Superleague: Ολυμπιακός - Πλατανιάς 2 - 1, τελικό σκορ

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Πλατανιά στο "Γ. Καραϊσκάκης", στο ντεμπούτο του Τάκη Λεμονή στον πάγκο των Πειραιωτών. Τέλος αγώνα.

"Βρεθήκαμε να χάνουμε στο τέλος του πρώτου μέρους, αλλά στη συνέχεια κάναμε ευκαιρίες και καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Είναι μεγάλη ημέρα για εμένα, αφού επέστρεψα ύστερα από εννιά χρόνια στον Ολυμπιακό. Ο κόσμος μας βοήθησε και τακτικά, αφού δεν μας δημιούργησε άγχος κατά τη διάρκεια του ματς", δήλωσε ο Τάκης Λεμονής στην κάμερα της NOVA.

"Αυτό που βγαίνει μέσα απ' την ψυχή μου είναι ένα μεγάλο μπράβο στους παίκτες που έπαιξαν τόσο καλά. Διεκδικήσαμε μέχρι το 90' να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα στο Καραϊσκάκη", δήλωσε ο κ. Γκουτσίδης στην κάμερα της NOVA.

93'
Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή κι επικράτησε με 2-1 του Πλατανιά για την 26η αγωνιστική της Super League.
Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους που έχουν αφήνει οι παίκτες του Πλατανιά και να πετύχει ένα τρίτο γκολ στην κόντρα επίθεση.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τελευταίες προσπάθειες των παικτών του Πλατανιά να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Στο ριπλέι φαίνεται πως ο Σωτηρίου έχει βρει την μπάλα στο τετ α τετ με τον Καρντόσο.

85'
Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Εξαιρετική κάθετη του Ρομαό στον Καρντόσο, αλλά το πλασέ του Παραγουανού πέρασε ελάχιστα έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου!

82'
Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ντε λα Μπέγια έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μάριν, ο Βάντερσον στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά ο Σωτήριου με τρομερή ενστικτώδη επέμβαση κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 2-1! Στη συνέχεια της φάσης ο Μάριν έστειλε την μπάλα άουτ.

Όλα για όλα απ' τον Γιώργο Παράσχο.

81'
Τελευταία αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Γουνδουλάκης στη θέση του Πριντέτα.

Αποθέωση για τον Αργεντινό.

80'
Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό. Ο Ντομίνγκες στη θέση του Φορτούνη.

79'
Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντεβέσα εκτός, ο Στανισάβλιεβιτς εντός.

78'
Κίτρινη κάρτα στον Στάθη.

77'
Νέα διακοπή, αυτή τη φορά, λόγω τραυματισμού του Μάριν.

77'
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ρομαό.

76'
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ντε λα Μπέγια έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Καρντόσο έστρωσε στον Μάριν, αλλά το σουτ του Γερμανού κατέληξε άουτ!

Κατοχή: 66% - 34%

73'
Μακρινό δυνατό σουτ του Μανούσου, η μπάλα ψηλά άουτ!

Προηγουμένως ο Σιγκνέβιτς υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ, αφού στο ριπλέι φαίνεται πως καλύπτεται όταν δέχεται την κάθετη πάσα απ' τον Μανούσο. Λάθος απόφαση απ' τον βοηθό Νικολαΐδη.

70'
Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καρντόσο στη θέση του Ανσαριφάρντ.

70'
ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό (Ανσαριφάρντ)!
Ο Ανσαριφάρντ μπήκε με φόρα στην μεγάλη περιοχή, εκμεταλλευόμενος την κακή απομάκρυνση του Πριντέτα, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Σωτηρίου!

Τελικές: 9(6) - 6(3)

68'
Κεφαλιά του Σιγκνέβιτς, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, η μπάλα άουτ.

66'
Ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Γιορέντε εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Φιγκέιρας, έκανε το γύρισμα στον Σιγκνέβιτς, αλλά ο Πορτογάλος διόρθωσε το λάθος του, πρόλαβε τον Ουκρανό φορ και απομάκρυνε σε κόρνερ!
Πρώτο γκολ του Αλεξίς Ρομαό στο πρωτάθλημα. Ο Τογκολέζος είχε πετύχει γκολ στο 2-1 του Ολυμπιακού επί του Ατρομήτου για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Τελικές Β' μέρους: 5(3) - 1(0)

64'
Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Σιγκνέβιτς στη θέση του τραυματία Γιακουμάκη.

63'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Ρομαό)!

Φάουλ: 12-16

62'
Κίτρινη κάρτα στον Μπανανά για τραβήγμα πάνω στον Φορτούνη.

62'
Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μαρτίνς στη θέση του Καμπιάσο.

60'
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μάριν συνέκλινε, έκανε το δυνατό σουτ λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου!

Δεύτερο γκολ του Μάρκο Μάριν στο πρωτάθλημα μετά από αυτό κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στις αρχές Ιανουαρίου και πάλι στο "Γ. Καραϊσκάκης".

