Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Νότια Κορέα - Μεξικό 1 - 2 τελικό σκορ

Παρακολουθηστε τη αναμέτρηση ανάμεσα στη Νότια Κορέα και το Μεξικό για τη δεύτερη αγωνιστική του έκτου ομίλου του Μουντιάλ.

Οι Μεξικανοί έκαναν το 2/2 στον όμιλο και έφτασαν στους έξι βαθμούς, ενώ από την άλλη οι Ασιάτες παραμένουν χωρίς βαθμό, καθώς μετρούν δύο ήττες.

Λήξη της αναμέτρησης, με το Μεξικό να νικά 2-1 τη Νότια Κορέα!

Εν τω μεταξύ έχουν δοθεί πέντε λεπτά καθυστερήσεις στο ματς και είμαστε στο 90+4' τώρα.
Τρομερό φαλτσαριστό σουτ του Σον, έξω από τη μεγάλη περιοχή, στην αριστερή γωνία του -ανήμπορου να αντιδράσει- Οτσόα!

90+3' ΓΚΟΛ για τη Νότια Κορέα! 1-2!

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

88' Σουτ του Σον, η μπάλα έξω χωρίς να ανησυχήσει ο Οτσόα.

84' Χονγκ αντί Κιμ στο ματς

80' Κίτρινη στον Γιουνγκ

77' Αλλαγή για τη Νότια Κορέα. Ο Γιουνγκ στην θέση του Μουν

76' Αλλαγή για το Μεξικό. Ντος Σάντος αντί Βέλα

75' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νότια Κορέα. Ο Μάρκες έκανε κακό γύρισμα για τον Οτσόα και τροφοδότησε τον Σον, με τον βετεράνο στόπερ να διορθώνει λίγο μετά το λάθος.

72' Κίτρινη ο Λι Σαενγού

71' Κορόνα αντί Λοσάνο για το Μεξικό

68' Μαρκές αντί Γκοαδράδο στο ματς για το Μεξικό.

66' Γκολ το Μεξικό, 0-2!

Μπαίνει ο Μαρκές στο ματς εντός ολίγου.

64' Λι αντί Γιου στο ματς. Με τρεις... Λι πλέον η Νότια Κορέα

63' Κίτρινη στον Λι

62' Σουτ του Βέλα για το Μεξικό, λίγο έξω η μπάλα.

62' Δυνατό σουτ του Λι από... θέση βολής, η μπάλα βρήκε σε σώματα.

60' Απειλεί το Μεξικό. Ο Λοσάνο βρέθηκε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, κάνοντας ωραία κάθετη κίνηση, αλλά το σουτ του βρήκε στον Κιμ

58' Καλή στιγμή για το Μεξικό. Ο Γκουαδράδο κέρδισε τις κόντρες και με ωραίο σουτ "ανάγκασε" το Γιο σε ωραία επέμβαση.

53' Συρτό σουτ του Λι, μπλόκαρε ο Οτσόα.

Ίσως να έχει βρει στο χέρι του Σαλσίδο, αλλά το είχε κολλητό στο σώμα του.

52' Σουτ του Μουν, ζητάνε χέρι οι Ασιάτες

52' Σουτ του Τσιτσαρίτο λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά.

51' Σουτ του Λοσάνο έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Έναρξη στο δεύτερο μέρος

Ημίχρονο στο Ροστόφ. Νότια Κορέα-Μεξικό 0-1

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

45' Σουτ του Σον, κέρδος ένα κόρνερ

43' Καλή στιγμή για το Μεξικό. Ο Λοσάνο... ζάλισε τρεις παίκτες της Νότιας Κορέας και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία

39' Υποψία ευκαιρίας για τη Νότια Κορέα, με τον Σον να γίνει και πάλι αιχμή του... δόρατος, δεν πρόλαβε να εκτελέσει τον Οτσόα, που παραχώρησε κόρνερ.

Φτωχό σε θέαμα το παιχνίδι.

