Super League: Με 1 -1 έληξε ο αγώνας Λεβαδειακός - Αστέρας

Αν μια ομάδα ήθελε περισσότερο θεωρητικά τη νίκη στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League, αυτή ήταν ο Λεβαδειακός, ο οποίος είχε 17 βαθμούς. Ο Αστέρας με 20 ήταν σε πιο πλεονεκτική θέση, αλλά αν έχανε θα ήταν και αυτός σε δυσχερή θέση. Τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή (1-1).

Οι Βοιωτοί δεν αξιοποίησαν την έδρα τους, όπως το είχαν πράξει με τον ΠΑΣ Γιάννινα, παρότι προηγήθηκαν στο 58' με τον Βασιλείου. Στο 69' ήρθε το φανταστικό τσίμπημα της μπάλας από τον Μανιά, για να χαρίσει τον βαθμό στον Αστέρα, ο οποίος παραμένει χωρίς νίκη από τις 15 Ιανουαρίου. Μάλιστα πήρε πόντο για πρώτη φορά μετά τις 28 Ιανουαρίου και το 1-1 με τον Πανιώνιο, ενώ προερχόταν από πέντε διαδοχικές ήττες στη Super League.

Ο Μανιάς έδωσε τη λύση

Εκρηκτικό το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στη Λιβαδειά. Ανοιχτό ματς με εκατέρωθεν ευκαιρίες, οι περισσότερες κλασικές για γκολ. Παράλληλα, γρήγορος ρυθμός από τις δύο ομάδες, οι οποίες "καίγονταν" για το θετικό αποτέλεσμα. Όσο περνούσε ο χρόνος στο πρώτο μέρος, η ομάδα της Τρίπολης ήταν ιδιαίτερα προσεκτική στα μετόπισθεν. Οι ακραίοι χαφ, Τσιλιανίδης και Καλτσάς, χαρακτηριστικά, βοηθούσαν σε μεγάλο βαθμό τα δύο ακραία μπακ, τους Γιαννούλη και Μπέρτο. Ήταν οι κοντά οι γραμμές των Αρκάδων, που δυσκόλευαν την ανάπτυξη των παικτών του Λεβαδειακού. Υπήρξαν στιγμές που τα στόπερ των γηπεδούχων κλήθηκαν να κάνουν παιχνίδι, αφού οι υπόλοιποι παίκτες ήταν πολύ καλά κλεισμένοι.

Ο Βασιλείου που ήταν στη γραμμή κρούσης των "πρασίνων" δύσκολε έπαιρνε τη μπάλα και αν εξαιρέσει κανείς τη φάση του 16ου λεπτού, κατά την οποία έπιασε κεφαλιά και ο Γκαϊντούτσικ έδιωξε σε κόρνερ, αλλά και αυτή του 30', όταν από σουτ του Καλτσά παρενέβη στην πορεία της μπάλας αλλάζοντας την πορεία της, στέλνοντάς την άουτ, δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός για τον Ντοναρούμα. Την ίδια στιγμή, Τσιλιανίδης - Καλτσάς και Φαρίνια δυσκολεύονταν να συνεργαστούν, έκαναν λάθη και είχαν πρόβλημα στην τελική πάσα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Λεβαδειακό να έχει το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής μπάλας, να επιδιώκει να βρει διαδρόμους προς την εστία του Ιταλού κίπερ, αλλά αυτό δεν ήταν ιδιαίτερο εφικτό, αφού ο Αστέρας ήταν καλά κλεισμένος και πολύ προσεκτικός στα αμυντικά καθήκοντα. Στο δεύτερο μέρος ανάλογη εικόνα. Ο Λεβαδειακός ήταν η ομάδα που είχε τη μπάλα και έψαχνε πώς θα "τρυπήσει" τα μετόπισθεν των Αρκάδων. Στο 50' χάθηκε σημαντική ευκαιρία για το 1-0, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες ο Βασιλείου δεν μπόρεσε από κοντά, προ κενής εστίας, να σκοράρει. Τα κατάφερε ο φορ των Βοιωτών στο 58'. Ο Ζεζίνιο αφού κέρδισε κόντρες στο όριο της περιοχής, έβγαλε κάθετη πάσα στον Βασιλείου, ο οποίος με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ντοναρούμα (1-0).

