Ελλάδα - Ελβετία 0-1 Τελικό

Ελλάδα - Ελβετία  0-1 Τελικό

Η Ελλάδα υποδέχεται την Ελβετία, σε φιλική αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ.

90+3'Τέλος αγώνα στο ΟΑΚΑ.

90+2'Γύρισμα του Χριστοδουλόπουλου από δεξιά, κακό, καταλήγει στην αγκαλιά του Ζόμερ.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87'Σέντρα του Σταφυλίδη, ο Ζόμερ με γροθιές απομάκρυνε πριν η μπάλα φτάσει στον Κουλούρη.

84'Κόρνερ για την Ελλάδα.

83'Γύρισμα του Ομπερλίν από δεξιά, ο Γκαβράνοβιτς από θέση οφσάιντ δεν μπόρεσε να σκοράρει.

81'Πρόλαβε με τάκλιν την επέλαση του Γκαβράνοβιτς ο Παπασταθόπουλος.

80'Κόρνερ για την Ελβετία.

80'Αλλαγή για την Ελβετία. Ο Φράι πήρε τη θέση του Ρικάρντο Ροντρίγκεθ.

79'Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μανωλάς αφήνει τη θέση του στον Σταφυλίδη.

76'Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Πέλκας αντικαθιστά τον Φορτούνη.

76'Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Φορτούνης έκοψε και έδωσε στον Χριστοδουλόπουλο, που κινήθηκε χαμηλά από δεξιά στην περιοχή, γύρισε πάλι στον Φορτούνη αλλά αυτός αστόχησε με το δεξί από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ντεμπούτο για τον Ομπερλίν στην ανδρών της Ελβετίας.

73'Αλλαγή για την Ελβετία. Ο Εμπολό φεύγει από το ματς, στη θέση του ο Ομπερλίν.

Ντεμπούτο για τον Κουλούρη στην εθνική ανδρών.

73'Αλλαγές για την Ελλάδα. Κουρμπέλης και Κουλούρης αντί των Σάμαρη και Μήτρογλου.

72'Ευκαιρία για την Ελβετία, ο Σερ με το αριστερό αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής!

68'Ο Γκαβράνοβιτς με το δεξί εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι, έσωσε με τα πόδια ο Καρνέζης! Στην εξέλιξη της φάσης ο Εμπολό σκόραρε αλλά από εμφανή θέση οφσάιντ και το γκολ φυσικά δεν μέτρησε.

66'Κόρνερ για την Ελβετία.

65'Κατέβασε τη μπάλα στην περιοχή ο Γκαβράνοβιτς, σούταρε υπό πίεση με το αριστερό, δεν ανησύχησε ο Καρνέζης.

63'Αλλαγές για την Ελλάδας. Μπακάκης και Χριστοδουλόπουλος στο ματς, αντί των Τοροσίδη και Δώνη.

69'Αλλαγές για την Ελβετία.

59'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ!

55'Παιχνίδι κέντρου, με την Ελλάδα να έχει μια ελαφρά υπεροχή τα τελευταία λεπτά.

50'Γύρισμα του Δώνη από αριστερά, ο Σερ έδιωξε πριν η μπάλα φτάσει στον Μήτρογλου.

49'Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, η μπάλα μόλις άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καρνέζη!

Έχουν σηκωθεί παίκτες για προθέρμανση, χωρίς αλλαγές συνεχίζουν για την ώρα οι ομάδες.

46'Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

45'Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ.

41'ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ! Ο Λίχτσταϊνερ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Εμπολό έβαλε πλάτη τον Παπασταθόπουλο, γύρισε και πλάσαρε μέσα από την μικρή περιοχή αλλά σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Καρνέζη.

39'Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Δώνης από αριστερά κινήθηκε ταχύτατα, έκοψε για τον Μήτρογλου, αυτός πάτησε στον Μπακασέτα που του επέστρεψε τη μπάλα αλλά το δεξί σουτ του Έλληνα φορ κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

37'Ο Μπακασέτας έψαξε την κίνηση του Τοροσίδη στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Ζόμερ βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε τη μπάλα.

34'Ο Τζεμαϊλί επιχείρησε μια σέντρα από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Σάμαρη και κατέληξε στην αγκαλιά του Καρνέζη.

31'Ο Ζέκα κόντραρε την προσπάθεια του Τζεμαϊλί εκτός περιοχής.

