Προκριματικά Euro 2020: Βοσνία - Ελλάδα 2 - 2

Η Ελλάδα φεύγει με την ισοπαλία σ' ένα ματς που άρχισε εφιαλτικά, μ' ένα χάος στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Χάναμε 2-0, ήμασταν... αλλού, όμως καταφέραμε να πάρουμε τον βαθμό, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο.

Φοβερό δεύτερο ημίχρονο από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το οποίο έμεινε «όρθιο» στη Ζένιτα.

90+3'
Μέσα ο Κρούνιτς, στη θέση Τσίμιροτ. Αργά αργά οι Βόσνιοι "τρώνε" χρόνο.

Δύο λεπτά ακόμη.

90+2'
Κίτρινη στον Κολάσινατς. Πολλά νεύρα οι Βόσνιοι.

Τρία λεπτά ακόμη.

90+1'
Σουτ του Σάμαρη, πολλά μέτρα έξω από την περιοχή. Άουτ η μπάλα.

90'
Περνάει εκτός ο Τζέκο, μέσα ο Γκόγιακ.

89'

88'
Ελέγχουμε απόλυτα το ματς. Υπάρχει χρόνος για την ανατροπή.

85'ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 2-2 η Ελλάδα ισοφαρίζει με τον Κολοβό, έπειτα από σέντρα του Ζέκα. Φοβερή η μπάλια, σούπερ και η κεφαλιά του σκόρερ.

Όχι, δεν πήραμε κάτι από το κόρνερ. Έχουμε την κατοχή πάντως και χρόνο για επίθεση.

83'
Κόρνερ για την Ελλάδα, ο Σούνιτς πρόλαβε τον Κουλούρη.

80'
Γύρισμα του Κούτρη στην περιοχή, αμύνθηκαν οι Βόσνιοι.

79'
Περνάει εκτός ο Μπακάκης και μπαίνει στη θέση του ο Κουλούρης. Ο Ζέκα παίζει δεξί μπακ τώρα.

78'
Σουτ του Σάμαρη, δεν ήταν τέτοιο ώστε να ενοχλήσει τον Σέχιτς που μπλόκαρε.

76'
Μεγάλη ευκαιρία χάσαμε για το 2-2! Ο Κολοβός σούταρε εντός της περιοχής, όμως ο κίπερ απόκρουσε.

Θα παίξουμε πάνω από 20 λεπτά με παίκτη παραπάνω. Πρέπει να το εκμεταλλευτούμε.

72'
Νέα ευκαιρία για τους Βόσνιους, αλλά το σουτ του Μπέσιτς πέρασε άουτ.

69'
Γλιτώνουμε τα χειρότερα. Βγήκαν στην κόντρα οι Βόσνιοι και ο Μπακάκης σταμάτησε τον Κολάσινατς την ώρα που σούταρε.

Πιέζει η Εθνική μας!

Εδώ, τώρα, αλλάζουν τα δεδομένα. Μεγάλη αγωνία για το ματς στη Ζένιτσα.

66'
Εκτός ο Κουρμπέλης, μέσα ο Κολοβός.

65'
Κόκκινη, με δέκα οι Βόσνιοι. Αποβλήθηκε ο "μαέστρος" των γηπεδούχων, Μίραλεμ Πιάνιτς για σκληρό φάουλ στον Ζέκα.

64'
ΓΚΟΛ! 2-1 ο Κώστας Φορτούνης είναι σωστός και μας βάζει στο παιχνίδι. Για να δούμε.

Ο Φορτούνης το κέρδισε.

63'
ΠΕΝΑΛΤΙ!

59'
Βγήκαν μπροστά οι Βόσνιοι και πήραν κόρνερ! Πρώτη φορά στην περιοχή μας στο δεύτερο ημίχρονο.

58'
Ανεβαίνουμε συνεχώς μέτρα στο γήπεδο.

