Κύπελλο Ελλάδος: Παναχαϊκή - Ολυμπιακός 0-2 Τελικό

Η Παναχαϊκή φιλοξενεί τον Ολυμπιακό στο Παμπελοποννησιακό στάδιο, για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου στο Κύπελλο Ελλάδας.

Ολυμπιακός: Κίνδυνος αφαίρεσης βαθμών και τιμωρία της έδρας!

Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο Παμπελοποννησιακό με τον Ολυμπιακό να νικάει την Παναχαϊκή με 2-0 (38' Τοροσίδης, 69' Ναουέλ) και να "σφραγίζει" την πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.

90+4'

Ο Πλέγας βρίσκεται στο έδαφος, δεν είναι κάτι σοβαρό.

Τρία λεπτά ακόμη με την Παναχαϊκή να πιέζει για ένα γκολ.

Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστέρησεων.

86'

Πανέμορφη συνεργασία των παικτών του Ολυμπιακού, ο Γιάννης Φετφατζίδης ήταν ο τελευταίος αποδέκτης της μπάλας, πιάνοντας το βολέ που απέκρουσε ο Σούλης.

85'

Ωραίο γυριστό από τον Κυνηγόπουλο, όμως η μπάλα χτύπησε πάνω στον Μιράντα και στη συνέχεια ο Γιαννιώτης την έκανε εύκολα δική του.

83'

Μία ακόμη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Μασούρας παίρνει τη θέση του Ναουέλ.

79'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Φετφατζίδης παίρνει τη θέση του Νάτχο.

79'

Η καλύτερη στιγμή της Παναχαϊκής από τα πόδια του Τσελεπίδη με σουτ μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Γιαννιώτης.

76'

Περνάει εκτός ο Μάνος και τη θέση του παίρνει ο Βοΐλης.

73'

Έξω ο Κολ, μέσα ο Αργυρόπουλος για την Παναχαϊκή.

73'

Κόρνερ για τον Ολυμπιακό από τον Λαμπουρδέα.

71'

Άξιζε το ΓΚΟΛ ο Ισπανός  που ήταν εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού απόψε.

69'

ΓΚΟΛ! 2-0 ο Ολυμπιακός με τον Ναουέλ να πλασάρει τον Σούλη μέσα από την περιοχή.

64'

Προσπάθησε να βγάλει κόντρα η Παναχαϊκή με τον Ελευθεριάδη, όμως ο ποδοσφαιριστής... κόπηκε από τον βοηθό για οφσάιντ που φάνηκε να μην είναι στο ριπλέι.

62'

Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα, δεν υπάρχουν ευκαιρίες. Λογικό είναι κιόλας μετά την διακοπή 15 λεπτών.

59'

Υπέροχη πάσα του Νάτχο στον Βρουσάι, ο μικρός του Ολυμπιακού όμως δεν βρήκε στόχο στο σουτ που επιχείρησε.

58'

Ο Πολίμος παίρνει τη θέση του Ντάσιο ο οποίος τραυματίστηκε στο χέρι.

57'

Το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά με τον Ολυμπιακό να έχει τον πρώτο λόγο στις κινήσεις.

H ατμόσφαιρα ήταν πράγματι αποπνικτική στο Παμπελοποννησιακό.

54'

Επανέναρξη της αναμέτρησης έπειτα από 15 λεπτά διακοπής.

Επέστρεψε ο Παπαδόπουλος στον αγωνιστικό χώρο. Σε λίγο θ' αρχίσει το ματς.

Η ομάδα του Ολυμπιακού επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο και οι ποδοσφαιριστές ζεσταίνονται, ενώ τώρα μόλις μπήκε και η Παναχαϊκή. Καθάρισε η ατμόσφαιρα όπως έκρινε ο ρέφερι Παπαδόπουλος, οπότε εντός ολίγου αναμένεται η επανέναρξη της αναμέτρησης

Κι άλλη στιγμή από την αιτία της διακοπής του αγώνα:

Συνεχίζουν να απομακρύνονται οι φίλαθλοι από το γήπεδο. Η ατμόσφαιρα παραμένει αποπνικτική λόγω της χρήσης των χημικών που έκανε η αστυνομία λίγο μετά το 51ο λεπτό.

