Super League: Ο Πανιώνιος νίκησε με 1-0 την Κέρκυρα

Πήρε αυτό που ήθελε. Οξυγόνο, δηλαδή. Αυτό το προσέφεραν μόνον η νίκη και οι τρεις βαθμοί. Κι αυτά τα έδωσε ο Χρήστος Τασουλής με εξαιρετικό αριστερό σουτ.

Ο Πανιώνιος νίκησε με 1-0 την Κέρκυρα, στη Νέα Σμύρνη για τη 15η αγωνιστική της Super League, κι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Οι "κυανέρυθροι" άφησαν πίσω τους τις δύο ισοπαλίες (με Παναθηναϊκό και Πλατανιά) και κυρίως τη βαριά ήττα από τον Κισσαμικό στην Κρήτη για το Κύπελλο.

Η Κέρκυρα έπαιξε πολύ καλά, άξιζε την ισοπαλία, αλλά μια στιγμή αδράνειας - στη φάση του γκολ - της στέρησε έστω τον ένα βαθμό. Οι Φαίακες προερχόταν από δύο σούπερ θετικά αποτελέσματα με Ολυμπιακό (εκτός) και ΑΕΚ (εντός).

"Οξυγόνο" νίκης από Τασουλή

Εννιά λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης ο Ντουαλά έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Ύστερα από τέσσερα λεπτά (13'), ο Πανιώνιος είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο ματς. Ο Βλάχος εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση των αμυντικών της Κέρκυρας κι έκανε το σουτ, ο Κουτζαβασίλης δεν μπλόκαρε την μπάλα, ο Ανσαριφάρντ κυνήγησε τη φάση, αλλά τελικά ο γκολκίπερ της Κέρκυρας με δεύτερη προσπάθεια κατόρθωσε κι απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στο 18ο λεπτό ο Τουράμ ξέφυγε από τους αμυντικούς του Πανιωνίου, μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το δοκάρι της εστίας των "κυανέρυθρων".

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (19'), ο Ρισβάνης έδιωξε την μπάλα πάνω από το κεφάλι του Γεωργίου, ο Γιαννιώτης ωστόσο δεν αιφνιδιάστηκε και προέβη σε εξαιρετική επέμβαση.

το 27' ο Σπίνουλας σήκωσε το πόδι πάνω από τον Μπεν, παρεμποδίζοντας τον Αφρικανό να φθάσει στην κατοχή της μπάλας με τον Αλέξανδρο Κατσικογιάννη να υποδεικνύει έμμεσο. Ο Μπεν ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα με την μπάλα να σταματά στο πολυπρόσωπο τείχος της νησιωτικής ομάδας.

Τα σουτ των Κόντου και Γεωργίου δεν δημιούργησαν ιδιαίτερα προβλήματα στον Γιαννιώτη, στο 35ο και 38ο λεπτό αντίστοιχα.

Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Μασούντ εκτέλεσε το φάουλ, ο Κόρμπος έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απ' το δεξί δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

Στο 53ο λεπτό, ο Ζαραδούκας εκτέλεσε το φάουλ, ο Ιωάννου πήρε την κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ του Πανιωνίου μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 64ο λεπτό ήρθε το γκολ για τον Πανιώνιο. Ο  Ο Τασουλής έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ με το αριστερό στην κίνηση, ύστερα από κακή απομάκρυνση του Νίκιτς και σέντρα του Φούντα, κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη για το 1-0.

Σημαντική νίκη για τον Πανιώνιο, ο οποίος επιστρέφει στις νίκες ύστερα από 2 αγωνιστικές.

95'Τέλος του αγώνα. Ο Πανιώνιος επικράτησε με 1-0 της Κέρκυρας χάρη σε γκολ του Χρήστου Τασουλή.

95'Νέα ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Ντουαλά πήρε την κεφαλιά, ύστερα από την εκτέλεση του κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω απ' την εστία του Γιαννιώτη!

94'Tεράστια ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Γεωργακόπουλος έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ!

Τελευταίες προσπάθειες της Κέρκυρας να φτάσει στην ισοφάριση.

Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90'Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Ενγκόγκ στη θέση του Ανσαριφάρντ.

