Super League : Ολυμπιακός - ΑΕΚ 2-0 Τελικό

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο Καραϊσκάκης την ΑΕΚ, για την  8η αγωνιστική της Super League

95'Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 της ΑΕΚ και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 22 βαθμούς έναντι 20 του ΠΑΟΚ. Στο -8 από την κορυφή η Ένωση.

94'Ο Τσιντώτας έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής, αλλά ο Σόουζα έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Νωρίτερα, σε γύρισμα του Τσιμίκα, ο Σεμέδο βρήκε άθελά του την μπάλα με το χέρι.

93'Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σιμάο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σιμόες πήρε την κεφαλιά, ο Ολιβέιρα έκανε το ψαλιδάκι, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

93'Ο Σεμέδο παραχωρεί κόρνερ, σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Ολιβέιρα.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90'Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπακάκη, έδωσε στον Γκερέρο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του Ισπανού ήταν κακό και πέρασε ψηλά άουτ.

89'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λοβέρα στη θέση του Μπουχαλάκη.

87'Κίτρινη και στον Μασούρα για φάουλ στον Σιμάο.

86'Κίτρινη κάρτα στον Ολιβέιρα για φάουλ στον Καμαρά.

85'Ο Μασούρας υποδεικνύεται κι αυτός σωστά σε θέση οφσάιντ.

84'Ο Λιβάγια υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ.

O Λόπες πήγε προς την πλευρά του Ποντένσε φανερά εκνευρισμένος, αλλά μετά τις συστάσεις του Σόουζα ηρέμησε η κατάσταση.

79'Κίτρινη κάρτα στον Λόπες για φάουλ στον Ποντένσε.

Ο Μαντί Καμαρά επιβραβεύεται για την εξαιρετική εμφάνισή του.

77'ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Καμαρά)! Ο Καμαρά βγήκε στην επίθεση, έδωσε δεξιά στον Ποντένσε, ο οποίος επέστρεψε στην μπάλα στον Αφρικανό κι αυτός με εκπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

Πάσες: 201 - 145

75'Ο Λιβάγια εκτέλεσε το φάουλ απ' τα δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε πλάγιο.

Φάουλ: 9-18

Πιέζει η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά.

4-4-2 για την ΑΕΚ, με τους Γιακουμάκη - Ολιβέιρα στην κορυφή και τους Λιβάγια - Βέρντε στα άκρα της επίθεσης.

Τελικές: 9(6) - 7(2)

72'Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης αντί του Αλμπάνη.

72'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο στη θέση του Ελ Αραμπί.

71'Ο Λιβάγια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τσιγκρίνσκι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Αλμπάνη, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε ψηλά άουτ.

Η ΑΕΚ έχει ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πιέζει για την ισοφάριση.

69'Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε γύρισε στον Καμαρά, ο οποίος έκανε το συρτό σουτ, αλλά ο Τσιντώτας έπεσε στην αριστερή γωνία και έδιωξε την μπάλα. Στη συνέχεια, ο Πορτογάλος υποδείχθηκε -λανθασμένα- σε θέση οφσάιντ.

67'Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια έκανε τη σέντρα, ο Βέρντε κατέβασε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

66'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Βέρντε στη θέση του Ντέλετιτς.

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε έστρωσε στον Καμαρά, ο οποίος έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Ντανιέλε Βέρντε ετοιμάζεται να περάσει αντί του Ντέλετιτς.

Στο ριπλέι φαίνεται πως η μπάλα έχει βρει στον Αβραάμ στο σουτ του Σιμάο και έπρεπε να δοθεί κόρνερ.

62'Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Αλμπάνη, ο οποίος σούταρε, η μπάλα κόντραρε, πήγε στον Σιμάο, ο οποίος επιχείρησε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Σα.

60'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σουντανί εκτός, ο Μασούρας εντός.

Ο Γιώργος Μασούρας θα περάσει για τον Ολυμπιακό.

58'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σιμάο στη θέση του Γαλανόπουλου.

O Oλυμπιακός έχει την κατοχή και στο δεύτερο μέρος, αλλά στα τελευταία λεπτά δεν απειλεί την εστία του Τσιντώτα.

56'Ο Λιβάγια κερδίζει κόρνερ από τον Γκιλιέρμε.

Ο Σιμάο ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο για την ΑΕΚ.

52'Σέντρα του Λόπες απ' τα αριστερά, ο Σα βγήκε και μπλόκαρε την μπάλα.

52'Ο Λόπες αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Ο Ολυμπιακός έχει μπει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πιέζει για ένα γρήγορο δεύτερο γκολ.

49'Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καμαρά βγάζει τρομερή κάθετη στον Ομάρ, ο οποίος πλάσαρε τον Τσιντώρα, αλλά ο κίπερ της ΑΕΚ έδιωξε σε κόρνερ.

