Europa League: Μπέρνλι - Ολυμπιακός LIVE

Ο Ολυμπιακός θέλει να υπερασπιστεί στην έδρα της Μπέρνλι (21:45) το 3-1 του πρώτου αγώνα στο Φάληρο και να περάσει στους ομίλους του Europa League

Δείτε εδώ την εξέλιξη του αγώνα

Ημίχρονο. Μπέρνλι - Ολυμπιακός 0-0.

45'Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων. Διανύουμε αυτό το λεπτό.

44'Χάνουν εύκολα την μπάλα οι "ερυθρόλευκοι".

43'Μεγάλη ευκαιρία για την Μπέρνλι! Ο Βόουκς βγαίνει στην αριστερή πλευρά - χωρίς να είναι οφσάιντ κι ενώ η άμυνα του Ολυμπιακού έμεινε... ακίνητη - τροφοδότησε παράλληλα τον Μπαρνς. Έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Γιαννιώτη.

42'Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Χριστοδουλόπουλος με ωραία κάθετη τροφοδότησε τον Τσιμίκα, αυτός έκανε τη σέντρα. Ο Ποντένσε υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή, έκανε την προσποίηση, το σουτ με το δεξί, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χίτον.

Ο Ντανιέλ Ποντένσε σε μία από τις επιθετικές προσπάθειες του Ολυμπιακού:

40'Σέντρα του Μπάρντσλεϊ από τ' αριστερά, ο Μιράντα απομάκρυνε.

Παραμένει το 0-0.

38'Φάση με καλές προϋποθέσεις για την Μπέρνλι. Ο Βόουκς υποδέχθηκε την μπάλα εντός περιοχής, αλλά έκανε κάτι μεταξύ σουτ και πάσα (ο Μπαρνς ήταν σε θέση οφσάιντ).

38'Φάουλ του Μπαρνς στον Φορτούνη.

37'Ανέβηκε ο Ολυμπιακός στο τελευταίο πεντάλεπτο.

36'Ωραία προσπάθεια του Ολυμπιακού. Ο Μπουχαλάκης έδωσε στον Φορτούνη, αυτός στον Γκερέρο κι ο Ισπανός από τα δεξιά έκανε το σουτ. Δεν ανησύχησε τον Χίτον.

35'Νέο σουτ του Ποντένσε εκτός περιοχής μετά την εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κοντράρει κι απομακρύνεται από την Μπέρνλι.

34'Ο Φορτούνης βγάζει ωραία μπαλιά με τη μία επαφή για τον Ποντένσε. Ο Πορτογάλος βγαίνει στα δεξιά εντός περιοχής, το πρώτο σουτ κοντράρει και η μπάλα του επιστρέφεται, ο Χίτον απομακρύνει σε κόρνερ στο δεύτερο σουτ.

34'Σταθερά στους "κλάρετς" η κατοχή της μπάλας.

33'Στο "Turf Moor" κι ο Ζοζέ Μουρίνιο.

32'Φάουλ του Βόουκς πάνω στον Καμαρά.

31'Κόρνερ για την Μπέρνλι. Το παραχωρεί ο Βούκοβιτς, βγαίνοντας πάνω στον Βόουκς.

30'Νέα ευκαιρία για την Μπέρνλι. Εκτελέστηκε το κόρνερ, πρώτη κεφαλιά, δεύτερη από

29'Ευκαιρία για για την Μπέρνλι. Εκτέλεση φάουλ, ο Βόουκς στο δεύτερο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά, ο Χέντρικ κάνει στο δεύτερο το σουτ, η μπάλα κόρνερ.

28'Φάουλ του Βούκοβιτς στον Βόουκς. Δεν ξεφεύγει τίποτα από τον Κασάι.

27'Δεν ήταν καλή η προσπάθεια του Βούκοβιτς να βρει τον Τσιμίκα στην αριστερή πλευρά.

26'Ο Ποντένσε είναι ο πιο κινητικός "ερυθρόλευκος".

25'Ο Ολυμπιακός θα πρέπει να προσπαθήσει να βάλει την μπάλα κάτω και ν' απειλήσει τους Άγγλους.

24'Φάουλ υπέρ της Μπέρνλι. Το κάνει ο Μιράντα στον Βόουκς. Ο Πορτογάλος αγκάλιασε τον Ουαλό αντίπαλό του.

