Νικητής στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός 3-1 τον Παναθηναϊκό

Σε ένα πολύ καλό ματς με τον Παναθηναϊκό να είναι για τρία σετ πολύ ανταγωνιστικός, ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει μέσα στο “Μελίνα Μερκούρη” των “πράσινων” με 3-1 στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Volley League έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Γκάβιν Σμιτ και Τοντόρ Αλεξίεφ.

Τις 41 συνεχόμενες νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα έφτασαν  οι “ερυθρόλευκοι” την ώρα που πέτυχαν την 39η(!!!) σερί επικράτησή τους επί του αιώνιου αντίπαλου, Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους επικρατώντας με 25-23. Ο Ολυμπιακός όμως ανασυγκροτήθηκε άμεσα και πήρε το δεύτερο σετ με 25-22. Η απόδοση των παικτών του “τριφυλλιού” με το πέρασμα του χρόνου έπεφτε, ωστόσο και στο τρίτο σετ προηγήθηκαν και ζόρισαν τους Πειραιώτες που έκαναν το 2-1 (25-22). Τελικά η κούραση φάνηκε στο τέταρτο και τελευταίο σετ, με τον Ολυμπιακό να πατάει γκάζι και να χτίζει γρήγορα σοβαρή διαφορά (19-8), παίρνοντας εν τέλει το σετ (25-17) και τη νίκη με 3-1.

Καθοριστική ήταν η συμβολή του Γκάβιν Σμιτ που ήταν και ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης όντας ανίκητος, από κοντά και ο ποιοτικότατος Αλεξίεφ, ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν και οι Ράουβερντινκ και Πετρέας που έδωσαν σημαντικούς πόντους από καίρια μπλοκ. Από την άλλη για τον Παναθηναϊκό ο Γιορντάνοφ έκανε τα πάντα για την ομάδα του αλλά δεν ήταν αρκετός, ενώ και οι νεαροί Ράπτης και Ανδρεόπουλος έδειξαν ότι το… έχουν και θα μας απασχολήσουν για τα επόμενα πολλά χρόνια.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-22, 25-17