Europa League - Ημίχρονο: Μόλντε-Άρης 2-0

Ο Άρης δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο "Άκερ Στάντιον" και δέχτηκε δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών, όντας πίσω στο σκορ με 2-0 από τη Μόλντε.

Στο 27΄ ο Έικρεμ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι Νορβηγοί ουσιαστικά βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στην πρώτη φάση που δημιούργησαν στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενοι το λάθος του Ρόουζ, αλλά και το εξαιρετικό passing game γύρω από την περιοχή των Κιτρίνων.

Πέντε λεπτά αργότερα, το ολέθριο λάθος του Κουέστα, έδωσε το δικαίωμα στη Μόλντε να σκοράρει και δεύτερο γκολ έστω και αν χρειάστηκαν τρεις τελικές πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα ο Χέσταντ.

Το πρώτο 45λεπτο έληξε με προβάδισμα δύο τερμάτων για την Μόλντε με τον Άρη να καλείται να βρει απαντήσεις στο β΄ μέρος, ενόψει της ρεβάνς για τον γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League.