48'Ο Νέλσον Ολιβέιρα τσίμπησε την μπάλα από τον Γκιλιέρμε, βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά ο Σα κινήθηκε γρήγορα και απομάκρυνε την μπάλα.

48'Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο για διαμαρτυρία.

47'Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Βράνιες.

46'Έναρξη του δεύτερου μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος 1-0 της ΑΕΚ χάρη σε γκολ του Ρούμπεν Σεμέδο στο 9ο λεπτό, ενώ του ακυρώθηκε σωστά και γκολ στο 26' του Γιουσέφ Ελ Αραμπί για χέρι του Γκιλιέρμε.

45 +4'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιλιέρμε, η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.

45 +2'

Σέντρα του Τσιμίκα απ' τα αριστερά, αλλά το δύσκολο γυριστό του Σεμέδο κατέληξε άουτ.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερύσεις.

45'Ο Σουντανί κερδίζει κόρνερ από τον Τσιγκρίνσκι.

44'Oι παίκτες του Ολυμπιακού διαμαρτύρονται για χέρι του Βράνιες σε σέντρα του Τσιμίκα, αλλά στο ριπλέι φαίνεται πως η μπάλα βρίσκει στο στήθος του.

43'Ο Λόπες παραχωρεί κόρνερ προ του Ποντένσε.

Μετά το πρώτο 10λεπτο, ο Σεμέδο έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του και είναι ανίκητος.

Σηκώθηκε ο Σέρβος και συνεχίζει κανονικά τον αγώνα.

41'Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ντέλετιτς.

40'Ωραία συνεργασία Λιβάγια - Αλμπάνη, με τον Γκιλιέρμε να παραχωρεί κόρνερ.

Δυνατές μονομαχίες του Σεμέδο με τον Ολιβέιρα.

Ο Ολυμπιακός έχει τον απόλυτο έλεγχο και ψάχνει δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Φωνές του Κωστένογλου στους παίκτες του.

Υβριστικά συνθήματα από τους φίλους του Ολυμπιακού για τον Όγκνιεν Βράνιες.

35'Ο Σουντανί υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

34'Ο Ποντένσε έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο λόγος για τον οποίο ακυρώθηκε το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού.

Η ΑΕΚ γλυτώνει το 2-0.

O Σόουζα θα πάει να το δει ο ίδιος αν υπάρχει χέρι του Γκιλιέρμε πριν από την απομάκρυνση-ψαλιδάκι του Καμαρά.

Ο Σόουζα περιμένει και την επιβέβαιωση από το VAR.

26'Ψαλιδάκι-απομάκρυνση του Καμαρά, κακή συνεννόηση του Βράνιες με τον Τσιντώτα, ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα, απέφυγε τον Τσιγκρίνσκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Ωστόσο, ύστερα από χρήση του VAR το γκολ δεν μέτρησε για χέρι του Γκιλιέρμε στην αρχή της φάσης.

Εν αντιθέσει με τα προηγούμενα παιχνίδια, ο Ολυμπιακός δεν επιτίθεται πολύ απ' τα αριστερά με τους Τσιμίκα και Σουντανί.

Πολύ ωραίες αλλαγές παιχνιδιού από τον Ανδρέα Μπουχαλάκη.

Ο Ολυμπιακός κυκλοφορεί την μπάλα και διαχειρίζεται το υπέρ του προβάδισμα.

Κατοχή: 63% - 37%

22'Φάουλ του Ολιβέιρα στον Γκιλιέρμε.

21'Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Κάθετη του Λιβάγια στον Ολιβέιρα, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Σα έδιωξε σε κόρνερ.

Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν γκολ.

19'Φάση διαρκείας στα καρέ του Ολυμπιακού, με τον Ντέλετιτς να κάνει τη σέντρα, αλλά ο Ολιβέιρα κατέβασε την μπάλα με το χέρι, με τον διαιτητή να δίνει σωστά παράβαση.

Ο Ολυμπιακός έχει τον έλεγχο και έχει κλείσει τους χώρους.

Η ΑΕΚ, μετά το εις βάρος της γκολ, έχει ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθεί να αντιδράσει.

16'Ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ, ο Αλμπάνης έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.

16'Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μπακάκης βρήκε στην περιοχή τον Ολιβέιρα, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Σα έδιωξε σε κόρνερ!

12'Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Καμαρά.

Μετράει κανονικά το γκολ, καθώς δεν υπάρχει περίπτωση οφσάιντ. Τόσο ο Σουντανί αρχικά όσο και ο Σεμέδο στη συνέχεια καλύπτονται.

Ο Σόουζα περιμένει το VAR για να επιβεβαιωθεί το γκολ.

