Superleague: Ολυμπιακός - ΑΕΛ 2 - 0, τελικό σκορ

Παρακολουθήστε ζωντανά την αναμέτρηση του Ολυμπιακού στο εντός έδρας ματς με την ΑΕΛ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Τέλος στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 της ΑΕΛ και κοιτάει τώρα την Οσμανλίσπορ. Τα γκολ οι Ανδρούτσος, Ιντέγε, με τον δεύτερο να έχει πρόβλημα στον ώμο, ενώ και ο Ελιουνούσι αποχώρησε με πρόβλημα.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

83' Σύγχυση στα καρέ του Ολυμπιακού, Γκουλουζάντε και Καπός δεν μπορούν να κάνουν τελική προς την εστία. Γλιτώνει ο Ολυμπιακός!

82' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ανσαριφάρντ αντί Φορτούνη.

78' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ρέγες αντί Ναζλίδη.

77' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ρέτσος αντί Ρομαό,

Έχει βγει ο ώμος του Μπράουν Ιντέγε. Γι αυτό αποχώρησε ο Νιγηριανός από το παιχνίδι. Αγωνία πλέον για τον επιθετικό στον Ολυμπιακό ενόψει Οσμανλίσπορ.

70' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Καρντόσο αντί Ιντέγε.

Φεύγει για τα αποδυτήρια ο Ιντέγε που δεν μπορεί να συνεχίσει.

Έχει ένα πρόβλημα στον ώμο ο Ιντέγε από ένα χτύπημα που δέχτηκε από τον Κόντορ.

62' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κάθετη του Φορτούνη στον Ελιουνούσι, αυτός κάνει το σουτ αλλά ο Ξενοδόχοφ έδιωξε με τα πόδια.

58' Σέντρα του Παρέδες, κεφαλιά του Ντε λα Μπέγια, μπλόκαρε ο Ξενοδόχοφ.

57' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Καπός αντί Αβραάμ.

54' Σουτ του Ελιουνούσι, έπεσε και έδιωξε δύσκολα ο Ξενοδόχοφ.

Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

46' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Γκουλουζάντε αντί Βαρέλα.

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

15 τελικές στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με τον Ξενοδόχοφ να έχει 7 επεμβάσεις!

Τέλος στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός, που παίζει εξαιρετικό ποδόσφαιρο, προηγείται μόνο 2-0 της ΑΕΛ με τα γκολ των Ανδρούτσου-Ιντέγε. Πολλές χαμένες ευκαιρίες από τους Πειραιώτες, μία και καλή για τους «βυσσινί».

45' Ο Σεμπά έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, με τον Ξενοδόχοφ να μπλοκάρει τη μπάλα.

44' Καλή εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα λίγο άουτ.

Τέσσερα λεπτά ακόμη για το ημίχρονο. Πάντα στο 2-0 ο Ολυμπιακός με την ΑΕΛ.

36' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης βγήκε απέναντι από τον Ξενοδοχόφ αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του Έλληνα άσου.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό που έχει βάλει κάτω τη μπάλα και κάνει ότι θέλει την ΑΕΛ, δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες στα καρέ του Ξενοδόχοφ.

Ο Ελιουνούσι φαίνεται να αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα τραυματισμού και οι Μάριν, Μπουχαλάκης έχουν σηκωθεί για ζέσταμα.

30' Εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα, η μπάλα πάνω από την εστία.

26' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης έδωσε στον Ελιουνούσι, αυτός έκανε το γύρισμα στον αμαρκάριστο Σεμπά αλλά το σουτ που έκανε ο τελευταίος χτύπησε στον Ιντέγε και πέρασε άουτ.

26' Ο Ιντέγε βρέθηκε απέναντι από τον Ξενοδόχοφ, προσπάθησε να κάνει τη λόμπα αλλά δεν βρήκε στόχο.

18' Μακρινό σουτ του Ρέντζα, μπλόκαρε εύκολα ο Καπίνο.

17' Κίτρινη κάρτα στον Μασαλέσα.

16' Ο Ιντέγε μπήκε από πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Ξενοδόχοφ έδιωξε ξανά.

13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραίο γύρισμα του Φορτούνη στο ύψος του πέναλτι, ο Ελιουνούσι έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Ξενοδόχοφ έδιωξε.

11' Πολύ ωραίο σουτ του Φορτούνη με το αριστερό, η μπάλα λίγο άουτ!

Ο Φορτούνης έκανε το γύρισμα, ο Κόντορ δεν κατάφερε να διώξει... πετυχαίνοντας τον Ελιουνούσι και ο Ιντέγε από κοντά με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων.

9' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!

8' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Αβραάμ δεν κατάφερε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Καπίνο.

7' Ο Ελιουνούσι έστρωσε στον Ρομαό, αυτός έκανε το σουτ με τη μία αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
Για να δούμε πως θα μπορέσει να αντιδράσει η ΑΕΛ, που δείχνει να τα έχει... χαμένα στα πρώτα λεπτά.

Πρόκειται για το πιο γρήγορο γκολ φέτος στο ελληνικό πρωτάθλημα. Μόλις 14 δευτερόλεπτα πέρασαν και ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ.

Ο Σεμπά κάνει τρομερές προσποιήσεις, περνάει τον Γκόλια και γυρίζει τη μπάλα στον Ανδρούτσο, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό στα 14 δευτερόλεπτα!

1' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!

1' Σέντρα στην αναμέτρηση!

Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο παρέα με την διαιτητική τριάδα. Σε πολύ λίγα λεπτά θα έχουμε σέντρα στο ματς.

Διαιτητής είναι ο Χρήστος Γκράνας (Θράκης), με βοηθούς τους Βασίλη Καραβασίλη (Καβάλας) και Ράινχαρτ Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής), ενώ τέταρτος είναι ο Γιώργος Κυριαζίδης (Έβρου).

Xωρίς εκπλήξεις παρατάσσει ο Πάουλο Μπέντο τον Ολυμπιακό στο εντός έδρας ματς με την ΑΕΛ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Ο Παρέδες παίρνει τη θέση του τιμωρημένου Φιγκέιρας και ο Ανδρούτσος αυτή του Μαρτίνς, με τα υπόλοιπα πρόσωπα να είναι τα γνωστά.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Παρέδες, Μποτία, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Ανδρούτσος, Ρομαό, Ελιουνούσι, Φορτούνης, Σεμπά, Ιντέγε.

Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Ρέγες, Καπός, Λαμπρόπουλος, Γκουλουζαντέ, Φατιόν, Ευφμορφίδης.

AEΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Τικό, Φάρκας, Γκόλιας, Κόντορ, Μασαλέσα, Βαρέλα, Ναζλίδης, Ικλαουνιεκς, Αβραάμ.

Στον πάγκο: Λεάλι, Καρντόσο, Μπουχαλάκης, Μάριν, Ασναριφάρντ, Σισοκό, Ρέτσος.

Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Πρόβα τζενεράλε για τον Ολυμπιακό ενόψει Οσμανλίσπορ και Europa League το σημερινό παιχνίδι. Από την άλλη, η ΑΕΛ αναζητά ένα θετικό αποτέλεσμα ώστε να πάρει... βαθμολογική ανάσα και να ξεφύγει από τα χαμηλά.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΛ για την 20η αγωνιστική της Super League.