Super League: Με 1 - 0 κέρδισε ο Πλατανιάς τον Ηρακλή

Το δέκατο φετινό γκολ του Γιώργου Γιακουμάκη έκρινε την τελευταία χρονικά αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής της Super League, καθώς ο Πλατανιάς νίκησε με 1-0 τον Ηρακλή.

Η ομάδα της Κρήτης προσπέρασε την Ξάνθη, βρίσκεται στην 6η θέση και στους δύο βαθμούς από την πέμπτη, ΑΕΚ. Συνεχίζει να ζει το όνειρό της, δηλαδή και να προσπαθεί μέχρι τέλους να εξασφαλίσει την είσοδό της στα playoffs.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ο Γροντής υποδέχθηκε την μπάλα από... σπόντα μέσα στην περιοχή, έκανε το γυριστό σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 15ο λεπτό, ο Μενδρινός εκτέλεσε το φάουλ, ο Γιακουμάκης έπιασε την κεφαλιά ευρισκόμενος ολομόναχος στο κέντρο της "κυανόλευκης" άμυνας, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Χουάντερσον.

Δύο λεπτά αργότερα (17'), ο Γροντής έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, τροφοδότησε με κάθετη πάσα στον Αγγελόπουλο, ο οποίος έφυγε από τα δεξιά, αλλά βιάστηκε να κάνει το σουτ, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Σωτηρίου.

Στο 26ο λεπτό, ο Μανούσος έφυγε ταχύτατα από τα δεξιά, έβαλε παράλληλη πάσα προς τον Γιακουμάκη, αλλά ο Στάμου επενέβη καταλυτικά κι απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 45', σε μια ωραία αναπτυγμένη φάση των γηπεδούχων, ο Γιακουμάκης πήγε να κάνει την προβολή, αλλά ο Αργυρόπουλος αντέδρασε άμεσα κι απομάκρυνε.

Στο 49ο λεπτό, ο Αγγελόπουλος επέμεινε, κέρδισε τις κόντρες, η μπάλα κατέληξε στον Δώνη, ο οποίος έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά αυτό έφυγε λίγο έξω από την εστία του Σωτηρίου.

Στο 55', ο Ηρακλής έχασε νέα ευκαιρία. Ο Περόνε βγήκε στα αριστερά, έκανε την προσποίηση, κάνει και τη σέντρα, ο Κούρος έπιασε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας του Πλατανιά και η μπάλα βγήκε ελάχιστα έξω.

Τελικό αποτέλεσμα στα Περιβόλια. Πλατανιά - Ηρακλής 1-0.

90'+2'  Χέρι έκανε ο Λεοζίνιο.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.

88' Τελευταία λεπτά στο ματς. Ο Πλατανιάς κρατά το προβάδισμα που έχει αποκτήσει.

88' Τελευταία λεπτά στο ματς. Ο Πλατανιά κρατά το προβάδισμα που έχει αποκτήσει.

87' Ο Σωτηρίου διώχνει την μπάλα προ του Περόνε.

85' Νέο κόρνερ για τους Κρητικούς, Ανεκμετάλλευτο κι αυτό.

84' Κόρνερ για τον Πλατανιά.

83' Κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Μπαστακό. Σωστή απόφαση.

82' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μαραγκός στη θέση του Μενδρινού.

Όλα για όλα από τον Παντελίδη.

81' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Μπαστακός στη θέση του Σαραμαντά.

78' ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά (Γιακουμάκης) και Πλατανιάς - Ηρακλής 1-0: Ο Στάθης από τα δεξιά, σπάει την μπάλα στο κέντρο στον Ντίντακ, ο Ισπανός κάνει σουτ και ο Γιακουμάκης στην "καρδιά" της "κυανόλευκης" περιοχής - με τον Στάμου να έχει χάσει το μαρκάρισμα - στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

77' Ο Γιακουμάκης προσπαθεί να περάσει τον Χουάντερσον, υποδεχόμενος την μπάλα μετά την πάσα του Μανούσου, ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ του Ηρακλή αλλοιώνει την πορεία της μπάλας, ο Βάντερσον κάνει τη σέντρα με το εξωτερικό αλλά δε βρίσκεται συμπαίκτης να σπρώξει την μπάλα σε κενή εστία.

75' Σουτ του Μενδρινού, δεν έχει πρόβλημα ο Χουάντερσον να μπλοκάρει.

74' Σουτ του Σαραμαντά, πολύ άστοχο.

73' Φάουλ από τον Μπανανά κερδίζει ο Περόνε.

72' Ο Γιακουμάκης κάνει κάτι μεταξύ πάσας και σουτ. Τίποτα από τα δύο, ωστόσο.

70' Σε θέση οφσάιντ ο Περόνε.

