Europa League : Λουκέρνη - Ολυμπιακός 1-3 Τελικό

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Λουκέρνη στο "Swissporarena", έχοντας αβαντάζ το υπέρ του 4-0 του Φαλήρου στη ρεβάνς με τους Ελβετούς

Ο Ολυμπιακός με τον Χριστοδουλόπουλο να σκοράρει και πάλι δυο φορές και τον Γκερέρο να πετυχαίνει και αυτός ένα τέρμα έφτασε στο 3-0 και εν συνεχεία η Λουκέρνη μείωσε με τον Ντενμασάι σε 1-3 που ήταν και το τελικο σκορ.

90' Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη φορά τη Λουκέρνη, αυτή τη φορά με 3-1 με χαρακτηριστική ευκολία.

90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Ο Βόλφ βρέθηκε σε θέση βολής εντός της περιοχής και με σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Γιαννιώτη.

86' Γυριστό σουτ του Βάργκας με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Γιαννιώτη.

82' ΓΚΟΛΜειώνει η Λουκέρνη 1-3 (Ντενμασάι). Ωραία επίθεση από τα αριστερά και σουτ με τον Γιαννιώτη να απομακρύνει και ο Ντενμασάι με σουτ από το ύψος του πέναλτι μείωσε το σκορ.

81' Τρίτη αλλαγή για την Λουκέρνη. Θα βγει ο Γκβίλια και θα μπει ο Ντενμασάι.

80' Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης μπήκε στην περιοχή, έκανε και το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

75' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεσε ο Χριστοδουλόπουλος αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω.

72' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Θα μπει ο Τοροσίδης και θα αποχωρήσει από το γήπεδο ο Καμαρά.

70' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Γκερέρο και στη θέση του ο Ανσαριφάρντ.

68' ΓΚΟΛΤρίτο γκολ για τον Ολυμπιακό (Γκερέρο). Πανέμορφο ένα-δυο των Φετφατζίδη, Ποντένσε με τον Πορτογάλο από τα αριστερά να κάνει το σουτ. Ο Σάλβι έδιωξε προς τον Γκερέρο που ανενόχλητος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

66'Διπλή αλλαγή για την Λουκέρνη. Εντός οι Βολφ και Βάργκας και θα βγουν οι Ούγκρινιτς και Σνόιβλι.

66' Φάουλ από τα αριστερά για τη Λουκέρνη με τον Γιαννιώτη να προσπαθεί να διώξει με γροθιές αλλά η μπάλα βρήκε στον Μπουχαλάκη και έφυγε κόρνερ.

62' Ωραία επίθεση για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε από τα αριστερά έκανε τη σέντρα προς τον Γκερέρο οποίος δεν πλάσαρε αλλά θέλησ ενα δώσει στον Φορτούνη με την άμυνα της Λουκέρνης να διώχνει σε κόρνερ.

60' ΓΚΟΛΘα κάνει το 2-0 ο Ολυμπιακός (Χριστοδουλόπουλος). Σε κόρνερ από τα αριστερά του Τσιμίκα ο Βούκοβιτς θα πάρει την πρώτη κεφαλιά και θα στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά ο Μιράντα θα πάρει την κεφαλιά πάσα προς τον Χριστοδουλόπουλο ο οποίος με σουτ από κοντά θα στείλει και πάλι τη μπάλα στα δίχτυα.

59'Ωραίο σουτ του Ποντένσε μέσα από την περιοχή, από δύσκολη θέση, και ο Σάλβι θα διώξει σε κόρνερ.

58'Ωραία επίθεση για τον Ολυμπιακό από τα αριστερά. Ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα προς τους Φορτούνη, Χριστοδουλόπουλο αλλά έκοψε η άμυνα της Λουκέρνης.

56' Κίτρινη κάρτα για τον Άλβες για φάουλ πάνω στον Γκερέρο.

53' Για τον Ολυμπιακό έχουν σηκωθεί για ζέσταμα οι Τοροσίδης, Φετφατζίδης και Μεριά.

49' Ο Ούγκρινιτς θα προσπαθήσει να απειλήσει αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

47' Πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος με τον Τσιμίκα να σουτάρει από τα αριστερά αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

46' Ξεκινάει το δεύτερο μέρος με τον Ολυμπιακό στη σέντρα και χωρίς αλλαγές.

Ο Ολυμπιακός έχει εξαιρετική παρουσία σε αυτό το πρώτο ημίχρονο και απειλήθηκε ελάχιστα.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 1-0 με το πανέμορφο γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου από το 23' της αναμέτρησης.

45' Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων σε αυτό το πρώτο μέρος.

43' Ωραία προσπάθεια από τα αριστερά με τον Τσιμίκα να κάνει τη σέντρα προς τον Ποντένσε ο οποίος επιχείρησε το σουτ και η μπάλα κόντραρε. Εν συνεχεία ο Φορτούνης κέρδισε το κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός που βρίσκεται ήδη στην επόμενη φάση του Europa League θα μάθει αργότερα ποια εκ των Μπέρνλι ή Μπασακσεχίρ θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση του θεσμού.

37' Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να πιέζει και ψάχνει και για άλλο γκολ.

34' Ο Γκβίλια εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε με ευκολία.

32' Κίτρινη κάρτα θα δει ο Φορτούνης με τον διαιτητή της αναμέτρησης να λέει πως έχει βάλει τον αγκώνα του για να πάρει την κεφαλιά.

30' Σέντρα από τα αριστερά και κεφαλιά του Γκερέρο με τη μπάλα να βρίσκει κόντρα και να φεύγει κόρνερ.

