Super League: ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-1 Τελικό

Super League: ΑΕΚ - Ολυμπιακός  1-1 Τελικό

Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Super League.

Τέλος του αγώνα.

94'Τεράστια φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε έφυγε στην κόντρα από αριστερά, έδωσε στον Γκερέρο, αυτός στον αφύλαχτο Φετφατζίδη, ο οποίος από κοντά αστόχησε.

94'Ανεκμετάλλευτο το φάουλ της ΑΕΚ.

94'Ο Βούκοβιτς έκανε φάουλ στον Λιβάγια και για μια ακόμα φορά η ΑΕΚ μπορεί να απειλήσει από στατική φάση.

93'Η ΑΕΚ πιέζει για την ανατροπή. Σουτ του Γιακουμάκη χωρίς ισορροπία, η μπάλα εκτός εστίας.

92'Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

91'Το πρέσινγκ της ΑΕΚ απέδωσε καρπούς. Χαμός στο ΟΑΚΑ μετά το 1-1.

90'ΓΚΟΟΟΛ 1-1 για την ΑΕΚ (Μπακασέτας)!

Ο Μπακασέτας έδωσε δεξιά στον Γκάλο, ο Βραζιλιάνος έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της περιοχής, ο Μπακασέτας σηκώθηκε για κεφαλιά, νίκησε στον αέρα τον Γκιλιέρμε και νίκησε τον Γιαννιώτη, φέρνοντας στα ίσια την αναμέτρηση.

90'Στο μισό γήπεδο κλεισμένος ο Ολυμπιακός.

89'Τελευταία λεπτά στο ματς, η αγωνία στο "κόκκινο". Πιέζει η ΑΕΚ.

88'Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, ο Λαμπρόπουλος έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Κακό μαρκάρισμα του Βούκοβιτς.

88'Φάουλ για την ΑΕΚ, ευκαιρία να "γεμίσει" την περιοχή του Ολυμπιακού με τους παίκτες της.

86'Φάουλ του Χουλτ στον Φετφατζίδη, κερδίζει χρόνο ο Ολυμπιακός.

85'Τελευταίο πεντάλεπτο στο ματς. Ο Ολυμπιακός 0-1 την ΑΕΚ με το καταπληκτικό γκολ του Φορτούνη.

84'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Χάσαν εκτός αγώνα, στη θέση του ο Γκερέρο.

Ο αρχηγός και σκόρερ του Ολυμπιακού στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, Κώστας Φορτούνης, κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών του για το γκολ, έλεγε απευθυνόμενος στην εξέδρα: ""Εγώ σας γ@μ@ω".

81'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τουρέ αντί του Φορτούνη.

81'Ο Φορτούνης δυσκολεύεται να αναπνεύσει και θα γίνει αλλαγή.

80'Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πλασέ του Μοράν έξω από την περιοχή, από τον άξονα, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη. Τελική μετά από αρκετά λεπτά για την Ένωση.

78'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπογέ αντί του Mπακάκη.

76'Ο Χουλτ πριν από την κάρτα έκανε το πλασέ στην κίνηση, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Ομάρ και ο Σουηδός ζήτησε πέναλτι. Δεν φαίνεται όμως να υπάρχει παράβαση.

76'Κίτρινη κάρτα στον Μοράν για δυνατό μαρκάρισμα στον Φορτούνη.

75'Σέντρα του Ποντένσε από αριστερά, ο Χάσαν έκανε τη γυριστή κεφαλιά, έπεσε και έδιωξε ο Μπάρκας.

74'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης στη θέση του Χριστοδουλόπουλου.

73'Σουτ του Λιβάγια έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε.

72'Σε λίγο ο Λάζαρος θα περάσει εκτός αγώνα και τη θέση του θα πάρει ο Φετφατζίδης.

71'Η ΑΕΚ πιέζει τον Ολυμπιακό για να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Μεριά και Γιαννιώτης πανηγύρισαν έξαλλα το γκολ του Φορτούνη.

69'Επιθετικό φάουλ του Λαμπρόπουλου στον Βούκοβιτς.