56'
Καμία σχέση οι Βόσνιοι του πρώτου 15λεπτου με αυτό που βλέπουμε τώρα.

54'
Σουτ από τον Φορτούνη μ' ένα κοντρόλ στον αέρα και η μπάλα άουτ.

53'
Ωραία συνεργασία Μασούρα - Δώνη, ο δεύτερος "έσπασε" τη μπάλα με τους αμυντικούς της Βοσνίας να μπερδεύονται. Δεν έγινε το κρίσιμο λάθος, δυστυχώς.

51'
Έξι λεπτά ελέγχουμε το ρυθμό. Θέλουμε γκολ, όμως!

48'
Οι Βόσνιοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά, αλλά δεν κατάφεραν κάτι ιδιαίτερο. Έχει μπει καλύτερα η χώρα μας.
Κρατάμε και επιχειρούμε την οργανωμένη επίθεση.

47'
Στα δικά μας πόδια η μπάλα.

Σέντρα στο ματς. Αριστερά ο Μασούρας τελικά και ο Ζέκα αριστερά. Παίζουμε 4-4-2.

46'
Ο Μασούρας παίρνει τη θέση του Μπουχαλάκη.

Λοιπόν, οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Μασούρας θα παίξει δεξιά όταν μπει και θα πάρει τη θέση του Μπουχαλάκη.

Επιστροφή στη δράση. Ο Μασούρας έχει αλλάξει και περιμένει να μπει στο ματς.

Ημίχρονο!

Στο πρώτο 15λεπτο ήμασταν σε... άλλο γήπεδο, με την άμυνά μας να μην λειτουργεί καθόλου σωστά. Αλλάξαμε διάταξη, πήραμε την κατοχή, αλλά χάνουμε 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο θέλουμε γκολ νωρίς.

Σαφώς, με την αλλαγή της διάταξης είμαστε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Όμως, οι Βόσνιοι παραμένουν επικίνδυνοι όταν βγαίνουν την κόντρα. Θέλουμε γκολ! Επίσης, ο διαιτητής έδωσε 1 λεπτό έξτρα χρόνο.

43'Νέα προσπάθεια της Ελλάδας να βγει σε οργανωμένη επίθεση, στοχεύοντας πάντα σε Κούτρη - Μπακάκη.

40'Βγήκε καλά η φάση με τον Κούτρη, έγινε η σέντρα όμως και πάλι ο Δώνης δεν έγινε απειλητικός με το κεφάλι.

Οκτώ λεπτά, τώρα, η Ελλάδα πατάει καλύτερα και προσπαθεί.

Προσπαθούν πάλι οι Βόσνιοι να μας πάρουν τη μπάλα και να μας κλείσουν πίσω.

36'Η κατοχή έχει περάσει στα δικά μας πόδια.

Από τα δεξιά οι επιθέσεις μας με Μπακάκη, από αριστερά δεν έχουμε παίξει ακόμη.

33'Καλή στιγμή για την Ελλάδα. Βγήκαμε οργανωμένα στην επίθεση, ο Μπουχαλάκης έκανε τη σέντρα, όμως η κεφαλιά του Δώνη δεν ήταν απειλή για τον Σέχιτς.

31'Ζητάει χέρι ο Σιόβας σε γύρισμα που έκανε προς την εστία. Λάθος, όμως, ήταν στο κεφάλι του Βόσνιου η μπάλα.

30'Κρατάμε τη μπάλα περίπου δύο λεπτά και είναι η πρώτη φορά που προσπαθούμε να βγούμε οργανωμένα στην επίθεση.

27'Σουτ διαγωνίο από τον Βίστσα, κανένα πρόβλημα για τον Βλαχοδήμο.

26'Παρότι ο προσανατολισμός μας στο ματς είναι αμυντικός, δυσκολευόμαστε ιδιαίτερα να αμυνθούμε με ηρεμία όταν οι Βόσνιοι αποφασίσουν να επιτεθούν.

