Κύπελλο Ελλάδας: Με 2 - 0 επικράτησε ο Πλατανιάς του ΠΑΣ Γιάννινα

Σας ευχαριστούμε που μας παρακολουθήαστε. Καλό σας βράδυ!

120' Τέλος του αγώνα. Ο Πλατανιάς, με δύο γκολ στην παράταση, επικρατεί με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και παίρνει την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ - Λεβαδειακός.

Ο Γιώργος Μανούσος "σφραγίζει" την πρόκριση του Πλατανιά.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

120' ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά (Μανούσος)! Σουτ στην κίνηση του Μανούσου που νικάει τον Περιστερίδη και κάνει το 2-1 για τον Πλατανιά!

117' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Κόντε δεν μπορεί να νικήσει τον Κοκκαλά από πλεονεκτική θέση.

Έντονες διαμαρτυρίες απ' τους φιλάθλους του ΠΑΣ για την υπόδειξη του πέναλτι.

Πλέον, ο ΠΑΣ χρειάζεται 2 γκολ σε διάστημα 5 λεπτών.

Ο Σίγκνεβιτς περισσότερο κερδίζει το πέναλτι, παρά τον ανατρέπει ο Βιντάλ.

113' ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά (Γιορέντε)! Ο Γιορέντε ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

112' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Πλατανιά!

112' Ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Γιορέντε εκτέλεσε συρτά το φάουλ, η μπάλα πέρασε απ' όλους και ο Περιστερίδης με δυσκολία απομάκρυνε την μπάλα!

110' Επικίνδυνο γύρισμα του Μανούσου μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον Κούτρη να διώχνει σε κόρνερ.

106' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου παράτασης.

105 +1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης. Παραμένει το 1-0 υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα

103' Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού του Βιντάλ.

O Πλατανιάς έχει ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά δεν καταφέρνει να δημιουργεί αξιόλογες φάσεις μπροστά απ' τα καρέ του Περιστερίδη.

97' Πλασέ του Γιορέντε από πλάγια θέση, μπλόκαρε εύκολα ο Περιστερίδης.

95' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Περιστερίδη.

Οι Ηπειρώτες απειλούν με το "καλησπέρα" στην παράταση.

91'Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Ζάιρο έβγαλε τον Κόντε απέναντι στον Κοκκαλά, αλλά ο τερματοφύλακας του Πλατανιά έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του Ισπανού!

91'Έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Όλα έτοιμα για να αρχίσει η ημίωρη παράταση.

Τα στατιστικά της κανονικής διάρκειας του αγώνα:

Θυμίζουμε πως η πρώτη αναμέτρηση στα Περιβόλια, ο Πλατανιάς είχε επιβληθεί με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα.

94' Τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.

Τελευταίες προσπάθειες των δύο ομάδων για το γκολ.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπαθεί να σημειώσει και δεύτερο γκολ πριν την ολοκλήρωση του 90λέπτου.

87' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μανούσου.

Μ' αυτό το σκορ, οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.

84' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ (Ζάιρο)! Ο Ζάιρο βρέθηκε απέναντι απ' τον Κοκκαλά, ύστερα από υπέροχο τακουνάκι του Κόντε, κι ο Βραζιλιάνος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0!

Τελευταίες προσπάθειες του ΠΑΣ να σημειώσει το γκολ και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

80' Δυνατό σουτ του Μανούσου, η μπάλα ψηλά άουτ.

79' Κίτρινη κάρτα στον Μπανανά.

78' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Γιακουμάκης εκτός, ο Στανισάβλιεβιτς εντός.

78' Σουτ στην κίνηση του Κούτρη, η μπάλα άουτ.

Κόρνερ: 8-4

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο ΠΑΣ Γιάννινα διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και πιέζει για το γκολ.

72' Συρτό σουτ του Βιντάλ, μπλόκαρε ο Κοκκαλάς.

Φάουλ: 14-18

Αλλάζουν τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα.

69' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Σκόνδρας στη θέση του Ναδάλες.

Τελικές: 5(1) - 13(7)

66' ΑΣΤΟΧΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Μανούσος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Περιστερίδη! Στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Γιακουμάκη πέρασε πάνω απ' την εστία του τερματοφύλακα του ΠΑΣ.

65' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα για τον ΠΑΣ (Μπέριος)!

65' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Πλατανιά! Ο Περιστερίδης δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Γιακουμάκη που έπιασε το σουτ. Όμως, προκειμένου να μην περάσει η μπάλα τη γραμμή ο Μπέριος την έδιωξε με το χέρι! Ο Δελφάκης έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι.

64' Αλλαγή για τον Πλατανιά. ο Σίγκνεβιτς στη θέση του Αποστολόπουλου.

Ο Πλατανιάς προσπαθεί να ρίξει το ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά ο ΠΑΣ παραμένει απειλητικός.

Κατοχή: 56% - 44%

58'Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Ναδάλες έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Κόντε έπασε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Κοκκαλάς με τρομερή επέμβαση αρνήθηκε το γκολ!

Κόρνερ: 6-4

56'Ο Μπανανά απομακρύνει με το κεφάλι σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Ναδάλες.

"Πολιορκία" στα καρέ του Κοκκαλά απ' τους παίκτες του ΠΑΣ.

55'Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Νικολιάς εκτός, ο Κόντε εντός.

54'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Στάθης στη θέση του τραυματία Πριντέτα.

Σε πιο παθητικό ρόλο ο Πλατανιάς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει μπει πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και πιέζει για το γκολ.

49' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Πριντέτα.

