Europa League: Μπέτις - Ολυμπιακός 1-0 Τελικό

Η Μπέτις εξασφάλισε την πρόκριση. Ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει με τη Μίλαν στον Πειραιά την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική.

Το γκολ του Σέρχιο Κανάλες έκρινε το ματς.

Τέλος στο ματς. Μπέτις - Ολυμπιακός 1-0.

90'+3'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εκτελεί ο Φορτούνης, ο Σισέ πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ρόμπλες.

90'+2'

Κόρνερ για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης εκτελεί.

90'+1'

Τρία τα λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου στο δεύτερο ημίχρονο. Διανύουμε το πρώτο εξ αυτών.

90'Μεγάλη ευκαιρία για την Μπέτις. Ο Σανάμπρια μπαίνει από δεξιά κάνει το σουτ, ο Ζοζέ Σα απομακρύνει, ο Ινούι επιχειρεί νέο σουτ εντός περιοχής, ξανά ο Πορτογάλος "λέει" όχι.

88'Ο Ολυμπιακός πολιορκεί την εστία της Μπέτις. Ο Βούκοβιτς κάνει το σουτ, η μπάλα ψηλά, πάνω από την εστία του Ρόμπλες.

88'Κίτρινη κάρτα στον Λο Τσέλσο.

87'Ο Κανάλες κλωτσά την μπάλα μακριά. Κίτρινη κάρτα στον Κανάλες, ο οποίος δεν θα παίξει κόντρα στην Ντουντελάνζ.

86'Ευκαιρία για την Μπέτις. Ο Λο Τσέλσο βγάζει μαγική πάσα για τον Σανάμπρια, ο Αργεντινός ξαναπαίρνει την μπάλα μετά την κόντρα, αλλά το σουτ που κάνει είναι κακό.

84'Οι Ανδαλουσιάνοι περισσότερο σε θέση άμυνας. Ο Ολυμπιακός πιέζει για την ισοφάριση.

83'Αλλαγή για την Μπέτις. Ο Μπαραγάν στη θέση του Τέγιο.

82'Κίτρινη κάρτα στον Νορβηγό δεξιό μπακ του Ολυμπιακού.

82'Ο Ομάρ ανατρέπει εκτός περιοχής τον Σέρχιο Κανάλες.

82'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Νάτχο στη θέση του Γκιλιέρμε.

81'Ο Σανάμπρια υποδέχεται την μπάλα εντός περιοχής, ανοίγει το κοντρόλ και χάνει την μπάλα.

80'Σε θέση οφσάιντ ο Φορτούνης.

Στο 81': Μίλαν - Ντουντελάνζ 5-2.

78'Ο Τέγιο φεύγει στην αντεπίθεση, βγαίνει τετ-α-τετ, ο Ζοζέ Σα μπλοκάρει με τη βοήθεια του Σισέ.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ (LIVE):

1. Μπέτις 11 (7-2)

2. Μίλαν 10 (10-6)

3. Ολυμπιακός 7 (8-5)

4. Ντουντελάνζ 0 (3-15)

Στο 75': Μίλαν - Ντουντελάνζ 4-2.

75'Κίτρινη κάρτα στον Σανάμπρια.

75'Φάουλ του Σανάμπρια στον Καμαρά.

Δεν είναι ευρωπαϊκού ντεμπούτο για τον Μάριο Βρουσάι. Είχε παίξει και κόντρα στη Λουκέρνη.

74'Αλλαγή για την Μπέτις. Ο Μπάρτρα περνά εκτός αγωνιστικού χώρου, ο Χάβι Γκαρθία περνά εντός.

73'Κίτρινη κάρτα στον Μαντί.

73'Φάουλ του Μαντί στον Γκερέρο.

72'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βρουσάι στη θέση του Ναουέλ.

71'Ο Ινούι προσπαθεί να κάνει το σουτ εντός περιοχής με τ' αριστερό, ο Ελαμπντελαουί βάζει την κόντρα.

70'Ο Ναουέλ πιέζει τον Σίντνεϊ, αποδίδει καρπούς η πίεση. Ο Βραζιλιάνος βγάζει σε πλάγιο.

2. Μίλαν 10 (9-6)

4. Ντουντελάνζ 0 (3-14)

Στο 71': Μίλαν - Ντουντελάνζ 3-2 με τον Τζαλχάνογλου.