9'ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Σεμέδο)! Υπέροχη συνεργασία του Ελ Αραμπί με τον Σουντανί, ο οποίος γύρισε στην καρδιά της άμυνας και ο Σεμέδο με προβολή την έστειλε στα δίχτυα γιθα το 1-0!

8'Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Όμορφη ενέργεια του Ποντένσε, ο οποίος έστρωσε στον Καμαρά, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Αφρικανού.

7'Σέντρα του Καμαρά, η μπάλα πέρασε κι από τον Ελ Αραμπί και από τον Σουντανί, με τον διαιτητή να υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ τον Μαροκινό που έκανε κίνηση.

Ο Ολυμπιακός επιτίθεται κυρίως απ' τα δεξιά με τους Ομάρ και Ποντένσε.

Όμορφες εικόνες πριν από την έναρξη του αγώνα.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή.

Στον αντίποδα, ο Ντέλετιτς αγωνίζεται στα δεξιά, με τον Αλμπάνη στα αριστερά και τον Λιβάγια πίσω από τον Ολιβέιρα.

3'Ο Λιβάγια εκτέλεσε το φάουλ απ' τα αριστερά, αλλά ο Σα βγήκε και μπλόκαρε την μπάλα.

Ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ ξέφυγε του Πορτογάλου, ο οποίος τον τράβηξε για να μην φανεί επικίνδυνος.

2'Κίτρινη κάρτα στον Σεμέδο για τράβηγμα της φανέλας του Αλμπάνη.

Ο Σουντανί αγωνίζεται στα αριστερά, ο Ποντένσε στα δεξιά.

1'Έναρξη του αγώνα.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Πορτογάλος Ζόρζε Σόουζα.

Όρκος νίκης από τους παίκτες της ΑΕΚ.

Εν αναμονή της σέντρας του αγώνα.

Να υπενθυμίσουμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Αβραάμ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ποντένσε, Σουντανί, Ελ Αραμπί.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Ντέλετιτς, Αλμπάνης, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν μία μικρή προθέρμανση προκειμένου να είναι έτοιμη για την έναρξη του αγώνα.

Ο Σα γνωρίζει την αποθέωση από το πέταλο και χειροκροτεί τους οπαδούς.

Θα έχουμε μία μικρή καθυστέρηση λόγω της χαμηλής ορατότητας.

Δύσκολη η ορατότητα στο "Γ. Καραϊσκάκης".

Οι καθιερωμένες χειραψίες πριν από την έναρξη του αγώνα.

Θα έχουμε μία μικρή καθυστέρηση λόγω της χρήσης καπνογόνων από τους φίλους του Ολυμπιακού που κάνουν αποπνικτική την ατμόφαιρα.

Η ανακοίνωση της ΑΕΚ:

Η οικογένεια της ΑΕΚ θρηνεί την απώλεια του Τάσου Κωνσταντίνου που έφυγε σήμερα από τη ζωή στα 68 του χρόνια, έχοντας παλέψει για μεγάλο χρονικό διάστημα με σοβαρά προβλήματα υγείας.

Σε ηλικία 68 ετών έφυγε από τη ζωή ο παλαίμαχος παίκτης της ΑΕΚ, Τάσος Κωνσταντίνου, ο οποίος αντιμετώπιζε το τελευταίο διάστημα σοβαρό πρόβλημα υγείας

Oι Κώστας Φορτούνης και Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στον πάγκο του Ολυμπιακού:

Εκτός 18άδας για τον Ολυμπιακό έμειναν την τελευταία στιγμή οι Καραργύρης, Τοροσίδης και Κούτρης.

Ο Βόσνιος στόπερ της ΑΕΚ ανέβασε μία φωτογραφία στο Instagram λίγες ώρες πριν το ντέρμπι, προκαλώντας γι' ακόμα μία φορά συζητήσεις.

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού φωνάζουν συνθήματα κατά του Όγκνιεν Βράνιες.

Εκτός 18άδας για την ΑΕΚ έμειναν την τελευταία στιγμή οι Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος και Γιούσης.

Να θυμίσουμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Στον αγωνιστικό χώρο και οι παίκτες της ΑΕΚ εν μέσω έντονων αποδοκιμασιών.

Όμορφη ατμόσφαιρα στο "Γ. Καραϊσκάκης", περίπου μισή ώρα πριν από τη σέντρα.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού εισέρχονται για προθέρμανση και γνωρίζουν την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ, Άρης Σοϊλέδης μίλησε στον Sport24 Radio 103,3 και την εκπομπή "Ελα στο λαό σου" και μίλησε για το αποψινό ντέρμπι, δίνοντας προβάδισμα στους "ερυθρολεύκους".

Στο "Γ. Καραϊσκάκης" και ο Κώστας Φορτούνης, ο μεγάλος άτυχος του Ολυμπιακού, καθώς θα λείψει στο μεγαλύτερο μέρος της σεζόν λόγω ρήξης χιαστού.