69'Φάουλ του Τζανετόπουλου στον Γιακουμάκη.

68' Με ελάχιστη προθέρμανση μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Καραγκούνης.

67' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Καραγκούνης στη θέση του τραυματία Αργυρόπουλου.

67' Με το χέρι σταματά την μπάλα ο Μουνάφο.

Ο Αργυρόπουλος δεν μπορεί να συνεχίσει και ζητά αλλαγή.

66' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Λεοζίνιο στη θέση του Αγγελόπουλου.

66' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Γουνδουλάκης στη θέση του Στανισάβλιεβιτς.

65' Ο Μανούσος εκτελεί το φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, η μπάλα στο τείχος.

65' Την πρώτη του αλλαγή θα κάνει και ο Γιώργος Παράσχος.

64' Φάουλ του Αργυρόπουλου στον Μανούσο. Σωστή απόφαση, κράτησε τον αντίπαλό του.

63' Και δεύτερη αλλαγή από τον Γιώργο Παράσχο.

62' Κόβει αποτελεσματικά ο Κούρος προ του Στάθη.

60' Ο Στάνισαβλιεβιτς κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κοντράρει και αλλοιώνεται η τροχιά της.

59' Σέντρα-σουτ του Δώνη, άστοχη.

57' Δεν έχει πάρει μπάλες ο Γιακουμάκης στο δεύτερο ημίχρονο.

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής, πέραν πάσης αμφιβολίας.

56' Φάουλ του Καρυπίδη στον Περόνε.

55' Ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Περόνε βγαίνει στα αριστερά, κάνει την προσποίηση, κάνει και τη σέντρα, ο Κούρος πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα ελάχιστα έξω.

55' Φάουλ του Μπανανά στον Περόνε.

54' Ο Στάθης καλύπτει εξαιρετικά την μπάλα προ του Κούρου και δίνει την ευκαιρία στον Σωτηρίου να βγει και να την μαζέψει.

52' Φάουλ του Κούρου στον Στάθη, απόρροια του υπερβάλλοντος ζήλου του πρώτου.

51' Ο Γιακουμάκης αντιμετωπίζει ενοχλήσεις αλλά συνεχίζει κανονικά. Πήγε στον πάγκο, ρωτήθηκε από τον Γιώργο Παράσχο και του έδωσε το οκ.

50' Φάουλ του Βάντερσον στον Γροντή.

49' Ο Αγγελόπουλος επιμένει, κερδίζει τις κόντρες, η μπάλα καταλήγει στον Δώνη, αυτός πιάνει το σουτ, είναι καλό, αλλά φεύγει λίγο έξω από την εστία του Σωτηρίου.

48' Ο Μανούσος βγαίνει από τα αριστερά, ψάχνει να βρει με συρτή σέντρα τον Γιακουμάκη, αλλά ο Χουάντερσον καταλαβαίνει τη φάση κι απομακρύνει σε κόρνερ.

47' Φάουλ του Μανούσου στον Αργυρόπουλο.

46' Φάουλ στο οποίο υποπίπτει ο Αγγελόπουλος.

46'Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο ματς.

Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντίντακ Ντεβέσα στη θέση του Γιορέντε.

Θα έχουμε μία αλλαγή.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

Ημίχρονο στα Περιβόλια. Πλατανιάς - Ηρακλής 0-0.

45'+2' Ο Γροντής βγάζει για τον Κούρο, αλλά ο Καρυπίδης βγάζει τον δεύτερο εκτός πορείας.

Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων, το διανύουμε.

Αργυρόπουλος και Γιακουμάκης είναι στο έδαφος, απόρροια της προηγούμενης φάσης.

45' Οι αμυντικοί του Ηρακλή απομακρύνουν την μπάλα προ του Γιακουμάκη σε μια φάση με αυξημένο βαθμό δυσκολίας.

44' Πολλά λάθη κι από τις δύο πλευρές.

43' Ο Σαραμαντάς προσπαθεί να βρει τον Κούρο, αλλά με λάθος τρόπο.

42' Σε θέση οφσάιντ ο Περόνε. Σωστή η υπόδειξη του βοηθού παρά το γεγονός ότι είχε πολλά σώματα μπροστά του.

41' Κακό παιχνίδι για Πλατανιά και Ηρακλή.

40' O Μενδρινός πιέζει τον Περόνε, κλείνει το οπτικό πεδίο και το δρόμο του Αργεντινού.

40' Ο Καρυπίδης γυρνά με κεφαλιά προς τον Σωτηρίου.

39' Επιθετικό φάουλ από τον Γιακουμάκη.

38' Ο Γιορέντε ελίσσεται, αλλά εν τέλει χάνει τον έλεγχο της μπάλας.