Το ματς είχε μπόλικη ένταση και στο 65' το τάκλιν του Καλτσά στον Φαρίνια, αλλά και το χτύπημα του Αργεντινού στον Έλληνα χαφ, είχε ως αποτέλεσμα να προκύψουν αψιμαχίας ανάμεσα στους παίκτες, με τον Ουόν να πιάνει τον Φαρίνια από το αυτί. Τρεις κίτρινες τελικά, σε Βασιλείου, Ουόν και Φαρίνια. Το προβάδισμα για τον Λεβαδειακό τελικά δεν κράτησε για πολύ. Ο Γιαννούλης έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά και ο Μανιάς με φοβερό τσίμπημα της μπάλας προ του Νιάς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-1). Ο αριστερός μπακ των γηπεδούχων με τα καταπληκτικά χτυπήματα, Μιλιάζες, απείλησε στο 69' και στο 70' με φάουλ και κόρνερ, ενώ στο 73' οι ισορροπίες άλλαξαν. Ο Ιγκλέσιας έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα στον Τόνι Σίλβα, δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Η εξέλιξη αυτή οδήγησε τον Στάικο Βεργέτη στην απόφαση να κάνει πιο αμυντικό το σχήμα της ομάδας του. Πέρασε εκτός αγώνα τον μεσοεπιθετικό Φαρίνια και στον αγώνα πέρασε ο μεσοαμυντικός Χαμντανί. Από την άλλη ο Γιάννης Χριστόπουλος έβγαλε τον κουρασμένο Γιουσούφ και πέρασε στο ματς τον Γιακουμάκη, έστε να δώσει φρεσκάδα στη μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας του. Είχε ζητήσει από τους παίκτες του να παίξουν με τη μπάλα κάτω και από τα άκρα, αλλά περιορίστηκαν κυρίως σε σέντρες, που αποτέλεσαν εύκολη λεία για τα στόπερ και τον Ντοναρούμα.

Ο Σουμπίνιο, ο οποίος είχε μπει στο δεύτερο μέρος, ήταν εκείνος που επεδίωκε με κάθετες μπαλιές να προκαλέσει ρήγμα στα "κυανοκίτρινα" μετόπισθεν, αλλά καμία από αυτές δεν αξιοποιήθηκε. Η μαζική άμυνα του Αστέρα έφερε αποτέλεσμα και εντέλει κατακτήθηκε ο βαθμός, ο οποίος σαφώς και ευνοεί περισσότερο τους φιλοξενούμενους.

Χριστόπουλος: "Παίξαμε οργανωμένα, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Δεν καταφέραμε να κερδίσαμε αυτή τη μάχη, αλλά συνεχίζουμε στον πόλεμο".

Βεργέτης: "Η ομάδα αρνήθηκε να χάσει κι αυτό είναι το σημαντικό. Αναγκαστήκαμε τουλάχιστον να κρατήσουμε το βαθμό".

Τελικό αποτέλεσμα. Λεβαδειακός - Αστέρας 1-1.

90'+4'Σουτ του Σουμπίνιο, η μπάλα κοντράρει. Σουτ του Καλτσά, η μπάλα κοντράρει.

90'+3' Πιέζει ο Λεβαδειακός για το νικητήριο γκολ. Όλος ο Αστέρας πίσω.

90'+2'Ο Μανιάς δεν μπορεί να προλάβει την μπαλιά.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων. Διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.

90'Αλλαγή για το Λεβαδειακό. Ο Καψάσκης στη θέση του Βασιλείου.

