Super League: Πλατανιας - ΑΕΚ 0 - 1 τελικό σκορ

Παρακολουθήστε την αναμέτρηση της ΑΕΚ στα Περιβόλια απέναντι στον Πλατανιά.

Αυτά από εμάς. Ευχαριστούμε που μείνατε στην παρέα μας. Καλό σας βράδυ!

Πλέον η... φιέστα μεταφέρεται την επόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Λεβαδειακό!

Έναν βαθμό χρειάζεται πλέον η Ένωση για να σφραγίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά από 24 χρόνια

Ο Χριστοδουλόπουλος ήταν εκείνος που πέτυχε το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού με κοντινή προβολή μετά από γύρισμα του Αραούχο στο 39'

Η ΑΕΚ περνά με... επαγγελματικό τρόπο από τα Χανιά, επικρατώντας του Πλατανιά με 0-1

Τέλος της αναμέτρησης!

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

89' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας είναι εκείνος που περνά εκτός με τον Χουλτ να τον αντικαθιστά.

88' Αγγίζει το 0-2 η ΑΕΚ! Ο Μπακασέτας εκτέλεσε το φάουλ με τον Λαμπρόπουλο να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ

Ο Χουλτ ετοιμάζεται να περάσει στο παιχνίδι

85' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Αγγελόπουλος αντί του Στανισάβλιεβιτς.

84' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο έπιασε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και στην επαναφορά ο Λαμπρόπουλος την έστειλε δίπλα απ' την εστία.

81' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Σινγκ αντί του Παπανικολάου, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

78' Κίτρινη στον Ουντότζι για φάουλ στον Σιμόες. Σωστή.

75' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ουντότζι αντί του Κασάλιτσα.

Η ΑΕΚ δεν μπορεί να καθαρίσει, ενώ ο Πλατανιάς δεν μπορεί να βγάλει αντίδραση.

74' Πολύ κακό το ματς.

68΄ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αϊντάρεβιτς στη θέση του Μασούντ.

66' Κίτρινη κάρτα στον Πατράλη.

65' Μεγάλη φάση για τον Πλατανιά. Ο Ντικαμονά κατέβηκε ανενόχλητος τη μεσαία γραμμή έπιασε ωραίο σουτ, αλλά ο Τσιντώτας με μεγάλη επέμβαση (ανάποδο χέρι) έδιωξε σε κόρνερ.

60' Ο Κλιάγιτς έδιωξε δύσκολα ένα γέμισμα του Μασούντ στην καρδιά της περιοχής.

56΄ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Λάζαρου πέρασε ο Γκάλο.

55' Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο για φάουλ στον Κασάλιτσα.

55' Ζήτησε αλλαγή ο Χριστοδουλόπουλος

54' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, όμως η πάσα του Λόπες στον Αραούχο δεν ήταν καλή και οι γηπεδούχοι οργανώθηκαν.

50' Μίνι διακοπή στο ματς, αφού άνοιξε ένα ποτιστικό από την πλευρά της περιοχής του Πλατανιά.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Ο Λάζαρος έπειτα από ωραία επίθεση της ΑΕΚ και συνδυασμό με τον Αραούχο έχει πετύχει το μοναδικό γκολ μέχρι στιγμής.

Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 στην έδρα του Πλατανιά.

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος

44' Κεφαλιά του Αραούχο έπειτα από κόρνερ, η μπάλα έφυγε άουτ.

44' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λόπες μπήκε στην περιοχή γύρισε την μπάλα ο Μπακασέτας έκανε το πλασέ στην κίνηση, όμως ο Κλιάγιτς έδιωξε.

43' Ο Τσιντώτας καθυστέρησε να απομακρύνει την μπάλα, ο Κασάλιτσα του έβαλε την κόντρα αλλά η μπάλα δεν πήρε πορεία προς την εστία.

Ωραία επίθεση για την ΑΕΚ, ο Λάζαρος έσπασε στον Αραούχο, ο οποίος του ξαναγύρισε τη μπάλα και αυτός με κοντινή προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

39' ΓΚΟΟΟΛ 0-1 Η ΑΕΚ

37' Μακρινό σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα πάνω απ' την εστία.