Ο Ρέτσος συνεχίζει κανονικά στο ματς, ο Σταφυλίδης έκατσε ξανά στον πάγκο.

27'Ευκαιρία για την Ελβετία! Αλλεπάλληλα λάθη στη μεσαία γραμμή έδωσαν την ευκαιρία στον Τζεμαϊλί να πατήσει περιοχή και να εκτελέσει με το δεξί, στέλνοντας τη μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καρνέζη.

Ο Ρέτσος μοιάζει να έχει κάποιες ενοχλήσεις από ένα χτύπημα και ο Σταφυλίδης έχει αρχίσει προληπτικά ζέσταμα.

24'Καλές προϋποθέσεις για κόντρα της Ελλάδας, ο Δώνης καθυστέρησε και κόπηκε από τον Σεφέροβιτς.

20'Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Φορτούνης πέρασε κάθετα στον Μήτρογλου, που απέφυγε καταπληκτικά τον Ακάντζι, πρόλαβε και τον Ζόμερ αλλά ήρθε ο Λιχτστάινερ να διώξει σε κόρνερ.

17'Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι, με πολλά λάθη στο ύψος της μεσαίας γραμμής.

13'Κίτρινη κάρτα στον Παπασταθόπουλο για ένα σκληρό φάουλ στον Σεφέροβιτς.

12'Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Φορτούνης έκλεψε στο λάθος γύρισμα του Εμπολό, σούταρε με το δεξί εκτός περιοχής και αστόχησε για λίγα εκατοστά στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζόμερ.

Εκτέλεσε ο Φορτούνης, μπλόκαρε ο Ζόμερ.

11'Νέο κόρνερ για την Ελλάδα.

Εκτέλεσε ο Φορτούνης, έβγαλαν κόντρα οι Ελβετοί, ο Μπακασέτας "γκρέμισε" τον Εμπολό και δέχτηκε τις παρατηρήσεις του ρέφερι.

9'Κόρνερ για την Ελλάδα.

5'Κόρνερ για την Ελβετία.

1'Σέντρα στο ΟΑΚΑ.

Η ανάκρουση των εθνικών ύμνων, πρώτα αυτός της Ελβετίας

Λυκογιάννης, Τζιόλης, Γιαννιώτας και Καρέλης έμειναν εκτός 23άδας για την εθνική μας.

Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι 22 ποδοσφαιριστές.

Το Νοέμβριο του 2009 έπαιξε για τελευταία φορά η εθνική Ελλάδας στο ΟΑΚΑ, στο 0-0 με την Ουκρανία στο μπαράζ πρόκρισης για το Μουντιάλ.

Τώρα ακούγονται οι συνθέσεις από τα μεγάφωνα του Σταδίου

Η προθέρμανση των ομάδων έχει ολοκληρωθεί.

Ελάχιστος κόσμος και... μπόλικο κρύο στο ΟΑΚΑ, ένα τέταρτο πριν τη σέντρα του αγώνα:

Η Ουρουγουάη νίκησε 2-0 την Τσεχία, με πέναλτι του Λουίς Σουάρες και φανταστικό "ψαλίδι" του Έντινσον Καβάνι πίσω απ' το πέναλτι! (video)

Χιτζ, Μπούρκι, Μουμπαντζέ, Ελβέντι, Λανγκ, Ζούμπερ, Φερνάντες, Φράι, Ομπερλίν, Γκαβράνοβιτς, Τζουρού, Ντριμτς στον πάγκο της Ελβετίας

Γιαννιώτης, Μπάρκας, Τζαβέλλας, Παπαδόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Κουρμπέλης, Ταχτσίδης, Σταφυλίδης, Μπακάκης, Πέλκας, Λημνιός και Κουλούρης συμπληρώνουν την αποστολή της Ελλάδας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέτσος, Ζέκα, Σάμαρης, Μπακασέτας, Δώνης, Φορτούνης, Μήτρογλου.

ΕΛΒΕΤΙΑ (Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λίχτσταϊνερ, Ακάντζι, Σερ, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Τζάκα, Φρόιλερ, Τζεμαϊλί, Μπεχράμι, Εμπολό, Σεφέροβιτς.

Οι Ελβετοί έχουν προκριθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Ρωσίας και θα έχουν αντιπάλους στον όμιλο τις Βραζιλία, Σερβία και Κόστα Ρίκα.

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 20:00.