Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός 0-2 Τελικό

Ο Αστέρας υπέστη την έκτη ήττα του σε ισάριθμα ματς με Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

21:20 Ο Ολυμπιακός νίκησε δίκαια και παραμένει στο -8 από την κορυφή και τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

93' Λήξη του αγώνα, Αστέρας - Ολυμπιακός 0-2

93' Σουτ του Λάζαρου από θέση μέσα δεξιά, έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους, μάζεψε ο Σα στη δεξιά του γωνία.

85' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Φορτούνης, μέσα ο Νάτχο.

84' Ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Βαλιέντε για τον Αστέρα. Σωστή η υπόδειξη του βοηθού.

83' Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Γκερέρο έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ με το αριστερό και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

81' Ο Μανιάς γυρίζει το κορμί του, κάνει το σουτ με το δεξί, η μπάλα πέρασε άουτ.

78' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Βούκοβιτς που είχε ενοχλήσεις στο στομάχι του, μέσα ο Μεριά.

77' Αλλαγή για τον Αστέρα. Εκτός ο Φερνάντεθ, μέσα ο Βλάχος.

76' Αλλαγή για τον Αστέρα. Εκτός ο Κυριακόπουλος, μέσα ο Ρόλε.

74' Ο Σισέ έδιωξε τη μπάλα στο γύρισμα του Μουνάφο από τα δεξιά, προτού δημιουργηθεί μεγαλύτερος κίνδυνος για την εστία του Σα. Η φάση έπρεπε να σταματήσει για οφσάιντ του Μανιά.

72' Νέα ευκαιρία με τον Ποντένσε, ο οποίος πήρε πάσα από τον Φορτούνη, πήγε να σκάψει την μπάλα στον Παπαδόπουλο, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Ξανά ο Πορτογάλος βρέθηκε κοντά στο γκολ, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό.

71' ΑΠΙΘΑΝΗ ενέργεια του Ποντένσε, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε τρομερές ντρίμπλες, αλλά το πλασέ του με το αριστερό ήταν πάνω στον Παπαδόπουλο. Θα ήταν ίσως το γκολ της σεζόν αν ευστοχούσε.

69' 2(1)-2(1) οι τελικές στο β' μέρος για τις δυο ομάδες.

68' Πολύ καλό σουτ του Χριστοδουλόπουλου με το δεξί έξω από την περιοχή, η μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

63' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Χασάν, μέσα ο Γκερέρο.

61' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη.

60' Ο Αστέρας θέλει να μειώσει γρήγορα για να μπορέσει να μπει στην διεκδίκηση του ματς. Αυτή την στιγμή, ο Ολυμπιακός ελέγχει απόλυτα την κατάσταση.

58' Σουτ του Κυριακόπουλου με το αριστερό, το οποίο κατέληξε μακριά άουτ.

57' Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη για χέρι. Ίσως λίγο αυστηρή η απόφαση του διαιτητή.

55' Αλλαγή για τον Αστέρα. Εκτός ο Δουβίκας, μέσα ο Μανιάς.

52'Αντιστροφή ρόλων σε αυτό το γκολ. Στο πρώτο, ο Χριστοδουλόπουλος πάσαρε και ο Φορτούνης σκόραρε. Να δούμε πώς θα μπορέσει να αντιδράσει ο Αστέρας.

50' ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Χριστοδουλόπουλος): Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στην καρδιά της άμυνας του Αστέρα, ο Λάζαρος κινήθηκε στην περιοχή, έκανε την προβολή και έγραψε το Αστέρας - Ολυμπιακός 0-2 με το τρίτο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

50' Κίτρινη κάρτα στον Πασαλίδη για τον Αστέρα.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

43' Δυνατό σουτ του Κυριακόπουλου, αποκρούσει ο Σα.

39' Ωραία άλλαξαν τη μπάλα οι παίκτες του Ολυμπιακού, ο Λάζαρος άδειασε δυο αντιπάλους του, πάσαρε στον Γκιλιέρμε, εκείνος δοκίμασε το δεξί του από μακρινή απόσταση, αλλά δεν βρήκε στόχο.

37' 3(1)-6(3) οι τελικές για Αστέρα και Ολυμπιακό αντίστοιχα.

35' Ο Αστέρας προσπαθεί σιγά σιγά να ανεβάσει "στροφές" και να γίνει εκ νέου απειλητικός για την εστία του Σα. Άλλωστε, κυνηγάει πλέον στο σκορ.

31' Σουτ του Μουνάφο, η μπάλα κατέληξε στον Σα.

30 Κάθετη του Ποντένσε στον Χασάν, ήταν λίγο πιο δυνατή η πάσα και δεν πρόλαβε ο Αιγύπτιος

28'ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Φορτούνης)Εκπληκτική μπαλιά του Λάζαρου στον Φορτούνη, ο οποίος έφυγε από κανονική θέση, έκανε εξαιρετικό κοντρόλ, πλάσαρε με το αριστερό και έκανε το 0-1 για τους Πειραιώτες. Το πρώτο του στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα, τέταρτο την φετινή σεζόν.

26' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στην καρδιά της άμυνας του Αστέρα, η μπάλα πέρασε από 3-4 ερυθρόλευκα σώματα και κατέληξε άουτ.

24' Δοκάρι για τον Αστέρα. Ο Τσιλιανίδης έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Φερνάντεθ πλάσαρε με το δεξί στην κίνηση και βρήκε το δεξί δοκάρι του Σα. Μια ανάσα από το 1-0 οι Αρκάδες.

22' Ο Ποντένσε έδωσε δεξιά στον Γκιλιέρμε που ερχόταν με φόρα, εκείνος έκανε το δυνατό γύρισμα, σε διπλό χρόνο μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

21' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, κεφαλιά του Σισέ, αλλά προηγουμένως έκανε επιθετικό φάουλ στον Βαλιέντε.

20' 32%-68% η κατοχή της μπάλας για Αστέρα και Ολυμπιακό.

18' Σέντρα του Φορτούνη από τα δεξιά, βγήκε με τις γροθιές του και απομάκρυνε ο Παπαδόπουλος.

15' Έχει ισορροπήσει το ματς ο Αστέρας στα τελευταία λεπτά.

12' Καλή εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε απ' όλους και μπλόκαρε ο Σα.

10' Επικίνδυνη σέντρα του Κούτρη από τα αριστερά, ο Παπαδόπουλος άλλαξε πορεία στην μπάλα.

8' Απευθείας εκτέλεση του Χριστοδουλόπουλου, άουτ η μπάλα. Καλό το φάουλ του Λάζαρου.

7' Πήρε φάουλ ο Φορτούνης αριστερά όπως επιτίθεται ο Ολυμπιακός. Μαζί με τον Λάζαρο πάνω από τη μπάλα.

5' Μπήκε δυνατά στο ματς ο Ολυμπιακός, όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια του.

4' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Από το κόρνερ του Ολυμπιακού και το αρχικό διώξιμο, η μπάλα στρώθηκε στον Ποντένσε στο ύψος της περιοχής, εκείνος έκανε το δεξί σουτ, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει και στη συνέχεια το νέο σουτ του Καμαρά βρήκε πάνω σε συμπαίκτη του και κατέληξε άουτ.

3' Σέντρα του Ποντένσε από δεξιά, βρήκε η μπάλα πάνω στον Μαρτίνεθ, κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

1' Έναρξη του αγώνα.