90'Κίτρινη κάρτα στον Ιωαννίδη.

90'Φάουλ του Ιωαννίδη στον Τόνι Σίλβα.

89'Σε θέση οφσάιντ ο Μανιάς.

88'Σουτ του Ιωαννίδη, η μπάλα έξω.

88'Ο Καλτσάς γυρίζει προς τα μέσα, ο Νιάς είναι έτοιμος να σουτάρει αλλά κόβεται τελευταία στιγμή.

87'Κόρνερ για τον Λεβαδειακό. Από την παρέμβαση του Μπέρτου σε σέντρα του Μιλιάζες.

86' Αντίδραση απογοήτευσης από τον Χριστόπουλο στη σέντρα του Μαχαίρα.

84' Ο Σουμπίνιο "ζάλισε" όλους τους μέσους του Αστέρα με τις ντρίμπλες του, έβγαλε έξοχα στα δεξιά για τον Μαχαίρα, αλλά η σέντρα του δεύτερου ήταν απογοητευτική.

84'Γεμίζει ο Καλτσάς, ο Ναμάσκο με δεύτερη προσπάθεια μπλοκάρει.

83'Ο Σουμπίνιο παίρνει την μπάλα, αλλά χρησιμοποιεί το χέρι για να το κάνει.

82'Κακή η σέντρα του Τόνι Σίλβα.

82'Δεν περνά η σέντρα του Μιλιάζες από τα αριστερά.

81'Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Γιακουμάκης στη θέση του Γιουσούφ.

80'Ο Κουλιμπαλί βγάζει για τον Γιουσούφ, αλλά ο δεύτερος χάνει το κοντρόλ.

78'Κίτρινη κάρτα στον Μανιά.

78'Φάουλ του Μανιά στον Μιλιάζες.

78' Ο Λεβαδειακός έχει την πρωτοβουλία μετά και το αριθμητικό πλεονέκτημα.

77' Φάουλ του Σελίν στον Μαχαίρα.

76' Εκτελεί ο Γιαννούλης, μπλοκάρει ο Ναμάσκο.

76'Φάουλ του Μιλιάζες στον Καλτσά.

75'Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Χαμντανί στη θέση του Φαρίνια.

75'Κίτρινη κάρτα στον Γιουσούφ.

75'Φάουλ του Γιουσούφ στον Καλτσά.

74'Ο Μιλιάζες εκτελεί, αλλά το κάνει άστοχα.

74'Αποχωρεί από το γήπεδο απογοητευμένος ο Αργεντινός.

73'Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Ιγκλέσιας.Σωστή απόφαση.

72' Φάουλ του Ιγκλέσιας στον Τόνι Σίλβα.

71' Όλα ρευστά στην αναμέτρηση.

70'Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Σουμπίνιο στη θέση του Ζεζίνιο.

70'Εκτελεί απευθείας ο Μιλιάζες, ο Ντοναρούμα απομακρύνει και παίρνει και το επιθετικό φάουλ.

69'Εκτελεί χαμηλά ο Πορτογάλος, ο Ντοναρούμα τελευταία στιγμή απομακρύνει σε κόρνερ.

69'Φάουλ για το Λεβαδειακό. Ο Μιλιάζες πάνω από την μπάλα.

68'ΓΚΟΛ για τον Αστέρα (Μανιάς) και Λεβαδειακός - Αστέρας 1-1: Σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά, ο Μανιάς τσιμπάει εξαιρετικά την μπάλα προ του Νιάς και πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ.

67'Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Δημούτσος στη θέση του Τσουκαλά.

67'Κόρνερ για τον Αστέρα. Το κερδίζει ο Ιωαννίδης.

Ο Ουόν τράβηξε από το αυτί τον Φαρίνια. Ίσως και να μην ήταν απλά κίτρινη.

65'Κίτρινη κάρτα και στον Βασιλείου.

65'Κίτρινη κάρτα στον Ουόν.

