Κύπελλο Ελλάδας: Με 1 - 0 κέρδισε ο Πλατανιάς τον ΠΑΣ Γιάννινα

Τέλος αγώνα στο Δημοτικό γήπεδο Περιβολίων.

Τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, δύσκολα θα αλλάξει κάτι στο ματς.

90+3' Σέντρα του Ακόστα, μπλοκάρει ο Κοκκαλάς.

90+1' Νέα μεγάλη επέμβαση του Περιστερίδη! Ο γκολκίπερ του ΠΑΣ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Σίγκνεβιτς με το δεξί μέσα από την περιοχή.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88' Κι άλλη χαμένη ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Γιορέντε βρέθηκε φάτσα με τον Περιστερίδη αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ του ΠΑΣ.

87' Ο ΠΑΣ δεν βρίσκει τρόπους να απειλήσει.

84' Απίθανη ευκαιρία, χαμένη για τον Πλατανιά! Ο Σίγκνεβιτς στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και γύρισε την μπάλα προς τα πίσω, ο Καρυπίδης με κεφαλιά ψαράκι από το ένα μέτρο δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

83' Ο Ντεβέσα έφυγε στην κόντρα, καθυστέρησε να εκτελέσει και ο Μιχαήλ με εξαιρετικό τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ.

Ξανά σε 4-4-2 ο ΠΑΣ.

81' Ο Ζάιρο κατέβασε ωραία μέσα στην περιοχή αλλά πριν πλασάρει τον Κοκκαλά, ο Γιορέντε έδιωξε σωτήρια!

80' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μουνάφο στη θέση του Γουνδουλάκη.

79' Κίτρινη κάρτα στον Κοζορώνη.

77' Ο Μπέριος βρήκε ωραία την κίνηση του Ζάιρο, που καθυστέρησε και σπατάλησε καλή ευκαιρία να απειλήσει.

76' Έχει κερδίσει μέτρα ο ΠΑΣ Γιάννινα προς την επίθεση. Αμύνεται και ψάχνει την κόντρα ο Πλατανιάς.

74' Απευθείας άουτ το γύρισμα που επιχείρησε ο Μανούσος από αριστερά.

72' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Κούτρης πήρε τη θέση του Ναδάλες.

70'Σουτ του Ακόστα εκτός περιοχής, καμία ανησυχία για τον Κοκκάλα.

Αλλάζει και σύστημα ο Πετράκης. Σε 4-3-3 από 4-4-2 ο ΠΑΣ.

68'Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Γιάκος αντικατέστησε τον Βιντάλ.

67'Διπλή αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντεβέσα με τον Μανούσο πήραν τις θέσεις των Μενδρινού, Ντίνα.

Κινήσεις από τον πάγκο ετοιμάζει και ο Γιώργος Παράσχος.

66' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Νικολιάς άφησε τη θέση του στον Ακόστα.

65' Ο Σίγκνεβιτς έκοψε καταπληκτικά τη μπάλα για τον Μενδρινό που από το ύψος του πέναλτι με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Περιστερίδη!

64' Σέντρα του Μπουκουβάλα από δεξιά, μπλοκάρει ο Κοκκάλας.

61' Ελέγχει τον ρυθμό της αναμέτρησης ο Πλατανιάς.

59' Δεν έχει βγάλει αντίδραση για την ώρα ο ΠΑΣ, μετά το γκολ που δέχθηκε.

Η αστυνομία δεν επέτρεψε στον γενικό αρχηγό του ΠΑΣ να ανέβει στην εξέδρα για να παρακολουθήσει το ματς μετά την αποβολή του. Ο Δημήτρης Νιαρχάκος απάντησε ότι δεν έχει ξαναδεί κάτι τέτοιο και οδηγήθηκε στο γραφείο του παρατηρητή. Η αστυνομία εξήγησε ότι δεν του επετράπη η παρουσία του στις εξέδρες για λόγους ασφαλείας.

55' Αποβάλλεται ο γενικός αρχηγός του ΠΑΣ από τον πάγκο, μετά από υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή.

54' Κόρνερ για τον Πλατανιά.

53' Σουτ του Κόντε εκτός περιοχής, στην αγκαλιά του Κοκκαλά η μπάλα.

49' ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά!

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν Πλατανιάς και ΠΑΣ Γιάννινα.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

Ημίχρονο στο Δημοτικό γήπεδο Περιβολίων.

45+1' Κίτρινη κάρτα στον Γιορέντε για σκληρό φάουλ στον Ζάιρο, σε αντεπίθεση του ΠΑΣ.

45' Κόρνερ για τον Πλατανιά.

Επιμένει από την δεξιά πλευρά ο Πλατανιάς.