49'Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ! Ο Ζάιρο έκανε το γύρισμα απ' τα δεξιά, αλλά ο Κάργας απομάκρυνε σε κόρνερ προτού ο Γιάκος φανεί απειλητικός.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στην έναρξη του δευτέρου μέρους.

Η ρεβάνς μεταξύ του ΠΑΣ Γιάννινα και του Πλατανιά για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.

46'Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Στη σέντρα ο Πλατανιάς.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο.

Πολύ καλό πρώτο μέρος απ' τις δύο ομάδες. Το μόνο που έλειψε ήταν το... γκολ.

45 +2'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

Ασφυκτική πίεση απ' τους γηπεδούχους που ψάχνουν το γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

43'Ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Γαρουφαλιάς επιχείρησε το σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απ' το δεξί δοκάρι του Κοκκαλά!

Αρκετές σκληρές μονομαχίες στο πρώτο ημίχρονο. Το πάθος... ξεχειλίζει!

39'Κίτρινη κάρτα στον Γαρουφαλιά.

Ο Μιχαήλ πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Ο αμυντικός του ΠΑΣ συγκρούστηκε κεφάλι με κεφάλι με τον Γιακουμάκη.

37'Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού του Μιχαήλ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει ανεβάσει την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά και πιέζει για το γκολ.

32'Σουτ του Γιορέντε μέσα απ' την μεγάλη περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Περιστερίδη.

Τελικές: 1(0) - 8(4)

31'Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Ζάιρο έπιασε το σουτ στην κίνηση, η μπάλα κατέληξε στον Γιάκο, αλλά η προβολή του πέρασε πάνω απ' την εστία του Κοκκαλά.

30'Ο Γιάκος κερδίζει κόρνερ απ' τον Μαραγκό.

30'Κίτρινη κάρτα στον Κούτρη για διαμαρτυρία.

Κόρνερ: 2-4

28'Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Γιάκος στη θέση του Κοζορώνη.

Δεν μπορεί να συνεχίσει ο μέσος του ΠΑΣ.

27'Μικρή διακοπή λόγω προβλήματος τραυματισμού του Κοζορώνη.

Κατοχή: 51% - 49%

24'Κίτρινη κάρτα στον Κάργα για σκληρό μαρκάρισμα στον Κοζορώνη.

23'Ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Μανούσος βρέθηκε απέναντι στον Περιστερίδη, έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ απομάκρυνε εντυπωσιακά με τα πόδια!

22'Ο Γιορέντε έκανε του σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Γαρουφαλιά και κατέληξε κόρνερ.

Κόρνερ: 2-2

Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη έχουν ισορροπήσει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

Οι γηπεδούχοι δεν έχουν καταφέρει να τροφοδοτήσουν σωστά τον Ζάιρο, με αποτέλεσμα ο Βραζιλιάνος να παραμένει ακίνδυνος.

Ο Πλατανιάς θέλει να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να σημειώσει ένα γρήγορο γκολ προκειμένου να "ψαλιδίσει" τις ελπίδες του ΠΑΣ.

11'ΔΟΚΑΡΙ για τον Πλατανιά (Μαραγκός)! Ο Γιορέντε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαραγκός πήρε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Περιστερίδη!

10'Ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Μπανανά επιχείρησε τρία σερί σουτ, με τον Περιστερίδη στην τελευταία προσπάθεια του αμυντικού του Πλατανιά να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Δεν υπάρχει πέναλτι, αλλά η κίτρινη κάρτα στον Βιντάλ είναι αυστηρή.

8'Κίτρινη κάρτα στον Βιντάλ. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός έπεσε μέσα στην μεγάλη περιοχή, ζητώντας πέναλτι σε ανατροπή του απ' τον Μπανανά, αλλά ο κ. Δελφάκης του έδειξε την κίτρινη κάρτα για "θέατρο".

Καλός ο ρυθμός του αγώνα, παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο που δεν βοηθάει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Ο Πλατανιάς μπορεί μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδος αλλά ο ΠΑΣ στην έδρα του είναι ικανός να ανατρέψει το σκορ και να βρεθεί στην επόμενη φάση.

1'Έναρξη του αγώνα.

Όλα έτοιμα για την έναρξη του παιχνιδιού.

Οι καθιερωμένες χειραψίες πριν την έναρξη του αγώνα.

Οι παίκτες των δύο ομάδων εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στη φυσούνα.

Στο πάγκο για τους Χανιώτες: Σωτηρίου, Στάθης, Στανισάβλιεβιτς, Γουνδουλάκης, Σίγκνιεβιτς, Παπανικολάου, Ζίκο.

Αναπληρωματικοί για τους γηπεδούχους: Πασχαλάκης, Σκόνδρας, Κόντε, Γιάκος, Κοροβέσης, Μαυροπάνος, Μασούρας.

Η σύνθεση του ΠΑΣ Γιάννινα: Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Κούτρης, Μιχαήλ, Μπέριος, Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης, Νικολιάς, Ναδάλες, Βιδάλ, Ζάιρο.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ιωάννης Δελφάκης του Συνδέσμου Αρκαδίας.

Βοηθοί: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Κωνσταντίνος Ποντίκης (Πρέβεζας)

4ος: Ανδρέας Καραλιόλιος (Γρεβενών)

Η ενδεκάδα του Πλατανιά: Κοκκαλάς, Βαντερσον, Κάργας, Πριντέτα, Μπανανά, Μουνάφο, Μαραγκός, Αποστολόπουλος, Γιορέντε, Μανούσος, Γιακουμάκης.

Στον αγώνα πρωταθλήματος στους Ζωσιμάδες, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0.

Οι Χανιώτες έχουν αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης, καθώς επικράτησαν με 1-0 του ΠΑΣ στα Περιβόλια χάρη σε γκολ του Αλέξανδρου Αποστολόπουλου.