Μουντιάλ Γυναικών: Απόψε στις 22:00 στην ΕΡΤ Sports ο πρώτος ημιτελικός, Αγγλία - ΗΠΑ

Απόψε, Τρίτη στις 22:00 στην ΕΡΤ Sports HD θα παρακολουθήσουμε ζωντανά τον αγώνα, τον πρώτο ημιτελικό, ανάμεσα σε Αγγλία - ΗΠΑ στο πλαίσιο του Παγκόσμιου Κυπέλλου Γυναικών

Ο πρώτο ημιτελικός θα διεξαχθεί σήμερ Τρίτη μεταξύ Αγγλίας και Ηνωμένων Πολιτειών ενώ ο δεύτερος την Τετάρτη μεταξύ Ολλανδίας και Σουηδίας.

Την πρόκρισή τους στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου Γυναικών εξασφάλισαν Ολλανδία και Σουηδία.

Με γκολ των Μιεντέμα και Φαν Ντερ Γκραχτ στο δεύτερο ημίχρονο οι Ολλανδέζες έκαμψαν την αντίσταση των Ιταλίδων και επιβλήθηκαν με σκορ 2-0.

Είναι η πρώτη φορά που η Ολλανδία φτάνει στους 4 της διοργάνωσης.

Η Σουηδία κέρδισε τη Γερμανία κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή αφού βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με γκολ της Μάγκαλ στο 16

Οι Σουηδέζες ισοφάρισαν με τη Γιάκομπσον έξι λεπτά αργότερα και πήραν τελικά την πρόκριση με τέρμα της Μπλακστένιους.

Ο μεγάλος τελικός θα γίνει στη Λυών την επόμενη Κυριακή.

Aξίζει να σημειωθεί πως αυτή είναι η πρώτη φορά που η Ολλανδία φτάνει στα ημιτελικά του Μουντιάλ Γυναικών, ενώ για τη Σουηδία είναι η τέταρτη (μετρά έναν χαμένο τελικό και δύο τρίτες θέσεις).

Όσον αφορά τις άλλες ημι-φιναλίστ, οι ΗΠΑ είναι βεβαίως οι πολυνίκεις (τρεις κατακτήσεις, έφτασαν στα ημιτελικά και των 8 Μουντιάλ!) ενώ η Αγγλία, που φτάνει για δεύτερη φορά στην τετράδα, μετρά μία τρίτη θέση.