Τελικό σκορ: Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΣ Γιάννινα 1 - 1

90'+3' Λήξη του ματς, 1-1!

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Αλλαγή για τον ΠΑΣ - Στη θέση του Μπουκουβάλα, ο Καρανίκας.

89' Κίτρινη κάρτα στον Ζάιρο.

Φτάσαμε στο 85'. Στο άλλο ματς, Ξάνθη-Λεβαδειακός 2-2.

81' Αλλαγή για τον ΠΑΣ - Στη θέση του Ναδάλες περνάει ο Κοροβέσης.

80' Κίτρινη κάρτα στον Μπέριο.

77' Αλλαγή για τον Αστέρα - Ο Κυριακόπουλος περνάει στη θέση του Μάσα.

70' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ, 1-1! Προσπάθεια από δεξιά του Κώτσιρα, εξαιρετική κίνηση του Μανιά, που, απέναντι στην πρώην ομάδα του, ισοφαρίζει για τους Αρκάδες!

67' Κίτρινη κάρτα στον Ακόστα.

66' Αλλαγή για τον ΠΑΣ - Στη θέση του Κόντε περνάει ο Κοζορώνης.

58' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Εξαιρετική προσπάθεια από τον Τσουκαλά, βγάζει τη σέντρα, παίρνει την κεφαλιά ο Ιωαννίδης, αλλά στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη, άουτ!

56' Απογοητευτικό σουτ του Μανιά, στην εξέδρα η μπάλα...

54' Αλλαγή για τον Αστέρα - Ο Κώτσιρας στη θέση του Γκαϊντούτσικ.

53' Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα.

Γκολ στα Πηγάδια από τον Λεβαδειακό με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου, 2-2 το σκορ!

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Με το γκολ του Ζάιρο από το 27', έπειτα από το γύρισμα του Πέδρο Κόντε, ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγείται 1-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Πασχαλάκης, με τον Έλληνα γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να κάνει εξαιρετικές αποκρούσεις!

45'+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45'+2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Εξαιρετικά εκτελεσμένο το φάουλ από τον Μάσα, ο Πασχαλάκης... απογειώνεται στο «Γ» και απομακρύνει!

Κίτρινη κάρτα έχει, επίσης, ο Γκαϊντούτσικ από το 19'.

Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Αστέρα.

45'+1' Κίτρινη κάρτα στον Λίλα.

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στην Τρίπολη.

44' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Γκολάρα με το περίφημο «χτύπημα του σκορπιού» πήγε να βάλει ο Μανιάς, τρομερή απόκρουση του Πασχαλάκη!

Πρώτη τελική για τον Αστέρα μετά το γκολ του ΠΑΣ.

43' Σουτ από τον Μάσα, ψηλά η μπάλα, άουτ.

Άλλα πέντε λεπτά για τη συμπλήρωση των πρώτων 45'.

39' Αλλαγή για τον Αστέρα - Στη θέση του Καλτσά περνάει ο Ιωαννίδης.

Ελέγχει απόλυτα η ομάδα του Γιάννη Πετράκη.

Το άγχος έχει καταβάλει τους γηπεδούχους, που δεν έχουν καθαρό μυαλό.

Κάθε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων... μυρίζει γκολ!

36' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ! Σουτ του Πέδρο Κόντε από τον άξονα, πάνω στον Ντοναρούμα η μπάλα.

Ετοιμάζει τον Ιωαννίδη, για στήριγμα στον Μανιά, που είναι εντελώς απομονωμένος στην κορυφή της επίθεσης.

Θα κάνει αλλαγή ο Βεργέτης!

Αξίζει να σημειώσουμε, βλέποντας τώρα το πρόγραμμα ως το τέλος, πως την τελευταία αγωνιστική έχει Αστέρας Τρίπολης-Ηρακλής...

Για να δούμε.