68'Ο Χούνιορ Φίρπο κάνει τη σέντρα από αριστερά. Και πάλι κόβεται.

67'Ο Χούνιορ Φίρπο κάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ακίνδυνη.

66'Κόρνερ για την Μπέτις. Ο Ινούι κάνει το σουτ εντός περιοχής, ο Σισέ βάζει το πόδι του και η μπάλα φεύγει άουτ.

2. Μίλαν 8 (8-6)

4. Ντουντελάνζ 1 (3-13)

Στο 66' Μίλαν - Ντουντελάνζ 2-2!

2. Ολυμπιακός 7 (8-5)

3. Μίλαν 7 (7-6)

4. Ντουντελάνζ 3 (3-12)

Ο Ιάπωνας έκανε όνομα στην Ισπανία με την Έιμπαρ, αυτή δεν του ανανέωσε το συμβόλαιο και η ομάδα της Σεβίλλης βρήκε την ευκαιρία.

63'Αλλαγή για την Μπέτις. Ο Σέρχιο Λεόν αποχωρεί, ο Ινούι περνά στον αγωνιστικό χώρο.

62'Ο Σίντνεϊ κόβει καθαρά τον Καμαρά, ο οποίος πήγε να βγει από τη δεξιά πλευρά.

60'Φάουλ του Σέρχιο Λεόν στον Σισέ, ο οποίος ανταπέδωσε στον αντίπαλό του. Ο Σενεγαλέζος έχει ήδη κάρτα και θα πρέπει να είναι προσεκτικός.

59'Δοκάρι για την Μπέτις. Ο Σανάμπρια μπαίνει από δεξιά στην περιοχή, ο Σα ακουμπά την μπάλα, η πορεία αυτής σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται.

58'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο στη θέση του Μπουχαλάκη.

57'Ο Μπουχαλάκης βγάζει για τον Φορτούνη, ο αρχηγός του Ολυμπιακού ανοίγει το κοντρόλ.

Ο Ισπανός είχε σκοράρει σε αυτό το γήπεδο κόντρα στην Μπέτις με τη φανέλα της Σπόρινγκ Χιχόν.

56'Ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο σίγουρα θα είναι η πρώτη του Πέδρο Μαρτίνς.

55'Ο Χοακίν έχει ξεκινήσει προθέρμανση. Ο 37χρονος ίσως να είναι μία από τις πρώτες κινήσεις του Κίκε Σετιέν.

Στο Μιλάνο η Ντουντελάνζ προηγείται 2-1 επί της Μίλαν.

54'Φάουλ για τον Ολυμπιακό, πάνω στον Μπουχαλάκη.

52'Ο Ζοζέ Σα με διπλή προσπάθεια καταφέρνει και κρατά την μπάλα.

51'Ο Φορτούνης βγάζει την μπάλα από δεξιά γι' αριστερά, αδύνατο να την προλάβει ο Τσιμίκας στην αριστερή πλευρά.

50'Εκτελεί το φάουλ ο Κανάλες, ο Καμαρά απομακρύνει.

Στο 49' Μίλαν - Ντουντελάνζ 1-2!!!!

47'Ο Λο Τσέλσο επιχειρεί το σουτ, άστοχο.

46'Ανεκμετάλλευτο περνά το κόρνερ της Μπέτις.

46'Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο ματς.

H Μπέτις κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο 39' μετά από σουτ του Κανάλες έξω από την περιοχή. Ο ποδοσφαιριστής των Ισπανών βρήκε το χώρο και έπιασε ένα διαγώνιο σουτ με τον Σα να βρίσκει με τα δάχτυλα του τη μπάλα αλλά να μην μπορεί να την σπρώξει στα δίχτυα.

1. Μπέτις 11

2. Μίλαν 8

3. Ολυμπιακός 7

4. Ντουντελάνζ 1

Ημίχρονο στη Σεβίλλη. Μπέτις - Ολυμπιακός 1-0.

45'+1'Πλασέ του Σέρχιο Λεόν με το δεξί εντός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία του Ζοζέ Σα.

45'+1'Ένα το λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου στο πρώτο ημίχρονο του ματς της Σεβίλλης.