37' Ο Ηρακλής δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα. Αυτό επισημαίνει στους ποδοσφαιριστές του ο Σάββας Παντελίδης.

36' Ο Γροντής κερδίζει τις κόντρες, κάνει και τις ντρίμπλες, αλλά ο Καρυπίδης τον κόβει.

36' Κακή πάσα του Ιντζόγλου προς τον Περόνε.

35' Επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο ο Στάμου.

Συχνές οι διακοπές στο ματς, όπως και οι "εισβολές" του ιατρικού επιτελείου του Ηρακλή. Κούρος, Στάμου, Σαραμαντάς οι τρεις που χτύπησαν.

34' Στο έδαφος τώρα ο Στάμου. Είχε χτυπήσει στην κεφαλιά του Γιακουμάκη στο 12ο λεπτό.

33' Ο Στάμου δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου.

32' Λαμβάνει τις πρώτες βοήθειες ο Κούρος και συνεχίζει κανονικά στο ματς.

31' Στο έδαφος βρίσκεται ο Κούρος, ο οποίος συγκρούστηκε με τον Καρυπίδη στην προσπάθεια των δύο αντιπάλων να διεκδικήσουν την μπάλα.

31' Ο Στάθης βγάζει για τον Μανούσο, αλλά ο Τζανετόπουλος τον έχει βγάλει (νόμιμα) εκτός πορείας.

30' Σουτ με το εξωτερικό από τον Γιορέντε η μπάλα άουτ.

28' Ο Περόνε βγαίνει από τα δεξιά, αλλά η σέντρα του είναι πολύ κακή για την ποιότητα του Αργεντινού επιθετικού.

27' Ο Γιορέντε εκτελεί αυτό το κόρνερ, έξω προς τον Μανούσο, αλλά το σουτ εκείνου έχει απογοητευτική κατάληξη.

26' Ο Μανούσος φεύγει από τα δεξιά, βγάζει εξαιρετική παράλληλη πάσα για τον Γιακουμάκη, αλλά παρεμβαίνει ο Στάμου και παραχωρεί κόρνερ.

25' Ο Γροντής εκτελεί από τα δεξιά, ο Περόνε δεν μπορεί να πάρει την κεφαλιά. Δεν βρέθηκε κι άλλος συμπαίκτης του να το κάνει, καθώς επικράτησε σύγχυση στην άμυνα του Πλατανιά.

25' Ο Βάντερσον κρατά από τη φανέλα τον Γροντή για να τον σταματήσει.

24' Ωραία συνεργασία των παικτών του Ηρακλή με τον Κούρο να βγαίνει από τα αριστερά, να κάνει και τη σέντρα, αλλά να μην υπάρχει συμπαίκτης του εκεί.

23' Άλλο ένα καθαρό τάκλιν του Τζανετόπουλου. Αυτή τη φορά πάνω στον Γιακουμάκη.

23' Και τα τρία κόρνερ που έχει εκτελέσει ο Μενδρινός είναι στο πρώτο δοκάρι.

22' Νέο κόρνερ για τον Πλατανιά.

21' Ο Τζανετόπουλος κόβει καθαρά τον Μενδρινό και παραχωρεί κόρνερ.

20' Ο Περόνε μαρκάρεται από τον Καρυπίδη και κερδίζει το κόρνερ.

19' Ο Σαραμαντάς παίζει με την ίδια αυταπάρνηση που είχε και πριν τραυματιστεί. Μπαίνει δυνατά στις φάσεις και δεν λογαριάζει τίποτα.

17' Ο Γροντής κλέβει την μπάλα, δίνει κάθετη πάσα στον Αγγελόπουλο, εκείνος φεύγει από τα δεξιά κάνει και το σουτ, αλλά ο Σωτηρίου μπλοκάρει. Ίσως και να βιάστηκε ο Αγγελόπουλος. Όπως και να 'χει είναι η πρώτη αξιόλογη φάση για τον "Γηραιό"

17'Εκτελεσμένο χαμηλά από τον Γροντή, ο Κούρος στο πρώτο δοκάρι κάνει το σουτ, αλλά είναι κακό.

16'Ο Μπανανά παραχωρεί το κόρνερ.

Δύο στημένες ευκαιρίες για τον Πλατανιά, δύο απειλές.

15'Εκτελεί ο Μενδρινός, ο Γιακουμάκης είναι μόνος του στο κέντρο της άμυνας του Πλατανιά, πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνά έξω.

15' Ορθώς δίδεται η κίτρινη κάρτα στον Γροντή.

14' Ο Γροντής τραβάει από τη φανέλα των Βάντερσον.

13' Δέχεται το φάουλ ο Μπανανά σε μια διεκδίκηση με τον Περόνε.

