Προκριματικά Europa League : ΠΑΟΚ - Σπαρτακ Μοσχας 3 - 2 Τελικό

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΟΚ-Σπαρτάκ Μόσχας, για τον γ' προκριματικό γύρο του Europa League.

Ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη, έστω και με αυτόν τον ψυχοφθόρο τρόπο

Τέλος αγώνα

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

90'Ο Φερνάντο εκτελεί φάουλ με γέμισμα, διώχνει ο Πρίγιοβιτς. Νέα σέντρα στην περιοχή των Ρώσων, νέο διώξιμο του ΠΑΟΚ

84'Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Έξω ο Μαουρίσιο και στην θέση του Σάκχοβ.

83' Κίτρινη κάρτα θα δει ο Φερνάντο για την Σπαρτάκ Μόσχας.

82' Εξαιρετική προσπάθεια του Λέο Ζαμπά και πάσα στα αριστερά προς τον ανενόχλητο Πέλκα αλλά έκανε κακό κοντρόλ και τον πρόλαβε ο αντίπαλος του.

79' Αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Λημνιός και στη θέση του ο Ζαμπά.

78' Δεύτερη αλλαγή για την Σπαρτάκ Μόσχας θα βγει ο Λουίς Αντριάνο και θα μπει Ζε Λουίς.

77' Κίτρινη κάρτα θα δει ο Μαουρίσιο για δυνατό φάουλ στον χώρο του κέντρου.

74' Έχει πάρει τα πάνω της η Σπαρτάκ Μόσχας και είναι συνέχεια στην επίθεση στα τελευταία λεπτά.

72'Θα δει την κίτρινη κάρτα ο Λομοβίτσκι.

71' Θα πιάσει το πέναλτι του Πρόμες ο Πασχαλάκης. Ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ θα πέσει στην αριστερή γωνία και θα απομακρύνει τη μπάλα που θα βρει το δοκάρι και στη συνέχεια η άμυνα του ΠΑΟΚ θα διώξει.

69' Πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον Χατσερίντι θα δώσει ο διαιτητής της αναμέτρησης για τράβηγμα πάνω στον Λουίς Αντριάνο. Πολύ αυστηρό.

67' Ο Λουίζ Αντριάνο θα βρεθεί σε θέση βολής έξω από την περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω από την εστία του Πασχαλάκη.

66' Ωραία κίνηση του Ουάρντα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε και τη σέντρα σουτ αλλά ο Πρίγιοβιτς δεν πρόλαβε να βάλει το κεφάλι του.

64' Χάνει το άχαστο ο Πέλκας. Λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ με τον Πέλκα να κερδίζει την μπάλα να βγαίνει τετ α τετ και ανενόχλητος να κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μαξιμένκο.

64'

Πρώτη αλλαγή και για την Σπαρτάκ Μόσχας. Εκτός ο Ποπόφ και στη θέση του θα περάσει ο Τιμοφόεεβ.

61' Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Ουάρντα να παίρνει τη θέση του Ελ Καντουρί.

Μετά από την πανδαισία του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες είναι πολύ πιο επιφυλακτικές και προσεκτικές στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

58' Κίτρινη κάρτα στον Ελ Καντουρί.

56' Κόρνερ για τη Σπαρτάκ Μόσχας.

55' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

51' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σπαρτάκ, με τον Πρόμες να πλασάρει μέσα από την περιοχή και τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ. Πολύ δύσκολη απόκρουση του Έλληνα γκολκίπερ.

Χωρίς τίποτα σημαντικό το πρώτο 5λεπτο του δευτέρου μέρους.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες!

Ένα τέταρτο (29'-44') χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να ανατρέψει το εις βάρος του 0-2 και να το μετατρέψει σε υπέρ του 3-2.

Τέλος ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 3-2 της Σπαρτάκ Μόσχας!

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Παλικαρίσια ανατροπή από τον ΠΑΟΚ, που ξεπέρασε άμεσα το σοκ από το γρήγορο 0-2 και το ανέτρεψε πριν βγει το ημίχρονο.

Τρομερό ματς από Μάτος και Πέλκα, που έχουν ταλαιπωρήσει αρκετά τους αμυντικούς της Σπαρτάκ Μόσχας.

Πάλι σέντρα από τα δεξιά του Μάτος, έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του ο Μαξιμένκο, σε κενή εστία ο Πέλκας έσπρωξε απλά την μπάλα στα δίχτυα!