Αν μείνουν ως έχουν τα πράγματα, οι Αρκάδες θα διατηρηθούν στο +3 από τους Βοιωτούς και πάμε για φινάλε... φωτιά σε ό,τι αφορά τον υποβιβασμό!

Στο άλλο παιχνίδι που γίνεται την ίδια ώρα και αφορά άμεσα τον Αστέρα, η Ξάνθη προηγείται 2-1 του Λεβαδειακού, που είχε ισοφαρίσει νωρίτερα.

27' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, 0-1! «Κοιμήθηκε» η άμυνα του Αστέρα, ο Κόντε, από αριστερά, ξέφυγε από δύο παίκτες, γύρισε στη μικρή περιοχή στον Ζάιρο, που άνοιξε ανενόχλητος το σκορ!

Ευτυχώς, δεν έχει κάτι σοβαρό. Συνεχίζει κανονικά.

22' Ο Πασχαλάκης απομακρύνει προ του Δημούτσου, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να πέφτει στο έδαφος.

Συμπληρώσαμε 20 λεπτά αγώνα.

14' Μεγάλη, διπλή ευκαιρία για τον Αστέρα! Σουτ του Μανιά από πολύ μακριά, η μπάλα αλλάζει πορεία, με τον Πασχαλάκη να απομακρύνει... πάνω στον Μάσα, η κεφαλιά του Αργεντινού δεν έχει δύναμη, ενώ ήταν μόνος του απέναντι στον γκολκίπερ του ΠΑΣ!

Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Αστέρας Τρίπολης είχε νικήσει στα Γιάννενα, 2-1.

Ωραίο ματς.

Πρωταγωνιστές -μέχρι στιγμής- οι δύο τερματοφύλακες.

7' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Τεχνικό, συρτό σουτ από τον Πέδρο Κόντε, εξαιρετική επέμβαση του Ντοναρούμα.

Θυμίζουμε, οι Βοιωτοί είναι κάτω από τον Αστέρα, με 18 βαθμούς. Ηρακλής και Βέροια έχουν από 16.

Την ίδια ώρα, η Ξάνθη ανοίγει το σκορ απέναντι στον Λεβαδειακό (1-0) με πέναλτι του Γιουνές!

3' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Η μπάλα πέρασε από όλους στην άμυνα του ΠΑΣ, σουτ του Καλτσά, σκάει η μπάλα, ο Πασχαλάκης, ωστόσο, δεν αιφνιδιάζεται και απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

1' Σέντρα στο παιχνίδι!

Παρακολουθήστε την αναμέτρηση μεταξύ Αστέρα Τρίπολης και ΠΑΣ Γιάννινα, για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Ένα ματς-φωτιά για τους Αρκάδες, που βρίσκονται στη 13η θέση με 21 βαθμούς, πέντε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στον αντίποδα, οι Ηπειρώτες είναι στην 9η θέση με 33 βαθμούς. Δεν κινδυνεύει, ούτε και προλαβαίνει τα πλέι οφ. Θεωρητικά πάντα...

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Ντοναρούμα, Γκαϊντούτσικ, Μπέρτος, Σελίν, Γιαννούλης, Τσουκαλάς, Χαμντανί, Καλτσάς, Φαρίνια, Μάσα, Μανιάς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπέριος, Λίλα, Μπουκουβάλας, Γιάκος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Τζημόπουλος, Ακόστα, Ζάιρο, Κόντε.

Στον πάγκο για τον ΠΑΣ βρίσκονται οι: Περιστερίδης, Καρανίκας, Κοζορώνης, Κούτρης, Κοροβέσης, Νικολιάς, Γαρουφαλιάς

Στον πάγκο για τον Αστέρα κάθονται οι: Αθανασιάδης, Κυριακόπουλος, Κώτσιρας, Δημούτσος, Τσιλιανίδης, Στανισάβλιεβιτς, Ιωαννίδης.

Διαιτητής είναι ο Άγγελος Ευαγγέλου από τον Σύνδεσμο Αθηνών.