Απομακρύνονται αυτή στιγμή φίλαθλοι με τα παιδιά τους. Άσχημες εικόνες...

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων μπήκαν στ' αποδυτήρια.

Γίνονται επεισόδια αυτή τη στιγμή! Υπήρξε εικόνα και στην τηλεόραση.

Οι ποδοσφαιριστές ζήτησαν να διακοπεί το ματς, καθώς δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν. Αυτή τη στιγμή οι φίλοι του Ολυμπιακού έχουν μετακινηθεί στην άλλη πλευρά της εξέδρας.

51'

Γίνεται λόγος για επεισόδια εντός κι εκτός του γηπέδου. Ο διαιτητής Παπαδόπουλος διακόπτει το παιχνίδι λόγω της χρήσης χημικών!

50'

Στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα είναι ίδια: Πιέζει ο Ολυμπιακός ασφυκτικά.

48'

Κίτρινη κάρτα στον Ντάσιο.

45'

Αλλαγή για την Παναχαϊκή με τον Μασούρα να δίνει τη θέση του στον Κυνηγόπουλο.

45'

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Σε λίγο θα είμαστε και πάλι μαζί για το β' ημίχρονο της αναμέτρησης. Εσείς, όμως, μείνετε συντονισμένοι στο Sport24.gr και διαβάστε το πολύ ενδιαφέρον θέμα για τον Κώστα Φορτούνη:

Έτσι μεταμόρφωσε το σώμα του Κώστα Φορτούνη ο γυμναστής των σταρ!

45'

Ημίχρονο στο ματς! Ο Ολυμπιακός προηγείται της Παναχαϊκής με 1-0 χάρη σε γκολ με κεφαλιά του Βασίλη Τοροσίδη.

40'

Το φοβερό της υπόθεσης είναι ότι ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει πέντε κόρνερ. Και στα πέντε πρωταγωνιστής ήταν ο Βασίλης Τοροσίδης με αποκορύφωμα το γκολ στο 38ο λεπτό.

38'

ΓΚΟΛ! 1-0 ο Τοροσίδης με κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Ναουέλ.

38'

Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

34'

Ωραία συνεργασία Τοροσίδη - Ναουέλ, ο Ισπανός έστειλε τη μπάλα στην περιοχή, εκείνη κατέληξε στον Μάνο, αλλά ο επιθετικός του Ολυμπιακού σούταρε πάνω στον Σούλη. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Τσιμίκα στην περιοχή της Παναχαϊκής, σωστά "φωνάζουν" οι "ερυθρόλευκοι" γιατί φαίνεται στο ριπλέι πως υπάρχει παράβαση.

32'

Η Παναχαϊκή δεν μπορεί να "απαντήσει" στον μονόλογο του Ολυμπιακού ούτε με κάποια κόντρα. Μόλις οι "ερυθρόλευκοι" χάσουν τη μπάλα οι Πατρινοί στη δεύτερη πάσα κάνουν λάθος μεταβίβαση και επιστρέφουν την κατοχή στους φιλοξενούμενους.

29'

Απόλυτος έλεγχος του Ολυμπιακού στο παιχνίδι.

Δεν πήραν κάτι οι "ερυθρόλευκοι", διατηρούν όμως την κατοχή.

26'

24'

Πολύ καλό σουτ από τον Γκιλιέρμε, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.

23'

Κίτρινη κάρτα στον Λουμπαρδέα.

22'

Ο Ολυμπιακός ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση, ωστόσο δεν έχει γίνει ακόμη ουσιαστικός στο παιχνίδι του με κάποια καλή ευκαιρία, πλην αυτής του Τοροσίδη από κόρνερ. Κινητικοί είναι οι Μάνος, Ναουέλ και προσπαθούν να βγάλουν μπροστά τους Πειραιώτες

Στο γήπεδο βρίσκονται πάνω από 2.000 οπαδοί του Ολυμπιακού και παρακολουθούν την αναμέτρηση.

