί: Ηλίας Κωνσταντίνου (Πρέβεζας), Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)

4ος: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)

Διαιτητής VAR: Στάθης Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

AVAR: Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής)

Η ΑΕΚ προέρχεται από την ήττα με 2-0 από τον Ολυμπιακό στο "Γ. Καραϊσκάκης", ενώ, όπως προείπαμε, ο Ατρόμητος διέσυρε 4-0 τον Πανιώνιο στο Περιστέρι.

Eκτός 18άδας έμειναν την τελευταία στιγμή οι πιτσιρικάδες Φοίβος Μπότος και Χρήστος Γιούσης, ενώ απόντες για την ΑΕΚ είναι οι τραυματίες Χουλτ, Μπακάκης, Κλωναρίδης, ο Όγκνιεν Βρανιες που δεν υπολογίζεται ύστερα από εντολή του Δημήτρη Μελισσανίδη, αλλά κι οι Τσίκο Ζεράλντες, Νταβίντ Σιμάο, Ανέλ Σαμπανάντζοβιτς.

Ο Νίκος Κωστένογλου, σύμφωνα με το γράφημα της ΠΑΕ ΑΕΚ, αποφάσισε να χρησιμοποιήσει τον Ντανιέλε Βέρντε ως 10άρι, με τους Μάρκο Λιβάγια και Μίλος Ντέλετιτς στα "φτερά" της επίθεσης και τον Νέλσον Ολιβέιρα στην κορυφή.

H διάταξη της ΑΕΚ:

Αναπληρωματικοί για τους Περιστεριώτες: Μέγερι, Κατράνης, Ρόζα, Κιβρακίδης, Στρούγγης, Γιακουμάκης.

Στον πάγκο για την Ένωση: Αθανασιάδης, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Γιακουμάκης, Αλμπάνης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Βέρντε, Ντέλετιτς, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μανδάς, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Χαρίσης, Ανδρούτσος, Ραούλ Μπαένα, Μανούσος, Ενσικουλού, Βέλλιος.

Στον αντίποδα, ο Ατρόμητος δεν έχει αρχίσει καλά το πρωτάθλημα, μετρώντας μόλις 11 βαθμούς ύστερα από 8 αγωνιστικές, αλλά προέρχεται από το εμφατικό 4-0 κόντρα στον Πανιώνιο.

Η ΑΕΚ θέλει να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα του Ολυμπιακού στην Ξάνθη και να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή στους έξι βαθμούς.