58'
Κίτρινη κάρτα στον Μποτία για φάουλ πάνω στον Γιακουμάκη.

Γεμίσματα: 8/26 - 4/10

Οι παίκτες του Πλατανιά διαμαρτύρονται για σπρώξιμο του Φορτούνη πάνω στον Καρυπίδη στη φάση του γκολ. Δεν φαίνεται πως υπάρχει παράβαση απ' τον μεσοεπιθετικό του Ολυμπιακού.

55'
Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη.

54'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Μάριν)!
Ο Μάριν συνεργάστηκε με τον Φορτούνη, ο οποίος έστρωσε ξανά στον Γερμανό κι αυτός με πλασέ απ' το ύψος της μικρής περιοχής ισοφάρισε σε 1-1!

"Πολιορκία" των γηπεδούχων στα καρέ του Σωτηρίου. Αντέχουν οι Χανιώτες.

51'
Σουτ στην κίνηση του Καμπιάσο απ' το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Σωτηρίου.

49'
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω απ' το δεξί δοκάρι του Σωτηρίου!

Οι Φορτούνης και Ντα Κόστα πάνω στην μπάλα.

48'
Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

Ο Ολυμπιακός έχει μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος και πιέζει για την ισοφάριση.

Οι Ντομίνγκες, Καρντόσο και Μαρτίνς έχουν αρχίσει το ζέσταμα.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46'
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Όλα έτοιμα για το δεύτερο μέρος.

Σειρά των παικτών του Πλατανιά να επιστρέψουν στο γήπεδο.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

45 +2'
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Πλατανιάς πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0 του Ολυμπιακού χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Μανούσου.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Πλατανιάς παίρνει το προβάδισμα.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Πλατανιά (Μανούσος)!

Ο διαιτητής είχε δείξει αρχικά κόρνερ, όμως ύστερα από συνεννόηση με τον βοηθό Λάμπρου έδειξε το σημείο του πέναλτι.

43'
ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Πλατανιά! Ο Γιακουμάκης έκανε το σουτ στην κίνηση, με τον Φιγκέιρας να βρίσκει την μπάλα με το χέρι και τον Ζαχαριάδη να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα.

Ο Γιορέντε πέρασε, για λίγο, εκτός αγωνιστικού χώρου προκειμένου να δεχθεί τις πρώτες βοήθειες.

40'
Κίτρινη κάρτα στον Ρομαό.

40'
Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού του Γιορέντε. Ο Ισπανός έχει ματώσει στο δεξί φρύδι, ύστερα από σύγκρουση με τον Ρομαό.

40'
Κίτρινα κάρτα στον Πριντέτα για φάουλ πάνω στον Ανσαριφάρντ.

39'
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Στάθη.

Μετά το 30', ο Ολυμπιακός έχει αναλάβει εκ νέου τα ηνία του παιχνιδιού και πιέζει για το πολυπόθητο γκολ.

36'
Ο Καμπιάσο έκανε το σουτ, με τον Μπανανά να βάζει την προβολή και να στέλνει την μπάλα κόρνερ.

Πολύ καλή στιγμή για τους "ερυθρολεύκους".

33'
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φιγκέιρας επιχείρησε το δυνατό συρτό σουτ, με τον Σωτηρίου να πέφτει στη δεξιά γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ!

31'
Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ απ' τα δεξιά, ο Καμπιάσο πήρε την κεφαλιά, αλλά οι αμυντικοί του Πλατανιά απομάκρυναν την μπάλα.
Ιδιαίτερα δραστηρίοι οι Γιακουμάκης και Μανούσος σ' αυτά τα πρώτα 30 λεπτά. Γενικότερα, οι παίκτες του Πλατανιά στέκονται εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο.

Τελικές: 1(1) - 3(2)

27'
Ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Στάθης έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Γιακουμάκης έστρωσε στον Μανούσο, ο οποίος έπιασε το σουτ μέσα απ' την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Καπίνο μπλόκαρε την μπάλα!

Ο Μάρκο Μάριν συγκλίνει αρκετές φορές, ζητάει μπάλα, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Σωτηρίου.

25'
Συρτό σουτ του Μανούσου, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Οι αμυντικοί του Ολυμπιακού απομάκρυναν την εκτέλεση φάουλ του Γιορέντε.

Φάουλ σε καλή θέση, σαν κοντινό κόρνερ απ' τα δεξιά.

24'
Κίτρινη κάρτα στον Ντε λα Μπέγια για μαρκάρισμα πάνω στον Γιακουμάκη.

22'
Εξαιρετική ατομική προσπάθεια απ' τον Ντα Κόστα, αλλά η σέντρα που επιχείρησε, μέσα απ' την μεγάλη περιοχή, κατέληξε απευθείας άουτ.

