Super League: Ο Πλατανιάς νίκησε 2-1 τον Λεβαδειακό.

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Πλατανιάς στη Λιβαδειά. Η ομάδα των Χανίων επικράτησε 2-1 του Λεβαδειακού, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League, και έφτασε τους 28 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας μάλιστα στην 7η θέση. Οι "πράσινοι", από την άλλη, παρέμειναν στην 14η θέση με 14 βαθμούς.

Για τον Πλατανιά αυτό ήταν το δεύτερο εφετινό "διπλό" στη Super League, ύστερα από αυτό που είχε κατακτηθεί στην πρεμιέρα με την Κέρκυρα. Μέχρι και πριν από τον αγώνα με τον Λεβαδειακό είχε σημειώσει τρία γκολ μακριά από την Κρήτη, ενώ στη Βοιωτία σημείωσε δύο!

Ο Λεβαδειακός είχε νικήσει τελευταία φορά στις 27 Νοεμβρίου, στο εντός έδρας 3-0 με τον Ηρακλή.

93' Τελικό αποτέλεσμα: Ο Πλατανιάς νίκησε 2-1 τον Λεβαδειακό.

93' Κίτρινη κάρτα στον Σωτηρίου.

90'+2' Κίτρινη στον Καραμπουέ για φάουλ στον Μενδρινό.90'Φοβερή φάση! Ο Γιορέντε από μακρινή απόσταση έπιασε εξαιρετικό σουτ, ο Ναμάσκο με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ με το ένα χέρι.

90'Κίτρινη κάρτα στον Τόνι Σίλβα.

87' ΑΛΛΑΓΗ για τον Πλατανιά. Ο Μαραγκός αντί του Στανισάβλιεβιτς.

86' Επικίνδυνη σέντρα του Τόνι Σίλβα από δεξιά, έδιωξε σε κόρνερ ο Κάργας.

83' Με δέκα παίκτες και ο Λεβαδειακός. Ο Καραχάλιος δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Μενδρινό.

77' Στο 58% πλέον η κατοχή μπάλας υπέρ του Λεβαδειακού.

75' Κίτρινη κάρτα στον Καραχάλιο

72' ΑΛΛΑΓΗ για τον Λεβαδειακό. Ο Σουμπίνιο αντί του Μεντί.

72' ΑΛΛΑΓΗ για τον Πλατανιά. Ο Γιορέντε αντί του Γιακουμάκη.

70' Ο Λεβαδειακός πλέον πιέζει τον Πλατανιά για την ισοφάριση.

67' Κίτρινη κάρτα στον Μενδρινό.

66' 3-4-3 πλέον για τον Λεβαδειακό με Νιάς στην κορυφή!

65' ΓΚΟΛ 1-2 για τον Λεβαδειακό (Τόνι Σίλβα)!

Ο μεσοεπιθετικός των Βοιωτών μείωσε από την άσπρη βούλα.

65' Κίτρινη στον Στανισάβλιεβιτς.

64' Πέναλτι υπέρ του Λεβαδειακού. Ο Στανισάβλιεβιτς ανέτρεψε τον Γιακουμάκη.

60' Μακρινό σουτ του Καραχάλιου, ο Σωτηρίου έπεσε και μπλόκαρε.

Ο Πλατανιάς παίζει πλέον 3-5-1.

58' Αυτή ήταν η δεύτερη εφετινή κόκκινη που δέχεται εφέτος ο Γιάννης Στάθης.

56' ΑΛΛΑΓΗ για τον Λεβαδειακό. Ο Καραμπουέ αντί του Μάντζιου.

54' Ο Βαγγέλης Μάντζιος θα αναγκαστεί να γίνει αλλαγή, διότι έχει τραυματιστεί.

53' ΑΛΛΑΓΗ για τον Πλατανιά. Ο Αποστολόπουλος στη θέση του Μανούσου.

50' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Στάθη για μαρκάρισμα στον Γιουσούφ. Είχε την πρώτη στο 45'+1' και αποβλήθηκε.

49' ΑΛΛΑΓΗ για τον Λεβαδειακό. Ο Γιουσούφ αντί του Λάτσι.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου.

45'+2' Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Ο Πλατανιάς είναι με 2-0 μπροστά στο σκορ.

45'+2'Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Νιάς σούταρε από κοντά, μετά από πάσα του Ουόν, έπεσε και έδιωξε ο Σωτηρίου.

45'+1'Κίτρινη στον Στάθη.