69'Φάουλ του Γκιλιέρμε στον Λιβάγια. Η "αεροπορία" της ΑΕΚ στην περιοχή του Ολυμπιακού.

65'Κίτρινη κάρτα στον Βούκοβιτς για μαρκάρισμα στον Γιακουμάκη.

62'Γέμισμα του Γκιλιέρμε στην περιοχή της ΑΕΚ, μπλόκαρε ο Μπάρκας.

60'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μοράν αντί του Γαλανόπουλου.

58'ΓΚΟΟΟΟΛ 0-1 για τον Ολυμπιακό (Φορτούνης)!

57'Στην εξέλιξη της φάσης μετά το κόρνερ, ο Γιακουμάκης έκανε ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Εντυπωσιακή η προσπάθεια του Κρητικού φορ.

56'Ο Μεριά παραχώρησε κόρνερ σε προσπάθεια του Χουλτ μέσα και αριστερά στην περιοχή του Ολυμπιακού.

55'Ο Λάζαρος εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος.

54'Φάουλ σε εξαιρετική θέση για τον Ολυμπιακό, το κέρδισε ο Φορτούνης από τον Σιμόες.

53'Ο Λιβάγια δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον Μεριά, ο οποίος του πήρε τη μπάλα. Ο Ολυμπιακός έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά η προσπάθεια του Ποντένσε δεν απέφερε καρπούς. Ο Τσιγκρίνσκι τον μάρκαρε χωρίς αντικανονικό φάουλ σύμφωνα με τον διαιτητή.

Ο Φορτούνης προσπαθεί να ξεπεράσει τον Γκάλο.

50'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης αντί του Κλωναρίδη, που έχει ενοχλήσεις στη μέση.

49'Ο Κλωναρίδης έχει ενοχλήσεις από το πρώτο μέρος και δεν αποκλείεται να γίνει αλλαγή.

48'Ο Κλωναρίδης υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

48'Εκτέλεση φάουλ από τον Μπακασέτα, από τον άξονα, η μπάλα πήγε πάνω στο τείχος.

47'Φάουλ έξω από την περιοχή. Ο Τσιμίκας σήκωσε ψηλά το πόδι σε προσπάθεια του Γκάλο.

46'Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Στο γήπεδο βρίσκεται ο πρώην τεχνικός διευθυντής της ΑΕΚ, Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς.

Ο Γαλανόπουλος υπό την... εποπτεία των Τσιμίκα - Λάζαρου.

Οι οπαδοί της ΑΕΚ άναψαν πολλά καπνογόνα κατά την είσοδο των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων και είναι δεδομένο πως θα υπάρξει πρόστιμο βάσει των όσων αναφέρει ο πειθαρχικός κώδικας της ΕΠΟ. Πατήστε εδώ για περισσότερα.

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

Η ΑΕΚ και Ολυμπιακός έχουν από ένα δοκάρι στο πρώτο 45λεπτο.

45'Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

45'Τραβούσε τα μαλλιά του ο Μαρτίνς μετά την ευκαιρία του Χάσαν.

44'Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό (δοκάρι)!

Κάθετη πάσα του Φορτούνη στον Χάσαν, ο Αιγύπτιος σούταρε μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Μπάρκα.

43'Γύρισμα του Κλωναρίδη από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλα τα σώματα.

42'Πολύ μακρινό σουτ του Λάζαρου, ο Μπάρκας μπλόκαρε τη μπάλα.

40'Σέντρα του Κλωναρίδη από δεξιά, ο Λιβάγια απέτυχε να πιάει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι.

37'Φάουλ εις βάρος της ΑΕΚ. Ο Λιβάγια τράβηξε από τη φανέλα τον Μεριά.

36'Ο Λιβάγια απομάκρυνε τη μπάλα μετά το χτύπημα φάουλ του Φορτούνη στο πρώτο δοκάρι.

36'Φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού, το έκανε ο Χουλτ στον Γκιλιέρμε.

34'Ο Μπακάκης ζήτησε φάουλ κοντά στο κόρνερ, για μαρκάρισμα του Τσιμίκα. Δεν καταλόγισε παράβαση ο Δανός διαιτητής.

33'Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στην... καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ, ο Μεριά δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

32'Ο Λάζαρος εξακολουθεί να παίζει αριστερά και ο Ποντένσε δεξιά για τον Ολυμπιακό.

Ο Χάσαν υπό την επιτήρηση του Λαμπρόπουλου.

30'Συμπληρώθηκαν 30 λεπτά αγώνα. Το 0-0 παραμένει, με την ΑΕΚ να έχει καταγράψει τελικές, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό.

28'Αδύναμη γυριστή κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι μετά από σέντρα του Γκάλο από αριστερά, δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα ο Γιαννιώτης να μαζέψει τη μπάλα.

27'Σέντρα σουτ του Φορτούνη από αριστερά, ο Μπάρκας μπλόκαρ σταθερά.

Ο Γιαννιώτης μαζεύει τη μπάλα υπό το βλέμμα του Κλωναρίδη.

25'Δυνατό μαρκάρισμα του Σιμόες στον Μεριά, κοντά στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

24'Η άμυνα του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα μέχρι στιγμής. Υπάρχουν στιγμές που πελαγοδρομεί και αδυνατεί να απομακρύνει.

23'Φάουλ κερδίζει για τον Ολυμπιακό ο Χριστοδουλόπουλος, το έκανε ο Μπακάκης. Ευκαιρία για τους Ερυθρόλευκους να πάρουν ανάσες μετά το πρέσινγκ της ΑΕΚ.

22'Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Δοκάρι για την Ένωση μετά από σουτ του Μπακασέτα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα κόντραρε και στον Μεριά.

21'Απανωτά σουτ των παικτών της ΑΕΚ έξω από την περιοχή, όλα κόντραραν σε σώματα παικτών του Ολυμπιακού.

20'Ο Χριστοδουλόπουλος αγωνίζεται αριστερά στην επίθεση, ο Ποντένσε δεξιά.

19'Μακρινό σουτ του Γκάλο από τον άξονα, ο Γιαννιώτης δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε τη μπάλα χωρίς πρόβλημα. Η τρίτη τελική της ΑΕΚ στην αναμέτρηση.

18'Φάουλ του Γκιλιέρμε στον Χουλτ, ευκαιρία για την ΑΕΚ να απειλήσει από στατική φάση.

17'Η ΑΕΚ έχει ανεβάσει την απόδοσή της και είναι πιο απειλητική σε σχέση με τον Ολυμπιακό.

Γαλανόπουλος και Σιμόες μαρκάρουν τον Φορτούνη:

15'Μακρινό σουτ του Μπακασέτα από τον άξονα, μπλόκαρε σταθερά ο Γιαννιώτης.

14'Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, έκανε το συρτό σουτ με το αριστερό, έπεσε και έδιωξε με το ένα χέρι ο Γιαννιώτης. Ο Γκάλο πήρε το ριμπάουντ, αλλά ήταν οφσάιντ.

13'Φάουλ του Κλωναρίδη στον Ποντένσε.

11'Ο Κλωναρίδης βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού μετά από μπαλιά του Λαμπρόπουλου, ο Μεριά κατάφερε να απομακρύνει σε κόρνερ πριν "εκτελέσει" ο επιθετικός της ΑΕΚ.

10'Φάουλ του Μπακάκη στον Λάζαρο κοντά στη μεσαία γραμμή.

9'Ο Ολυμπιακός πιέζει αρκετά ψηλά την ΑΕΚ σε αυτά τα πρώτα λεπτά και την αναγκάζει να χάνει εύκολα τη μπάλα.

8'Χωρίς τελική μέχρι στιγμής το ντέρμπι.

7'Ο Γκάλο προσπάθησε να βγάλει τη σέντρα, αλλά παρενέβη ο Γκιλιέρμε και η μπάλα κατέληξε πλάγιο υπέρ της ΑΕΚ.

4'Έντονες αποδοκιμασίες σε βάρος του Χριστοδουλόπουλου μόλις έγινε αποδέκτης της μπάλας.

3'Σέντρα του Ποντένσε από δεξιά, απομάκρυνε ο Μπακάκης.