65'Κίτρινη κάρτα στον Φαρίνια.

Λογομαχίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Πρωταγωνιστές οι Φαρίνια και Τόνι Σίλβα.

64'Στο έδαφος ο Καλτσάς.

63'Φάουλ του Μανιά στον Μαχαίρα.

62'Στα πλάγια παίζει προς το παρόν ο Ιωαννίδης.

Κακός ο Φαρίνια, κακός ο Καλτσάς, κακός και ο Τσιλιανίδης, ο οποίος αποχώρησε.

61'Φάουλ για τον Αστέρα. Το κερδίζει ο Ιωαννίδης.

61'Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ιωαννίδης στη θέση του Τσιλιανίδη.

60'Δεν περνά η πάσα του Τσουκαλά για τον Μανιά.

59'Φάουλ για τον Αστέρα.

58'ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό (Βασιλείου) και Λεβαδειακός - Αστέρας 1-0: O Ζεζίνιο κερδίζει τις κόντρες, βγάζει στον Βασιλείου κι αυτός με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ντοναρούμα. Καμία περίπτωση οφσάιντ, καλύπτεται ο σκόρερ.

57'Σε θέση οφσάιντ ο Μανιάς.

56' Καλύτερος ο Αστέρας στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

55' Ο Φαρίνια βγάζει δεξιά στον Μπέρτο, η σέντρα του δεύτερου κόβεται.

55' Σε θέση οφσάιντ ο Βασιλείου.

54' Εκτελεί πάλι ο Μιλιάζες, ο Κουλιμπαλί γυρίζει με κεφαλιά προς τα πίσω, αλλά δε βρίσκεται συμπαίκτης του εκεί.

53' Εκτελεί ο Μιλιάζες, πολλά φάλτσα, δύσκολα σε κόρνερ ο Ντοναρούμα.

53' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό, με τον Σελίν να κόβει την προσπάθεια του Σίλβα.

52' Φάουλ του Τσουκαλά στον Ζεζίνιο.

50' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Εκτελεί ο Μιλιάζες, ο Γιαννούλης προσπαθεί να διώξει αλλά ενισχύει την τροχιά της μπάλας και ο Βασιλείου από κοντά και σε κενή εστία δεν μπορεί να κάνει την προβολή.

49'Ο Καλτσάς κερδίζει το φάουλ από τον Σελίν, καθώς ο Ουκρανός βγήκε στα πλάγια για να τον μαρκάρει.

48'Σουτ του Τσιλιανίδη, αποκρούει ο Ναμάσκο.

46'Ο Καλτσάς πιέζει ψηλά τον Μιλιάζες και στέλνει την μπάλα πλάγια.

46'Δεύτερο ημίχρονο στη Βοιωτία.

Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο στη Λιβαδειά

Ημίχρονο στη Βοιωτία. Λεβαδειακός - Αστέρας 0-0.

45'Ο Τσιλιανίδης βγάζει για τον Μανιά, ο Νιάς κόβει.

44'Ασύνδετος ο Αστέρας, η σύγχυση στο χώρο της μεσαίας γραμμής είναι κανόνας.

43'Ο Σελίν αφήνει την μπάλα για τον Ντοναρούμα.

42'Ο Μπέρτος καλύπτει καλά την μπάλα προ του Γιουσούφ.

42'Ο Βασιλείου προσπαθεί να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα κοντράρει.

40'Κακός ο Αστέρας και σε αυτό το ματς.

39'Κόρνερ για τον Λεβαδειακό. Ο Μπέρτος κόβει τελευταία στιγμή την προσπάθεια του Γιουσούφ.

38' Κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας για φάουλ πάνω στον Μαχαίρα.

38' Σε θέση οφσάιντ ο Βασιλείου.

37' Σέντρα του Γιουσούφ, απομακρύνει ο Σελίν.

36' Φάουλ του Τσιλιανίδη στον Τόνι Σίλβα.