42' Σέντρα του Γουνδουλάκη από δεξιά, κεφαλιά του Σίγκνεβιτς στο πρώτο δοκάρι, άουτ η μπάλα.

Επιθετικό φάουλ του Γαρουφαλλιά και σβήνει η φάση.

39' Κόρνερ για τον ΠΑΣ.

38' ΔΟΚΑΡΙ για τον Πλατανιά! Εξαιρετική κίνηση του Σίγκνεβιτς και σουτ με το αριστερό, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Περιστερίδη.

36' Σουτ του Ντίνα εκτός περιοχής με καλές προϋποθέσεις, ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Περιστερίδη η μπάλα.

32' Γέμισμα του Κοζορώνη με εκτέλεση φάουλ, κανένα πρόβλημα για τον Κοκκαλά που μπλόκαρε τη μπάλα.

Μετά από μισή ώρα αγώνα, ο Πλατανιάς έχει 49% κατοχή μπάλας και ο ΠΑΣ 51%.

Στο ριπλέι φαίνεται ότι η μπάλα έρχεται στιγμιαία σε επαφή με το χέρι που στηριζόταν ο αμυντικός του Πλατανιά.

28' Νέες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για χέρι εντός περιοχής, ο Μπλάνας έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

27' Βιάστηκε να σφυρίξει ο Μπλάνας και δεν άφησε πλεονέκτημα σε φάση που ο ΠΑΣ είχε την ευκαιρία να απειλήσει ευθέως με γκολ.

25' Ο καλός ρυθμός του πρώτου εικοσάλεπτου έχει εξασθενήσει. Τα λάθη από τους παίκτες των δύο ομάδων είναι συνεχόμενα.

22' Σέντρα του Κόντε από δεξιά, ο Κάργας πρόλαβε να διώξει προ του Ζάιρο.

21' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, πάνω από τα δοκάρια του Κοκκαλά η μπάλα.

18' Ο Βιντάλ έκλεψε, είχε την ευκαιρία να τροφοδοτήσει τους Κόντε, Ζάιρο, καθυστέρησε και έχασε την μπάλα εισπράττοντας τα παράπονα των συμπαικτών του.

Περισσότερο από δεξιά έχει βρει χώρους ανάπτυξης ο Πλατανιάς, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα πάντως για την ώρα.

14' Κόρνερ για τον Πλατανιά.

14' Κίτρινη κάρτα στον Μπέριο για διαμαρτυρία.

13' Κίτρινη κάρτα στον Πριντέτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Κόντε σε προηγούμενη φάση.

12' Ο Περιστερίδης δεν αιφνιδιάζεται στην σέντρα-σουτ του Γουνδουλάκη.

10' O Κοζορώνης δεν πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα και ο Κοκκαλάς μπλόκαρε.

8' Έχει μπει καλύτερα στο ματς ο Πλατανιάς.

Σε σύστημα 4-4-2 ο ΠΑΣ:

Σε διάταξη 3-5-2 ο Πλατανιάς:

Εκτέλεσε ο Ντίνας, ο Πριντέτα δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά όπως ήθελε.

4'Κόρνερ για τον Πλατανιά.

Ο Γκνιάτιτς είχε συμπεριληφθεί στην αποστολή για το παιχνίδι, ωστόσο συμφώνησε με την Ρόντα και θα συνεχίσει την καριέρα του υπό τις οδηγίες του Γιάννη Αναστασίου στο ολλανδικό πρωτάθλημα. Την θέση του στην αποστολή πήρε ο Μουνάφο.

Ξεκίνησε το ματς.

Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Κοζορώνης, Γαρουφαλιάς, Βιντάλ, Νικολιάς, Ζάιρο και Κόντε οι επιλογές του Γιάννη Πετράκη στην ενδεκάδα του ΠΑΣ.

Στους 8 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία, στο 68% η υγρασία.

H ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την 1η Φλεβάρη (17:15).

Κοκκαλάς, Πριντέτα, Κάργας, Καρυπίδης, Αποστολόπουλος, Γιορέντε, Μαραγκός, Μενδρινός, Γουνδουλάκης, Ντίνας, Σίνεβιτς, είναι οι 11 παίκτες που ξεκινάνε το ματς για τους γηπεδούχους.

Διαιτητής: Γεώργιος Μπλάνας (ΕΠΣ Μεσσηνίας)

Βοηθοί: Ενναμουήλ Βλάσσης (ΕΠΣ Λασιθίου), Δημήτριος Τζαφόλιας (Αν. Αττικής)

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 17:15.

Ο Πλατανιάς υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Δημοτικό γήπεδο Περιβολίων, στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια που θα δώσουν οι δύο ομάδες στο πλαίσιο της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.