3'Φάουλ στη μεσαία γραμμή, το έκανε ο Κλωναρίδης στον Μεριά.

2'Οι οπαδοί της ΑΕΚ άναψαν αρκετά καπνογόνα και προς στιγμήν δεν είναι είναι καθαρή η ατμόσφαιρα. Ο αγώνας βέβαια συνεχίζεται κανονικά.

1'Ξεκίνησε το ντέρμπι.

Πολύ ωραία η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ με τους χιλιάδες οπαδούς της ΑΕΚ να φωνάζουν συνθήματα και να τραγουδούν.

Στο γήπεδο βρίσκεται ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Μίχαελ Σκίμπε, μαζί με τον συνεργάτη του, Κώστα Τσάνα.

Στο στόχαστρο οπαδών της ΑΕΚ που συγκεντρώθηκαν λίγα μέτρα πίσω από τη φυσούνα βρέθηκε ο αντιπρόεδρος του Ολυμπιακού Σάββας Θεοδωρίδης, ο οποίος ενοχλήθηκε, αλλά με την επέμβαση των ψυχραιμοτέρων δεν υπήρξε συνέχεια. Για περισσότερα διαβάστε εδώ.

Στον πάγκο του Ολυμπιακού θα είναι οι: Ζοζέ Σα, Μπουχαλάκης, Γκερέρο, Φετφατζίδης, Κούτρης, Τουρέ, Σισέ.

Στον πάγκο της ΑΕΚ βρίσκονται οι: Τσιντώτας, Τσόσιτς, Αϊντάρεβιτς, Μοράν, Γιακουμάκης, , Γιαννιώτας, Μπογέ.

Ο Βασίλης Μπάρκας, γκολκίπερ της ΑΕΚ, βγήκε για ζέσταμα και αποθεώθηκε.

Σε... λαιμητόμο προπονητών εξελίσσονται από το 2015 οι αναμετρήσεις ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Δύο τεχνικοί του "Δικεφάλου" και ένας των Πειραιωτών έχουν απομακρυνθεί μετά από ήττα σε ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων. Για περισσότερα διαβάστε εδώ.

Εδώ και η ενδεκάδα του Ολυμπιακού, όπως την ανακοίνωσε η ΠΑΕ:

Η ενδεκάδα της ομάδας μας για το ματς κόντρα στην ΑΕΚ

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Γκάλο, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Λιβάγια.

Για τον Ολυμπιακό εκτός αποστολής έμεινε ο τραυματίας Τοροσίδης, όπως και οι "συνήθεις ύποπτοι" Μασούρας, Ανδρούτσος, Νικολάου και Πάρντο.

Επίσης ο Ουζουνίδης άφησε εκτός και τον Αλέφ και τον Οικονόμου, καθώς έκρινε πως δεν είναι στο 100% της ετοιμότητάς τους, ενώ νοκ άουτ έχει τεθεί και ο Πόνσε λόγω του τραυματισμού του στο ματς με την Μπενφίκα. Η έκπληξη που έκανε ο τεχνικός της ΑΕΚ, είναι πως συμπεριέλαβε στις επιλογές του τον Λούκας Μπογέ. Για πρώτη φορά σε επίσημο ματς μπήκε σε αποστολή ο Αργεντινός επιθετικός.

Η μεγάλη απουσία για την Ένωση είναι ο Πέτρος Μάνταλος. Ο αρχηγός της Ένωσης είχε κάποιες ελαφριές ενοχλήσεις στο γόνατο από την Παρασκευή (5/10). Το Σάββατο (6/10) δεν κατάφερε να βγάλει πρόγραμμα προπόνησης και έμεινε εκτός αποστολής.

Θυμηθείτε την αποστολή της ΑΕΚ για το ντέρμπι: Μπάρκας, Τσιντώτας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Αϊντάρεβιτς, Σιμόες, Κλωναρίδης, Γαλανόπουλος, Μοράν, Γιακουμάκης, Γιαννιώτας, Μπακασέτας, Μπογέ και Λιβάγια.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Μαρίνος Ουζουνίδης, έχει παίξει ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και ως προπονητής του Παναθηναϊκού και δεν έχει γνωρίσει την ήττα κόντρα στους "ερυθρόλευκους". Για περισσότερα πατήστε εδώ.