17'

Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Τοροσίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Σούλης αποσόβησε τον κίνδυνο. Αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή της αναμέτρησης μέχρι στιγμής

16'

Νέο κόρνερ, τώρα, για τον Ολυμπιακό από προσπάθεια του Μάνου.

Όχι, δεν πήρε κάτι ο Ολυμπιακός από την εκτέλεση του Ναουέλ. Ο Τοροσίδης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή της Παναχαϊκής, την "ταλαιπώρησε" κι αυτή κατέληξε άουτ.

14'

12'

Δύο συνεχόμενα κόρνερ για την Παναχαϊκή, αλλά οι Πατρινοί δεν εκμεταλλεύτηκαν κανένα για να γίνουν επικίνδυνοι.

10'

Σουτ του Σταμόπουλου, το πρώτο της Παναχαϊκής στο παιχνίδι. Η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Γιαννιώτη.

6'

Αναμπουμπούλα στην περιοχή του Σούλη μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Τσιμίκα, χωρίς ωστόσο κάποιος εκ των "ερυθρόλευκων" να καταφέρει να τη στείλει στα δίχτυα.

5'

Κι εδώ οι επιλογές του Πέδρο Μαρτίνς:

Ιδού και οι διατάξεις των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Ας δούμε πρώτα πώς έχει στήσει τους παίκτες του ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος:

1'

Σέντρα στο ματς! Καλή διασκέδαση σε όλους.

Οι δύο ομάδες μόλις πάτησαν στο χορτάρι και σε πολύ λίγο θα μπούμε στην ουσία των πραγμάτων.

Πραγματικά, σε πολύ κακή κατάσταση ο αγωνιστικός ο χώρος σε αυτή την πρώτη σύνδεση που έγινε κάνει... μπαμ!

Σε περίπου 15 λεπτά θ' αρχίσει το παιχνίδι. Ας δούμε τις 11αδες μας για μία ακόμη φορά:

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Σούλης, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Ντάσιος, Ελευθεριάδης, Πλέγας, Παπατόλιος, Μασούρας, Κολ, Μαυρίας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιαννιώτης, Τοροσίδης, Ρόντερικ, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Ανδρούτσος, Νάτχο, Ναουέλ, Βρουσάι, Μάνος.

Εκνευρισμός στον Ολυμπιακό για τον αγωνιστικό χώρο στο Παμπελοποννησιακό!

Υπενθυμίζουμε πως ο αγώνας δεν γίνεται στην φυσική έδρα της Παναχαϊκής, δηλαδή στο γήπεδο της Αγυιάς, αλλά στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο

Να θυμηθούμε τις ενδεκάδες!

Η σέντρα στο ματς θα γίνει σε περίπου μισή ώρα. Στις 17:15 είναι προγραμματισμένο να σφυρίξει ο Παπαδόπουλος.

H βαθμολογία στον όμιλο του αποψινού ζευγαριού έχει διαμορφωθεί με ως εξής:

Λεβαδειακός 3

Ολυμπιακός 3

Παναχαϊκή 3

Άρης Αβάτου 0

Ο Λεβαδειακός κι ο Άρης Αβάτου έχουν ένα ματς περισσότερο, καθώς κοντραρίστηκαν μεταξύ τους και οι Βοιωτοί επιβλήθηκαν με 4-0.

Ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος από την πλευρά του επέλεξε τους παρακάτω: Σούλης, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Ντάσιος, Ελευθεριάδης, Πλέγας, Παπατόλιος, Μασούρας, Κολ, Μαυρίας.

Ο Πέδρο Μαρτίνς, λοιπόν, επέλεξε τους εξής ποδοσφαιριστές: Γιαννιώτης, Τοροσίδης, Ρόντερικ, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Ανδρούτσος, Νάτχο, Ναουέλ, Βρουσάι, Μάνος.

Εντός ολίγου θα δούμε και τις ενδεκάδες των δύο αντιπάλων.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Παπαδόπουλος από την Μακεδονία. Βοηθοί του οι Ακρίβος και Δημητριάδης.

Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας! Είστε συντονισμένοι στο Sport24.gr και πάρεα θα πάμε για τις επόμενες δύο ώρες για την αναμέτρηση της Παναχαϊκής με τον Ολυμπιακό για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας.