Super League: ΠΑΟΚ - Άρης 1-1 Τελικό

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Άρη σ' ένα πολύ ενδιαφέρον ματς.

Ο Άρης πήρε φέτος δεύτερο 1-1 από τον ΠΑΟΚ, μετά το ματς του Κυπέλλου. Καλά στημένοι οι κίτρινοι, βάσει εικόνας άξιζαν ένα θετικό αποτέλεσμα.

94'Λήξη του αγώνα στην Τούμπα, ΠΑΟΚ - Άρης 1-1

90'Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89'Αλλαγή για τον Άρη. Εκτός ο Γκαρσία, μέσα ο Ιντζόγλου.

88'Γύρισμα του Πέλκα από τα δεξιά, αλλά ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Κουέστα.

88'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Μπίσεσβαρ, μέσα ο Σβιντέρσκι.

85'ΓΚΟΟΟΛ για τον Άρη (Βέλεθ): Ο Άρης ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά του Βέλεθ έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη του Βαρέλα και έκανε το 1-1. Ο σκόρερ ήταν οριακά εκτεθειμένος, όπως έδειξε το ριπλέι. Πολύ δύσκολη φάση, τηλεοπτική, όμως το πόδι του ήταν λίγο πιο μπροστά. Άργησε να κινηθεί και προς την μπάλα ο Πασχαλάκης.

85'Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Βαλεριάνος, εκτός ο Κόρχουτ.

82'Σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή με το δεξί, άουτ η μπάλα.

77'Ο Άρης δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στην εστία του Πασχαλάκη στο δεύτερο ημίχρονο.

73'Κίτρινη κάρτα στον Κόρχουτ για τον Άρη.

72'Σε όλο το ματς έχει γίνει ΜΙΑ τελική στην εστία και αυτή ήταν στο γκολ του Βιεϊρίνια.

68'Πέσιμο του Γιουνές στην περιοχή, ο Χάνσεν άφησε το ματς να εξελιχθεί, καθώς δεν θεωρεί πως υπήρχε τίποτα επιλήψιμο.

68'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο τραυματίας Ελ Καντουρί, μέσα ο Πέλκας.

65'Κίτρινη κάρτα στον Βέλεθ.

64'Αλλαγή για τον Άρη. Εκτός ο Μαρτίνες, μέσα ο Γιουνές.

62'Ο Άρης ψάχνει τρόπους να γίνει απειλητικός και να φτάσει στην ισοφάριση.

59'Στο 48%-52% η κατοχή της μπάλας στο β' μέρος για ΠΑΟΚ και Άρη

56'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Σάκχοφ, μέσα ο Ολιβέιρα.

56'Σουτ του Μαουρίσιο έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ.

55'Απογοητευτικό σουτ του Τζανακάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε μακριά άουτ.

52'Κίτρινη κάρτα στον Μάτος.

51'Δεν έχουν γίνει αλλαγές ως τώρα από τις δυο ομάδες.

46'Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45+1'Λήξη πρώτου ημιχρόνου, ΠΑΟΚ - Άρης 1-0

45+1'

Κίτρινη κάρτα στον Μπίσεσβαρ για θέατρο μέσα στην περιοχή. Δεν υπήρχε παράβαση, ο παίκτης του ΠΑΟΚ ήθελε να "κερδίσει" το πέναλτι.

45'Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

42'Χωρίς φάση στο ματς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί και μένει να φανεί πώς θα αντιδράσει ο Άρης από εδώ και πέρα, ο οποίος στεκόταν εξαιρετικά ως τώρα.

39'ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Βιεϊρίνια): Ο Μπίσεσβαρ σέντραρε από δεξιά, απομάκρυνε η άμυνα του Άρη, ο Καντουρί έστρωσε στον Βιεϊρίνια, εκείνος έκανε το δυνατό δεξί σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία του Κουέστα. Ίσως θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα ο τερματοφύλακας των κίτρινων.

Δεκάδες καπνογόνα άναψαν στην Τούμπα

Χαμόγελα ανάμεσα σε Λουτσέσκου και Παντελίδη πριν την έναρξη του αγώνα

36'Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα.

33'Νέο σουτ του Γκαρσία για τον Άρη από το ύψος της περιοχής, άουτ η μπάλα. Καλύτεροι οι κίτρινοι μέχρι στιγμής.

30'Μισή ώρα παιχνιδιού στην Τούμπα, παραμένει το 0-0 ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη.

28'63%-37% η κατοχή της μπάλας για ΠΑΟΚ και Άρη.

25'Ο Γκαρσία έκανε σουτ που κόντραρε πάνω στον Βαρέλα.

24'Άστοχο σουτ από τον Βιεϊρίνια για τον ΠΑΟΚ. Η πρώτη τελική του Δικεφάλου στο ματς.

22'Κίτρινη κάρτα στον Τζανακάκη για φάουλ στον Καντουρί.

20'Ο ΠΑΟΚ δεν έχει καταφέρει να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Κουέστα. Ενδεικτικό είναι ότι δεν έχει ούτε μια τελική στο παιχνίδι.

18'0(0)-0(2) οι τελικές για ΠΑΟΚ και Άρη αντίστοιχα.

17'Νέα καλή στιγμή για τον Άρη, με τον Ματέο Γκαρσία να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

12'Καλή στιγμή για τον Άρη, με τον Ματίγια να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

11'Εκτέλεση φάουλ του Καντουρί, γέμισμα στην περιοχή, αλλά δεν βρήκε κανένας και η μπάλα κατέληξε άουτ.

10'Δυνατό μαρκάρισμα του Τζανακάκη στον Καντουρί, φάουλ για τον ΠΑΟΚ.

6'Σέντρα του Τζανακάκη από τα δεξιά, απομακρύνουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ.

4'Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο ντέρμπι της Τούμπας.

1'Έναρξη του αγώνα.

Η διάταξη του Άρη

Η διάταξη του ΠΑΟΚ

Στον αγώνα εναντίον του Άρη, μέρος των εσόδων θα διατεθεί στην 9χρονη Μαρία, η οποία πάσχει από τετραπληγία. "Όλοι μαζί στεκόμαστε δίπλα στη Μαρία και την οικογένειά της! Γιατί όλοι μαζί μπορούμε να κάνουμε τον κόσμο λίγο καλύτερο!", αναφέρει το μήνυμα της ΠΑΕ ΠΑΟΚ.

Σε 12-13 λεπτά έχουμε τη σέντρα στο ντέρμπι της Τούμπας, η οποία σιγά σιγά γεμίζει!

Ιδού η διαιτητική τριάδα του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Όσον αφορά στην πιο ευρεία νίκη του ΠΑΟΚ, αυτή κρατάει από το 1974/75, όταν και επικράτησε με 5-0, ενώ τη σεζόν 1998-99 ο Άρης είχε νικήσει 1-4 του Δικεφάλου στην Τούμπα.

Στην έδρα των “ασπρόμαυρων” έχουν γίνει 54 ματς πρωταθλήματος, με τον Δικέφαλο να επικρατεί στα 31 από αυτά, ενώ ο Άρης έχει φύγει νικητής εννέα φορές. Τα άλλα 14 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Οι δυο ομάδες πραγματοποιούν την προθέρμανσή τους εδώ και λίγα λεπτά.

Την περασμένη σεζόν στην πατρίδα του διαιτήτευσε σε 14 αγώνες και το ΠΑΟΚ - Άρης δεν θα είναι το πρώτο παιχνίδι που θα σφυρίξει σε πρωτάθλημα εκτός Νορβηγίας. Στις 8/1 είχε παίξει στο Ελ Μασρί- Πίραμιντς, ένα ματς κεκλεισμένων των θυρών στην Αίγυπτο.

Ο Τόρε Χάνσεν ορίστηκε να διαιτητεύσει το ντέρμπι. Ο 41χρονος είναι διεθνής από το 2013 και είχε αναδειχθεί κορυφαίος διαιτητής της χώρας του το 2016 και έχει σφυρίξει τον τελικό του κυπέλλου της Νορβηγίας την ίδια χρονιά. Βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του, Τζον Μίκεαλ Κνούτσεν και Μόρτεν Γιένσεν, με τέταρτο τον Δημήτρη Σκουλά. Παρατηρητής είναι ο Χουάν Αντόνιο Μαρίν (ΕΠΟ).

Το Stoiximan.gr πλήρωσε από τώρα τα πονταρίσματα των παικτών για την κατάκτηση της Super League από τον ΠΑΟΚ, όπως είχε κάνει αντίστοιχα στο παρελθόν με τον Ολυμπιακό.

Λευκό ήταν το τοπίο στο γήπεδο του ΠΑΟΚ πριν από την προπόνηση των ποδοσφαιριστών του Ραζβάν Λουτσέσκου το πρωί του Σαββάτου!

Χωρίς προβλήματα έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του Άρη

Ο Θόδωρος Καρυπίδης μιλάει στους παίκτες του πριν το ντέρμπι

Ο Ιβάν Σαββίδης, όπως παραδοσιακά κάνει λόγω της απαγόρευσής εισόδου στο γήπεδο, βρέθηκε έξω από την Τούμπα και ασπάστηκε ένα ένα τα μέλη της αποστολής του ΠΑΟΚ

Ο μεγαλομέτοχος του Άρη, Θεόδωρος Καρυπίδης, μάζεψε τους παίκτες της ομάδας του στο κέντρο του γηπέδου της Τούμπας και τους μίλησε.

Ο Σάββας Τζιομπάνογλου, πριν από το ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Άρη στην Τούμπα, γράφει τις αποδείξεις ανωτερότητας που θα πρέπει να παρουσιάσει ο Δικέφαλος σε έναν ακόμη αγώνα. Διαβάστε εδώ αναλυτικά το σχόλιό του.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί, Άκπομ

Άρης: Κουέστα, Τζανακάκης, Βέλεθ, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σιώπης, Ματίγια, Λάρσον, Μαρτίνες, Γκαρσία, Ντιγκινί

Σύμφωνα με την γνώμη του αναγνωστικού κοινού, το 70.7% πιστεύει πως ο ΠΑΟΚ δεν θα ηττηθεί στην Τούμπα από τον Άρη και θα συνεχίσει την αήττητη πορεία του προς τον τίτλο. Το 29.3% από την άλλη πιστεύει στο διπλό των "κιτρινόμαυρων" κόντρα στον Δικεφάλο.

Οι δυο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου στην Τούμπα και το ματς έληξε με σκορ 1-1.

Στο ματς του πρώτου γύρου στο 'Κλ. Βικελίδης", ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-2 τον Άρη που προηγήθηκε στο σκορ. Δυο τέρματα σημείωσε ο Πρίγιοβιτς για τον Δικέφαλο. Πλέον όμως δεν υπάρχει ο Σέρβος φορ, ο οποίος συνεχίζει στην Αλ Ιτιχάντ.

Για το πρωτάθλημα Κ-19, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 τον Άρη.

Σε περίπου μια ώρα έχουμε την σέντρα στο γήπεδο της Τούμπας που αναμένεται να έχει πολύ κόσμο!