22'Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα! Βγήκαμε στην κόντρα, ο Μπακάκης μπήκε στην περιοχή και τη μοίρασε στον Φορτούνη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, πάντως, αστόχησε από ευνοϊκή θέση.

21'Αμυνθήκαμε στο κόρνερ, όμως χάσαμε αμέσως τη μπάλα.

20'Στα χαμένα η Εθνική μας ομάδα. Λάθη συνεχόμενα και νέο κόρνερ για τη Βοσνία.

Νωρίτερα, ο Τάσος Δώνης έκανε φάουλ στον Πιάνιτς και τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Επιμένουν οι Βόσνιοι που κερδίζουν κόρνερ.

15'ΓΚΟΛ! 2-0 οι Βόσνιοι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς.

Σκοράρει η Βοσνία! Δεν μετράει το γκολ, γιατί ο διαιτητής γύρισε πίσω τη φάση και είπε ότι θα σφυρίξει για να εκτελεστεί το φάουλ του Κουρμπέλη.

14'Πρώτη κίτρινη στον Κουρμπέλη που ανακόπτει κόντρα της Βοσνίας, γκρεμίζοντας τον Τζέκο.

Μας δίνουν χώρο τώρα οι Βόσνιοι, αλλά έχουμε φανερό πρόβλημα στην κυκλοφορία και τη δημιουργία.1:56

12'Φοβερό πρέσινγκ από τους Βόσνιους. Δεν μπορούμε να βάλουμε τη μπάλα κάτω εδώ και 12 λεπτά.

10'ΓΚΟΛ! 1-0 η Βοσνία με τον Βίστσα. Πέσαμε θύμα της κομπίνας στο κόρνερ και ο παίκτης της Βοσνίας που ήρθε από πίσω σε δεύτερο χρόνο άνοιξε το σκορ.

9'Στο ίδιο μοτίβο το παιχνίδι. Πιέζουν οι γηπεδούχοι και κερδίζουν το πρώτο κόρνερ της βραδιάς από τον Σωκράτη.

7'Ανεβήκαμε ψηλά και πιέσαμε όμως ο Πιάνιτς με αλλαγή παιχνιδιού ελευθέρωσε την ομάδα του.

Κάκιστο γέμισμα. Η μπάλα στον Βλαχοδήμο.

Χέρι του Σωκράτη, θα γεμίσουν στην περιοχή μας οι Βόσνιοι με τον σπεσιαλίστα Πιάνιτς.

Οι Βόσνιοι μας πιέζουν ψηλά, εμείς ψάχνουμε την αντεπίθεση όμως δεν μπορούμε να ελέγξουμε την κατοχή.

5'Ο Τζέκο επιχείρησε να μπει από τ' αριστερά στην περιοχή μας, ωστόσο υπολόγισε λάθος και βγήκε άουτ.

Όχι, δώσαμε τη μπάλα στους Βόσνιους εκ νέου.

4'Ελεύθερο θα εκτελέσει ο Βλαχοδήμος. Η πρώτη μας ευκαιρία, τώρα, να βάλουμε τη μπάλα κάτω.

3'Γυρίζουν οι Βόσνιοι τη μπάλα.

Αμυνθήκαμε και πήραμε τη μπάλα, ωστόσο ο Βλαχοδήμος στο γύρισμα που του έγινε την πέταξε πλάγιο, οπότε πάλι οι Βόσνιοι έχουν την κατοχή.

Η μπάλα στους Βόσνιους που θ' αρχίσουν πρώτοι την επίθεσή τους.

1'Σέντρα στο ματς! Καλή επιτυχία Ελλάδα.

Οι διεθνείς μας τραγούδησαν δυνατά τον Εθνικό ύμνο.

Άρχισαν τις αποδοκιμασίες οι Βόσνιοι στον ύμνο μας

Οι δύο ομάδες μπαίνουν στο αγωνιστικό χώρο, ήρεμα τα πράγματα στις κερκίδες. Λοιπόν, μπαίνουμε στο ζουμί της υπόθεσης.