26' Καλή στιγμή για την Λουκέρνη. Ο Σνόιβλι μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά έκανε και τη σέντρα με τον Ομάδα να διώχνει σε κόρνερ.

Όπως και στο πρώτο ματς στο "Γ. Καραϊσκάκης" έτσι και τώρα και πάλι ο Χριστοδουλόπουλος και πάλι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό.

23' ΓΚΟΛ Ανοίγει το σκορ ο Ολυμπιακός (Χριστοδουλόπουλος). Ο Ομάρ έπαιξε ωραία το ένα δυο από τα δεξιά με τον Ποντένσε και έβγαλε την πανέμορφη σέντρα από τα δεξιά προς τους τους Γκερέρο-Χριστοδουλόπουλο. Ο Έλληνας επιθετικός πήδηξε πιο ψηλά και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στην Λουκέρνη βρίσκεται και ο ισχυρός άνδρας του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Μαρινάκης.

18' Κόρνερ από τα δεξιά για τη Λουκέρνη η μπάλα θα φτάσει στον Σουρπφ που θα επιχειρήσει το δυνατό σουτ στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Γιαννιώτη.

17΄Στα τελευταία λεπτά οι Λάζαρος και Ποντένσε άλλαξαν πλευές.

15' Νέο σουτ από τον Φορτούνη αυτή τη φορά με τη μπάλα να φεύγει έξω.

15' Ωραία ενέργεια και σουτ του Καμαρά με τον Σάλβι να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

12' Στην επίθεση ο Ολυμπιακός που δεν κατάφερε όμως να απειλήσει.

Να θυμήσουμε ότι ο Κώστας Φορτούνης είχε δυο δοκάρια και στο πρώτο παιχνίδι. Εξαιρετικά άτυχος ο Έλληνας διεθνής μέσος.

7' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέργο πολύ όμορφα έβαλε το σώμα του και κέρδισε τη μονομαχία, γύρισε προς τον επερχόμενο Φορτούνη που έκανε το πλασέ με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της Λουκέρνης.

6' Σέντρα από τα αριστερά και κεφαλιά του Σουρπφ με τη μπάλα να φεύγει έξω από την εστία του Γιαννιώτη.

5' Ανέβηκε η Λουκέρνη στα τελευταία λεπτά και άρχισε να πιέζει την εστία του Ολυμπιακού.

3' Σε πλάγιο από τα αριστερά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μιράντα. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι αλλά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

2' Ο Ολυμπιακός έχει τη μπάλα στην κατοχή του σε αυτα τα πρώτα λεπτά και γυρνάει σωστά τη μπάλα.

1' Ξεκίνησε το ματς με τη Λουκέρντη στη σέντρα και την πρώτη επίθεση.

Όπως είναι φυσικό το γήπεδο δεν έχει γεμίσει. Το 4-0 του πρώτου λειτούργησε ανασταλτικά για την παρουσία τους. Αντίθετα αρκετοί φίλοι του Ολυμπιακού βρίσκονται στο γήπεδο.

Οι 22 ποδοσφαιριστές βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

Οι ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα τους, περίπου δέκα λεπτά μας χωρίζουν από τη σέντρα.

Θυμίζουμε ότι τους Πειραιώτες περιμένει μια δύσκολη δοκιμασία στα playoffs της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Μπασακσεχίρ - Μπέρνλι. Η πρώτη αναμέτρηση στην Τουρκία είχε ολοκληρωθεί δίχως τέρματα. Η ρεβάνς διεξάγεται απόψε στο "Turf Moor", στις 21:45

Παρά την ευρεία επικράτηση στο πρώτο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός ψάχνει να ντουμπλάρει τις νίκες του στην Ελβετία επί της Λουκέρνης, όπως υποστήριξαν οι Πέδρο Μαρτίνς και Βασίλης Τοροσίδης στις δηλώσεις τους.

Την ίδια στιγμή, οι τελευταίες πληροφορίες θέλουν τους Πειραιώτες να προχωρούν στην απόκτηση του Αχμέτ Χασάν για την ενίσχυση της επιθετικής τους γραμμής.

Λίγες ώρες πριν οι "ερυθρόλευκοι" σφραγίσουν την πρόκριση τους στα playoffs του Europa League, έφτασε στην Ελλάδα ο Γκιλιέρμε προκειμένου να ολοκληρώσει τη μεταγραφή του από τη Λα Κορούνια στον Ολυμπιακό.

Ζίμπουνγκ, Ντεμασάι, Βολφ, Βάργκας, Σμιντ, Φέκα και Ροντρίγκες οι αναπληρωματικοί της Λουκέρνης.

Χουτεσιώτης, Μεριά, Τοροσίδης, Ανδρούτσος, Φετφατζίδης, Βρουσάι και Ανσαριφάρντ οι εναλλακτικές λύσεις των Πειραιωτών από τον πάγκο.

Ο Πέδρο Μαρτίνς διατήρησε ακριβώς το ίδιο σχήμα που είχε χρησιμοποιήσει στο ματς του "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΛΟΥΚΕΡΝΗ (Ρενέ Βάιλερ): Σάλβι, Γκρέτερ, Άλβες, Σουλτζ, Σίντλερ, Βότσα, Γκβίλια, Ούγκρινιτς, Σνόιβλι, Σουρπφ, Ελέκε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Ρόντερικ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Χριστοδουλόπουλος, Ποντένσε, Φορτούνης, Γκερέρο.

Διαιτητής: Kirill Levnikov (RUS)

Βοηθοί: Aleksei Vorontsov (RUS), Aram Petrosyan (RUS)

Η σέντρα της αποψινής αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 20:30.