Κατοχή: 68% - 32%

20'
Καλή στιγμή για τον Πλατανιά! Ο Μανούσος έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Γιορέντε πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Καπίνο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Οι "ερυθρόλευκοι" επιτίθενται κυρίως απ' τα αριστερά με τους Ντε λα Μπέγια και Μάριν.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους Χανιώτες.

18'
Ο Ανσαριφάρντ παραχώρησε κόρνερ, ύστερα από επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Ντεβέσα.

Ο Ολυμπιακός ανεβάζει ρυθμούς και πιέζει για το γκολ.

14'
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Φορτούνη, ο Σωτηρίου μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Συμπληρώσαμε 10 λεπτά. Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, μέχρι στιγμής.

Αρκετά λάθη απ' τους "ερυθρολεύκους" στο χώρο του κέντρου. Οι Χανιώτες έχουν "κλείσει" εξαιρετικά τον Κώστα Φορτούνη.

Όρθιος απ' το πρώτο λεπτό ο Τάκης Λεμονής που δίνει διαρκώς οδηγίες στους παίκτες του.

Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου έχουν κλείσει τους χώρους και επιχειρούν να "χτυπήσουν" στην κόντρα επίθεση.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

7'
Ο Καρυπίδης παραχωρεί κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να βρει κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία.

Οι Χανιώτες πιέζουν ψηλα, δημιουργώντας προβλήματα στην ανάπτυξη του Ολυμπιακού.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Η διάταξη του Πλατανιά:

Η διάταξη του Ολυμπιακού:

1'
Έναρξη του αγώνα.

Στη σέντρα ο Πλατανιάς.

Όλα έτοιμα για την έναρξη του ματς.

Αποθέωση για τον Τάκη Λεμονή απ' τους φιλάθλους του Ολυμπιακού.

Χειραψία του Τάκη Λεμονή με τον Γιώργο Παράσχο, λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Νωρίτερα, ο πρώην τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο "άναψε φωτιές" με μήνυμα στο twitter.

Λιγοστός κόσμος στις εξέδρες του "Γ. Καραϊσκάκης", περίπου 15 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα.

Η παράδοση είναι συντριπτικά υπέρ του Ολυμπιακού, αφού σε τέσσερις αγώνες στο "Γ. Καραϊσκάκης", οι "ερυθρόλευκοι" μετρούν ισάριθμες νίκες.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης του συνδέσμου Μακεδονίας.
Βοηθοί: Βασίλειος Λάμπρου (Ανατ. Αττικής), Κωνσταντίνος Νικολαϊδης (Μακεδονίας)
4ος: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Ο Θανάσης Ντίνας έμεινε εκτός 18άδας την τελευταία στιγμή, ενώ απών είναι κι ο Κώστας Μενδρινός που εκτίει την ποινή μίας αγωνιστικής λόγω καρτών.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου δεν είναι αδιάφορη, αφού είναι ζωντανή στο κυνήγι της εισόδου στην πεντάδα των πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην πρώτη θέση με 54 βαθμούς, ύστερα από 25 αγωνιστικές, ενώ ο Πλατανιάς είναι έβδομος με 41.

Εκτός 18άδας για τον Ολυμπιακό έμειναν τελικά οι Σισοκό και Μπουχαλάκης. Ο τιμωρημένος Σεμπά και ο τραυματίας Βιάνα ήταν οι γνωστές απουσίες για το τεχνικό επιτελείο των Πειραιωτών πριν το ματς με τον Πλατανιά, ενώ και ο Παρέδες είχε μείνει εκτός αποστολής, ταλαιπωρημένος από το ταξίδι επιστροφής από το μακρινό Εκουαδόρ.

Στον πάγκο για τους Χανιώτες: Κοκκαλάς, Μαραγκός, Κάργας, Στανισάβλιεβιτς, Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης, Σιγκνέβιτς.

Αναπληρωματικοί για τους "ερυθρολεύκους": Λεάλι, Ρέτσος, Μαρτίνς, Μανθάτης, Ντομίνγκες, Ελιουνούσι, Καρντόσο.

Το ημερολόγιο έδειχνε 1 Μαρτίου 2008 και αυτή ήταν η τελευταία φορά μέχρι σήμερα όπου ο Τάκης Λεμονής κάθισε στον ερυθρόλευκο πάγκο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Ντεμπούτο για τον Τάκη Λεμονή στον πάγκο των "ερυθρολεύκων". Ο Έλληνας τεχνικός επέστρεψε στον Ολυμπιακό, ύστερα από σχεδόν εννιά χρόνια, έχοντας ως στόχο να οδηγήσει την ομάδα στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και του Κυπέλλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο, Ανδρούτσος, Φορτούνης, Μάριν, Ανσαριφάρντ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Μπανανά, Καρυπίδης, Πριντέτα, Βάντερσον, Ντεβέσα, Μουνάφο, Γιορέντε, Μανούσος, Γιακουμάκης.

Καλησπέρα.Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Ολυμπιακού και του Πλατανιά στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League.