Οι Ματιέ Βαλμπουενά και Πέτρος Μάνταλος είναι οι μεγαλύτερες απώλειες για τις δύο ομάδες, καθώς είναι καθοριστικοί για τον δημιουργικό τομέα.

Ο Ολυμπιακός προέρχεται από τη νίκη με 2-1 επί του ΟΦΗ για το πρωτάθλημα κι από την ήττα με 3-2 από την Μπάγερν στο Champions League, ενώ η ΑΕΚ επικράτησε 3-2 του Βόλου στη Ριζούπολη.

"Είμαι απογοητευμένος που δεν μπορώ να παίξω στο ντέρμπι, αλλά πιστεύω πως θα είμαι έτοιμος στον αγώνα με την Μπάγερν. Είναι ένα ντέρμπι και πρέπει να είμαστε επιθετικοί, δυνατοί και να κερδίσουμε τις μονομαχίες. Θεωρώ πως είμαστε καλύτεροι από τον αντίπαλό μας. Με τον ΟΦΗ πήραμε το αποτέλεσμα, που είναι το πιο θετικό. Γενικότερα κάναμε τις ευκαιρίες που έπρεπε. Κόντρα στην Μπάγερν δείξαμε ένα καλό πρόσωπο, αλλά θεωρώ πως σήμερα πρέπει να επιστρέψουμε στις νίκες. Είμαι καλύτερα, ήλπιζα πως θα παίξω σήμερα, αλλά συνεχίζω την σκληρή δουλειά για να επιστρέψω το συντομότερο δυνατόν", δήλωσε ο Ματιέ Βαλμπουενά στην κάμερα της NOVA.

Η διάταξη του Ολυμπιακού:

O Ολυμπιακός βρίσκεται στην 2η θέση (με αγώνα λιγότερο), με 19 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ είναι 5η με 14.

Αποθέωση για τους Σα και Αλέν που εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση.

Στον πάγκο για τους Πειραιώτες: Αλέν, Γκασπάρ, Μεριά, Μασούρας, Λοβέρα, Ραντζέλοβιτς, Γκερέρο.

Oι Τσιντώτας και Αθανασιάδης εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα και δέχονται τις έντονες αποδοκιμασίες των οπαδών του Ολυμπιακού.

Το Φυσικό Αέριο - Ελληνική Εταιρεία Ενέργειας, "παίζει μπάλα" και στο Ηλεκτρικό Ρεύμα, με τιμή χαμηλότερη και από την Νυχτερινή για πάντα και δωρεάν πρόσθετες υπηρεσίες που θα σε κάνουν να μη θες να βγεις από το σπίτι!

Βοηθοί του Σόουζα θα είναι οι συμπατριώτες του Αλβάρο Μεσκίτα και Νούνο Μάνσο. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Εμανουήλ Σκουλάς από τη Θεσσαλία, στο VAR ο Βασίλης Φωτιάς και AVAR ο Βασίλης Νικολακάκης.

Επίσης, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος προτιμήθηκε αντί του Γιασίν Μεριά. Πέδρος Μαρτίνς ακολουθεί συνταγή... Μπάγερν, καθώς επιλέγει τριάδα στη μεσαία γραμμή (Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης), με τους Σουντανί - Ποντένσε στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Η διάταξη της ΑΕΚ:

Εκτός αποστολής για τον Ολυμπιακό είναι ο Γιασίν Μπενζιά που κρίθηκε ανέτοιμος, καθώς κι ο τραυματίας Ματιέ Βαλμπουενά, αλλά κι οι Μπα, Σισέ και Μπρούνο.

H ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Αβραάμ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ποντένσε, Σουντανί, Ελ Αραμπί.

Oι "κιτρινόμαυροι" δεν μπορούν να υπολογίζουν στις υπηρεσίες των τραυματιών Βασίλη Μπάρκα, Πέτρου Μάνταλου, αλλά και του Νίκλας Χουλτ που ταλαιπωρείται από γαστρεντερίτιδα.

O Nίκος Κωστένογλου δοκίμασε την Πέμπτη το 3-5-2, αλλά τελικά πηγαίνει στο 4-2-3-1, με τους Αλμπάνη Ντέλετιτς στα "φτερά" της επίθεσης και τον Λιβάγια πίσω από τον Ολιβέιρα.

Στον πάγκο για την Ένωση: Αθανασιάδης, Οικονόμου, Παουλίνιο, Κρίστιτσιτς, Σιμάο, Βέρντε, Γιακουμάκης.

Βρισκόμαστε εν αναμονή και της ενδεκάδας του Ολυμπιακού.

H ενδεκάδα της ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Ντέλετιτς, Αλμπάνης, Λιβάγια, Ολιβέιρα.