45'Ένα λεπτό καθυστερήσεων.

44' Νεύρα ανάμεσα σε Ουόν και Γιακουμάκη. "Πυροσβέστης" ο 4ος που ήταν κοντά.

40' Σουτ του Μανούσου μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

Ο Τόνι Σίλβα (αριστερά) σε μονομαχία με τον Βάντερσον Σκαρντοβέλι.

36' Ο Γιώργος Παράσχος ζητά από τους παίκτες του να παίζουν πιο κλειστά.

31' Ο Λεβαδειακός έχει 52% ποσοστό κατοχή μπάλας.

30' Χιονόνερο πέφτει στη Λιβαδειά.

28'Η καλύτερη ευκαιρία του Λεβαδειακού. Σουτ του Καραχάλιου μέσα από την περιοχή με το δεξί, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

27' Πρόβλημα με το πυροσβεστικό που βρίσκεται πίσω από την εστία του Λεβαδειακού. Ζητήθηκε από τον διαιτητή να σβήσουν τα φώτα!

24' Ο Γιάννης Χριστόπουλος γύρισε το σχήμα σε 4-4-2, με Γιακουμάκη και Μάντζιο στην κορυφή.

Μέχρι σήμερα ο Πλατανιάς είχε βάλει τρία εκτός έδρας γκολ και τώρα απέναντι στον Λεβαδειακό έχει βάλει δύο.

23' ΓΚΟΛ 0-2 για τον Πλατανιά (Σίγκνεβιτς)!

Ο Βάντερσον εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σίγκνεβιτς έπιασε εξαιρετική κεφαλιά κοντά στο πρώτο δοκάρι προ του Νιας και έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία.

21' Ο Λάτσι ετοιμαζόταν να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά την τελευταία στιγμή ο Κάργας τσίμπησε τη μπάλα.

Πανηγυρικό στιγμιότυπο με τους παίκτες του Πλατανιά μετά το γκολ του Μενδρινού.

15' Κίτρινη κάρτα στον Σίγκνεβιτς για μαρκάρισμα στον Βούρο.

11' Έξαλλος με τον Βούρο ο Σίγκνεβιτς. Ο Λευκορώσος κόλλησε το πρόσωπό του σε αυτό του μπακ του Λεβαδειακού. Είχε προηγηθεί φάουλ του αμυντικού από τη Λέσβο στον επιθετικό του Πλατανιά.

10' Μακρινό σουτ του Μανούσου, ο Ναμάσκο δεν είχε πρόβλημα να αποκρούσει.

9' Έχει χτυπήσει στο φρύδι ο Γιακουμάκης. Αν συνεχίσει να τρέχει αίμα, τότε ίσως να μη συνεχίσει.

7' Ο αέρας δυσκολεύει πολύ τις προσπάθειες των παικτών.

5' Ο Λεβαδειακός δεν περίμενε την εξέλιξη αυτή. Θα πρέπει τώρα να παίξει με σύνεση για να μπορέσει αρχικά έστω να φτάσει στην ισοφάριση.

3' ΓΚΟΛ 0-1 για τον Πλατανιά (Μενδρινός)!

Ο Πλατανιάς ανοίγει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μενδρινού! Ευθύνη φέρει αναμφίβολα ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού, Ναμάσκο.

1' Κίτρινη κάρτα στον Ουόν, για μαρκάρισμα στον Γιακουμάκη.

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι.

Και έτσι ο Πλατανιάς:

Έτσι θα παίξει ο Λεβαδειακός:

Ο Πλατανιάς είναι στην 8η θέση ύστερα από 18 παιχνίδια με 25 βαθμούς. Ο Λεβαδειακός είναι 14ος με 14 πόντους.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος

Βοηθοί: Βασίλειος Λάμπρου, Αϊχάν Χούσκογλου

4ος: Γεώργιος Τζοβάρας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Βούρος, Ουόν, Νιάς, Μεντί, Κουλιμπαλί, Καραχάλιος, Λάτσι, Τόνι Σίλβα, Γιακουμάκης, Μάντζιος.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Πριντέτα, Κάργας, Μπανανά, Σκαρντοβέλι, Μενδρινός, Στανισάβλιεβιτς, Μανούσος, Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτ

Στις 19.30 σήμερα  ο Λεβαδειακός υποδέχεται τον Πλατανιά, στο παιχνίδι που ρίχνει την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Super League

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη του αγώνα.