44' Γκοοοοολ για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα! ΠΑΟΚ-Σπαρτάκ Μόσχας 3-2!

39' Κίτρινη κάρτα στον Ζόμπνιν.

Απολύτως δίκαιη η ισοφάριση του ΠΑΟΚ, που είχε ανεβάσει στροφές σε αυτό το χρονικό σημείο και πίεσε τους Ρώσους.

Σέντρα του Μάτος από τα δεξιά, πλασέ με το αριστερό (!) ο Λημνιός και ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει!

37' Γκοοοοοοολ για τον ΠΑΟΚ με τον Λημνιό! ΠΑΟΚ-Σπαρτάκ Μόσχας 2-2!

Το θετικό είναι πως... ζωήρεψε ο ΠΑΟΚ και πιέζει για να ισοφαρίσει.

34' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Το γκολ του Πρίγιοβιτς ξεσήκωσε κάπως τον κόσμο του ΠΑΟΚ.

30' Μίνι διακοπή στο ματς για να δροσιστούν οι παίκτες.

29' Γκοοοοοολ για τον ΠΑΟΚ, ευστόχησε στο πέναλτι ο Πρίγιοβιτς! ΠΑΟΚ-Σπαρτάκ Μόσχας 1-2.

Χέρι του Ζόμπνιν, σωστή η απόφαση του διαιτητή.

28' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ!

27' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Πέλκα να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Μαξιμένκο έδιωξε σε κόρνερ.

26' Σέντρα του Πρόμες από τα αριστερά, η μπάλα άουτ.

22' Σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Μαξιμένκο.

66%-34% υπέρ του ΠΑΟΚ η κατοχή της μπάλας.20' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Δεύτερη ψυχρολουσία μέσα σε λίγα λεπτά για τον ΠΑΟΚ.

Η φάση ξεκίνησε με κεφαλιά του Λουίς Αντριάνο, που την έστρωσε στον Πρόμες, ο οποίος σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να αλλάζει πορεία. Ο Πασχαλάκης απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έσκασε μέσα από τη γραμμή του τέρματος.

17' Γκολ για τη Σπαρτάκ Μόσχας με τον Πρόμες. ΠΑΟΚ-Σπαρτάκ Μόσχας 0-2.

14' Σουτ του Πρίγιοβιτς μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας της Σπαρτάκ. Πρώτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ.

12' Παγωμάρα στην Τούμπα μετά από το γκολ των Ρώσων.

Ωραία ομαδική προσπάθεια από τη Σπαρτάκ, με τον Ποπόφ να μένει μόνος του στο ύψος της μεγάλης περιοχής και να εκτελεί τον Πασχαλάκη.

7' Γκολ για τη Σπαρτάκ Μόσχας με τον Ποπόφ. ΠΑΟΚ-Σπαρτάκ Μόσχας 0-1.

Οι Ρώσοι πιέζουν αρκετά στο πρώτο πεντάλεπτο και δεν αφήνουν τον ΠΑΟΚ να κάνει το παιχνίδι του.

3' Επικίνδυνη επίθεση της Σπαρτάκ από τα αριστερά, διώχνουν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ.

2' Μίνι ένταση στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ των παικτών.

Ξεκίνησε ο αγώνας!

Όλα έτοιμα για τη σέντρα στη... φλεγόμενη Τούμπα.

Κατάμεστη, φυσικά, η Τούμπα...

Σπαρτάκ Μόσχας: Μαξιμένκο, Εσένκο, Γκιγκό, Μποκέτι, Κομπάροφ, Φερνάντο, Ζόμπνιν, Ποπόφ, Λομοβίτσκι, Λουίζ Αντριάνο και Πρόμες

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης - Λέο Μάτος, Βαρέλα, Χατσερίντι, Κρέσπο - Κάνιας, Μαουρίσιο - Λημνιός, Ελ Καντουρί, Πέλκας - Πρίγιοβιτς

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου παρατάσσει τους αναμενόμενους "11".

Υπενθυμίζουμε, βέβαια, πως ο ΠΑΟΚ έχει ήδη εξασφαλίσει την ευρωπαϊκή παρουσία μέσα στη χρονιά, καθώς ό,τι κι αν γίνει, είναι τουλάχιστον "μέσα" στους ομίλους του Europa League.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την πρόκριση επί της Βασιλείας, ο δικέφαλος του βορρά θέλει να βάλει βάσεις για πρόκριση στα πλέι οφ, κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς τ' αστέρια...

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τη Σπαρτάκ Μόσχας για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League.