31' Εκτέλεσε ο Σον και έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από την αντίπαλη εστία, δεν ανησύχησε ο Σον

Φάουλ σε καλή θέση για τη Νότια Κορέα

28' Καλή στιγμή για το Μεξικό. Δυνατό σουτ του Λαγιούν από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Γιο

25' Γκολ το Μεξικό, 0-1!
Ο Βέλα ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-0

Ο Βέλα θα το εκτελέσει

24' Πέναλτι για το Μεξικό!
Σέντρα του Κουαρδάρο, η μπάλα στο χέρι του Γιάνγκ. Σωστή η απόφαση

Ωραίο γύρισμα του Λαγιούν, δεν πρόλαβε ο Λοσάνο

23' Επέμβαση του Οτσόα σε κεφαλιά, η μπάλα κόρνερ.

22' Ευκαιρία για τη Νότια Κορέα. Ο Σον βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, αλλά και τα πρώτα δύο σουτ που έκανε ο παίκτης της Τότεναμ σταμάτησαν σε σώματα, ενώ με το τρίτο κέρδισε κόρνερ.

70%-30% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Μεξικού

13' Απειλεί η Νότια Κορέα. ο Κιμ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Γκαγιάρδο έδιωξε την ώρα που ο Λι ήταν έτοιμος να εκτελέσει. Στο έδαφος ο παίκτης του Μεξικού, καθώς δέχτηκε κλωτσιά από τον αντίπαλό του.

12' Κεφαλιά του Τσιτσαρίτο από φάουλ του Λαγιούν, η μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία

Το Μεξικό έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει καλή φάση έως τώρα. Η Νότια Κορέα ρίχνει πολύ τρέξιμο για να κλείσει τους χώρους

Γέμισε ο Λαγιούν, έδιωξε η αντίπαλη άμυνα

4' Κερδισμένο φάουλ για το Μεξικό, σε καλή θέση για γέμισμα

Έναρξη στο ματς!

Γίνεται η ανάκρουση των εθνικών ύμνων των δύο ομάδων

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες πλέον

Δείτε τις επιλογές των δύο προπονητών για την αναμέτρηση, Νότια Κορέα-Μεξικό.

Αυτές είναι οι ενδεκάδες του Νότια Κορέα-Μεξικό για τη δεύτερη αγωνιστική του έκτου ομίλου του Μουντιάλ.

Νότια Κορέα (Τάε-Γιόνγκ/ 4-4-2): Γιο, -Β. Κιμ, Λι , Γκ. Κιμ, Γιανγκ - Κι, Γιου, Μουν, Χουάνγκ – Λι, Σον

Μεξικό (Οσόριο/4-3-3): Οτσόα, -Γκαγιάρδο, Μορένο, Σαλσίδο, Άλβαρες - Ερέρα, Λαγιούν, Γκουαρδάδο - Βέλα, Λοσάνο, Τσιτσαρίτο

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...

Το Μεξικό, από την άλλη, μετρά μόλις δύο ήττες στα 18 τελευταία του ματς σε φάση ομίλων (9 νίκες-7 ισοπαλίες) και έχει 3/3 νίκες απέναντι σε ομάδες από την Ασία. Πάντως δεν έχει καταφέρει να σημειώσει σερί νίκες από το Μουντιάλ του 2002, όταν κέρδισε διαδοχικά Κροατία και Ισημερινό.

Η Νότιος Κορέα θέλει να βάλει ένα τέλος στο σερί επτά αγώνων της δίχως νίκη στο Μουντιάλ (2 ισοπαλίες-5 ήττες), ενώ δεν έχει κατορθώσει να κρατήσει το μηδέν στα 12 από τα τελευταία 13 παιχνίδια της στη διοργάνωση.

Οι δύο ομάδες δεν αντιμετωπίζουν κανένα αγωνιστικό πρόβλημα στη δεύτερη αναμέτρηση της ιστορίας τους σε Μουντιάλ, μετά το 3-1 της ομάδας από την Κεντρική Αμερική στη φάση ομίλων του 1998.

Οι Ασιάτες μετά την ήττα από τη Σουηδία είδαν τις ελπίδες τους να ψαλιδίζονται αλλά δεν το βάζουν κάτω, ενώ η «Ελ Τρι» θέλει να δώσει περισσότερη αξία στο θρίαμβο της πρεμιέρας απέναντι στη Γερμανία.

Η Νότιος Κορέα παίζει το τελευταίο της χαρτί για την πρόκριση, ενώ το Μεξικό θέλει να την… εξασφαλίσει στην αναμέτρηση για τον έκτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Ροστόφ.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Νότια Κορέα-Μεξικό.ομίλου.