37' Κεφαλιά του Λαμπρόπουλου έπειτα από κόρνερ, η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Μάλσα.

30΄ Πρώτη τελική για τον Πλατανιά. Σουτ του Κασάλιτσα από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

29' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραίο κατέβασμα της μπάλας από τον Μπακασέτα, που έπιασε και το σουτ αλλά ο Κλιάγιτς έδιωξε δύσκολα.

23΄ Κακό σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

21' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Αναστάτωση στην άμυνα του Πλατανιά, ο Μπακασέτας δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση και οι αμυντικοί των γηπεδούχων έδιωξαν.

20' Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

18' Μπαλιά του Σιμόες στην πλάτη της άμυνας για τον Λάζαρο, ο οποίος δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του.

16' Στο έδαφος ο Νίλι, καθώς πάτησε άθελά του τον Χριστοδουλόπουλο και αντιμετωπίζει πρόβλημα στον αστράγαλο.

14' Εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου στο πίσω δοκάρι, ο Λαμπρόπουλος δεν πρόλαβε τη φάση.

12' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Λόπες. Νωρίτερα ο Μάλσα πάτησε τον Λάζαρο έξω από την περιοχή του Πλατανιά, όμως ο Κουμπαράκης παρότι ήταν κοντά στη φάση άφησε το ματς να συνεχιστεί.

11΄Ωραία σέντρα του Μπακάκη από τα δεξιά, απομάκρυνε ο Ντικαμονά πριν προλάβει να μπει στη φάση ο Αραούχο.

4' Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Μπακάκη από τα δεξιά, ο Τσιγκρίνσκι πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

3' Λάθος του βοηθού. Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας στον Κασάλιτσα, όμως ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ ενώ έμπαινε στην περιοχή. Τον κάλυπτε οριακά ο Μπακάκης.

1' Σέντρα στο ματς

Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης

Ελάχιστος κόσμος στις κερκίδες. Φυσικά στο γήπεδο δεν υπάρχουν οπαδοί της ΑΕΚ, αφού έχει απαγορευτεί η μετακίνηση.

Χωρίς τους τιμωρημένους Βράνιες και Λιβάγια οι κιτρινόμαυροι. Εκτός έμεινε και ο τραυματίας Κλωναρίδης, ενώ από την αποστολή αποκλείστηκε για λόγους τακτικής και ο Κονέ. Έκανε ροτέισον ο Χιμένεθ αφού την Τετάρτη ακολουθεί ο κρίσιμος επαναληπτικός με τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Στον πάγκο: Μπάρκας, Γκάλο, Μοράν, Χουλτ, Τζανετόπουλος, Γιακουμάκης, Αϊντάρεβιτς

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μασούντ, Λάζαρος, Μπακασέτας, Αραούχο

Στον πάγκο: Κασωτάκης, Φουφλιά, Ζίκο, Ντουάλα, Σινγκ, Αγγελόπουλος, Ουντότζι

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάγιτς, Νιλί, Ουές, Ντικαμονά, Σκαρντοβέλι, Πατράλης, Μάλσα, Στανισάβλιεβιτς, Παπανικολάου, Ενσικουλού, Κασάλιτσα

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:

Οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.

Αδιάφοροι βαθμολογικά οι Χανιώτες, που έχουν μόλις δέκα βαθμούς κι έχουν υποβιβαστεί και μαθηματικά.

Η Ένωση θέλει να κάνει ένα ακόμη βήμα για τον τίτλο. Βρίσκεται στην κορυφή με 60 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ είναι στην δεύτερη θέση με 55. Υπενθυμίζεται πως εκκρεμεί η απόφαση της Έφεσης του ΠΑΟΚ-ΑΕΚ, η οποία αναμένεται μέχρι και την Τρίτη.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Πλατανιά απέναντι στην ΑΕΚ.