23'Μεγάλη ευκαιρία για την Μπέρνλι! Ο Βόουκς με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι - ύστερα από σέντρα του Μακνίλ από τ' αριστερά - απειλεί. Η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται ο Γιαννιώτης.

23'Φάουλ κάνει ο Γκερέρο στην προσπάθειά του να πάρει την μπάλα.

22'Βαθιά μπαλιά για τον Λένον, αυτός φεύγει πίσω από την άμυνα του Ολυμπιακού. Δεν κάνει κοντρόλ. ο Γιαννιώτης βγαίνει και μπλοκάρει.

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με την μπάλα:

19'Ο Γουέστγουντ μπαίνει στην περιοχή, αλλά καθυστερεί. Η μπάλα κοντράρει.

19'Εκτελείται, ο Μι πιάνει την κεφαλιά, ο Βούκοβιτς αντιδρά διστακτικά, ο Βόουκς κάνει το γυριστό, η μπάλα ψηλά άουτ.

18'Κόρνερ για την Μπέρνλι. Το παραχωρεί ο Χριστοδουλόπουλος.

17'Η Μπέρνλι έχει την μπάλα, αλλά δεν απειλεί ουσιαστικά τον Ολυμπιακό.

Όρκος πρόκρισης από τους "ερυθρόλευκους":

15'Ο Μπαρνς με μπαλιά εκτός περιοχής βρίσκει τον Βόουκς εντός αυτής. Βούκοβιτς κι Ελαμπντελαουί σπεύδουν και τον κλείνουν. Παρόλο που διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, δεν υπάρχει παράβαση.

14'Ο Φορτούνης φεύγει με την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ο Μακνίλ τον κόβει με φάουλ.

13'Ο Μιράντα απομακρύνει αποτελεσματικά την μπάλα προ του Βόουκς.

12'Ο Πέδρο Μαρτίνς ζητά πίεση από τους παίκτες του.

11'Σε πόδια παικτών της Μπέρνλι βρίσκεται η κατοχή της μπάλας.

Μπήκε δυνατά στη φάση ο Τσιμίκας, παρατηρήσεις από τον Κασάι.

10'Φάουλ του Τσιμίκα στον Λένον.

9'Ο Βόουκς βάζει πλάτη τον Μιράντα, αλλά ο Πορτογάλος αμυντικός του Ολυμπιακού καταφέρνει κι απομακρύνει σε πλάγιο άουτ.

8'Σε θέση οφσάιντ ο Βόουκς.

7'Θα μπορούσε να ενεργήσει πιο γρήγορο ο Πορτογάλος.

6'Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Αντεπίθεση με τον Χριστοδουλόπουλο να τροφοδοτεί τον Ποντένσε, ο Πορτογάλος δίστασε, κλείστηκε και στο σουτ που έκανε δεν κέρδισε ούτε το κόρνερ.

5'Φάουλ του Μπουχαλάκη στον Χέντρικ στη μεσαία γραμμή.

4'Σουτ του Τσιμίκα μετά την απομάκρυνση από την Μπέρνλι στην εκτέλεση κόρνερ, δεν ήταν καλό.

4'Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

3'Σέντρα του Τσιμίκα από τ' αριστερά, απομακρύνει ο Μι.

2'Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να βάλει κάτω την μπάλα.

1'Ευκαιρία για την Μπέρνλι. Ο Γουέστγουντ βγαίνει από τα δεξιά, κάνει το γύρισμα, ο Γιαννιώτης παραχωρεί κόρνερ.

1'Έναρξη της αναμέτρησης.

Ετοιμάζονται για την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Ο τεχνικός της Μπέρνλι έχει επιλέξει τους: Χίτον, Τέιλορ, Μι, Βόουκς, Μπέρνς, Χέντρικ, Γουέστγουντ, Λένον, Μπάρντσλι, Λονγκ και Μακνίλ.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Χουτετσιώτης, Νάτχο, Φετφατζίδης, Ανσαριφάρντ, Χασάν, Τοροσίδης και Σισέ.

Η ενδεκάδα των "ερυθρολεύκων", που θα επιχειρήσουν να υπερασπιστούν το 3-1 του "Γεώργιος Καραϊσκάκης" απόψε, αποτελείται από τους: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης, Ποντένσε, Γκερέρο.