12' Εκτελεί ο Μενδρινός, ο Γιακουμάκης πιάνει την κεφαλιά χωρίς ισορροπία η μπάλα έξω.

12' Κόρνερ για τον Πλατανιά.

11' Αλλάζει και φανέλα ο Σαραμαντάς. Του δόθηκαν οδηγίες από το ιατρικό επιτελείο να προσέχει στις κεφαλιές.

10' Αιμορραγεί λίγο ο Σαραμαντάς. Έκανε ράμματα στο σημείο του φρυδιού.

9' Το ιατρικό επιτελείου του Ηρακλή προσφέρει τις πρώτες βοήθειες στον αμυντικό της ομάδας.

8' Αγκωνιά (χωρίς πρόθεση) του Μενδρινού στον Σαραμαντά.

7' Ο Σωτηρίου βγαίνει έξω από την εστία του, δειλιάζει προς στιγμήν, αλλά τελικά καταφέρνει και μαζεύει την μπάλα.

5' Δυνατή πάσα για τον Μανούσο, δεν μπορεί να την προλάβει.

Αρκετά ικανοποιητικός ο αριθμός δεδομένου ότι το ματς διεξάγεται σε εργάσιμη ημέρα.

Στους 3.000 θεατές ανέρχεται η προσέλευση στα Περιβόλια.

Θα μπορούσε να δείξει και την κίτρινη κάρτα στον Ισπανό μπακ ο διαιτητής.

4' Κερδίζει το φάουλ ο Γροντής από το άτσαλο μαρκάρισμα του Γιορέντε.

3' Φάουλ του Γιορέντε στον Γροντή.

2' Γυριστό του Γροντή, ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα από... σπόντα, η μπάλα άουτ.

2' Σέντρα του Κούρου από τα αριστερά, κόβει ο Καρυπίδης.

1' Φάουλ κερδίζει ο Μανούσος στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

1'Έναρξη της αναμέτρηση στα Περιβόλια.

H διάταξη του Ηρακλή:

H διάταξη του Πλατανιά:

Ο τεχνικός του Ηρακλή, Σάββας Παντελίδης, τιμά τον συνάδελφό του και σημερινό αντίπαλό του, Γιώργο Παράσχο για τις συμμετοχές που έχει καταγράψει σε πάγκους ομάδων της Super League.

Στους 16 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στα Περιβόλια.

Δύο απουσίες αλλά σημαντικότατες για τον Σάββα Παντελίδη. Ο Μοντέιρο ένιωσε ενοχλήσει μετά το ματς με τον Παναθηναϊκό, ενώ από τραυματισμό ταλαιπωρείται και ο Ζιαμπάρης. Αμφότεροι δεν ταξίδεψαν για τα Χανιά.

Ο Γιώργος Παράσχος δεν έχει στη διάθεσή του τον Σίγκνεβιτς, ο οποίος είναι τιμωρημένος.

Αναπληρωματικοί του "Γηραιού" είναι οι:  Γιαννίκογλου, Βοσνακίδης, Ηλιάδης, Λεοζίνιο, Πασάς, Καραγκούνης και Μπαστακός.

Στον πάγκο της ομάδας των Χανίων βρίσκονται οι: Κοκκαλάς, Πριντέτα, Κάργας, Μαραγκός, Γουνδουλάκης, Ντίνας και Ντίντακ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Καρυπίδης, Μπανανά, Σκαρντοβέλι,  Γιορέντε, Μουνάφο, Μενδρινός, Στανισάβλιεβιτς, Μανούσος, Γιακουμάκη

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Κούρος, Ιντζόγλου, Αγγελόπουλος, Δώνης, Τζανετόπουλος, Γροντής, Στάμου, Αργυρόπουλος, Περόνε.

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Θέλει τη νίκη για να "πιάσει" τον Λεβαδειακό (14η θέση, 19 β.).

Από την άλλη, ο Ηρακλής μετά από 24 ματς έχει 16 βαθμούς και βρίσκεται στην προτελευταία (15η) θέση της κατάταξης.

Μετά από 24 ματς ο Πλατανιάς έχει συγκεντρώσει 38 βαθμούς και βρίσκεται στην 7η θέση. Εάν νικήσει θα προσπεράσει την Ξάνθη (6η θέση, 40 β.) και θα συνεχίσει στο κυνήγι της ΑΕΚ (5η θέση, 43 β.) για την είσοδο στην πεντάδα και τα playoffs της Super League.

Ματς ύψιστης βαθμολογικής σημασίας και για τις δύο ομάδες.

Ο Πλατανιάς υποδέχεται τον Ηρακλή στο Δημοτικό Γήπεδο των Περιβολίων.

Σε λίγο  Live η εξέλιξη της τελευταίας χρονικά αναμέτρησης της 25ης αγωνιστική της Super League.