90'Καλή στιγμή για την Κέρκυρα. Ο Ζορμπάς έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Γεωργακόπουλος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε σταθερά.

Αρκετά νεύρα μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων στα τελευταία λεπτά.

87'Ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Μασούντ έβγαλε τον Μπεν απέναντι στον Κουτζαβασίλη, αλλά το φαλτσαριστό σουτ του 27χρονου άσου πέρασε ψηλά άουτ.

85'Κίτρινη κάρτα στον Ανσφαριφάρντ για διαμαρτυρία.

82'Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Γεωργακόπουλος στη θέση του Γεωργίου.

79'Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Γκιοατά στη θέση του Ρισβάνη.

Ο Γκιοατά ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Ο νεαρός αμυντικός αντιμετωπίζει πρόβλημα με κράμπες. Δεν φαίνεται πως μπορεί να συνεχίσει την αναμέτρηση.

Νέα διακοπή λόγω προβλήματος τραυματισμού του Ρισβάνη.

Τελικές: 7(6) - 7(3)

73'Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Γκομέζ εντός, ο Κόντος εκτός.

72'Αλλαγή και για τον Πανιώνιο. Ο Μασούρας στη θέση του Φούντα.

71'Αλλαγή και για τον Πανιώνιο. Ο Μασούρας στη θέση του Φούντα.

69'Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Ζορμπάς στη θέση του Νίκιτς.

Τελικές Β' μέρους: 3(2) - 0(0)

Παρθενικό γκολ του Χρήστου Τασουλή στη Super League.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ.

64'ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο (Τασουλής)! Ο Τασουλής έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ στην κίνηση, ύστερα από κακή απομάκρυνση του Νίκιτς, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη για το 1-0!

62'Κεφαλιά του Μασούντ, ύστερα από όμορφη συνεργασία με τον Μπεν, μπλόκαρε σταθερά ο Κουτζαβασίλης.

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Σπίνουλα.

60'Kίτρινη κάρτα στον Φούντα.

Ασφυκτική πίεση των "κυανέρυθρων" στα τελευταία λεπτά.

Καλύτερος ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.

53'Ο Ζαραδούκας εκτέλεσε το φάουλ, ο Ιωάννου πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε εύκολα.

52'Κίτρινη κάρτα στον Μασούντ για "θέατρο".

51'Ευκαιρία τον Πανιώνιο! Ο Μασούντ εκτέλεσε το φάουλ, ο Κόρμπος έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απ' το δεξί δοκάρι του Κουτζαβασίλη!

O Πανιώνιος έχει μπει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και πιέζει για ένα γρήγορο γκολ.

46'Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Στη σέντρα η Κέρκυρα.

Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος.

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

45 Τελος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.

Η Κέρκυρα έχει κλείσει τους χώρους και δεν αφήνει περιθώρια... αισιοδοξίας στους παίκτες του Πανιωνίου.

Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου, όποτε βρίσκουν την ευκαιρία, δοκιμάζουν το πόδι τους.

38Διαγώνιο σουτ του Γεωργίου, η μπάλα άουτ.

35'Σουτ του Κόντου, η μπάλα μακριά απ' την εστία του Γιαννιώτη.

Πάνω-κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά. Έχει ανέβει ο ρυθμός του αγώνα.

29'Ο Φούντας έστρωσε στον Μπεν, αλλά ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε το σουτ του επιθετικού του Πανιωνίου!

27'Έμμεσο υπέρ του Πανιωνίου επειδή ο Σπίνουλας σήκωσε πάνω απ' το επιτρεπόμενο το πόδι του και βρήκε τον Φούντα.

26'Κίτρινη κάρτα στον Κόντο.

24'Ο Κόντος εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Η μπάλα έχει στηθεί στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

22'Φάουλ σε καλή θέση για την Κέρκυρα, ύστερα από φάουλ τυ Μασούντ στον Ντουαλά.

Οι Φαίακες απειλούν δύο φορές σε ισάριθμα λεπτά.