20:41

45'Εκτελεί καλά ο Φορτούνης, ο Ρόμπλες απομακρύνει σε κόρνερ.

44'Φάουλ για τον Ολυμπιακό.

43'Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Γκιλιέρμε από δεξιά, ο Φορτούνης προσπαθεί με τακουνάκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ο Μαντί απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

2. Μίλαν 8

Οι "βερδιμπλάνκος" ανοίγουν το σκορ με τον 27χρονο Ισπανό.

39'ΓΚΟΛ για την Μπέτις (Κανάλες) και Μπέτις - Ολυμπιακός 1-0: Ο Σανάμπρια κρατά την μπάλα εκτός περιοχής, τη μεταβιβάζει στον Κανάλες κι ο πρώην μεσοεπιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης νικά τον Ζοζέ Σα.

Στο 39' Μίλαν - Ντουντελάνζ 1-1! Ο Στολτς ισοφάρισε για τους Λουξεμβούργιους!

37'O Μπουχαλάκης βλέπει ωραία στ' αριστερά τον Ναουέλ, αλλά η μεταβίβαση εκείνου για τον Φορτούνη, ο οποίος ήλθε σε υποστηρικτικό ρόλο, ήταν κακή.

35'Ξανά στην εστία της Μπέτις ο Ολυμπιακός. Ο Ναουέλ προσπαθεί να περάσει τον Σίντνεϊ, ανοίγει την μπάλα και βγαίνει και μαζεύει ο Ρόμπλες.

33'Η κατοχή παραμένει στα πόδια της ομάδας της Σεβίλλης, αλλά ο Ολυμπιακός έχει αγγίξει το γκολ στη φάση με τον Μπουχαλάκη.

32'Ο Ποντένσε προσπαθεί κατά μέτωπο να περάσει τον Σίντνεϊ, αλλά o Βραζιλιάνος αμυντικός τον κόβει.

30'Σε θέση οφσάιντ ο Μπουχαλάκης.

Εδώ ξανά η φάση με το πέναλτι του Σισέ στον Μαντί και τη διπλή απόκρουση του Ζοζέ Σα στον Σέρχιο Λεόν:

28'Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Τσιμίκας κάνει τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα περνά πάνω από το κεφάλι του Μπάρτρα, ο Μπουχαλάκης κάνει τη γυριστή κεφαλιά, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ρόμπλες.

27'Σε θέση οφσάιντ ο Ποντένσε.

26'Ο Ποντένσε προσπαθεί να μπει στην περιοχή, αλλά ο Σίντνεϊ τον κόβει και παραχωρεί κόρνερ.

25'Κίτρινη κάρτα στον Μπουχαλάκη.

25'Ο Μπουχαλάκης κόβει με φάουλ τον Λο Τσέλσο.

23'Κίτρινη κάρτα στον Ναουέλ.

22'Φάουλ για την Μπέτις. Ο Ναουέλ κόβει αντικανονικά τον Σέρχιο Λεόν.

21'Ο Χούνιορ Φίρπο κάνει τη σέντρα, αλλά ο Σανάμπρια έχει μείνει πίσω.

20'Στο 75% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Μπέτις.

19'Ο Σισέ κόβει άγαρμπα με φάουλ τον Σέρχιο Λεόν.

18'Ο Σέρχιο Λεόν εκτελεί το πέναλτι, ο Ζοζέ Σα αποκρούει, προσπαθεί από κοντά με προβολή στο ριμπάουντ να σκοράρει, αλλά και πάλι ο Πορτογάλος με εξαιρετική προσπάθεια κρατά την εστία του απαραβίαστη.

18'Κίτρινη κάρτα στον Σισέ, κίτρινη και στον Φορτούνη για διαμαρτυρία.

17'Πέναλτι για την Μπέτις. Ο Σισέ τραβάει από τη φανέλα τον Μαντί.

16'Ο Κανάλες είναι πάνω από την μπάλα.

15'Ο Μπουχαλάκης σταματά με φάουλ τον Κανάλες.

Ο Βραζιλιάνος "θρύλος" των "βερδιμπλάνκος" αποκτήθηκε το 1998 από τη Σάο Πάουλο αντί 30.000.000 ευρώ (με την αναγωγή από τις πεσέτας που ήταν τότε το εθνικό νόμισμα της Ισπανίας).