Ο Λάζαρος, που αποδοκιμάστηκε όταν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, τα έλεγε με τον Φρανσουά Μοντεστό.

Ο Γκιλιέρμε λοιπόν παίρνει τη θέση του Μπουχαλάκη στα χαφ.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο κάτω από αποδοκιμασίες των οπαδών της ΑΕΚ που βρίσκονται στις κερκίδες.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού για το ντέρμπι, όπως την ανακοίνωσε πριν από λίγο στους παίκτες ο Πέδρο Μαρτίνς: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης και Χάσαν.

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος επιστρέφει στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλος της ΑΕΚ.

Αυτή τη στιγμή φτάνει στο Ολυμπιακό Στάδιο η αποστολή του Ολυμπιακού.

Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και η ΑΕΚ προέρχονται από ήττες στα προ ημερών ευρωπαϊκά τους παιχνίδια. Οι Ερυθρόλευκοι έχασαν 3-1 από τη Μίλαν στο Σαν Σίρο και η Ένωση ηττήθηκε 2-3 από τη Μπενφίκα στο ΟΑΚΑ.

Ο προπονητής του Πανιωνίου, Ζοζέ Ανιγκό, έδωσε συνέντευξη στο Sport24.gr και μίλησε για το αποψινό ντέρμπι. "Η ΑΕΚ τις μονάδες, ο Ολυμπιακός την ομαδικότητα" ανέφερε ο Γάλλος τεχνικός. Πατήστε εδώ και διαβάστε όσα είπε.

H AEK είναι αήττητη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό. Η Ένωση μετρά τρεις νίκες, ενώ ένα ματς έχει λήξει ισόπαλο.

Στο "ζέσταμα" του μεγάλου ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, οι ομάδες Κ19 των δύο αντίπαλων αναμετρήθηκαν στο Γαλάτσι. Νικήτρια αναδείχθηκε η Ένωση με 1-0 χάρη σε γκολ του Χριστόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο. Για να διαβάσετε αναλυτικά τι συνέβη στο ματς, πατήστε εδώ.

Κουβέντα στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ για τους παίκτες της ΑΕΚ.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο.

Κατά την άφιξη της αποστολής της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, Λιβάγια και Χουλτ κατέβηκαν αγκαλιασμένοι.

Τέταρτος διαιτητής έχει οριστεί ο Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας).

Λαμπρόπουλος και Μπάρκας κατά την άφιξή τους στο ΟΑΚΑ.

Περίπου 200-300 άτομα υποδέχθηκαν την αποστολή της ΑΕΚ με συνθήματα.

Μόλις έφτασε στο Ολυμπιακό Στάδιο η αποστολή της ΑΕΚ.

Διαιτητής έχει οριστεί ο Δανός Μαντς Κρίστοφερ Κριστόφερσεν. Βοηθοί του είναι οι Ντένις Ράσμουσεν Βόλενμπεργκ και Λαρς Χούμελγκααρντ.

Αυτή τη στιγμή κάνουν την πρώτη τους αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ οι ξένοι διαιτητές του ντέρμπι.

Ο Ολυμπιακός έχει νικήσει 1-0 τον Λεβαδειακό, 5-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης και 0-1 τον Πανιώνιο. Η μοναδική του ήττα είναι το 0-1 από τον ΠΑΟΚ στο "Γ. Καραϊσκάκης".

Η ΑΕΚ έχει νικήσει 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, 0-1 τον Αστέρα στην Τρίπολη, 4-0 τον Πανιώνιο και 0-3 τον ΟΦΗ. Η μοναδική της ήττα είναι το 2-0 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Ο Ολυμπιακός έχει και αυτός 12 βαθμούς μετά από πέντε αγωνιστικές, με τον ίδιο απολογισμό (τέσσερις νίκες, μία ήττα).

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην 3η θέση της Super League με 12 βαθμούς. Έχει τέσσερις νίκες και μία ήττα.