36'Ο Γιαννούλης από τα αριστερά προσπαθεί να βρει το κεφάλι του Μανιά, ο Νιάς βγαίνει κι απομακρύνει.

35'Φάουλ του Ιγκλέσιας στον Ζεζίνιο.

34'Ο Καλτσάς κάνει τις ντρίμπλες, αλλά χάνει χρόνο και κλείνεται.

33'Έχουν πρόβλημα οι Τσιλιανίδης - Καλτσάς και Φαρίνια. Πολλά λάθη στην τελική πάσα.

32'Ο Κουλιμπαλί κλέβει καθαρά την μπάλα από τον Φαρίνια.

32'Επιθετικό φάουλ του Μανιά.

31'Λανθασμένη μπαλιά του Ουόν προς τον Βασιλείου.

Μετά από μισή ώρα παιχνιδιού, οι Βοιωτοί είναι αυτοί που έχουν φθάσει πιο κοντά στο γκολ.

30'Ο Καλτσάς κάνει το σουτ, ο Βασιλείου παρεμβαίνει, η μπάλα αλλάζει πορεία και καταλήγει άουτ.

30'Ο Φαρίνια δέχθηκε την μπάλα από κοντά στην κοιλιά κι έμεινε για λίγο στο έδαφος. Συνεχίζει κανονικά.

29' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό μετά την προσπάθεια του Γιουσούφ και την παρέμβαση του Μπέρτου.

28' Ο Γιαννούλης κάνει τη σέντρα, ο Μανιάς πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα έξω.

27' Σε θέση οφσάιντ ο Βασιλείου.

26' Επιθετικό φάουλ από τον Βασιλείου.

26' Σουτ του Τσουκαλά με το αριστερά, μετά από πάσα του Μπέρτου, η μπάλα στην αγκαλιά του Ναμάσκο.

25'Νέα λάθος απομάκρυνση. Αυτή τη φορά από τον Λεβαδειακό και τον Κουλιμπαλί.

24'Κακή πάσα από τον Φαρίνια.

23'O Βασιλείου κάνει μια κεφαλιά - νικώντας τον Τσουκαλά στον αέρα - ο Τόνι Σίλβα προσπαθεί να μπει στη φάση, αλλά ο Ντοναρούμα μαζεύει.

23' Επιθετικό φάουλ του Ιγκλέσιας στον Ουόν.

22'Φάουλ κερδίζει ο Μανιάς από τον Μιλιάζες στα πλάγια.

22'Παρατηρήσεις του Αρετόπουλου σε Μιλιάζες και Καλτσά.

Μοιάζει λίγο πιο επιθετικός ο Λεβαδειακός. Λίγο πιο απειλητικός.

21'Φάουλ του Γιαννούλη στον Τόνι Σίλβα.

20'Φάουλ του Ζεζίνιο στον Φαρίνια.

20'Ο Γιαννούλης βγάζει την κάθετη για τον Τσιλιανίδη, αλλά ο Ναμάσκο βγαίνει έγκαιρα.

19'Σε θέση οφσάιντ ο Νιάς.

18'Φάουλ του Μανιά στον Μιλιάζες.

17'Κακή εκτέλεση από τον Μιλιάζες.

16'Σέντρα του Ζεζίνιο, ο Βασιλείου προσπαθεί να πιάσει την κεφαλιά και ο Γκαϊντούτσικ απομακρύνει σε κόρνερ.

15'Σε θέση οφσάιντ ο Βασιλείου.

14'Περίτεχνη ντρίμπλα του Σίλβα στον Γιαννούλη, αλλά δεν του βγήκε.

13' Ο Σίλβα βγάζει στον Ζεζίνιο, ο συμπατριώτης του καθυστέρησε να κάνει το σουτ με αποτέλεσμα αυτό να κοντράρει.

Γιουσούφ και Φαρίνια οι πιο δραστήριοι παίκτες στο πρώτο δεκάλεπτο.