Οι "βερδιμπλάνκος" ετοιμάζονται να καταβάλουν το ποσό των 22.000.000 ευρώ σε τρεις δόσεις. Ο "μονίτο" θα γίνει η δεύτερη ακριβότερη μεταγραφή στην ιστορία της ομάδας από τη Σεβίλλη. Προσπερνά τον Πορτογάλο διεθνή αμυντικό μέσο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, ο οποίος αποκτήθηκε από τη Σπόρτινγκ την παρελθούσα (θερινή) μεταγραφική περίοδο αντί 20.000.000 ευρώ και θα βρίσκεται πίσω από τον Ντενίλσον.

Σύμφωνα με τα ισπανικά ΜΜΕ η Μπέτις θα ενεργοποιήσει άμεσα την οψιόν αγοράς του 22χρονου Αργεντινού διεθνή μέσου, Χιοβάνι Λο Τσέλσο από την Παρί Σεν-Ζερμέν.

14'Πολύ δυνατή η μπαλιά για τον Ποντένσε, αδύνατον να την προλάβει ο Πορτογάλος.

13'Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καμαρά κάνει εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ρόμπλες.

12'Το πρώτο σουτ του Χούνιορ Φίρπο κοντράρει, ο εξτρέμ από τη Δομινικανή Δημοκρατία κάνει τη σέντρα, ο Ελαμπντελαουί παραχωρεί κόρνερ.

11'Ο Ποντένσε παίρνει φάουλ από τον συμπατριώτη του και μέχρι πέρυσι συμπαίκτη του, Ουίλιαμ Καρβάλιο.

11'Σε θέση οφσάιντ ο Σανάμπρια.

10'Σέντρα του Τέγιο από δεξιά, ο Σισέ απομάκρυνε.

9'Σουτ του Γκιλιέρμε εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Ρόμπλες. Η φάση ξεκίνησε από την επιμονή του Φορτούνη να κυνηγήσει την μπάλα.

7'Η μπάλα πηγαίνει αριστερά για τους "βερδιμπλάνκος". Εκεί βρίσκεται ο Χούνιορ Φίρπο.

6'Ο Φορτούνης βγαίνει από αριστερά, δίνει έξω στον Μπουχαλάκη, αυτός κάνει το σουτ με το αριστερό, η μπάλα πάνω από την εστία που υπερασπίζεται ο Ρόμπλες.

5'O Σανάμπρια μπαίνει στην περιοχή, αλλά κλείνεται και χάνει τον έλεγχο της μπάλας.

4'O Ελαμπντελαουί κλείνει ωραία τον Φίρπο, ο οποίος προσπαθεί να κάνει την επέλαση από αριστερά (όπως επιτίθεται η Μπέτις).

3'Ο Ποντένσε καθυστερεί αρκετά εκτός περιοχής και δεν μπορεί να κάνει το σουτ, όπως θα ήθελε.

2'Ο Λο Τσέλσο κόβει με φάουλ τον συμπατριώτη του, Ναουέλ.

1'Σέντρα του Φίρπο από αριστερά, ο Σισέ απομακρύνει στο κέντρο της άμυνας του Ολυμπιακού.

1'Έναρξη του ματς στη Σεβίλλη.

Ο εν λόγω ρέφερι ξυπνάει άσχημες μνήμες στους Πειραιώτες, καθώς τους είχε αφήσει με πολλά παράπονα από ένα παιχνίδι που είχε σφυρίξει για το Champions League της σεζόν 2014-15 με αντίπαλο τη Μάλμε στη Σουηδία (ήττα με 2-0 την 1η Οκτωβρίου 2014).

Σε εκείνο το παιχνίδι, είχε ακυρωθεί γκολ του Μήτρογλου στο 41' για οφσάιντ στον Μποτία πριν σκοράρει ο Έλληνας φορ και ενώ το αποτέλεσμα ήταν 0-0, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο (56') δεν είχε δώσει πέναλτι σε ανατροπή του Γιάννη Μανιάτη από τον Τίνερχολμ των γηπεδούχων. Μάλιστα, ο Μανιάτης δέχθηκε και κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Ο Σεργκέι Καράσεβ ορίστηκε από την UEFA να διευθύνει το Μπέτις - Ολυμπιακός.

Ανάκρουση του ύμνου του Europa League.

Στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

"Βερδιμπλάνκο" (άσπρο και πράσινο) χρώμα έχει αποκτήσει το "Μπενίτο Βιγιαμαρίν" με συνθήματα από τους Σεβιγιάνους οπαδούς.

Την πεντάδα στη σχετική λίστα με τα μεγαλύτερα ποσοστά κατοχής μπάλας συμπληρώνουν άλλα τρία ματς της ομάδας της Βαρκελώνης. Με τη Λεβάντε τη σεζόν 2012/13 (81,47%), τη Ράθινγκ τη σεζόν 2011-12 (79,25%) και την Αλαβές την περασμένη σεζόν (78,83%).

Συγκεκριμένα, οι "βερδιμπλάνκος" κατέγραψαν ποσοστό 82,51%! Έτσι, προσπέρασαν στην Μπαρτσελόνα την εποχή που ήταν τεχνικός ο Πεπ Γκουαρδιόλα. Συγκεκριμένα, οι "μπλαουγκράνα" είχαν καταγράψει ποσοστό κατοχής 82,22% στη νίκη επί της Λεβάντε για την 17η αγωνιστική της σεζόν 2010-11.

Η Μπέτις έχει κατά μέσο όρο υψηλά ποσοστά κατοχής της μπάλας στα παιχνίδια της. Όταν νίκησε 1-0 τη Λεγανές για την 7η αγωνιστική της ισπανικής Liga χάρη στο γκολ του Λορέν Μορόν, οι παίκτες του Κίκε Σετιέν κατέγραψαν στην αναμέτρηση του "Μπενίτο Βιγιαμαρίν" το υψηλότερο καταγεγραμμένο ποσοστό κατοχής μπάλας στην ιστορία της ισπανικής Liga.

Ο αρχηγός της Μπέτις, Χοακίν, συγκίνησε με την αγκαλιά του 13χρονο καρκινοπαθή θαυμαστή του, ο οποίος τον επισκέφτηκε στο ξενοδοχείο των "βερδιμπλάνκος" πριν το ματς με τη Βιγιαρεάλ. "Καπιτάν" εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου. Δείτε ΕΔΩ το VIDEO:

Ο τεχνικός της Μπέτις, Κίκε Σετιέν, υποστήριξε ότι περιμένει στη Σεβίλλη (29/11, 19:55) την καλύτερη εκδοχή του Ολυμπιακού, καθώς είναι "η τελευταία του ευκαιρία για πρόκριση" στην επόμενη φάση του Europa League.

Ο Ισπανός φορ του Ολυμπιακού, Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, επισκέπτεται ξανά ως αντίπαλος το "Μπενίτο Βιγιαμαρίν" κι έθεσε ως στόχο να σκοράρει, όπως είχε κάνει και στο παρελθόν με τη φανέλα της Χιχόν.

Ο Πέδρο Μαρτίνς στην συνέντευξη Τύπου στάθηκε στην ένταση που οφείλει να βγάλει ο Ολυμπιακός στην Ανδαλουσία με την Μπέτις ενώ ξεκαθάρισε πως ό,τι και να συμβεί με την Μπέτις, η πρόκριση η κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Αν πάλι κάποια από τις άλλες δυο ομάδες κάνει γκέλα με τη Ντουντελάνζ και προκύψει τριπλή ισοβαθμία στους 11 βαθμούς, που είναι επίσης ένα σενάριο, θα μετρήσουν και τα γκολ, τουλάχιστον με βάση τα κριτήρια ισοβαθμίας. Δεν είναι το πιθανότερο να συμβεί, εντούτοις δεν πρέπει να αποκλειστεί.

Αν ο Ολυμπιακός χάσει από τη Μπέτις στην Ανδαλουσία απόψε, θα πρέπει να νικήσει τουλάχιστον με 2-0 τη Μίλαν στο Φάληρο, ώστε να τη βάλει από κάτω στην ισοβαθμία. Θυμίζουμε ότι είχε ηττηθεί με 3-1 στο Μιλάνο. Αν καταφέρει να αποσπάσει αποτέλεσμα από την ομάδα του Κίκε Σετιέν, τότε του αρκεί απλή νίκη την τελευταία αγωνιστική, ώστε να προκριθεί στους "32" της διοργάνωσης.