Σέντρα στο κρίσιμο ματς στη Ζένιτσα σε περίπου 30 λεπτά.

Οι διεθνείς μας έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για την καθιερωμένη βόλτα πριν από το παιχνίδι.

Ο Σιόβας πριν από το παιχνίδι ρωτήθηκε εάν τον αγχώνει η ατμόσφαιρα και ο Τζέκο. Η απάντησή του: "Εχω παίξει με μεγαλύτερους αντιπάλους από τον Τζέκο"

Στην πρώτη αγωνιστική, η Βοσνία επικράτησε με 2-1 της Αρμενίας, ενώ η Ελλάδα έφυγε με το διπλό από το Λιχτενστάιν με 0-2 χάρη σε γκολ των Φορτούνη και Δώνη.

Οι αναπληρωματικοί:

Βοσνία: Κζοσέβσκι, Πίριτς, Σίβιτς, Τοντόροβιτς, Μεμίσεβιτς, Γκότσακ, Κόντρο, Κρούνιτς, Ζάκαριτς, Μιλόσεβιτς.

Ελλάδα: Πασχαλάκης, Μπάρκας, Βαλεριάνος, Ρισβάνης, Σιώπης, Κουλούρης, Ντουρμισάι, Μπακασέτας, Μασούρας, Κολοβός, Μαυρίας, Κολοβέτσιος

Η Φινλανδία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Euro 2020, επικρατώντας με 2-0 της Αρμενίας στο Ερεβάν για τον 10ο όμιλο, όπου συμμετέχει και η Εθνική Ελλάδας

Ο Μακέλι είχε διευθύνει το 2012 τα ματς Ισπανία - Ελλάδα 1-0 (U19), Εσθονία - Ελλάδα 1-4 (U19) και Γερμανία - Ελλάδα 1-0 (U21). Σε αγώνα της Ανδρών ήταν τέταρτος στο Ελλάδα - Κροατία 0-0 για τα μπαράζ του Μουντιάλ (5/10/17). Σε συλλογικό επίπεδο, σφύριξε τους αγώνες Ριέκα - Ολυμπιακός 0-1 (22/8/17), Ολυμπιακός - Μπεσίκτας 1-1 (9/3/17), Ολυμπιακός - Ντνίπρο 2-2 (26/2/15) και Αστέρας - Παρτιζάν 2-0 (2/10/14).

Ένας έμπειρος διαιτητής, ο Ολλανδός, Ντάνι Μακέλι, ορίστηκε να διευθύνει τον αγώνα. Βοηθοί του θα είναι οι Μάριο Ντικς, Χέσελ Στρίγκεστα και τέταρτος ο Πολ Φαν Μπέκελ. Ανήκει στην κατηγορία Elite της UEFA, είναι διεθνής από το 2011 και με παραστάσεις από το κορυφαίο επίπεδο. Ο 36χρονος ρέφερι έχει σφυρίξει μόνο αγώνες μικρότερων κατηγοριών της Εθνικής.

Δείτε τις συνθέσεις, τους αναπληρωματικούς και την διαιτητική τετράδα

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Βοσνία: Σέχιτς, Μπίκατσιτς, Κολάσινατς, Μπέσιτς, Βίσκα, Ντούλγεβιτς, Τζέκο, Τσίμιροτ, Σούνγιτς, Ζουκάνοβιτς.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Ζέκα, Σάμαρης, Φορτούνης, Δώνης.

Η Ελλάδα φιλοξενείται από τη Βοσνία στη Ζένιτσα και καλείται να φύγει αλώβητη από μια δύσκολη έδρα για την 2η αγωνιστική στα προκριματικά του Euro 2020. Παρακολουθήστε live από το Sport24.gr την εξέλιξη του σπουδαίου ματς της Εθνικής.