12'Καλό ματς, παρά το βαρύ αγωνιστικό χώρο.

11'Ο Γιουσούφ από τα αριστερά περνά τον Μπέρτο, συγκλίνει προς το κέντρο, κάνει την κίνηση, αλλά το σουτ που επιχειρεί καταλήγει άουτ. Καλή προσπάθεια.

10'Εκτελεί ο Μιλιάζες, ο Ουόν πιάνει την κεφαλιά η μπάλα άουτ.

8'Φάουλ του Μπέρτου στον Βασιλείου.

9'Νέα ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Καλτσάς μπαίνει από τα δεξιά, βγάζει σέντρα στην άλλη πλευρά, εκεί βρίσκεται ο Τσουκαλάς, ο οποίος γυρίζει για τον Ιγκλέσιας. Ο Αργεντινός πιάνει το σουτ πάρα την πίεση του Ζεζίνιο, η μπάλα άουτ.

8'Ο Τσουκαλάς κερδίζει το φάουλ.

7'Ο Τσιλιανίδης φεύγει από τα αριστερά, "σπάει" στο κέντρο προς τον Φαρίνια, ο Αργεντινός κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, μπλοκάρει ο Ναμάσκο.

6'Εκτελεί ο Μιλιάζες, ο Καλτσάς νικά στον αέρα του Ιγκλέσιας και Γκαϊντούτσικ, πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

6'Κόρνερ για τον Λεβαδειακό μετά την προσπάθεια του Βασιλείου.

6'Σε φάουλ υπέπεσε ο Μανιάς.

5'Σουτ του Γιουσούφ, ο Ντοναρούμα δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει.

Μετά από 23 ματς ο Αστέρας έχει συγκεντρώσει 20 βαθμούς και βρίσκεται στη 13η θέση, ο Λεβαδειακός 17 και βρίσκεται στην 14η,

4' Άστοχη μεταβίβαση του Μαχαίρα για τον Γιουσούφ.

4' Μπήκε άτσαλα ο αμυντικός του Λεβαδειακού πάνω στον Αργεντινό.

3' Φάουλ του Κουλιμπαλί στον Φαρίνια.

2' Σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά, μπλοκάρει ο Ναμάσκο.

H διάταξη του Αστέρα:

H διάταξη του Λεβαδειακού:

1' Έναρξη της αναμέτρησης στη Λιβαδειά.

Πυκνή βροχόπτωση στη Βοιωτία.

Στον πάγκο του Αστέρα οι: Αθανασιάδης, Δημούτσος, Στανισάβλιεβιτς, Ιωαννίδης, Χαμντανί, Κυριακόπουλος, Κώτσιρας.

Ο Στάικος Βεργέτης στην εκκίνηση της δεύτερης θητείας του στον Αστέρα επιλέγει το εξής αρχικό σχήμα: Ντοναρούμα, Μπέρτος, Γκαϊντούτσικ, Σελίν, Γιαννούλης, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας, Φαρίνια, Καλτσάς, Τσιλιανίδης και Μανιάς.

Στον πάγκο του Λεβαδειακού βρίσκονται οι: Δασκαλάκης, Τριποτσέρης, Γιακουμάκης, Μεντί, Βούρος, Σουμπίνιο και Καψάσκης.

Ο Γιάννης Χριστόπουλος ξεκινά με τους: Ναμάσκο, Κουλιμπαλί, Νιάς, Ουόν, Μιλιάζες, Ζεζίνιο, Καλτσά, Μαχαίρα, Γιουσούφ, Τόνι Σίλβα, Βασιλείου.

Η αναμέτρηση διεξάγεται στη Λιβαδειά και είναι κρίσιμη για τη μάχη των δύο ομάδων προκειμένου να παραμείνουν στη Super League.

Σε λίγα λεπτά η αναμέτρηση του Λεβαδειακού με τον Αστέρα για την 24η αγωνιστική της Super League.