Συνεχίζει την αντεπίθεσή του ο Αστέρας, 2 - 1 τον ΟΦΗ!

Μπορεί να μην υπάρχουν μαγικά ραβδιά στο ποδόσφαιρο, αλλά ο Γιώργος Παράσχος έχει κάνει τα δικά του... μαγικά στον πάγκο του Αστέρα Τρίπολης!

Η ομάδα της Αρκαδίας επικράτησε 2-1 του ΟΦΗ με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε τα 5 σερί ματς χωρίς ήττα και τις 4 συνεχόμενες νίκες με τον Έλληνα έμπειρο τεχνικό στην τεχνική ηγεσία και έφτασε στους 18 βαθμούς στη Super League, φτάνοντας στο -3 από την 5η θέση!

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μαρτίν Τόνσο (62', 87'), που πέτυχε και τα δύο γκολ για την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ για τον ΟΦΗ που δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής επί του Παναθηναϊκού, είχε ανοίξει το σκορ ο Δεληγιαννίδης (26') με πολύ έξυπνη εκτέλεση φάουλ.

Οι Κρητικοί παρέμειναν χαμηλά στη βαθμολογία με μόλις 11 βαθμούς και αναζητούν τη σταθερότητα στην απόδοσή τους.

Το ματς

Αποφασισμένος για ένα γρήγορο γκολ που θα του έδινε και προβάδισμα νίκης ήθελε ο Αστέρας Τρίπολης, καθώς το «πρόβλημά» του δεν είναι η άμυνα, που διατηρεί το μηδέν πολύ συχνά, αλλά το εύκολο γκολ μπροστά στην εστία.

Η πολύ μεγάλη ευκαιρία δημιουργήθηκε για τους Αρκάδες στο 17’, αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ, Στρέζος είπε «όχι» στον Φερνάντεθ σε φάση τετ-α-τετ στην περιοχή των Κρητικών, φάση που δημιουργήθηκε από κάθετη πάσα του Μουνάφο.

Ωστόσο, ο ΟΦΗ όχι μόνο ισορρόπησε σχετικά άμεσα την κυριαρχία του Αστέρα Τρίπολης, αλλά ήταν τυχερός από την άποψη ότι κατάφερε να βρει το γκολ με την πρώτη προϋπόθεση ευκαιρίας του στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, στο 26’ ο Δεληγιαννίδης εκτέλεσε με πανέξυπνο τρόπο το φάουλ, περνώντας την μπάλα κάτω από το τείχος και η μπάλα, αφού χτύπησε στο δεξί δοκάρι, κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 0-1 για τους Κρητικούς.

Ήταν φανερό ότι ο Αστέρας επηρεάστηκε από την εξέλιξη που πήρε το ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους δημιούργησε μόλις μία καλή στιγμή, με τον Στρέζο να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα το αδύναμο σουτ του Φερνάντεθ.

Το live του αγώνα:

Λήξη της αναμέτρησης!

93' Κίτρινη κάρτα ο Μεγιάδο

92' Κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

90' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Κουτσιανικούλης, εκτός ο Κυριακίδης

91' Αλλαγή για τον Αστέρα. Εκτός ο Μανιάς, μέσα ο Βαλιέντε

87' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ! 2-1 ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΤΟΝΣΟ! Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά από τον Τσιλιανίδη, ο Πασαλίδης βρίσκει την μπάλα, ασθενής επέμβαση του Στρέζου και στο ριμπάουντ ο Τόνσο για το 2-1

82' Αλλαγή για τον Αστέρα. Εκτός ο Καλτσάς, μέσα ο Τσιλιανίδης

81' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Νέιρα αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε, αλλά ο Παπαδόπουλος που δεν είχε διώξει σωστά σε πρώτη φάση απέκρουσε σε κόρνερ

73' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Διπλό τελείωμα της φάσης από τον Μανιά, απομάκρυνε πάνω στη γραμμή αμυντικός του ΟΦΗ

73' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εκτός ο Παπαστεριανός, μέσα ο Ντίνας.

69' Γυριστό σουτ του Πασαλίδη, μπλοκάρει ο Στρέζος

67' Πολιορκία στα καρέ του ΟΦΗ με συνεχόμενα σουτ από παίκτες του Αστέρα

65' Οφσάιντ στον Βουό. Δύσκολη φάση, μπορεί και να καλυπτόταν ο επιθετικός του ΟΦΗ

65' Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Εκτός ο Φερνάντεθ, μέσα ο Δουβίκας

62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ! 1-1 ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΤΟΝΣΟ! Ο Τόνσο με διπλή προσπάθεια από το ύψος της μικρής περιοχής ισοφαρίζει για τον Αστέρα!

58' Σέντρα-σουτ του Μανιά από τα δεξιά, απομάκρυνε με τα πόδια ο Στρέζος

55' Σουτ του Καλτσά, η μπάλα άουτ

52' Σύγχυση στη μεγάλη περιοχή του ΟΦΗ, απομάκρυναν με μεγάλη προσπάθεια σε κόρνερ. Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τον Αστέρα.

49' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο προωθημένος Κοροβέσης μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά απέκρουσε ο Παπαδόπουλος σε κόρνερ

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Ο ΟΦΗ προηγείται 1-0 του Αστέρα μέσα στην Τρίπολη με την πολύ έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Δεληγιαννίδη στο 27'

Λήξη α' ημιχρόνου

44' Πολύ καλή η πίεση του ΟΦΗ που δυσκολεύει τον Αστέρα να αναπτυχθεί

39' Καλή ευκαιρία για τον Αστέρα. Σουτ του Φερνάντεθ μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Στρέζος.

36' Σουτ του Κυριακίδη μέσα από την περιοχή του Αστέρα, η μπάλα στα σώματα και τελικά απομακρύνεται...

33' Παρά το γκολ που σκόραρε, ο ΟΦΗ συνεχίζει να μένει ψηλά και να βάζει πολύ δύσκολα στον Αστέρα Τρίπολης

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχεται ο Αστέρας Τρίπολης, μετά από 405 αγωνιστικά λεπτά!

Ο Δεληγιαννίδης σκοράρει για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στο Ηράκλειο!

Ο Δεληγιαννιδης εκτέλεσε το φάουλ πανέξυπνα κάτω από το τοίχος, με τη μπάλα να χτυπάει αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια στο χέρι του Παπαδόπουλου, καταλήγοντας στα δίχτυα!

26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ!

25' Κέρδισε φάουλ σε πολύ καλή θέση ο Κυριακίδης. Δέχθηκε και κίτρινη κάρτα ο Πασαλίδης του Αστέρα.

23' Έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο ο ΟΦΗ στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να δημιουργήσει.

21' Η φάση τελείωσε με επιθετικό φάουλ του Κυριακίδη.

20' Πρώτο κόρνερ για τον ΟΦΗ, που βάζει παίκτες στην περιοχή του Παπαδόπουλου.

17' Μεγάλη ευκαιρία για την Αστέρα, ο Στρέζος με τα πόδια αρνείται το γκολ στον Φερνάντεθ, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στο τέρμα του ΟΦΗ μετά από ωραία πάσα του Μουνάφο!

Στα επίσημα του γηπέδου βρίσκεται και ο πρόεδρος του ΟΦΗ, Μιχάλης Μπούσης.

14' Μακρινό σουτ του Τόνσο, μπλοκάρει εύκολα ο Στρέζος.

12' Πρώτη τελική προσπάθεια για τον ΟΦΗ, μετά από σέντρα του Δεληγιαννίδη, ο Βουό στέλνει τη μπάλα πολύ ψηλά.

11' Διπλή προσπάθεια του Μανιά από το όριο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα φτάνει χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Στρέζου.

10' Ο Αστέρας Τρίπολης έχει μπει πιο επιθετικά από τον ΟΦΗ στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, χωρίς ωστόσο να έχουμε δει ακόμα κάποια καλή ευκαιρία.

6' Ο Τόνσο εκτέλεσε, ο διαιτητής σφύριξε επιθετικό φάουλ πάνω στον Παπαστεριανό.

5' Πρώτο κόρνερ για τον Αστέρα Τρίπολης.

4' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Φερνάντεθ σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΟΦΗ, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

1' Έναρξη στο παιχνίδι!

Λίγος ο κόσμος στις κερκίδες του βροχερού «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Οι δύο ομάδες βγαίνουν τώρα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Γιώργος Παράσχος είναι ο πρώτος προπονητής στην ιστορία του Αστέρα Τρίπολης, που ξεκινάει με τρεις διαδοχικές νίκες!

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα ψάχνει ο ΟΦΗ, ο οποίος έχει μέχρι σήμερα 4 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Σε δέκα λεπτά η πρώτη σέντρα, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, για την 14η αγωνιστική της Supeleague!

Ο Αστέρας Τρίπολης βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 15 βαθμούς και προέρχεται από τρεις συνεχόμενες νίκες (κόντρα σε Λάρισα, Λεβαδειακό και ΠΑΣ Γιαννινα), ενώ ο ΟΦΗ είναι 13ος, τέσσερις βαθμούς πίσω από τον σημερινό του αντίπαλο και προέρχεται από τη μεγάλη νίκη με 3-1 κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Διαιτητής της αναμέτρησης στο «Θεόδορος Κολοκοτρώνης» θα είναι ο Φωτιάδης, με βοηθούς τους Μπαλτά, Κόλια και τέταρτο τον Τάση.

Οι αναπληρωματικοί του ΟΦΗ: Σωτηρίου, Αργυρόπουλος, Ντίνας, Κουτσιανικούλης, Μιχόγιεβιτς, Κοιλιάρας, Νέιρα

Στον πάγκο για τον Αστέρα Τρίπολης: Αθανασιάδης, Ρόλε, Τσιλιανίδης, Δουβίκας, Μπελόκ, Βαλιέντε, Ορτέγκα

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Στρέζος, Σασί, Ποτουρίδης, Παπάζογλου, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης, Παπαστεριανός, Κυριακίδης, Πλατέλλας, Βουό

Η ενδεκάδα του Αστέρα Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τόνσο, Μανιάς, Καλτσάς, Φερνάντεζ

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα σε Αστέρα Τρίπολης και ΟΦΗ, για την 14η αγωνιστική της Superleague.