19'Νέα καλή στιγμή για την Κέρκυρα! Ο Ρισβάνης έδιωξε την μπάλα πάνω στο κεφάλι του Γεωργίου, με τον Γιαννιώτη να μην αιφνιδιάζεται και να πραγματοποιεί μία εξαιρετική επέμβαση. Στη συνέχεια της φάσης, οι αμυντικοί του Πανιωνίου έδιωξαν την μπάλα σε κόρνερ σε προσπάθεια του Τουράμ.

Τελικές: 2(2) - 2(0)

18'Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Τουράμ ξέφυγε απ' τους αμυντικούς του Πανιώνιου, μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απ' το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη!

13' Καλή στιγμή για τον Πανώνιο! Ο Βλάχος εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση των αμυντικών της Κέρκυρας κι έκανε το σουτ. Ο Κουτζαβασίλης δεν μπλόκαρε την μπάλα, ο Ανσαριφάρντ κυνήγησε τη φάση, αλλά τελικά ο γκολκίπερ της Κέρκυρας έδιωξε με δεύτερη προσπάθεια!

Συστάσεις του Αλέξανδρου Κατσικογιάννη για τα μαρκαρίσματα μέσα στην μεγάλη περιοχή

Χαμηλός ο ρυθμός του αγώνα, χωρίς κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία, μέχρι στιγμής.

9'Σουτ του Ντουαλά, η μπάλα ψηλά άουτ.

Ο Πανιώνιος έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά του αγώνα και πιέζει για το γκολ.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

1'Έναρξη του αγώνα.

Όρκος νίκης από τους παίκτες της Κέρκυρας.

Τόσο ο Ιρανός όσο και ο Βραζιλιάνος αποτελούν τα "hot" ονόματα της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου. Η φημολογία του φέρει στο στόχαστρο τόσο του Ολυμπιακού όσο και της ΑΕΚ.

Σχηματισμός 4-2-3-1 κι από τις δύο ομάδες. Αιχμή του δόρατος για τον Πανιώνιο ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, για την Κέρκυρα ο Τουράμ.

Η διάταξη της Κέρκυρας:

Η διάταξη του Πανιωνίου:

Εάν κάποια ομάδα αισθάνεται πίεση αυτή πρέπει να είναι ο Πανιώνιος. Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς είναι υπό πίεση στον "κυανέρυθρο" πάγκο.

Στον πάγκο της Κέρκυρας βρίσκονται οι: Αραμπατζής, Ντιμιτρόβσκι, Ζορμπάς, Γκομές, Ανδρεόπουλος, Γεωργακόπουλος και Αντιλέχου

Ο Μιχάλης Γρηγορίου ξεκινά στο βασικό σχήμα της νησιωτικής ομάδας τους: Κουτζαβασίλη, Σπίνουλα, Βενέτη, Ιωάννου, Ντουάλα, Κόντο, Σιόντη, Γεωργίου, Ζαραδούκας, Νίκιτς, Τουράμ.

Στο "κυανέρυθρο" πάγκο βρίσκονται οι: Βοσνιάδης, Ενγκόνγκ, Γκιοατά, Σαββίδης, Μασούρας, Καθάριος και Βουκελάτος.

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς ξεκινά τους: Γιαννιώτη, Βλάχο, Οικονόμου, Ρισβάνη, Τασουλή, Σιώπη, Κόρμπο, Μασούντ, Μπεν, Φούντας και Ανσαριφάρντ.

Διαιτητής στη Νέα Σμύρνη ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης, βοηθοί του οι Ιωάννης Κοντιζάς και Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ. Τέταρτος διαιτητής ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος.

Βίος αντίθετος για την Κέρκυρα. Οι Φαίακες προέρχονται από τα δύο διαδοχικά θετικά αποτελέσματα - ισοπαλίες με Ολυμπιακό (εκτός) και ΑΕΚ (εντός).

Ο Πανιώνιος προέρχεται από τη "σφαλιάρα" από τον Κισσαμικό για την εξ' αναβολής αναμέτρησης της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Η βαριά ήττα (3-0) τον αφήνει πιθανότατα εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Μετά από 10 αγωνιστικές ο Πανιώνιος βρίσκεται στην 7η θέση με 15 βαθμούς, η Κέρκυρα στη 10η με τρεις λιγότερους.